خانه / روانشناسی / بیماری / اختلال انفجاری متناوب

اختلال انفجاری متناوب

این بیماری عبارت است از دوره‌های پرخاشگری که منجر به آسیب زدن به دیگران می‌شود. افراد مبتلا به اختلال انفجاری متناوب دوره‌های گاه و بی گاه خشم شدید را از خود نشان می‌دهند، بدون عمل تحریک آمیزی، تهاجمی‌یا ویرانگر می‌شوند. این افراد در این دوره‌ها می‌توانند به خودشان، دیگران یا اموال آسیب جدی وارد کنند. آنها در وسط این دوره احساس می‌کنند انگار جادو شده‌اند و نمی‌توانند خشم خود ر کنترل کنند. اغلب افراد مبتلا به این اختلال به علت طغیان‌های پرخاشگری، در محل کار و خانه مشکلاتی دارند. امکان دارد آنها کار خود را از دست بدهند و همسرشان ناشکیبا شود.

شیوع این بیماری ۲ درصد است و معمولا در دهه‌های دوم و سوم دیده می‌شود. میزان شیوع این بیماری در مردان بیشتر است.

با ویکی روان همراه باشید.

ملاک‌های تشخیصی برای اختلال انفجاری متناوب

– در بیمار چندین دوره مشخص ناتوانی برای مقاومت در مقابل تکانه‌های پرخاشگری که منجر به اعمال تخریبی گردیده است دیده می‌شود.

– میزان پرخاشگری ارائه شده ضمن دوره آشکارا بیشتر از ابعادی است که به وسیله عوامل استرس‌زای روان‌شناختی تسریع شود.

– اختلال روانی دیگری (مثل اختلال شخصیت ضداجتماعی، اختلال پسیکوتیک، یکی دوره مانی، اختلال بیش فعالی) توضیح بهتری برای آن ارائه نمی‌کند و اختلال ناشی از تأثیر فیزیولوژیک مستقیم یک ماده (مثل داروهای مورد سوء مصرف یا نسخه شده) و یا یک اختلال طبی عمومی‌(مثل ضربه مغزی، بیماری آلزایمر) نمی‌باشد.

اختلال انفجاری متناوب

درمان اختلال انفجاری متناوب

ترکیب روان‌درمانی و درمان دارویی قبل از حصول نتیجه ممکن است داروهای مختلف نیاز باشد. فنوتیازین، ایمی‌پرامین، لیتیوم، در صورت وجود ناهنجاری الکتروآنسفالوگرافیک، کاربامازپین ممکن است مصرف شود. ینزود یازپین‌ها ممکن است به دلیل افزودن مهارگستگی موجب وخامت اختلال گردند. در موارد انتخابی پروپرانولول ممکن است مفید واقع گردد. روان‌درمانی حمایتی، تعیین حدود و خانواده‌درمانی اگر بیمار کودک یا نوجوان است مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بیمار مستعد حمله به افراد همگروه باشد، از گروه‌درمانی باید با احتیاط استفاده شود.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

روان سالمندان را جدی بگیرید

روان سالمندان را جدی بگیرید!

مطالعات جدید تاکید دارد که عوامل و فاکتورهای روانی چون اضطراب و افسردگی بیش از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *