اخبار
خانه / روانشناسی / اهمیت گفتگوی درون چیست؟
اهمیت گفتگوی درون چیست ؟

اهمیت گفتگوی درون چیست؟

برای بسیاری از افراد، صحبت کردن با خود امر عجیبی به نظر میرسد. این در حالی است که دانشمندان علم روانشناسی به این نتیجه رسیده اند که تمامی انسانها بسیاری از ساعات روز را در انجام گفتگوی درون با خودشان سپری می کنند. اگرچه محور این گفتگوها متفاوت است اما مساله مهم آنست که تمامی احساسات و رفتارهای ما محصول این خود گویی ها هستند. حتی در لحظه ای که تصمیم می گیریم کوچکترین حرکت بدنی مانند بالا بردن دستمان را انجام دهیم، قبل از آن با خودمان درباره این تصمیم وارد گفتگوی درون شده ایم.

با ویکی روان همراه باشید.

این گفتگوها عمدتا برای ما احساسات مختلفی را بوجود می آورند و احساسات ما را بر می انگیزانند.

اهمیت گفتگوی درون تا اندازه ای است که روانشناسان امروزه آنرا مهمترین ابزار برای کنترل سیستم فکری احساسی و رفتاری انسان می دانند.

آلبرت الیس که یکی از بزرگترین روانشناسان شناختی می باشد معتقد است که رفتارها و احساسات ما تحت مدیریت گفتگوی درون ماست. در روش درمانی دکتر الیس (REBT) مشاور سعی می کند از محتوای گفتگوی درون مراجع خود با خبر شود و تفکرات غیر منطقی که در این گفتگوها وجود دارد را اصلاح کند.

بهتر است بدانیم اولین قدم در راه اصلاح گفتگوی درون ما کشف محتوا و گفتگوهای رایج آن است. برای رسیدن به این هدف می توانیم به مدت ۲۰ دقیقه جلوی آینه بایستیم و گفتگوی درون مان را با صدای بلند ضبط کنیم. پس از آن به شنیدن صدای خود و پیاده سازی گفتگوهای انجام شده بر روی کاغذ بپردازیم. اگر در ۲۰ دقیقه اول صداقت داشته باشیم و خودمان را دچار خود سانسوری نکرده باشیم کلید کشف مشکلات زندگیمان را پیدا خواهیم کرد.

پیشنهاد می شود برای سرعت بخشیدن به روند کشف اسرار خود، تحلیل گفتگوی درونی نوشته شده را به همراه یک مشاور روانشناس انجام دهید.

به یاد داشته باشیم هیچ چیز در زندگی ما به اندازه گفتگوی درون مان قدرت ندارد. پس آن را تحت کنترل خود بگیرید.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره Wikiravan

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *