مطالب روانشناسی درباره استرس در ویکی روان

10 مورد از علائم استرس نوجوانان در روانشناسی

علائم استرس و اضطراب در نوجوانان دختر و پسر

همواره فشارهای روانی نوجوانان در جلسات مشاوره روانشناسی توجه مشاوران را به علائم استرس در نوجوانان معطوف می کند. چون با حل این موضوع در جلسات مشاوره نوجوان بسیاری از مشکلات دیگر او مانند پرخاشگری رو به بهبود می رود. با این که نوجوانان دغدغه مالی، شغلی و اداره خانواده را ندارند، اما آن ها شدیدا مستعد ابتلا به انواع استرس هستند که این استرس ها میتواند ناشی از قلدری های دیگران، فشار های همنوعان و مشکلات تحصیلی شان باشد. در مشاوره استرس در مورد اینکه استرس نوجوانان چیست صحبت می شود و بعد از شناسایی علائم به درمانش پرداخته می شود. اگر از علائم استرس نوجوانان اطلاعی ندارید بهتر است این مطلب را در ویکی روان بخوانید تا بتوانید به آن ها در این سن حساس کمک کنید.

حل سریع مشکل دیگر با شناخت علائم استرس در نوجوانان

نوجوانان در خانواده های خود در شرایطی هستند که انتظارات والدین و جامعه از ایشان افزایش می یابد.

چندان عجیب نیست اگر بگوییم آن ها واقعا حق دارند دچار مشکل شوند. چون تغییرات جسمی، روحی، نوسانات هورمونی، دوستان دوران نوجوانی، درس و تحصیل و… همگی با هم آن هم در این سن کم که کاملا بی تجربه هستند آن ها را به این مسیر سوق می دهد که فکر کنند به اندازه کافی خوب نیستند و استرس بی سابقه ای را تجربه کنند. پس اگر به عنوان یک والد نگران به دنبال:

و حل سایر مشکلات دوران بلوغ هستید یا می خواهید نحوه برخورد با نوجوانان در سن بلوغ را یاد بگیرید قبل از هر چیز سعی کنید خودتان را جای آن ها بگذارید و درک شان کنید.

اگر در آن ها نشانه های استرس و اضطراب می بینید اول این مشکل را حل کنید چه بسا مشکلات دیگر خود به خود حل خواهند شد. در این روزها که سر نوجوانان همواره در گوشی و پلتفرم های آنلاین است مشاوره آنلاین استرس گزینه خوبی است که هم در دسترس همه است هم جذابیت های دنیای آنلاین را برای نوجوانان دارد و احتمالا آن ها با آغوش باز از این انتخاب برای سلامت روان شان استقبال کنند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
لاله دستوری لاله دستوری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
پریسا صالحی پریسا صالحی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
علیرضا مرادی علیرضا مرادی
مشاور حقوقی خانواده
از 75,000 هزار تومان
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
سمیرا رضایی سمیرا رضایی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
پردیس میرمعینی پردیس میرمعینی
دکتری روانشناسی
از 65,000 هزار تومان
نیلوفر نادعلی نیلوفر نادعلی
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان

علائم استرس و اضطراب در نوجوانان

نبودن پشتیبانی درست برای نوجوانان، خطر ابتلای آن ها به مشکلات روانی، تحصیلی  و جسمی افزایش می یابد. اگر می دانید استرس چیست پس حتما هم می دانید توجه به علائم استرس نوجوانان امری بسیار مهم است و به شما کمک میکند این مشکل را به سرعت شناسایی و رفع کنید.

در ادامه ۱۰ تا از علائم استرس در نوجوانان را خواهید دید که کمک می کند در راستای کاهش استرس فرزندان نوجوان خود گام بردارید:

1- سردرد و شکم درد

استرس معمولا به صورت مشکلات جسمی نمایان میشود. سردرد های پی در پی، شکم درد و دیگر مشکلات جسمی میتواند از علائم استرس نوجوانان باشند. روح انسان وقتی سرریز می شود خودش را در ظرف جسم تخلیه می کند.

بنابراین اینکه مشکلات روحی فرزندتان جسمی شود یک زنگ خطر برای شماست. چنانچه احساس می کنید در این زمینه حتما باید با کسی صحبت کنید و وقت را هدر ندهید مشاوره تلفنی استرس را امتحان کنید.

۲- مشکلات خواب

طبق مقاله استرس، خواب و خود کارآمدی مقابله ای از وب سایت معتبر NCBI  در نوجوانان مشکل چرت زدن در نوجوانان می تواند یکی از علائم استرس باشد. خستگی در نوجوانان باعث کاهش قدرت آنها در روبرویی با استرس های خود می شود. دیگر نشانه استرس در نوجوانان، خواب زیاد آن هاست. افرادی که بلافاصله پس از مدرسه می خوابند و یا در آخر هفته، تمام روز را صرف خوابیدن می کنند، به نوعی تلاش به فرار از استرس خود دارند و به خوابیدن به چشم درمان سریع استرس خود نگاه می کنند در حالیکه این راه حل، کاملا ظاهری و کوتاه مدت است.

۳- مشکلات تحصیلی از مهم ترین علائم استرس در نوجوانان است

گاهی اوقات استرس فرد، به نوعی به تحصیل و مدرسه او مربوط می شود. مشکلات تحصیلی می توانند از استرس فرد ناشی شوند. در صورتی که نمرات فرزندتان اخیرا افت داشته و یا حضور او در مدرسه کم بوده است، بهتر است به دنبال عامل این مشکل باشید.

چون یا استرس فرزندتان به خاطر تحصیلش است (اگر نمی دانید استرس تحصیلی چیست مقاله آن را در ویکی روان حتما بخوانید.) یا موفقیت تحصیلی فرزندتان تحت تاثیر استرس زیادش قرار گرفته است.

همانطور که می دانید سال های نوجوانی مهم ترین سال های تحصیلی افراد است و باید با روش های جدید درمان استرس هر چه سریع تر مشکل آن ها حل بشود تا بتوانند در تحصیل شان هم خوب عمل کند و دچار استرس امتحان که آزمون های مهم زندگی شان را تحت تاثیر قرار می دهد نشوند.

۴- افزایش عصبانیت

با این که نوجوانان به طور طبیعی مقداری تند خو هستند، بررسی دلایل پرخاشگری در افراد نشان می دهد فردی که از استرس رنج می برد اغلب منتظر بهانه است تا از کوره در برود و فشار روانی روی خودش را تخلیه کند.

این شخص حتی ممکن است با مواجه با کوچک ترین موارد چالش برانگیز عصبانی و ناراحت شود. در این زمینه می توانید علاوه بر درمان استرس نوجوان به دنبال راه های کنترل پرخاشگری هم باشید.

۵- تغییر در ارتباطات اجتماعی

استرس نوجوانان

استرس قادر است عادات نوجوانان را تغییر دهد و انزوای اجتماعی می تواند نشانی از استرس داشتن نوجوان شما باشد. صرف اکثر اوقات خود در اتاق و کم بودن انگیزه او برای حضور در اجتماع میتواند از علائم استرس نوجوانان می باشد.

اگر حضور در اجتماع خودش باعث استرس نوجوان شود از این استرس تحت عنوان استرس اجتماعی هم یاد می شود که اگر می خواهید با این مقوله جداگانه آشنا شوید حتما مقاله استرس اجتماعی چیست را در ویکی روان بخوانید.

در چنین شرایطی بردن نوجوان به اتاق مشاور کار بسیار سختی است چون او با حضور در کنار افراد غریبه بیشتر علائم استرس نوجوانان را نشان می دهد یا حتی اگر حاضر به شرکت در جلسات مشاوره شود حرف زدن برای او بسیار سخت است.

شما می توانید از خدمات مشاوره متنی استرس برای نوجوانانی استفاده کنید که از حرف زدن درباره مشکلات شان طفره می روند. چون گاهی نوشتن آسان تر از صحبت کردن است.

۶- بیماری های پی در پی

نوجوانانی که از استرس های خود رنج می برند، بیشتر در معرض سرماخوردگی و دیگر بیماری ها جسمی و مخصوصا انواع بیماری های روانی قرار دارند و ممکن است به همین دلیل از مدرسه و دیگر برنامه های خود عقب بمانند. ضعیف شدن سیستم ایمنی یکی از چندین تاثیر استرس بر بدن انسان است و ابتلا به بیماری های مختلف از علائم استرس نوجوانان است.

۷- تغییرات منفی در رفتار ها از نشانه های استرس نوجوانان است

مشکلات رفتاری معمولا یکی دیگر از علائم وجود استرس نوجوانان است. ممکن است نوجوان از مدرسه رفتن سر باز زند یا بسیار کم حرف باشد که این به علت وجود استرس در فرد می باشد. در این زمینه خوب است والدین راهکارهای رفتار با بچه های سخت را یاد بگیرند.

۸- ناتوانی در تمرکز کامل

تمرکز کردن بر روی مسئله ای خاص، برای افرادی که دغدغه های ذهنی زیادی دارند بسیار سخت خواهد بود و ممکن است در کلاس به آسانی حواس شان پرت شده و نتوانند بر روی کارهای خود تمرکز کنند. پس یکی از راه های شناسایی استرس توجه به نشانه های عدم تمرکز است.

۹- منفی نگری

نوجوان های دارای استرس، بسیار منفی نگر خواهند بود برای مثال ممکن است بگویند:

“هیچ کس مرا دوست ندارد” یا “هیچ چیز درست پیش نمی رود”.

گفتن این گونه حرف ها برای یک نوجوان امری عادی است. یک نوجوان بارها و بارها ممکن است اعتراف کند که: من قادر به کنترل افکاری منفی خود نیستم. افزایش این حرف ها، میتواند از دیگر علائم استرس نوجوانان باشد.

۱۰- نگرانی زیاد

نوجوانانی که از استرس رنج میبرند اغلب در مورد همه چیز نگران هستند. آن ها از تمامی اتفاقات بدی که ممکن است پیش آید استرس خواهند داشت حتی اگر این اتفاق مربوط به مسئولیت آن ها نباشد. در صورتی که نوجوان شما نیز نگرانی های بسیاری دارد، ممکن است از استرس رنج ببرد.

اگر دوست دارید در زمینه استرس اطلاعات خود را افزایش دهید پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید:

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
کورش مهدیون کورش مهدیون
مشاور روانشناس
از 150,000 هزار تومان
نیره آزادی نقش نیره آزادی نقش
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
مهران گلزاری امجد مهران گلزاری امجد
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
محمد اسماعیل زاده محمد اسماعیل زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
مریم جاویدی مریم جاویدی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
پریوش شیخ الاسلامی پریوش شیخ الاسلامی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

برطرف کردن علائم استرس نوجوانان در ویکی روان

بسیاری از نوجوانان قادر نخواهند بود استرس خود و دلیل آن را بازگو کنند. اما وجود این استرس با مشاهده نشانه های آن در رفتار فرد قابل تشخیص است. در صورتی که احساس می کنید نوجوان شما نیز دچار استرس شده است، بهتر است با او در این باره گفت و گو کنید یا اگر خودتان نوجوان هستید در این زمینه از کسی کمک بگیرید چون حتی بزرگسالان هم از بقیه کمک می گیرند و این هیچ عیبی ندارد!

اگر علائم استرس نوجوانان باعث اختلال در تحصیل، روابط خانوادگی و دوستانه و مسئولیت های او شده است، بهتر است به همراه او به متخصص مراجعه کنید. شما در مراجعه به مشاور هیچ محدودیتی ندارید حتی اگر ایران نباشید باز هم با مشاوره استرس خارج از کشور می توانید مشکل خود را حل کنید.

با باقی ماندن نشانه ها برای بیشتر از دو هفته، احتمال این وجود دارد که نوجوان دچار استرس مزمن شده باشد و از مشکلات روانی مانند بیماری افسردگی و اختلال اضطراب رنج ببرد که در این صورت باید از خدمات مشاوره استرس و افسردگی استفاده کنید. با پزشک نوجوان خود درباره استرس او صحبت کنید. به یاد داشته باشید که برطرف کردن مشکلات جسمی فرد قبل از پرداختن به مشکلات روحی او بسیار مهم است.

شما دوست عزیز می توانید برای کنترل علائم استرس نوجوانان از سراسر ایران و جهان از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی ویکی روان به صورت تصویری با متخصص روانشناس استفاده کنید. برای شروع کافیست از دکمه زیر استفاده کنید:

مشاوره آنلاین روانشناسی

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا