افسردگی

افسردگی پاییزی چیست؟ (درمان افسردگی در پاییز)

افسردگی پاییزی اتفاقی ناخوشایند است که بسیاری از مردم در فصل طلایی سال تجربه می کنند! افسردگی در پاییز شاید کمی عجیب باشد اما حتی گریبان گیر موجودات دیگر به غیر از انسان هم می شود و آنها هم افسردگی فصل پاییز را تجربه می کنند. در جلسات مشاوره روانشناسی برای درمان افسردگی در سایت ویکی روان، سوالات زیادی در مورد راه های درمان افسردگی پاییزی و شیوه های پیشگیری از آن مطرح می گردد که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم.

منظور از افسردگی پاییزی چیست؟

با بخش مطالب روانشناسی عمومی ویکی روان همراه باشید.

فصل پاییز یکی از زیباترین فصول سال می باشد. تغییر شرایط آب و هوایی از هوای گرم تابستانی تا هوای نسبتا سرد پاییزی، نوید تغییرات بسیاری را می دهد. افسردگی پاییزی که یکی از انواع بیماری افسردگی فصلی می باشد، یکی از آورده های این فصل زیبا برای بسیاری از افراد می باشد، یکی از انواع افسردگی که گاها می تواند موجب بروز مشکلات فراوان شود.

افراد زیادی در بخش مشاوره غیرحضوری ویکی روان از ما سوال می پرسند که:

 • با افسردگی پاییزی چه کنیم؟
 • چرا پاییز غمناک است؟؟؟
 • دلیل افسرده شدن در پاییز چیست؟
 • چرا من احساس غم در پاییز دارم؟
 • افسردگی پاییزی چگونه است؟
 • چطور برای رفع افسردگی پاییزی اقدام کنیم؟

و ده ها سوال دیگر که نشان از میزان بالای افسرده شدن مردم در پاییز دارد! در ادامه به بررسی این پدیده و راهکار های مقابله با آن می پردازیم.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
لیلا اسماعیل زاده لیلا اسماعیل زاده
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
پروفسور حسین باهر پروفسور حسین باهر
پروفسور
از 600,000 هزار تومان
مشاهده
سميرا رضايي سميرا رضايي
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
حسین توکلی حسین توکلی
دکترای روانشناسی
از 48,000 هزار تومان
مشاهده
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
بی بی ناز غیابی بی بی ناز غیابی
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
منصوره بهرامی منصوره بهرامی
دكتراى روانشناسى
از 150,000 هزار تومان
مشاهده

افسردگی پاییزی به انگلیسی

افسردگی در پاییز
تصاویر افسردگی پاییزی

افسردگی پاییزی به انگلیسی می شود Autumn Depression که دقیقا ترجمه کلمه به کلمه آن می باشد. همانطور که گفتیم افسردگی در پاییز زیر مجموعه افسردگی های فصلی (Seasonal affective disorder یا همان SAD) می باشد.

مهم ترین علت های افسردگی پاییزی کدامند؟

در اواخر تابستان و اوایل پاییز هنگامی که تاریکی کم کم بر ساعات روشن روز غلبه می کند، بروز احساس افسردگی پدیده چندان غیر عادی نیست.

در این گونه مواقع وجود نور برای تندرستی بسیار با اهمیت است. کوتاه تر شدن روزها و کاهش نور به مغز انسان علامت می دهد که وقت کاهش فعالیت است. این امر باعث افزایش ترشح هورمون خواب ملاتونین (Melatonin) و کاهش هورمون سروتونین (Serotonin) در بدن می گردد.

برخی از افراد ممکن است در اثر کاهش نور دچار افسردگی فصلی پاییزی گردند و تعداد بیشتری احساس غمگینی و خستگی کنند. بسیاری دیگر نیز با مشکل بدخوابی مواجه می شوند. اما درهر صورت، تغییرات آب و هوایی و سردتر شدن آن، در کنار کاهش ساعات تابش نور خورشید (و جهت تابش آن) از مهم ترین علت های افسردگی پاییزی می باشند.

علائم افسردگی پاییزی چیست؟

از آنجا که میزان نور خورشید در فصل های مختلف به روی فعالیت جانداران می تواند تاثیرات گوناگون داشته باشد، بیماری افسردگی فصلی (SAD) هم ممکن است ناشی از تغییرات طول روز و میزان تابش نور در فصول مختلف باشد که بر روی همه تاثیر گذار است. غم و اندوه بی دلیل، از نشانه های اصلی افسردگی پاییزی است اما از دیگر نشانه های افسردگی پاییز به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 1. کم خوابی
 2. بد خوابیدن
 3. تغییر الگوی تغذیه و اشتها
 4. از دست رفتن علاقه نسبت به چیزهایی که قبلا لذت بخش بوده اند
 5. افکار پوچ
 6. احساس گناه و سرزنش خود
 7. مقصر دانستن خود در همه موارد زندگی
 8. بی تفاوتی به مسائل زندگی
 9. بدبینی و غیره
 10. کاهش انرژی جسمانی
 11. میل به تنهایی و انزوای اجتماعی از بارزترین علائم افسردگی در پاییز است
 12. از بین رفتن روند و نظم زندگی فردی
 13. کم شدن میزان میل جنسی
 14. مرور خاطرات بد گذشته و نشخوارهای فکری منفی

از جمله علائم افسردگی پاییزی اند.

میزان شیوع احساس افسردگی در پاییز چقدر است؟

افسردگی پاییزی چیست
احساس غم و ناراحتی در پاییز

با توجه به مقاله بیماری افسردگی چیست که در ویکی روان درباره آن توضیح دادیم، افسردگی و احساس غم در پاییز در گروه افسردگی های فصلی طبقه بندی می شود. عده ای از افراد در فصل بهار این علایم را پیدا می کنند که به آن افسردگی بهاری گفته می شود.

اگر فردی سابقه ابتلا به افسردگی در پاییز را دارد و یا این علایم را در خود می بیند، قبل از تشدید بیماری با مصرف کمی دارو که مشاور روانپزشک تجویز کرده یا سایر درمان های ضد افسردگی مانند شرکت در جلسات مشاور افسردگی آنلاین و حضوری، از یک دوره افسردگی فصلی پیش گیری می کند

شیوع افسردگی های فصلی بیشتر در سنین بالای ۴۵ بیشتر است. واکنش بیو شیمیایی بدن در برابر تغییرات آب و هوایی در این سنین به ایجاد تغییرات خلقی دامن می زند. اگر چه این نوع از افسردگی در زنان نسبت به مردان شیوع بیشتری دارد.

البته بعضی از افراد به طور ژنتیک مستعد ابتلا به افسردگی پاییز هستند که در زنان به مراتب بیشتر از مردان است، دقیقا مانند افسردگی در زمستان!

اوج افسردگی پاییزی کی است؟

زمان خاصی برای اوج افسردگی پاییزی نمی توان در نظر گرفت. برای عده ای افسردگی در پاییز به محض شروع فصل پاییز و بروز تغییرات آب و هوایی شروع می شود، اما برای عده ای دیگر اوج افسردگی پاییز اواخر آبان و اواسط آذر ماه به وجود می آید.

به همین خاطر، ویژگی های فردی، روانی و جسماتی تاثیر بسیار زیادی بر میزان بروز علائم افسردگی پاییزی دارند.

راه های درمان افسردگی پاییزی چیست؟

راه درمان افسردگی فصلی تا حدودی با روش های عمومی درمان افسردگی متفاوت است! یادتان باشد، نور، شکلات و ملاقات دوستان افسردگی پاییزی را کاهش می دهد و به طور کلی ناراحتی در پاییز را کاهش می دهد پس برای آن برنامه داشته باشید. از دیگر راه های رفع افسردگی پاییزی عبارتند از:

 • نور را زیاد کنید
 • غذاهای ترش کمتر مصرف کنید
 • گردش و تفریح یادتان نرود
 • پیاده روی روزی ۲۰ دقیقه بهترین درمان است
 • از رنگ های گرم استفاده کنید
 • از نور درمانی استفاده کنید
 • از ویتامین ها غافل نشوید
 • یک برنامه ریزی جدید برای زندگی خود داشته باشید، سلامت بدنی مثل ورزش و سلامت روانی مثل یاد گرفتن چیزی جدید می تواند جزو برنامه شما باشد
 • تغییرات را از اهداف کوچک مثل خواندن یک کتاب کم حجم یا قدم زدن روزانه ۱۰ دقیقه شروع کنید. اگر علایم ادامه پیدا کرد ،جهت درمان به مشاور روانشناس خبره مراجعه کنید

درمان دارویی افسردگی پاییزی

گاهی آنقدر اختلالات روانی شدید می شوند که حتما باید با استفاده از روند دارو درمانی آنها را درمان کرد، درمان دارویی افسردگی پاییزی هم یکی از این موارد می باشد. البته همانطور که همیشه در ویکی روان گفتیم، روند دارو درمان باید تحت نظر مشاور روانپزشک و با مصرف داروهای ضدافسردگی انجام گیرد.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
آرزو بختیاری آرزو بختیاری
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
شیما وفا شیما وفا
دكتراى روانشناسى
از 45,000 هزار تومان
مشاهده
فاطمه ابراهیم فاطمه ابراهیم
مشاور روانشناس
از 45,000 هزار تومان
مشاهده
صفیه محمدی صفیه محمدی
دکترای روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
طاهره کیائی طاهره کیائی
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
جمیله احمدپور جمیله احمدپور
دکترای روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
مشاهده
سید علیرضا مرتضوی سید علیرضا مرتضوی
دکترای روانشناسی
از 110,000 هزار تومان
مشاهده
مهدیه پاکدامن مهدیه پاکدامن
مشاور روانشناس
از 45,000 هزار تومان
مشاهده

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

مواجه با افسردگی های فصلی هیچ وقت آسان نبوده و نخواهد بود. چون مردم نمی دانند دلیل احساس ناراحتی آنها چیست و بعضا تشخیص نمی دهند بهترین تصمیم برای درمان این حال بد چه چیزی می تواند باشد.

اگر شما احساس افسردگی در پاییز دارید یا نمی دانید چرا بی دلیل ناراحت هستید، بهترین تصمیم مراجعه به مشاور روانشناس برای غلبه بر بیماری افسردگی است. متخصص درمان افسردگی با ارائه راهکارهای اختصاصی بهترین راه برای درمان افسردگی پاییزی را ارائه می دهد.

شما می توانید از سراسر دنیا در جلسات مشاوره آنلاین سایت ویکی روان شرک کرده و با مشاور مورد نظرتان جلسه مشاوره آنلاین افسردگی به صورت صوتی و تصویری برگزار نمائید:

لیست مشاورین افسردگی

تصویر ویکی روان

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا