خانه / روانشناسی / بیماری / اختلال پانیک ( Panic disorder ) چیست ؟
اختلال پانیک ( Panic disorder ) چیست ؟

اختلال پانیک ( Panic disorder ) چیست ؟

اختلال های زیادی در کمین ما میباشند که بر اساس شرایط موجود در زندگی رخ میدهند. در این نوشتار به بررسی و مطالعه اختلال پانیک از دید روانشناسی و روانپزشکی میپردازیم. اختلال پانیک عبارت است از وجود حملات غیر منتظره و عود کننده پانیک، که به دنبال یکی از این حملات علایمی نظیر : نگرانی دائم از وقوع یک حمله میباشد.

اختلال پانیک چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

حملات پانیک یک نوع پاسخ به شرایط استرس زا می باشد. این نوع حمله یک دوره ی احساس ترس شدید است که بطور موقت فعالیتهای عادی فرد را مختل می سازد. شروع آن معمولاً ناگهانی و بدنبال یک عامل محیطی آزاردهنده یا دلهره آور است.

هر چند برای فرد اغلب احساس ترس و ناراحتی شدید را ایجاد میکند.

نشانه ها شامل:

 • لرزش 
 • تنگی نفس 
 • تپش قلب 
 • درد سینه
 • تعریق 
 • تهوع 
 • سرگیجه 
 • احساس سبکی در سر و احساس خفگی

می باشد. در هنگام این حمله مقادیر زیادی آدرنالین در خون ترشح می شود.

حملات پانیک

بسیاری از افراد که برای اولین بار دچار این حملات می گردند ،فکر می کنند که دچار حمله ی قلبی شده ، در حال از دست دادن عقل خود هستند و یا دارند می میرند. بسیاری می گویند این حملات دلهره آورترین وقایع زندگی آنها بوده است.

حتما بخوانید

اگر این حملات بصورت مکرر و غیر منتظره اتفاق افتد بعنوان بیماری پانیک تلقی خواهد شد ، ولی حملات پانیک در جریان دیگر بیماریهای اضطرابی نیز اتفاق می افتد.

بعنوان مثال کسانی که دچار فوبیا (ترس از مکانهای سربسته ، ارتفاع ، جاهای پرازدحام و … ) هستند، ممکن است این حملات را با قرار گرفتن در شرایط اضطراب آور تجربه کنند. بیماران دچار حملات پانیک بخوبی با داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی درمان می شوند.

اختلال پانیک ( Panic disorder ) چیست ؟

مشخصه اصلی این اختلال، وقوع خود به خود و غیره منتظره حملات آن است .نخستین حمله پانیک اغلب کاملاً خود به خود است.

اما گاه حمله های پانیک به دنبال آشفتگی، فعالیت بدنی، فعالیت جنسی یا آسیب هیجانی متوسطی روی می دهند. وقتی این حمله آغاز می شود، علائمش در عرض ده دقیقه به سرعت تشدید می شود.

علایم روانی عمده این بیماری عبارتند از، ترس مفرط و احساس قریب الوقوع بودن مرگ و نابودی. بیمار غالباً نمی تواند علت ترس خود را بیان کند. ممکن است دچار اغتشاش شعور شود و در تمرکز اشکال پیدا کند.

برخی نشانه های جسمی این حمله عبارت است از

 • افزایش ضربان قلب
 • احساس تپش قلب
 • تنگی نفس و تعریق

بیمار اغلب می کوشد محلی را که در آن قرارگرفته است ترک کند تا از کسی کمک بگیرد. حمله عموماً بیست دقیقه و ندرتاً بیش از یک ساعت طول می کشد.

بیمار ممکن است در حین حمله دچار مسخ شخصیت (depersonalization)یا مسخ واقعیت (derealization) شود. علایم حمله پانیک ممکن است سریع یا به تدریج برطرف شود.

راه های درمان حملات پانیک

 اکثر این بیماران با توجه به علائم که مربوط به قلب و تنفس می باشد به پزشکان متخصص قلب و ریه و مغز و اعصاب مراجعه می کنند و انواع آزمایشات و اقدامات پاراکلینیک را انجام می دهند ( انواع عکسبرداری از سر و ریه – نوار مغز و …. ) اما در واقع دارو درمانی، مشاوره و شناخت درمانی و روان درمانی و آنالیز ریشه های خودآگاه و ناخودآگاه اضطراب و روش های آرام سازی (relaxation) است که می تواند به بیمار در کنترل حملات پانیک کمک فراوانی کند.

نکات دیگری که می تواند آرامش بیشتری به فرد دچار حمله دهد شامل این موارد است:

اطمینان دادن به بیمار و همراهیان مبنی بر اینکه این علایم مربوط به یک بیماری شناخته شده است و منشا جسمانی ندارد بلکه منشائ ذهنی و روانی دارد و باعث مرگ نخواهد شد، تشویق بیمار به تنفس آرام و عمیق در مواقع تنگی نفس، اجتناب از مصرف کافئین و نیکوتین.

در دارو درمانی دوره درمان پس از بهبود اولیه که حدود یک ماه طول میکشد، در حدود ۸ تا ۱۲ ماه است.

درمان : به بیمار اطمینان دهید که گرچه علائم بیماری شدید و ناراحت کننده است ، ولی خطری او را تهدید نمی کند . دارو درمانی ، درمان های شناختی – رفتاری ( بیمار از نحوه ایجاد علائم آگاه شود ، تمرینات تنفسی ، مواجهه ) از دیگر روش های درمانی است.

راه های درمان حملات پانیک

 درمان حملات پانیک 

دارو درمانی، توان بخشی و روش های آرام سازی (relaxation) است که می تواند به شما در کنترل حملات پانیک کمک فراوانی کند. نکات دیگری که می تواند آرامش بیشتری به فرد دچار حمله دهد شامل این موارد است:

دارو درمانی آلپروزولام و پاروکستین از داروهای مورد استفاده در درمان اختلال و حملات پانیک هستند.

درمان شناختی- رفتاری با گروه درمانی و خانواده درمانی به بیمار و خانواده اش کمک می کند که خود را با واقعیت وجود این اختلال در فرد بیمار و مشکلات روانی – اجتماعی ناشی از آن سازگار سازند.

اختلال پانیک ( Panic disorder ) چیست ؟
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره زهره مسلمیان

کارشناس خانواده ،مشاور، عضو تیم تحریره روانشناسان ویکی روان

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

زندگی سالم در دوره سالمندی

زندگی سالم در دوره سالمندی

دوران سالمندی زمان افت کیفیت زندگی نیست، سالمندی وقت ناامیدی و بی انگیزگی نیست بلکه …

یک دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید بنده به دلیل بیماری پانیک ۱ ماه قرص سرترالین ۲ تا می خوردم یکی صبح یکی شب (دوز ۵۰) خیلی بهتر شدم ولی بعضی شبا یهو از خواب می پرم و بصورت خفیف حملات پانیک می گیرم البته زود رفع می شه می خواستم بدونم چقدر طول میکشه کامل خوب شم و آیا ممکنه دوباره بیماری من برگرده خیلی نگرانم خواهش می کنم جواب مرا زود بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *