استرس و اضطراب

تفاوت استرس و اضطراب چیست؟ (فرق اضطراب و استرس)

شاید ندانیم تفاوت استرس و اضطراب چیست اما در روانشناسی استرس و اضطراب معنی متفاوتی دارند. اگر بخواهیم مانند چیزی که در جلسات مشاوره روانشناسی درمان استرس رخ می دهد برای ما هم درمان صورت بگیرد باید نوع بیماری کاملاً مشخص گردد، چرا که استرس بسیار ساده تر و کم خطر تر از اضطراب است. اما تفاوت استرس و اضطراب چیست و از کجا باید به وجود آنها پی ببریم؟

پیش از شروع پیشنهاد می کنیم حتما مقاله اضطراب چیست را در سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان مطالعه کنید.

تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

استرس صبحگاهی

در ادامه قصد بررسی تفاوت استرس و اضطراب را داریم، با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

با این که تفاوت استرس و اضطراب معمولا برای عموم افراد، قابل تشخیص نیست، اما آنها با یکدیگر تفاوت دارند، همانطور که در مقاله تعریف استرس از دید روانشناسی گفتیم، استرس معمولا مانند یک حالت اضطراب بوده و نشانه های این دو حالت تقریبا شبیه به هم اند.

عوامل اضطراب و استرس تفاوت داشته و استرس معمولا ناشی از فشارهایی خارجی است که فرد تلاش به مقابله با آنها دارد.

در هنگام تجربه اضطراب، فرد اغلب دلیل آن را می داند و نشانه های آن، پس از برطرف شدن عامل ناپدید خواهند شد

از طرف دیگر، استرس همیشه به آسانی برطرف نشده و ناشی از ترسها و نگرانی هایی است که آرامش خاطر فرد را تهدید می کنند، این عوامل می توانند خود نیز استرس های فرد درباره دیگر موضوعات باشند.

با اینکه استرس و اضطراب هر دو قسمتی از زندگی انسان هستند، طولانی شدن وجود آنها میتواند به زندگی فرد آسیب وارد کند.

بر خلاف باور عامیانه، تفاوت استرس و اضطراب بسیار مشهود می باشد اما شناخت آنها نیاز به دقت دارد، اما می توانید از مشاور روانشناس هم برای تشخیص فرق اضطراب و استرس کمک بگیرید.

استرس مقدمه ای برای بروز اضطراب است

استرس کاری چیست

انواع استرس در روانشناسی از فشارها و سختی های زندگی بوده و تحت فشار بودن فرد، باعث ترشح هورمون آدرنالین میشود که باقی ماندن این هورمون در بدن باعث ایجاد افسردگی، فشار خون و دیگر تغییرات منفی در بدن خواهد شد.

اگر در فردی استرس به وجود آید و این استرس شدت پیدا کند، ماندگار شود، به صورت یک مشکل روز به روز زیادتر می شود برای فرد و اطرافیان او ایجاد ناراحتی می کند

استرس مانع از پیشرفت در کارها و همچنین سد راه می گردد و بیماریهای متعددی را برای شخص ایجاد خواهد کرد، یعنی استرس به اضطراب تبدیل شده است.

حتما بخوانید

برای روشن سازی تفاوت استرس و اضطراب باید بگوییم:

هرگاه استرس، که به آن فشار روحی و یا فشار روانی گفته می شود، در مواقع تنش زا باعث فشارهای جسمی روانی شود می گویم اضطراب به وجود آمد است (یعنی از حد تعادل و نرمال خارج شود)

مثلاً دانش آموزی برای امتحان استرس دارد ولی به موقع سر جلسه حاضر می شود و امتحان می دهد و نمره خوب هم می گیرد، این استرس هیچ مشکلی برای او ایجاد نکرده است بلکه به آن استرس مثبت یا مفید هم گفته می شود!

ولی اگر نتواند سر جلسه حاضر شود و یا در سر جلسه دچار حالت تهوع، لرزش، تپش قلب شود تمام اطلاعات او دچار اختلال می شود.

در این حالت او دچار اضطراب شده است که از استرس شدیدتر بوده و اثرات مخرب بیشتری به همراه دارد. این ساده ترین تفاوت استرس با اضطراب است.

توصیه می کنیم حتما در این باره مقاله سریع ترین راه های کاهش استرس و نگرانی را در ویکی روان مطالعه نمایید تا کنترل مدیریت احساسات خود را داشته باشید.

در بررسی تفاوت استرس و اضطراب باید گفت استرس معمولا توسط یک عامل خارجی و استرس دهنده بوجود می آید اما اضطراب می تواند حاصل

 • تداوم عوامل استرس زا
 • نشخوارهای فکری (فکرهای منفی زیاد)
 • تاثیرات جسم از استرس های مداوم
 • تاثیرپذیری از شرایط محیطی
 • کمبود عزت نفس

باشد که بیشتر به عوامل درونی مربوط هستند. در هر صورت بهترین راه مقابله با اضطراب و آشنایی با روش های پیشگیری از آن شرکت در جلسات مشاوره روانشناسی درمان اضطراب آنلاین یا حضوری می باشد، چون مشاور روانشناس کمک می کند دلایل بروز اضطراب و استرس را بررسی و با روش های غلبه بر آنها آشنا شوید.

تفاوت نگرانی و اضطراب چیست؟

استرس باعث کاهش وزن میشه

سوالات زیادی در بخش مشاوره درمان استرس و اضطراب ویکی روان می شود که فرق استرس و اضطراب و ترس و نگرانی چیست؟

نگرانی، خود یک نوع استرس است که پس از برطرف شدن عوامل استرس دهنده نیز ادامه یافته و باعث احساس درماندگی، خشم، نگرانی و عصبی بودن فرد خواهد شد، با این حال عوامل استرس دهنده هر فرد با دیگری تفاوت دارد.

نگرانی، معمولا یک نوع احساس ترس و دلواپسی است که با بد اندیشی همراه بوده و این احساس معمولا شناخته نخواهد شد.

استرس، راهی است که به بدن و ذهن کمک می کند تا بتواند نسبت به عوامل برهم زننده تعادل در زندگی واکنش نشان دهند

برای نمونه، می توان به واکنش بدن نسبت به ترس و تهدیدات اشاره کرد، در مواقع داشتن استرس غده های آدرنال بدن شروع به ترشح آدرنالین می کنند.

آدرنالین هورمونی است که سیستم دفاعی بدنمان را فعال کرده و باعث تپش قلب، فشار خون، انقباض ماهیچه ها و حرکت ناگهانی چشم خواهد شد.

یکی از نشانه های وجود استرس در فرد، افزایش نبض است که در بیشتر افراد دیده می شود!

با این حال نبض طبیعی نشانه ای از نبود استرس در فرد نمی باشد و دردهای مزمن ،نگرانی، خستگی مزمن، گریه، پرخوری یا کم خوری، بیماریهای پی در پی و کاهش تمایل جنسی نشانه هایی از وجود استرس در فرد می باشند.

با این حال، فرد در هنگام استرس، همیشه واکنشی شدید نسبت به آن نداشته و در هنگام مقابله با آن نگرانی های خود را بروز نخواهد داد.

همه در معرض استرس و اضطراب هستند؟

برخی افراد نسبت به دیگران بیشتر مستعد استرس بوده و حتی برای آنها تصمیم گیری روزانه هم مشکل خواهد بود، برای مثال انتخاب غذا برای شام یا خرید محصول مورد نظر از مغازه برای این افراد امری دشوار میباشد.

از سوی دیگر افرادی وجود دارند که تحت استرس، خلاقیت آنها افزایش می یابد.

آزمایشات در مورد تفاوت استرس و اضطراب نشان داده که مادران، دارای سطح استرس بیشتری نسبت به دیگران بوده و این به دلیل وجود هورمون هایی در خون آنها می باشد.

باید توجه داشت که این به معنی نبود استرس در دیگر زنان نبوده و تنها دارای استرس کمتری نسبت به مادران می باشند، به همین دلیل، بهتر است مادران به برنامه ریزی برای زندگی خود اقدام کرده و خود را برای رویارویی با مشکلات روزانه آماده کنند.

از سوی دیگر، نگرانی، یک حالت دلواپسی بوده و بسیاری از افراد در مواقعی حساس مانند بیماری یا داشتن آزمون یا مصاحبه، این حالت را تجربه خواهند کرد.

به همین دلیل، نگرانی در افراد حسی رایج بوده و گاهی اوقات نیز می تواند امری مثبت باشد.

با این حال، استرس در زندگی بیشتر افراد تاثیری منفی داشته و بروز نشانه های استرس مزمن و مفرط برای طولانی مدتی اغلب با حالات روانی مانند افسرگی در ارتباط می باشد

نگرانی های مضمن و شدید، طبیعی نبوده و این نوع نگرانی ها، پس از برطرف شدن عامل نیز باقی مانده و کارهای روزمره را مختل خواهند کرد.

نشانه های فیزیکی نگرانی، به علت ارسال سیگنال هایی از مغز به بدن، برای افزایش آمادگی بوجود می آیند که این امر، واکنش بدن نسبت به عوامل بیرونی را سریع تر خواهد کرد.

بررسی تفاوت استرس و اضطراب

استرس پنهان

مغز انسان در مواجه با استرس، هورمون های استرس زا تولید می کند که یکی از آنها آدرنالین می باشد.

از نشانه های وجود استرس در فرد، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسهال
 • خشکی دهان
 • ضربان قلب شدید
 • بی خوابی
 • بروز انواع خشم
 • احساس دیوانگی
 • ناتوانی در تمرکز
 • احساس نداشتن کنترل در اعمال خود

نگرانی میتواند ناشی از عوامل مختلفی شود که یکی از این عوامل، داشتن استرس می باشد.

بسیاری از افرادی که دارای اختلال استرس می باشند، ذهن خود را درگیر نگرانی های شدید درباره موضوعات مختلف خواهند کرد.

همچنین برخی مواد و دارو های خاص، دارای عوارضی جانبی بوده که این عوارض باعث ایجاد نشانه های استرس خواهند شد

از این مواد میتوان به:

اشاره کرد.

علاوه بر این، داشتن رژیم غذایی ضعیف و کمبود برخی مواد در بدن مانند ویتامین B12 ، نیز به افزایش استرس کمک خواهد کرد.

برخی از نگرانی ها مانند نگرانی های فرد درباره عملکرد خود معمولا در مواقعی خاص مانند داشتن آزمون، مصاحبه و یا سخنرانی در جمع رخ خواهد داد.

استرس های پس از سانحه یا PTSD نیز معمولا پس از رویدادی ناخوشایند مانند جنگ، تجاوز جنسی و بلایای طبیعی بوجود می آید، در مواردی کمیاب، تومور غده آدرنال، عامل این نگرانی ها می باشد.

این امر بخاطر ترشح بیش از حد هورمون های خاص بدن رخ خواهد داد.

عوارض پس از استرس مانند افسردگی، بسیار خطرناکتر از خود استرس بوده و باعث ورود آسیب های جدی به زندگی فرد خواهند شد

علاوه بر این باید توجه داشت که بسیاری از این استرس ها، به راحتی برطرف میشوند.

نتیجه گیری

همانطورکه مشاهده کردید فرق بین استرس و اضطراب کم نیست، در واقع می توان استرس را عاملی برای اضطراب نامید که اگر مدیریت و هدایت نشود بدون شک آسیب های بیشتری به همراه خواهد داشت.

اگر از هر گونه استرس یا اضطراب رنج می برید تا مدیریت آنها براتان دشوار شده است می توانید در سایت ویکی روان، جلسه مشاوره روانشناسی به شکل صوتی و تصویری از سراس دنیا برگزار کرده و قدمی بزرگ در جهت کاهش نگرانی های خود بردارید.

مشاوره آنلاین درمان استرس و اضطراب

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره نیایش مسلمیان

نیایش مسلمیان، کارشناس ارشد روانشناسی عمومی،مشاوره خانواده ، ارتباط موثر ، روابط عاطفی عضو تیم تحریره روانشناسان ویکی روان

این و هم چک کنید

ترک اعتیاد در دوران بارداری

راه ترک اعتیاد در بارداری چیست؟ (بررسی ۰ تا ۱۰۰)

ترک اعتیاد در بارداری برای مادران معتاد به مواد مخدر یا حتی نوشیدنی های الکلی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *