خانه / افسردگی / افسردگی پاییزی چیست؟
افسردگی پاییزی

افسردگی پاییزی چیست؟

فصل پاییز یکی از زیباترین فصول سال میباشد. تغییر شرایط آب و هوایی از هوای گرم تابستانی تا هوای نسبتا سرد پاییزی، نوید تغییرات بسیاری را میدهد. افسردگی پاییزی یکی از آورده های این فصل زیبا برای بسیاری از افراد میباشد. افسردگی که گاها میتواند موجب بروز مشکلات فراوان شود. در ادامه به بررسی این پدیده و راهکار های مقابله با آن میپردازیم.

با ویکی روان همراه باشید.

افسردگی پاییزی را بشناسید

از آنجا که میزان نور خورشید در فصلهای مختلف به روی فعالیت جانداران میتواند تاثیرات گوناگون داشته باشد، افسردگی فصلی (SAD) هم ممکن است ناشی از تغییرات طول روز و میزان تابش نور در فصول مختلف باشد که بر روی همه تاثیر گذار است. اندوه بی دلیل، از نشانه های اصلی افسردگی پاییزی است و عواملی مثل:
کم خوابی، بد خوابیدن، تغییر الگوی تغذیه و اشتها، از دست رفتن علاقه نسبت به چیزهایی که قبلا لذت بخش بوده اند، افکار پوچ، احساس گناه و سرزنش خود، مقصر دانستن خود در همه موارد زندگی، بی تفاوتی به مسائل زندگی، بدبینی و غیره از جمله علائم افسردگی پاییزی اند.

با عنایت به اینکه افسردگی چیست ، این افسردگی در گروه افسردگی های فصلی طبقه بندی میشود. عده ای از افراد در فصل بهار این علایم را پیدا می کنند. اگر فردی این سابقه را دارد و یا این علایم را در خود می بیند قبل از تشدید بیماری با مصرف کمی دارو یا سایر درمانهای ضد افسردگی از یک دوره افسردگی فصلی پیش گیری می کند.

شیوع افسردگیهای فصلی در سنین بالای ۴۵ بیشتر است. واکنش بیو شیمیایی بدن در برابر تغییرات آب و هوایی در این سنین به ایجاد تغییرات خلقی دامن میزند. اگر چه این نوع از افسردگی در زنان نسبت به مردان شیوع بیشتری دارد. البته بعضی از افراد به طور ژنتیک مستعد ابتلا به این اختلال هستند که در زنان به مراتب بیشتر از مردان است.

نور، شکلات و ملاقات دوستان افسردگی پاییزی را کاهش می دهد. در اواخر تابستان و اوایل پاییز هنگامی که تاریکی کم کم بر ساعات روشن روز غلبه می کند، بروز احساس افسردگی پدیده چندان غیر عادی نیست. در این گونه مواقع وجود نور برای تندرستی بسیار با اهمیت است. کوتاه تر شدن روزها و کاهش نور به مغز انسان علامت می دهد که وقت کاهش فعالیت است. این امر باعث افزایش ترشح هورمون خواب ملاتونین (Melatonin) و کاهش هورمون سروتونین (Serotonin) در بدن می گردد.

برخی از افراد ممکن است دراثر کاهش نور دچار افسردگی گردند و تعداد بیشتری احساس غمگینی و خستگی کنند. بسیاری دیگر نیز با مشکل بدخوابی مواجه می شوند.

راه های درمان افسردگی پاییزی

– نور را زیاد کنید.
– غذاهای ترش کمتر مصرف کنید.
– گردش و تفریح یادتان نرود.
– پیاده روی روزی ۲۰ دقیقه بهترین درمان است.
– از رنگ های گرم استفاده کنید.
– از ویتامین ها غافل نشوید.
– یک برنامه ریزی جدید برای زندگی خود داشته باشید، سلامت بدنی مثل ورزش و سلامت روانی مثل یاد گرفتن چیزی جدید می تواند جزو برنامه شما باشد.
– تغییرات را از اهداف کوچک مثل خواندن یک کتاب کم حجم یا قدم زدن روزانه ۱۰ دقیقه شروع کنید. اگر علایم ادامه پیدا کرد ،جهت درمان به روانپزشک مراجعه کنید.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

تعریف ازدواج

تعریف ازدواج چیست و چند نوع دارد؟ (معنی ازدواج)

تعریف ازدواج کمک می کند تا دید بهتری نسبت به زندگی مشترک پیدا کنیم. اما …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *