خانه / طلاق / روانشناسی وضعیت مردان مطلقه و رفتار آنها
مردان مطلقه

روانشناسی وضعیت مردان مطلقه و رفتار آنها

طلاق پدیده ناهنجار این روزهای جوامع میباشد. پدیده ای که آثار مخرب آن بر خیلی از جنبه های زندگی ما تاثیر میگذارد و میتوانیم پس لرزه های آن را تا مدت ها احساس کنیم. یکی از طرفین این موضوع مردان مطلقه میباشند افرادی که به ظاهر کمترین تاثیر منفی را از جدایی میگیرند و میتوانند به زندگی فردی و اجتماعی خود بازگشت بهتری داشته باشند اما اینطور نیست.

مردان مطلقه نیز همچون زنان طلاق در معرض بیشترین آسیب های فردی و اجتماعی میباشند که در ادامه به بررسی آن پرداخته ایم.

با ویکی روان همراه باشید.

شاید ندانید اما آثار مخرب طلاق بر مردان بیشتر از زنان است. آسیب شناسان و علم روانشناسی اجتماعی معتقدند احساساتی نظیر یاس، افسردگی، کاهش اعتماد به نفس، کاهش پذیرش شخصیت فردی، زیر سوال بردن زیبایی ها و تواناییهای فردی بعد از متارکه به شکل گسترده و پنهان در مردان مطلقه شکل می‌گیرد.

همیشه طلاق به عنوان یک آسیب اجتماعی بر بنیان خانواده اثر گذار بوده است. در این میان بعضی اشخاص تصور می کنند زنان بیش از مردان آسیب می بینند. ممکن است زنان از نگاه فرهنگی و یا موضوع امرار معاش یا مسائل عاطفی آسیب ببینند اما تخلیه خود از نظر روانی را با گریه و یا درد دل انجام می دهند اما مردان بعد از طلاق نه تنها دچار آسیبهای روانی بیشتر می شوند بلکه به خاطر ساختار اجتماعی با درون ریزی ناراحتی ها در معرض سکته و مرگ زودرس قرار می گیرند.

اکثر مردان مطلقه تمایلی به ازدواج مجدد ندارند

در این راستا دکتر مجید ابهری،رفتار شناس و استاد دانشگاه می گوید:

مردان بعد از کودکان بیشترین آسیب را از طلاق می بینند

نگرانی در مورد سرنوشت فرزند و آینده او ، گسست عاطفی با همسر، نگاه جامعه به یک مرد جدا شده و اشاره به ضعف وی به خاطر عدم توانایی در مدیریت زندگی عواملی هستند که مردان مطلقه را مورد هجوم قرار می دهند.

او ادامه می دهد: شاید از نظر ازدواج مجدد مردان مطلقه شرایط بهتری از زنان داشته باشند اما اکثریت مردان اعتنایی چندانی به ازدواج مجدد ندارند چرا که وحشت از تکرار شکست اولیه باعث نوعی تجرد طولانی و حتی تا پایان عمر در مردان می شود.

مردان طلاق

دکتر مجید ابهری اضافه می کند: از نگاه مادی ممکن است مردان مطلقه شرایط بهتری از زنان مطلقه داشته باشند اما بسیاری از آنها نیز گرفتار زندان برای مهریه، از دست دادن شغل و پایگاه اجتماعی به خاطر زندان، زخمهای عمیق روحی و عاطفی در مردان مطلقه ایجاد می کند.

حتما بخوانید: مردان رفیق باز

در مجموع تمام اعضای خانواده به خاطر طلاق آسیب های غیر قابل جبران تحمل می کنند. اما بعد از فرزندان مردان بیشتر از زنان دچار بحران های فکری، اجتماعی و مادی می شوند.

بخت کم مردان مطلقه در ازدواج دوم

به طور کل آسیب ها پس از طلاق در چند محور قابل بررسی است. بر اساس پ‍ژوهش هایی که در خصوص تاثیرات طلاق بر خانواده انجام شده است، پیامدهای فردی که طلاق بر تک تک افراد وارد می کند بسیار  وسیع است.

سرخوردگی منفی، حس بدبینی و تردید، مشکلات مالی اولین اثرات طلاق بر زندگی فردی است که زندگی مشترک خود را از دست داده است.حس بدبینی و تردید از ازدواج یکی از مشکلات فراگیر در مردان مطلقه است.

آنها به این فکر می کنند اصلا لازم است دوباره ازدواج کنند یا خیر، یا اصلا چه ضرورتی دارد دوباره ازدواج کنند. برای مردان مطلقه فرصت هایی برای ازدواج مجدد به وجود می آید، اما آنها به دلیل حس بدبینی که با سرخوردگی همراه است، از کنار آنها می گذرند. جالب این است که مردان مطلقه در مقایسه زنان از بخت کمتری برای ازدواج بعدی برخوردارند.

در صورتی که فرزند نیز با مرد زندگی کند، این موضوع کمتر نیز خواهد شد، چرا که زنان کمتری هستند که حاضر به تربیت فرزندان دیگران باشند. حتی اگر مردی با زنی که حاضر به پذیرش فرزندش است، ازدواج کند و به ازدواجی اجباری تن دهد، تا آخر عمر با عبارت دریغ و افسوس گذشته زندگی می کند.

دکتر پرویز مظاهری عضو انجمن روانپزشکان ایران درباره تاثیرات زیان بار طلاق می گوید: از آنجا که بسیاری از مردان توانایی کمتری در کنار آمدن با مشکلات دارند و توانایی روانی زنان در این گونه مسائل بیشتر و علت آن نیز ترشحات هورمون استروژن است، هنگام متارکه، مردان مطلقه به دلیل وابستگی به همسر از نظر مسائل تربیتی و مسائل حاکم بر زندگی ضربه بیشتری می بینند.

وضعیت مردان طلاق

مظاهری اضافه می کند: از آنجا که مردان به خاطر مشغله کاری خارج از محیط خانواده نمی توانند همانند زنان زندگی را اداره کنند و از سوی دیگر آشنایی کمتری با مشکلات محیط خانواده اعم از تربیت فرزندان و مسائل حاکم بر خانه دارند، دچار شکست روحی و روانی می شوند.

تاسف دائمی با مردان مطلقه همراه است

بسیار سخت و دشوار اما خانه تاریک و ساکت است. کلید خانه را می چرخاند، وارد خانه خالی که تا چند هفته پیش پر بود از صدای فریاد و شیون زنی  که با ورودش به خانه، گلایه هاش آغاز می شد. هیچ نشانی از زن در خانه نیست اما ذهن مرد پر است از مرور خاطرات این چند ساله.

خاطرات تلخ و شیرینی که تنهایی شب را پر می کند و چشمانش را تا صبح بی خواب می کند. انگار قرار نیست خستگی این چند سال زندگی مشترک از تنش بیرون رود. مانده است تنهایی این روزها را دوست دارد یا دلش برای روزهای پر چالش گذشته تنگ شده است.

دوگانگی عاطفی و تغییرات خلقی شدید و افسوس احساسی که بیشتر مردان با آن درگیر می شوند .دکتر فربد فدایی، روان پزشک در این رابطه می گوید: بلافاصله بعد از جدایی، برای بیشتر مردان دوگانگی عاطفی و تغییرات خلقی شدید به وجود می آید. تضاد از این نظر که مردان مطلقه که از همسرش متارکه کرده در این که کاری که انجام داده درست بوده یا نه مردد است و همیشه با این سوال که آیا می توانسته کار بهتری انجام دهد یا نه مواجه است.

به عقیده دکتر مظاهری، مردان مطلقه در عین حال که از همسر سابق خوشش نمی آید، همزمان نسبت به او احساس مثبتی هم دارد. چون ممکن است بعضی از جنبه های وجود او را که در گذشته دوست داشته است، هنوز هم دوست داشته باشد. پس از جدایی گاهی اوقات، مردان مطلقه احساس تاسف می کند؛ چون فکر می کند می توانسته است بهتر رفتار کند، یا احساس شرم در او به وجود می آید؛ به این دلیل که در ازدواج و تشکیل خانواده شکست خورده است.

طلاق مسیری بی انتها

به طور کلی بر اساس مطالعات جامعه شناختی طلاق فرآیندی است که ابتدا دارد، اما انتهایی ندارد، به این معنا که طلاق صد درصد اتفاق نمی افتد و صرفا این مسئله به شکل حقوقی پایان می پذیرد، اما مسائل عاطفی ناخودآگاه در ذهن طرفین می ماند.

فرآیند طلاق در بررسی های جامعه شناسان ۱۳ مرحله است، هفتمین مرحله آن طلاق پنهان است که با رنگ باختن عشق و علاقه در محیط خانواده بین زوجین اتفاق می افتد، و از آنجا که ساختار سنتی بر جامعه حاکم است، زنان به جمله می سوزم و می سازم اکتفا می کنند.

در این مرحله زن معتقد به سوختن و ساختن برای حفظ پیوند خود است، این در حالی است که هر چه بسوزد می سوزاند، و قربانی این تفکر زنان، مردان مطلقه هستند. در این مرحله که به ظاهر بر اساس ایثار زن صورت گرفته است و مرد برنده آن است، آثار مخرب روحی و روانی و زیانبار آن بیشتر متوجه مرد می شود.

وضعیت مردان طلاق

افسردگی بزرگ ترین بحران مردان مطلقه میباشد

دکتر امیرحسین توکلی روانپزشک افسردگی را رایج ترین بحران مردان بعد از متارکه می داند و می گوید: افسردگی در این دوران بسیار شایع است. زیرا مردان مطلقه نمی دانند چه وضعیتی در انتظار آن‌هاست.

به طور کلی در دوره  پس از طلاق، خشم، تاسف، عشق و نفرت در هم می آمیزد. ممکن است بعضی اوقات، مردان طلاق احساس راحتی کند؛ زیرا بر این باور است که دیگر فشارها و دخالت ها تمام شده است. اما ترس از آینده ای نامعلوم، این احساس راحتی موقت را از بین می برد. در این دوران، مردان مطلقه با یادآوری  مکرر گذشته و بررسی رابطه از هم گسیخته خود، دچار اختلال تمرکز می شوند و نمی توانند به هیچ چیزی به طور طبیعی فکر کنند.

متارکه می تواند استرس مضاعفی را برای همه مردان مطلقه ایجاد کند، در کنار افسردگی حاصل از این اتفاق، مرد دچار اضطراب می شود، اضطرابی که در مردان بعد از متارکه شکل می گیرد بسته به نوع شخصیت مردان طلاق باعث بروز ناراحتی های قلبی و عروقی، بیماری‌های ریوی، ناراحتی های گوارشی، ریزش مو و یا سفید شدن موی سر می شود.

حتم داشته باشید زنان نیز مانند مردان مطلقه در معرض آسیب های فراوان بعد از طلاق هستند. آنها برای مدیریت جنبه های زیادی از زندگی با مشکلات عدیده دست به گریبان میباشند اما تاثیرات این پدیده شوم بر روی مردان طلاق بسیار بسیار زیاد و جبران ناپذیر میباشد.

چقدر خوب میشود اگر در انتخاب همسر آینده خود کمال دقت را به خرج دهیم و در صورت بروز مشکلات بعد از آن با صبوری و شکیبایی رفتار کنیم.

روانشناسی وضعیت مردان مطلقه و رفتار آنها
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

زنان در رابطه جنسی چگونه باشند

زنان در رابطه جنسی چگونه باشند

نوع رفتار و حرکات شما میتواند بر کیفیت رابطه جنسی تاثیر مستقیم داشته باشد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *