تربیت فرزند

10 راهکار در رفتار با بچه های سخت مخصوص والدین

با بچه های سر سخت و بد قلق چه کنیم؟

رفتار با بچه های سخت برای تمام والدین یک چالش بزرگ است. همه کودکان وقتی به آن ها گفته می شود که آماده شوند، سبزیجات بخورند یا وقتی با شما بیرون می آیند یکجا بنشینند، سر و صدای زیادی به پا می کنند. از یک طرف، کودکانی هستند که به راحتی رعایت می کنند و از طرفی هم برای برخی انجام این کارها دشوار هست. والدین کودکان بدقلق همیشه به این فکرند که چه چیزی ممکن است کج خلقی های بعدی را از بین ببرد یا چگونه کودکان خود را وادار به انجام کارهای اساسی بدون از هم پاشیدن کل محیط کنند. این تمام چیزی است که باید در مورد رفتار با بچه های سخت و کودکان بدقلق به کمک یک مشاور روانشناس کودک سخت بدانید. در ادامه  سایت ویکی روان به نحوه رفتار با بچه های بد قلق از منظر روانشناسی می پردازد.

کودکان سخت یا بدقلق چه کسانی هستند؟

با مجله روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

با بچه های سخت چه کنیم؟ رفتار سرسخت در کودکانی دیده می شود که اغلب بر سر کارهای روتین مانند لباس پوشیدن، زمان غذا خوردن یا زمان حمام کردن یا آماده شدن برای رفتن به رختخواب مبارزه می کنند. چگونگی رفتار با بچه های سخت، باعث می‌ شود که والدین اغلب نگران بردن فرزندشان به جمع های اجتماعی باشند زیرا می ترسند چیزی باعث ایجاد بحران شود یا به طور کلی در برخورد با فرزند دلبندشان دچار مشکل شوند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
لیلا امینیان لیلا امینیان
دکترای روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
لیلا فراهانی لیلا فراهانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
راضیه هاشمیان راضیه هاشمیان
دکترای روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 125,000 هزار تومان
علی اشرف نورمحمدی علی اشرف نورمحمدی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان

دلیل اصلی در بدقلقی و سر سختی فرزندان چیست؟

دلایل متعددی می تواند باعث بروز چنین رفتاری در کودک شود و به طرز شگفت انگیزی یک نقشه ژنتیکی تولد کودک برای آن وجود دارد. ممکن است برای برخی از والدین سخت باشد که بپذیرند کودکشان بدقلق به دنیا می آید، اما دیده می شود نوزادانی که دارای مزاج ملایم هستند اغلب به کودکانی کاملا آرام تبدیل می شوند.

چنین کودکانی وقتی به خانواده خود نگاه می کنند، همتایی خواهند یافت که رفتار مشابهی دارند. از سوی دیگر نحوه رابطه با فرزند نیز می تواند بر کودک تاثیر داشته باشد. در چنین مواردی، بررسی تاریخچه فرزندپروری با حضور یک مشاور کودک علت را آشکار خواهد کرد.

ویژگی های رفتار یک کودک سخت را بشناسید

وقتی فرزند لجباز دارید، انتخاب روش‌ مؤثر در رفتار با بچه های سخت آسان نخواهد بود. شاید فکر کنید رفتار سخت گیرانه با این کودکان مؤثر است، اما این‌طور نیست. شما هر چه بیشتر به فرزنداتان سخت بگیرید، کودک هم روزبه‌روز پرخاشگرتر می‌ شود.

اگر فکر می کنید ممکن است کودک سرسخت را تربیت کنید، باید به دنبال ویژگی های رفتاری باشید. سوال اینجاست: با بچه های سخت چه کنیم؟ سایت روانشناسی ویکی روان به ویژگی های کودک بدقلق در ادامه اشاره دارد.

سرکشی در کودکان سخت وجود دارد. این کودکان جسور هستند و از دنبال کردن درخواست های ساده ای مانند انتظار برای اتمام کار در فروشگاه قبل از خریدن بستنی، آماده شدن برای رفتن به رختخواب یا رفتن به مدرسه یا هر درخواست ساده دیگری که مایل به انجام آن نیستند، خودداری می کنند.

1- بچه های بد قلق سر و صدای زیادی دارد

ممکن است یک کودک نوپای سرسخت هنگام غذا خوردن بد اخلاق شده و غذا را دور بریزد یا فقط به دنبال برخی غذا ها باشد، حتی اگر برای مدت طولانی گرسنه بماند. سر و صدا کردن بچه های سخت به پوشیدن لباس های خاص یا حمام کردن نیز گسترش می یابد.

2- آسیب رساندن به افراد دیگر توسط بچه های سر سخت

این یکی از ویژگی‌های بچه های سخت به خصوص در رفتار پسر بچه هاست که اغلب خشن هستند و با سایر کودکان یا بزرگسالان خوب بازی نمی‌کنند. بچه های بد قلق حتی ممکن است زمانی که عصبانی هستند یا به خواسته خود نمی رسند به گاز گرفتن یا لگد یا مشت متوسل شوند.

3- عصبانیت بیش از حد در کودکان سر سخت یا بدقلق

این امر زمانی بسیار رایج است که بچه های سخت به هر کجا که می‌روند به خواسته خود نمی‌رسند. انواع خشم و عصبانیت ممکن است آنها را نافرمان‌ تر کند، یا با پرتاب کردن اشیا یا تلاش برای آسیب رساندن به دیگران، رفتار کنند.

5- اوقات تلخی بچه سخت و بدقلق شما

عصبانیت های مکرر و تقریباً روزانه نیز یکی از ویژگی های رفتاری بچه های سخت است. یک نه سر سختانه برای صبور بودن در یک مهمانی می تواند به سرعت تبدیل به بحرانی شود که تمام توجه کودک را به خود جلب می کند. آن ها همچنین اوقات تلخی را به عنوان آخرین راه حل برای به دست آوردن چیزی که می خواهند مطرح می‌کنند. آموزش مهارت های زندگی به کودک در این موارد بسیار حائز اهمیت است.

مشاوره آنلاین کودک و نوجوان در ویکی روان

نحوه رفتار با بچه‌ های سخت چگونه است؟ (چطور بچه ها سرسخت را سر راه بیاوریم؟)

بچه های سخت، به بچه های بد قلق و ناسازگار گفته می شود. رفتار با بچه های سخت یکی از مشکلات والدین است. رفتار شما به عنوان یک پدر و مادر باید مطابق اصول یک تربیت صحیح باشد.

نقش والدین در تربیت فرزند و رفتار با بچه های بد قلق بسیار پر رنگ می باشد. در ادامه مجله روانشناسی ویکی روان به نحوه رفتار با بچه های سخت پرداخته است؛ همچنین در نظر داشته باشید برای تربیت کودکان سخت بهره مندی از مشاور تربیت فرزند الزامیست.

1- مبارزات خود در رفتار با بچه های سخت را انتخاب کنید

اگر می خواهید به خاطر هر رفتار بد با کودکتان جنگ کنید، همیشه در جنگ خواهید بود. در عوض فهرستی از ۱۰ یا ۱۵ مورد از جدی ترین مواردی که برای دیگران خطرناک، آزار دهنده یا بی ادبانه هستند، تهیه کنید.

در رفتار با بچه های سخت، مواردی مطلقا ممنوع هستند، مثل سوار شدن سه چرخه در خیابان و باید عواقب واقعی داشته باشند که می توانید آن ها را دنبال کنید. حفظ ثبات در انضباط و آموزش نظم به کودکان خیلی مهم است چون فقدان آن می تواند آن ها را گیج کند و به شورش دامن بزند.

2- در رفتار با بچه های سخت، اقدامات پیشگیرانه انجام دهید

این مورد در رفتار با بچه های بد قلق به تمرین نیاز دارد اما به طور موثر عمل می کند. از دانش خود در مورد خلق و خوی کودکتان برای پیش بینی و جلوگیری از پرخاشگری کودک استفاده کنید. اگر او دوست دارد در حالی که شما در آشپزخانه هستید، اشیا را از قفسه ها بیرون بکشد، در ها را قفل کنید تا نتواند چنین کاری انجام دهد.

بدانید چه زمانی او پرانرژی تر، خسته تر و بدخلق تر است بنابراین می توانید رفتن به سوپرمارکت یا پزشک را در بهترین زمان ممکن برنامه ریزی کنید. اسباب بازی های مورد علاقه او را باخود ببرید یا برای از بین بردن خستگی از آن ها استفاده کنید.

3- رفتار با بچه های بد قلق و سخت را کنترل کنید

مهم نیست که آماده نیستید یا احساس خستگی می کنید، کنترل را رها نکنید یا تسلیم رفتار بد یا عصبانیت نشوید. در رفتار با بچه های سخت تسلیم شدن، ضعف شما را به او نشان می‌ دهد و از عصبانیت برای تحریک مجدد شما استفاده می‌ کند. در عوض، می‌ توانید با ناتوانی او هماهنگ شوید تا آنچه را که برای به دست آوردن کنترل برای تبدیل به یک فرزند سالم نیاز دارید؛ پیدا کنید.

4- در رفتار با بچه های سخت باید آرام بمانید

با بچه های سخت چه کنیم؟هر چه آرام تر باشید، بهتر می توانید شرایط را مدیریت کنید. برای صحت در رفتار با بچه های سخت باید لحن شما آرام، ثابت و خنثی باشد زمانی که به آنها می گویید از رفتار بد بچگانه خود خودداری کنند.

همراهی با یک کارشناس در تربیت کودک به شما کمک شایانی می کند. برای مثال د رفتار با بچه های سخت، هنگام ترغیب آنها به انجام کاری مانند شستن دست ها قبل از غذا، یک لحن پیشنهادی بیشتر از یک لحن دستوری کمک می کند.

به جای گفتن «برو فوراً دست‌ها و پاهایت را بشور» پیشنهاد کنید «چرا تا زمانی که من شام را آماده می‌کنم نمی‌ روی دست‌ها و پاهایت را بشویی؟»

5- رفتار با بچه های سخت را با دقت در شنیدن، پوشش دهید

شنیده شدن یکی از مهمترین چیزها برای کودکان است و آنها اغلب برای جلب توجه اقدام می کنند. پس هر زمان که شادی یا ناراحتی خود را ابراز کردند، به آن گوش دهید و پاسخ دهید تا بدانند شنیده می شوند. اگر می خواهد جعبه کوکی را در سوپرمارکت باز کند، به او توضیح دهید که چرا نباید این کار را انجام دهد و صبر کند تا شما چکش کنید. سعی کنید مراقب صحبت و پاسخ خود در رفتار با بچه های سخت باشید و با حرف هایی که نباید به بچه ها بزنید؛ آشنا شوید.

6- با بچه های سخت همدلی کنید

فرزند شما نمی تواند نیاز های عاطفی را که در ذهنش می گذرد درک کند، اما شما می توانید. در صورت امکان، احساساتش را هماهنگ کنید و به آنها بیاموزید که آن‌ها را نام‌ گذاری کند تا بتوانند آنچه را که اتفاق می افتد بهتر بیان کنند. از جملاتی مانند «می‌ دانم که نا امید شده‌ای که اکنون نمی‌ توانی آن شیرینی ‌ها را بخوری»، «می ‌دانم که برای حمام کردن خیلی خسته هستی» استفاده کنید.

7. باید در رفتار با بچه های سخت بیشتر توضیح دهید

به جای واکنش نشان دادن به یک رفتار شیطنت آمیز، به آنها توضیح دهید که ربودن اسباب بازی کودک دیگر بد است، زیرا دوست ندارد برای خود او هم اتفاق بیفتد. در رفتار با بچه های سخت همین امر در مورد کتک زدن یا گاز گرفتن نیز صدق می کند تا آنها بتوانند بهتر درک کنند که چگونه رفتارشان بر دیگران تأثیر می گذارد. فراموش نکنید شما باید به عنوان یک والد، ارزش های اخلاقی را از کودکی آموزش دهید.

8. در برخورد به بچه های سخت یک انتخاب به او پیشنهاد دهید

فواید مطالعه کردن کودکان

امتناع از اطاعت اغلب با شورش علیه کنترل شما ارتباط دارد. بنابراین به‌جای اینکه به‌عنوان کنترل‌کننده در نظر گرفته شوید، به آنها یک انتخاب با مجموعه‌ای از نتایج محدود ارائه دهید. به عنوان مثال در رفتار با بچه های سخت به جای اینکه به او دستور دهید همه اسباب بازی هایش را در سبد برگرداند یا اتاق را تمیز کندگ

از تکنیک های گفتگو با کودک استفاده کنید و از او بپرسید که کدام کار را انجام می دهد تا بتوانید کار دیگر را انجام دهید. در نهایت، می توانید از کمک کردن خودداری کنید و او را وادار کنید که یک کار را یکی یکی انجام دهد.

9- به بچه سخت و بدقلق پاداش بدهید

در رفتار با بچه های سخت این یک استراتژی است که شما باید فقط زمانی از آن استفاده کنید که در صورت لزوم رفتار خوبی داشته باشند. فرض کنید در یک مکان دوستانه هستید و پسرتان قول می دهد که با بچه های دیگر به خوبی بازی کند و اگر چنین بود و با بستنی یا تنقلات مورد علاقه اش به او پاداش دهید. تشویق کودک همچنین برای کارهای ساده ای مانند مصرف دارو نیز موثر است، یک قاشق شکر بعد از دارو قطعا کمک‌کننده است.

10- در رفتار با بچه های سخت پیامدهای مناسب را انتخاب کنید

پیامدها نیز به اندازه پاداش در شکل دادن به رفتار سرسختانه مهم هستند. تایم اوت یا مهلت دادن برای اکثر بچه‌ها موثر است، زیرا زمان زیادی دارند تا به کارهایی که در یک مکان انجام داده‌اند فکر کنند. اگر تایم‌آوت‌ها جواب نداد، همیشه فعالیت‌های مورد علاقه دیگری مانند امتیازات زمان تماشای تلوزیون و دسر وجود دارد که می‌توانید حذفشان کنید. به وسیله این رفتار با بچه های سخت، باعث ایجاد انگیزه و جلوگیری از خشم کودک می شود.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مریم اصولی مریم اصولی
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
فرح ناز حیاة غیبی حقیقی فرح ناز حیاة غیبی حقیقی
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
سمیرا رضایی سمیرا رضایی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مهرانگیز متقی مهرانگیز متقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
صدیقه صفایی صدیقه صفایی
دکتری روانشناسی
از 60,000 هزار تومان
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
شیما شهرکی شیما شهرکی
دکتری روانشناسی
از 200,000 هزار تومان

از متخصص روانشناس ویکی روان در رفتار با بچه های سخت کمک بگیرید

اگر اذیت کودک سخت و بدقلق بیش از اندازه و عادت شود، پدر و مادر باید در صدد یافتن ریشه این بد قلقی باشند و در صورت امکان با رفتار درست به دنبال اصلاح آن باشند اما اگر والدین در رفتار با بچه های سخت به موفیت نرسیدند، مراجعه به مشاور کودک آنلاین یا حضوری برای خودشان و فرزندشان لازم و مفید خواهد بود.

مشاوره تلفنی با روانشناسان کودک

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا