خانه / افسردگی / افسردگی جوانان زهر هلاهل نیست
افسردگی جوانان

افسردگی جوانان زهر هلاهل نیست

موضوع افسردگی در کشور ایران یکی از بحرانهای اجتماعی – روانشناسی می باشد که مخاطب آن بیشتر جوانان هستند که از آن با افسردگی جوانان یاد میشود. همواره در کشور ایران سازمانهای مختلفی به دنبال رفع این معضل هستند و برای پیشگیری و درمان افسردگی جوانان و مدیریت جوانان روشهای مختلفی را پیش گرفته اند.

با ویکی روان همراه باشید.

چندین روش مرسوم و نادرست در برخورد با این معضل ملی قابل مشاهده است:

  • انکار: بسیاری از سازمانها ترجیح می دهند با پاک کردن صورت مساله به نتیجه برسند. نیازی به بررسی آمار و ارقام یا آمارسازی نیست و به کلام عامیانه چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. گاهی ما انسانها تصور می کنیم اگر بحرانی را انکار کنیم آنرا حل کرده ایم اما غافل ازینکه بحران باید مدیریت شود نه انکار.
  • توکل به زمان: عده ای از سازمانها تصور می کنند زمان همه چیز را حل می کند در حالیکه اگر تلاشی صورت نگیرد، زمان می تواند بحرانها را تشدید کند. اقدام و عمل بهترین روش برای مدیریت بحرانها می باشد که بهتر است سرلوحه عملکرد سازمانهای مرتبط قرار گیرد.
  • ساده انگاری: متاسفانه یکی از روشهای مرسوم در مدیریت بحران افسردگی جوانان در ایران برخورد غیر تخصصی با این موضوع می باشد. عده ای از مسئولین گمان میکنند حل بحران افسردگی جوانان در جامعه با چند کنگره رسمی و نظرات شخصی امکان پذیر است اما واقعیت آنست که افسردگی یک موضوع کاملا تخصصی می باشد.

در اینجا چندین پیشنهاد کاربردی جهت حل این بحران ملی پیشنهاد می شود:

  • برگزاری کلاسهای آموزش مهارت های شاد زیستن توسط روانشناسان در سرتاسر کشور با حمایت سازمانهای مرتبط
  • تهیه برنامه های سبک زندگی و ارائه بصورت رایگان برای مردم در شبکه های ملی و اجتماعی
  • برگزاری جشنهای ملی و حضور جوانان
  • راه اندازی کارناوالهای شادی برای جشنهای مذهبی
  • برگزاری کنگره های تخصصی با حضور اساتید علمی جهت ارائه اهداف راهبردی به سازمانهای مرتبط

قابل ذکر است با توجه به این موضوع که اصلا افسردگی چیست میتوان ذکر کرد، مساله افسردگی جوانان یک بحران ملی می باشد و هیچ فردی از اعضای جامعه نمی تواند خودش را از آن جدا بداند. همانگونه که سعدی می فرماید بنی آدم اعضای یک پیکرند، افسردگی می تواند به ما نیز سرایت کند. یک انسان مسئولیت پذیر در جامعه برای سلامت روانی خود، خانواده و جامعه اش تلاش می کند و بحران ملی را بحران شخصی درک می کند.

افسردگی جوانان زهر هلاهل نیست
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *