خانه / روانشناسی / بیماری / اختلال هراس

اختلال هراس

اختلال هراس یا پانیک به وقوع حملات خود به خودی و غیرمنتظره ترس اطلاق می‌گردد. این حملات معمولا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و در طی آن شخص شدیدا احساس اضطراب یا ترس می‌کند و همراه با آن علائم جسمانی مثل تپش قلب یا تاکی‌پنه نیز وجود دارد. تعداد دفعات وقوع حملات از چند حمله در روز تا چند حمله در سال متفاوت است. به خاطر وجود علائم جسمانی همراه با این اختلال اکثرا این بیماران به مراکز غیر روانپزشکی مراجعه می‌کنند.  این اختلال ممکن است با گذرهراسی (ترس از فضاهای باز، تنها بودن دور از خانه یا داخل جمعیت و اماکن عمومی) یا بدون گذر هراسی دیده شود. گذرهراسی ممکن است ناتوان‌کننده باشد و در فعالیت‌های اجتماعی و شغلی تاثیر بگذارد. به‌طوری که ممکن است فرد مبتلا، خانه‌نشین شده و هرگز از خانه بیرون نیاید یا فقط وقتی کسی همراه با آنهاست از خانه خارج شوند.

با ویکی روان همراه باشید.

خصوصیات بالینی اختلال هراس

اولین حمله هراس به طور معمول خود به خود و غیرمنتظره پیش می‌آید. هر چند گاهی حمله هراس به دنبال هیجانات، خستگی جسمانی، فعالیت جنسی و ضربات روحی نه چندان شدید یا مصرف الکل و نیکوتین یا غیرطبیعی بودن خواب و خوراک و حتی علل خاص محیطی نظیر شدید بودن نور محل کار پیش می‌آید. حمله معمولا با یک دوره ۱۰ دقیقه‌ای همراه با افزایش یافتن علائم شروع می‌شود و دارای علائم روانی و جسمانی است که در معیارهای تشخیصی اختلال هراس آورده شده است.

حمله بیماری حداکثر ۳۰ دقیقه و ندرتا تا یک ساعت به طول می‌انجامد. در بررسی وضعیت روانی در طول حمله هراس بیمار ممکن است نشخوار ذهنی، اشکال از نظر تکلم (مثل لکنت زبان) و یا حافظه داشته باشد و یا در جریان حمله، احساس افسردگی یا مسخ شخصیت ممکن است به بیمار دست دهد. در فواصل حمله‌ها بیمار از وقوع حملات دیگر مضطرب است که به آن اضطراب انتظار می‌گویند. این بیماران در ضمن حمله هراس از مرگ در اثر ناراحتی قلبی و تنفسی در هراسند و به اورژانس مراجعه می‌کنند. حتی ۲۰ درصد این افراد دچار سنکوپ می‌شوند، علائم این بیماران در اثر الکالوز تنفسی ناشی از هیرونیلاسیون پیش می‌آید و راهنمایی کردن آنها برای تنفس درون یک پاکت پلاستیکی به آنها کمک می‌کند.

علائم گذر هراسی اکثرا به دنبال یک حادثه شروع می‌شود. مبتلایان به گذرهراسی از تنها ماندن در موقعیت‌‌ها اجتناب می‌کنند و حاضر نیستند در اماکن پرازدحام و فضاهای بسته به تنهایی حضور پیدا کنند و دائماً اصرار می‌کنند که خانه را به اتفاق یکی از دوستان یا آشنایان خود ترک نمایند و در موارد شدید بیماری حتی از خارج شدن از  منزل اجتناب می‌کنند. این افراد به شدت نگرانند مبادا دیوانه شوند.

اختلال هراس

معیارهای تشخیصی برای حمله هراس

یک دوره مشخص و شدید ترس یا ناراحتی که در جریان آن حداقل چهار علامت از علائم زیر به طور ناگهانی ظاهر شده و در عرض ۱۰ دقیقه به اوج می‌رسد:

۱- طپش قلب، بالارفتن تعداد ضربان قلب

۲- تعریق

۳- لرزش

۴- احساس تنگی نفس یا بند آمدن تنفس

۵- احساس خفگی (زیر فشار)

۶- درد یا ناراحتی در قفسه سینه

۷- تهوع یا ناراحتی در ناحیه شکم

۸- احساس سرگیجه، عدم تعادل، سنگینی در سر، ضعف

۹- ترس از دیوانه شدن یا از دست دادن کنترل

۱۰- ترس از مردن

۱۱- پارستزی (احساس کرخی یا گزگز)

۱۲- احساس سرما (لرز) یا گرما

۱۴- اضطراب انتظار

شیوع اختلال هراس

میزان شیوع اختلال هراس ۸/۳ درصد و میزان شیوع حملات هراسن ۵/۶ درصد می‌باشد. اختلال در زنان ۳- ۲ برابر شایع‌تر از مردان است و تنها عامل اجتماعی مهم در اپیدمیولوژی اختلال هراس وجود سابقه طلاق و گوشه‌گیری است. این علائم در هر سنی می‌توانند ظاهر شوند، اما به طور معمولی در افراد جوان (به طور متوسط در ۲۵ سالگی) شروع می‌شود. شیوع گذر هراسی از ۶/۰‌- درصد ۶ درصد متغیر است و ۷۵ درصد بیماران به طور همزمان اختلال پانیک نیز دارند.

در مجموع اختلال هراس اختلال مزمن است گرچه پیش آگهی می‌تواند متغیر باشد، ولیکن در حدود ۴۰-۳۰ درصد بیماران در نهایت فاقد علامت، ۵۰ درصد دارای علائم خفیف، در حدی که زندگی آنها را مختل نمی‌کند و ۲۰-۱۰ درصد باقیمانده بدون تغییر باقی می‌ماند. در ابتدا بیمار سعی می‌کند بیماری خود را پنهان سازد اما به تدریج اطرافیان متوجه تغییرات رفتاری بیمار می‌شوند. ۸۰-۴۰ درصد بیماران دچار افسردگی می‌شوند و احتمالی خودکشی در آنها بسیار زیاد است.

درمان اختلال هراس

– دارودرمانی و روان‌درمانی در درمان این بیماران مؤثر هستند. داروهای موثر در درمان این بیماران عبارتند از؛ داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای، چهارحلقه‌ای، مهارکننده‌های منوآمین اکسیداز، مهارکننده‌های اختصاصی بازجذب سروتونین و بنزودیازپین‌ها.

– شناخت‌درمانی و رفتاردرمانی از راه‌های درمانی بسیار مناسبند و اگر این روش‌ها و دارودرمانی با هم به کار گرفته شوند، اکثر اوقات نتیجه درمانی بهتری حاصل می‌شود.

– روش‌های آرام‌سازی مانند آرامش عضلانی و آموختن نحوه نفس کشیدن در مواقع شروع حمله هراس مفیدند.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره Wikiravan

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

روان سالمندان را جدی بگیرید

روان سالمندان را جدی بگیرید!

مطالعات جدید تاکید دارد که عوامل و فاکتورهای روانی چون اضطراب و افسردگی بیش از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *