افسردگی اتکایی چیست؟ (درمان افسردگی آنکلیتیک)

افسردگی اتکایی در کودکان (افسردگی اتکایی به انگلیسی = Anaclitic depression) معمولا به اختلالات اجتماعی، عاطفی، جسمی و ذهنی اطلاق می شود و زمانی رخ می دهد که نوزاد به طور طولانی مدت از مادر یا مراقب اصلی خود جدا شده باشد. در جلسات مشاوره آنلاین درمان افسردگی و مشاوره کودک ویکی روان، صحبت های زیادی درباره اینکه افسردگی آناکلیتیک و راه های درمان آن می شود که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم.

افسردگی اتکایی چیست؟

با مقاله های روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

با یک جستجوی سریع در فرهنگ لغت، در می یابید که “anaclitic یا همان اتکایی” شامل احساس عشق به یک شی است. در روانکاوی، “anaclitic” به معنی “تکیه بر” است.

اما این تعاریف چه ارتباطی با افسردگی اتکایی دارد؟

نوزادی که به طور طولانی مدت از شیء مورد علاقه خود جدا شده و به آن تکیه می کند، معمولا نقص اجتماعی، عاطفی، جسمی و ذهنی را نشان می دهد

در ادبیات علمی، افسردگی اتکایی که به چند دهه قبل برمی گردد، موضوع عشق نوزاد به مادر یا مراقب اصلی آنها است. تحقیقات نشان می دهند افسردگی اتکایی در نوزادان گذرا است.

این بدان معناست که وقتی نوزاد و مادر یا مراقب اصلی به هم می پیوندند، علائم افسردگی آناکلیتیک ناپدید می شوند و این به نوعی با تعریف علمی افسردگی در ارتباط است.

با این وجود، محققان مطمئن نیستند که اثرات رفتاری درازمدت آن چیست؟ جالب است بدانید که تحقیقات قبل از سال ۱۹۶۷ در مورد نوزادان حیوانات از جمله خوکچه هندی و موش صحرایی نشان داده که نوزادان این گونه ها، علائمی مشابه علائم نوزادان مبتلا به افسردگی آناکلیتیک دارند.

علائم افسردگی اتکایی در نوزادان انسان چیست؟

علائم افسردگی کودکان
علائم افسردگی کودکان

قبلا در ویکی روان درباره افسردگی نوزادان صحبت کردیم، علائم افسردگی اتکایی مشابه علائم افسردگی است که عبارتند از:

 • اضطراب، اندوه و گریه
 • کناره گیری و امتناع از تعامل با محیط
 • موانع توسعه، از جمله واکنش کند به محرک ها و حرکات آهسته
 • کاهش اشتها و کاهش وزن
 • بیخوابی های شبانه و کلا بدخوابی از نشانه های افسردگی آناکلیتیک
 • حالت صورت یخ زده و بدون احساس

راه درمان افسردگی آناکلیتیک چیست؟

به نظر می رسد افسردگی اتکایی هنگامی که نوزاد و مادر یا مراقب اصلی به هم می پیوندند، برطرف می شود.

دکتر اسپیتز (Spitz) در طول تحقیقات خود دریافت که وقتی مادر و نوزاد دوباره با هم بودند، کودک به سرعت خوشحال و تعاملی شد. علاوه بر این تغییر چشمگیر، جهش قابل توجه رشد نوزاد را اندازه گیری کرد.

اسپیتز همچنین روی نوزادانی که از مادران خود جدا شده بودند و به هم نمی پیوستند مطالعه‌ ای انجام داد. به جای یک دیدار مجدد و شاد، دکتر اسپیتز یک سندرم پیشرونده را توصیف کرد که پس از ۳ ماه از نقطه بحرانی رشد یافته و برگشت ناپذیر شد، حتی منجر به مرگ تقریبا یک سوم نوزادان شد.

افسردگی اتکایی در بزرگسالان

یکی از نوع های افسردگی بزرگسالان همین افسردگی آناکلیتیک می باشد که در افراد گوناگون نمود پیدا می کند.

علت ابتلا به افسردگی آناکلیتیک چیست؟

تحقیقات زیادی در مورد علت بروز افسردگی اتکایی در بزرگسالان انجام نشده است چون هدف اصلی این بیماری کودکان هستند! اما در تحقیقی قدیمی سال ۲۰۰۲ و با استفاده از ۲۴۵ شرکت کننده، علت ها بررسی شدند.

محققان نحوه وابستگی کودک و والدین به افسردگی را مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه نشان داد افرادی که دارای انواع دلبستگی ایمن هستند کمتر به افسردگی مبتلا می شوند

افسردگی اتکایی بیشتر در افرادی مشاهده می شود که دلبستگی شدید (همچنین دلبستگی اضطرابی نیز نامیده می شود) به سبک بزرگسالان دارند.

به نظر می‌ رسد که همانند تمام سبک‌ های دلبستگی، دلبستگی اضطرابی براساس سبک فرزند پروری باشد.

والدی با رفتارهای فرزند پروری متناقض که گاهی اوقات در حال پرورش است و گاهی از نظر عاطفی در دسترس نیست، ممکن است زمینه‌ای را فراهم کند که منجر به رشد سبک دلبستگی کودک به عنوان یک فرد بالغ می‌شود.

این دلبستگی شامل تمایل به پذیرش توسط دیگران در تلاش برای تقویت احساس عزت نفس پایین است.

نشانه افسردگی اتکایی در بزرگسالان

مشاوره آنلاین درمان افسردگی

بزرگسالان مبتلا به این نوع افسردگی تمایل دارند بر روابط بین فردی با هزینه استقلال فردی تمرکز کنند. از دست دادن رابطه یا درگیری بین فردی ممکن است منجر به احساسات منفی شدید شود، مانند:

 • گرایش به کمال گرایی
 • نیاز به رعایت استانداردهای بالای دیگران
 • احساس تنهایی
 • ضعف
 • درماندگی
 • ترس از رها شدن

تحلیل

به نظر می رسد که پایه افسردگی روحی در بزرگسالان در سبک‌ های دلبستگی خاصی قرار دارد، یاد گرفتن نحوه ایجاد دلبستگی امن ممکن است به حل آن کمک کند.

دلبستگی ایمن شامل خود تنظیمی، ارتباط هماهنگ با دیگران، بینش و همدلی است

با روان‌ درمانی، روان‌ کاوی و ابزار تمرکز حواس، شما می‌ توانید یاد بگیرید دلبستگی ایمن را ایجاد کنید که شامل شناخت تجربیات ناکارآمد است که ممکن است به عنوان یک کودک تجربه کرده باشید و یاد بگیرید که چطور از این تجربیات لذت ببرید.

کلام آخر درباره افسردگی آناکلیتیک یا اتکایی

امروزه، مراقبت‌ های اجتماعی پیشرفته در دنیای مدرن، افسردگی اتکایی در کودکان را کاهش داده ‌است، چرا که این مراقبت‌ ها در دسترس هستند. با این حال، بزرگسالان ممکن است هنوز این نوع افسردگی را تجربه کنند.

اگر فکر می کنید افسردگی اتکایی دارید، با یک متخصص درمان افسردگی صحبت کنید. آنها می توانند برای درک و کار با سبک دلبستگی، به شما کمک کنند.

شما دوست گرامی می توانید از سراسر دنیا، در جلسات مشاوره غلبه بر بیماری افسردگی در سایت ویکی روان شرکت کرده و با مشاور مورد نظرتان جلسه مشاوره غیرحضوری برگزار نمائید:

درمان آنلاین افسردگی در ویکی روان

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

علائم استرس در خواب

۱۲ مورد از علائم استرس در خواب در همه

علائم استرس در خواب در هر فرد متفاوت است اما با این حال نشانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *