خانه / اعتیاد / اعتیاد به رابطه جنسی چیست؟
اعتیاد به رابطه جنسی چیست

اعتیاد به رابطه جنسی چیست؟

مطابق تعریف اعتیاد به رابطه جنسی افکار، تمایلات و رفتارهای جنسی در برخی افراد می توانند مشکل ساز شوند. این قبیل افراد غرق در تخیلات جنسی خود می شوند و اصرار به عملی کردن آن ها دارند. مرتبا پیام ها و تصاویری برای دیگران می فرستند که احساسات آن ها را صریحا بیان می کنند یا این که دیگران را بدون این که رضایت داشته باشند لمس می کنند و احساس می کنند که کنترلی بر رفتارهای خود ندارند.

در ادامه به بررسی موضوع اعتیاد به رابطه جنسی میپردازیم، با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

آشنایی با اعتیاد به رابطه جنسی

معمولا به این چنین رفتارها اعتیاد به رابطه جنسی یا شیدایی جنسی گفته می شود، اصلاحی که از نظر پزشکی یا علمی اعتبار و صحت چندانی ندارد. اعتیاد به رابطه جنسی و شیدایی جنسی نوعی فقر فرهنگی محسوب می شود که در آن به مشکلات مربوط به تنظیم افکار و رفتارهای جنسی توجهی نمی شود.

این مشکلات می توانند ناشی از عدم کنترل تمایلات جنسی، تحریک جنسی بیش از اندازه، ترکیبی از این دو یا یک اصول اخلاقی که عمل جنسی را ممنوع می داند باشند

اعتیاد به رابطه جنسی می تواند بر اضطراب یا افسردگی نهفته در فرد سرپوش بگذارد. در این وضعیت افراد عمل جنسی را حتی با وجود این که می تواند خود پیامدهای منفی مانند کاهش سلامت جسمی، مشکلات مالی، از بین رفتن روابط و از دست دادن شغل به همراه داشته باشد به منظور برطرف کردن افسردگی نهفته در خود انجام می دهند.

حتما بخوانید: بی میلی جنسی چیست؟

مطابق داشته های علم روانشناسی اعتیاد به رابطه جنسی معمولا با احساس شرم فراوان همراه است. این مشکل اغلب ناشی از این عقیده است که هر نوع افکار یا رفتار جنسی شرم آور بوده و اصول اخلاقی را زیر پا می گذارد.

بررسی های اخیر نشان می دهد بسیاری از افرادی که اعتیاد به رابطه جنسی در آن ها تشخیص داده شده است در واقع کمتر از حد معمول درگیر عمل جنسی می شوند اما به دلیل داشتن تمایلات جنسی احساس شرم می کنند یا نسبت به رابطه جنسی یک دید منفی دارند.

این که این وضعیت چگونه تعریف شود بسیار حائز اهمیت است زیرا تعریف درست از یک وضعیت نوع درمان آن را مشخص می کند. بیشتر کارشناسان بر این باورند که بهترین درمان برای رفتارهای جنسی مشکل ساز روان درمانی می باشد که احساسات نهفته فرد، توانایی کنترل احساسات، باورهای فردی، تجربه های جنسی گذشته و… را کاوش می کند.

بسیاری از سازمان های علمی به کارگیری الگوهای اعتیاد را برای درمان اعتیاد به رابطه جنسی محکوم می کنند زیرا این الگوها از یک روش خشک و تحمیل کننده برای برطرف کردن دغدغه های مربوط به تمایلات جنسی استفاده می کنند.

اعتیاد به رابطه جنسی چیست؟
3 (60%) 1 vote
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

اضطراب و استرس صبحگاهی

اضطراب و استرس صبحگاهی

اگرچه استرس صبحگاهی یک اصطلاح پزشکی نیست، به بیدار شدن با احساس استرس و نگرانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *