شخصیتمطالب روانشناسی درباره استرس در ویکی روان

بررسی ویژگی های شخصیت بدون استرس

استرس یکی از بزرگترین خطرات در کمین ما میباشد داشتن شخصیت بدون استرس میتواند ما را به بسیاری از اهداف و خواسته هامون برساند. در ادامه قصد بررسی راه های رسیدن به شخصیت بدون استرس از دید علم روانشناسی را داریم.

با ویکی روان همراه باشید.

بررسی ویژگی های شخصیت بدون استرس

استرس چه می‌تواند باشد جز این عوامل؟ «فردا امتحان دارم و فکر نمی کنم به خوبی از پسش بربیایم»، «پروژه ای را در اداره به من سپرده اند که اصلا از آن سر درنمی آورم»، «مادرِهمسرم برای ناهار فردا مهمان ماست و ممکن است غذا را خراب کنم»

 «فردا امتحان دارم و فکر نمی کنم به خوبی از پسش بربیایم»، «پروژه ای را در اداره به من سپرده اند که اصلا از آن سر درنمی آورم»، «مادرِهمسرم برای ناهار فردا مهمان ماست و ممکن است غذا را خراب کنم»، «شاید نتوانم این لباس را طوری بشویم که تمیز شود».

البته داشتن کمی استرس، بد نیست و باعث افزایش انگیزه و انرژی برای انجام کار مدنظر می شود اما امان از اینکه استرس از حد خود پا را فراتر بگذارد. آن وقت است که علائمی مثل نگرانی، از دست دادن تمرکز، ناامیدی و کج خلقی، احساس سردرد یا درد در سایر نقاط بدن، اختلال خواب و… یک به یک به ما هجوم می آورد و سلامتی ما را تحت الشعاع قرار می دهد. ما در اینجا راهکارهایی را برای برطرف کردن استرس های کوتاه مدتی که با علت مشخص به وجود می آید ذکر می کنیم.

پیشنهاد ما: راهکارهای سریع برای کاهش استرس

پیدا کردن یک جفت گوش خوب و مؤثر ویژگی اول شخصیت بدون استرس

با یک شخصیت بدون استرس ، خوب و مطمئن که احساس می کنید شما را می فهمد، تماس بگیرید و موقعیت تنش زای خودتان و احساس و نگرانی هایی که دارید را برای او شرح دهید. گاهی حین استرس، قضاوت و افکار ما اجازه درست دیدن را به ما نمی دهد. صحبت با چنین فردی می تواند در یافتن راه حل های کاهش آن استرس و پیدا کردن دید و نگاه درست به مسئله، به ما کمک کند.

استرس

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
محمد اسماعیل زاده محمد اسماعیل زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
سید محمد ستارزاده سید محمد ستارزاده
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
کیومرث مروت کیومرث مروت
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
فریبا روایی فریبا روایی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
لیلا فراهانی لیلا فراهانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
مریم محبوبی مریم محبوبی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
راضیه هاشمیان راضیه هاشمیان
دکترای روانشناسی
از 200,000 هزار تومان

مهارت «نه» گفتن

یکی از عوامل استرس، داشتن مقدار زیادی کار در وقت محدود است. اگر در شرایط شلوغ پلوغ زندگی تان هنوز هم مسئولیت های جدیدی را قبول می کنید، سراغ آینه بروید و به خودتان بگویید که باید یاد بگیرم به درخواست های غیرمهم و اضافی، نه بگویم! البته رفع نیازهای اطرافیان موهبتی الهی است اما بدقولی شما، به خودتان و طرف مقابل ضربه می زند.

بنابراین برای زمانتان اولویت بندی داشته باشید و به درخواست کارهای غیرمهم بگویید: «متأسفم ولی نمی توانم قول بدهم که این کار را انجام می دهم چون هم اکنون اولویت های مهم دیگری دارم»، «دوست دارم این کار را انجام بدهم اما الان وسط انجام کار دیگری هستم، ولی می توانم این کار را روز یکشنبه برایتان انجام دهم».

کاوشگری و اکتشاف در استرس

خیلی خوب است اگر بتوانید رویدادهای استرس زا و نشانه های آن را برای خودتان ثبت کنید یا حتی هنگام بروز، آنها را در حافظه تان مرور کنید. آن وقت ببینید چه خودگویی های منفی ای در حال افزایش استرس های شماست؛ یعنی جملاتی را که دارید به خودتان می گویید و با آنها نگرانی تان را افزایش می دهید، پیدا کنید، آن وقت دنبال گزاره های مثبت جایگزین بگردید.

برای داشتن شخصیت بدون استرس لازم نیست غیرواقعی باشید، همیشه مسئله، جنبه های مثبت و مؤثری برای شما دارد که می توانید از آن زاویه نگاه کنید. راه حل های مؤثری که برای برآمدن از پس شرایط دارید را تکرار کنید. این تصویر سازی ذهنی ِهدایت شده، شما را برای مدیریت استرس توانا می کند.

یکی از راه های رسیدن به شخصیت بدون استرس دعا کردن است

اعتقاد داشته باشیم آن که کارساز است، کس دیگری است و خدایی داریم که قادر مطلق است. دعا کردن به ما آرامش می دهد و بدن را از چنگال تنش های فیزیکی ناشی از استرس رهایی می بخشد. از میان ذکرها و دعاهای مختلف، ذکر یا دعایی را برای خودتان انتخاب کنید که حالتان با آن بهتر می شود و احساس نزدیکی بیشتری با محتوای آن می کنید. هنگامی که استرس سراغ تان می آید به آن ذکر و دعاها متوسل شوید تا قلب و دلتان آرام شود و در نتیجه روی جسم تان هم اثر بگذارد.

شخصیت بدون استرس

شوخ طبعی و خنده!

یکی از ویژگی های شخصیت بدون استرس خندیدن است. هنگام استرس مسائلی برای خندیدن پیدا کنید. گاهی می توانید حتی با مشکل خود شوخی و بازی کنید. اما به هرحال خندیدن به مسائل غیرمرتبط با موضوع استرس زا هم به کاهش استرس کمک می کند.

زمانی برای رهایی

حین انجام دادن مقدمات یک کار استرس زا، چند دقیقه به خودتان استراحت بدهید و به کار دیگری مشغول شوید؛ کاری که این دیدگاه را به شما بدهد که مغلوب استرس مدنظر نیستید. این به معنی فرار از کار استرس زا نیست بلکه صرفا یک زمان برای بازگشت قوی تر به آن است.

به خودتان برسید

خواب مناسب و کافی، رژیم غذایی سالم و پرهیز از الکل و مواد مخدر، ازجمله عوامل مؤثر در کاهش استرس و از ویژگی های شخصیت بدون استرس هستند. پس اصلاح سبک زندگی تان را جدی بگیرید. یک راه حل بسیار مهم، ورزش کردن منظم است که تحقیقات نشان می دهد علاوه بر بدن، برای ذهن هم مفید و مؤثر است. گاهی ۲۰دقیقه پیاده روی، شنا و یا تمرینات دیگر بدنی، کاهش استرسی را که ممکن است ساعت ها آثار خود را حفظ کند خیلی زود ممکن می کند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سحر مدیری سحر مدیری
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
فاطمه آریان سپهر فاطمه آریان سپهر
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
علی اشرف نورمحمدی علی اشرف نورمحمدی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
پگاه عبادی پگاه عبادی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
مینا فرهادی مینا فرهادی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
فرشته علی هاشمی فرشته علی هاشمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

بر خودتان مسلط شوید

«از بس استرس دارم مغزم درست کار نمی کند!» متأسفانه گاهی این جمله درست است؛ استرس بیش از حد گاهی باعث می شود که قضاوت و فهم غلطی از موقعیت داشته باشیم یا به اصطلاح از کاه، کوهی بسازیم.

در این موقعیت سعی کنیم با بازگشت به آرامش، از بیرون به موقعیت نگاه کنیم و ابعاد آن را دوباره بسنجیم؛ مثلا اگر قرار است هفته بعد کنفرانسی در کلاس داشته باشید اینکه مدام به استرس تان فکر کنید و به آن دامن بزنید هیچ کمکی به شما نمی کند اما برعکس اگر به خودتان مسلط شوید و قدم به قدم برای خودتان برنامه بریزید، هم از میزان استرس تان کم شده و هم اینکه احتمال موفقیت تان چندبرابر می شود.

یادمان باشد که اگر قدمی برای مدیریت استرس هایمان برنداریم، مقدار بیش از حد و طولانی مدت آن، منجر به بیماری هایی مثل اختلال اضطرابی، درد ماهیچه، فشارخون، چاقی و کاهش سیستم ایمنی بدن می شود.

ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا