همه چیز درباره بلوغ زودرس کودکان (علائم+درمان)

بلوغ زودرس کودکان چیزی است که باعث تعجب و نگرانی والدین می شود، دلایل بلوغ زودرس کودکان می توانند بسیار اختصاصی باشند، با این حال علل عمومی هم برای آنها وجود دارد. در جلسات مشاوره روانشناسی کودک آنلاین در سایت ویکی روان، سوالات زیادی مثل، بلوغ زودرس در چه سنی است؟ چه غذاهایی باعث بلوغ زودرس میشود و چگونه از بلوغ زودرس کودکان جلوگیری کنیم دریافت می کنیم که در این مطلب به بررسی آنها از دید روانشناسی کودکان می پردازیم.

همه چیز درباره بلوغ زودرس کودکان

با بخش مقالات علمی در سایت ویکی روان همراه باشید.

بلوغ زودرس در کودکان زمانی است که بدن کودک خیلی زود شروع به تغییر (رسیدن به بلوغ) می‌ کند. در واقع همان چیزی که والدین در دوران بلوغ خود تجربه کردند را بچه ها در سنین کمتر تجربه خواهند کرد.

علائم شاید به شدت بلوغ در سن نرمال نباشد اما تمام نشانه ها حاکی از رسیدن به بلوغ کودکان در سنین پایین می باشد.

عوارض بلوغ زودرس والدین را بسیار نگران می کند، آنها می ترسند فرزندشان از روند طبیعی رشد کردن خارج شده و آسیب های جسمانی متنوعی به خاطر بلوغ زودهنگام تجربه کند. به همین خاطر خیلی از والدین به دنبال جلوگیری از بلوغ زودرس کودکان هستند، اما راه درست همین است؟؟؟

بررسی بلوغ زودرس در پسرها

سریع بالغ شدن بچه ها همیشه مشکلاتی به همراه دارد. پسرهای تغییرات ظاهری بسیار زیادی را در بلوغ پیش از موعد تجربه می کنند و تمام اطرافیان متوجه این تغییرات می شوند.

همانطور که گفتیم، علاوه بر تغییرات ظاهری این نوع بلوغ در تغییرات روانی آنها نیز پدیدار می شود و فشارهای زیادی به روان این بچه ها وارد می نماید.

قبلا به طور مفصل درباره بلوغ زودرس پسرها، در ویکی روان صحبت کردیم که پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید.

بررسی بلوغ زودرس کودکان دختر

بلوغ پیش از موعد در دخترها زودتر از پسرها رخ می دهد! حتی دختران از سن ۸ سالگی هم می توانند تحت تاثیر این نوع بلوغ باشند.

به دلیل تغییرات ظاهری ایجاد شده پس از بلوغ زودرس، دخترها به نوعی نشانه هایی از افسردگی و اجتماع گریزی از خود بروز می دهند که سریعا باید توسط والدین تشخیص داده شده و برای درمان اقدام شود

شدت بلوغ زودرس کودکان دختر بسیار زیاد است و به یکباره ظاهری مانند خانم های بالغ پیدا می کنند. برای کسب اطلاع بیشتر در این مورد، حتما مطلب بلوغ زودرس دخترها را در سایت ویکی روان مطالعه کنید.

سن بلوغ زودرس کودکان کی است؟

درمان عدم تمرکز کودکان

سن بلوغ زودرس کودکان در دختر و پسر متفاوت است اما بهطور کلی، بلوغ قبل از ۸ سالگی در دختران و قبل از ۹ سالگی در پسران شروع شود، بلوغ زودرس محسوب می‌ شود.

بلوغ شامل رشد سریع استخوان‌ ها و عضلات، تغییر در شکل و اندازه بدن و رشد توانایی تولید مثل بدن می‌ شود. اغلب علت بلوغ زودرس مشخص نیست. برخی شرایط مانند عفونت ها، اختلالات هورمونی، تومورها، ناهنجاری‌ های مغزی یا جراحات، به ندرت باعث بلوغ زودرس می‌ شوند

درمان بلوغ زودرس معمولا شامل داروهایی می‌ شود که رشد بیشتر را به تاخیر بیندازد و در ادامه بیشتر به توضیح آنها می پردازیم.

علائم بلوغ زودرس در کودکان چیست؟

علائم و نشانه‌ های بلوغ زودرس در کودکان قبل از ۸ سالگی در دختران و قبل از ۹ سالگی در پسران عبارتند از:

 • رشد پستان و اولین قاعدگی در دختران
 • بزرگ شدن بیضه‌ ها و آلت تناسلی مردانه، موهای صورت و صدای بم‌ تر در پسران
 • رشد موهای نواحی جنسی یا زیر بغل در دختر و پسر
 • رشد سریع جسمانی از مهم ترین علائم بلوغ زودرس در کودکان است
 • مشاهده آکنه در صورت و بخش هایی از بدن
 • بوی بدن بزرگسالان
 • ایجاد تمایلات جنسی و بروز حس کنجکاوی در رفتار و گفتار
 • گوشه گیری و خجالت

با این حال شاید علائمی از بلوغ زودرس در کودک شما دیده شود که در لیست بالا نیست، در این شرایط بهتر است موضوع را با مشاور کودک و نوجوان در میان بزارید.

دلایل بلوغ زودرس کودکان کدامند؟

برای درک اینکه چه چیزی باعث بلوغ زودرس در برخی کودکان می‌ شود، مهم است از عواملی که باعث شروع بلوغ می‌ شوند، آگاهی داشته باشید. مغز این فرآیند را با تولید هورمونی به نام هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) آغاز می‌ کند.

هنگامی که این هورمون به غده هیپوفیز می‌ رسد (غده لوبیایی شکل کوچکی در مغز شما) منجر به تولید هورمون‌ های بیشتری در تخمدان‌ ها برای خانم‌ ها (استروژن) و بیضه‌ های مردان (تستوسترون) می‌ شود.

استروژن در رشد خصوصیات جنسی زنان نقش دارد و تستوسترون مسئول رشد خصوصیات جنسی در مردان است.

دلیل شروع این روند در برخی از کودکان به بلوغ زودرس مرکزی یا بلوغ زودرس محیطی آنها بستگی دارد.

عوامل تاثیرگذار بر بلوغ زودرس کودکان چیست؟

عواملی که خطر بلوغ زودرس کودک را افزایش می‌دهد عبارتند از:

۱- دختر بودن

شاید عجیب باشد اما دختر خانم ها بیشتر از آقایان در معرض بلوغ زودهنگام قرار دارند، یعنی دختران به احتمال بسیار زیاد دچار بلوغ زودرس می‌ شوند

۲- آفریقایی-آمریکایی بودن

به نظر می رسد بلوغ زودرس بیشتر کودکان نژادهای آفریقایی-آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد.

۳- چاقی کودکان دیگر دلیل بروز بلوغ زودهنگام در کودکان است

که به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند و بیشتر در معرض خطر بلوغ زودرس قرار دارند.

۴- قرار گرفتن در معرض هورمون‌ های جنسی

تماس با کرم یا پماد استروژن یا تستوسترون یا سایر مواد حاوی این هورمون‌ ها (مانند داروهای بزرگسالان یا مکمل های غذایی) می‌ تواند خطر ابتلا به بلوغ زودرس کودک را افزایش دهد.

۵- داشتن سایر بیماری‌ ها

بلوغ زودرس ممکن است به دلیل عارضه سندرم مک کون-آلبرایت یا هیپرپلازی مادرزادی آدرنال باشد که باعث تولید غیر طبیعی هورمون‌ های مردانه (آندروژن) می‌ شود. در موارد نادر، بلوغ زودرس ممکن است با کم کاری تیروئید همراه باشد.

سیستم عصبی مرکزی در معرض تشعشعات پرتو درمانی باشد. پرتو درمانی برای تومورها، سرطان خون یا سایر بیماری‌ ها می تواند خطر بلوغ زودرس را افزایش دهد.

انواع بلوغ زودرس در کودکان چیست؟

بلوغ زودرس کودک انواع متفاوتی دارد که هر کدام ویژگی های خاصی دارند:

۱- بلوغ زودرس مرکزی

علت این نوع بلوغ زودرس اغلب قابل شناسایی نیست.

در بلوغ مرکزی زودرس، روند بلوغ خیلی زود شروع می‌ شود. در غیر این صورت الگو و زمان مراحل طبیعی است. برای اکثر کودکان مبتلا به این وضعیت، هیچ مشکل اساسی و هیچ دلیل قابل تشخیصی برای بلوغ اولیه وجود ندارد.

در موارد نادر، بلوغ زودرس مرکزی ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

 • تومور در مغز یا نخاع (سیستم عصبی مرکزی)
 • نقص مغز در هنگام تولد، مانند تجمع مایعات اضافی (هیدروسفالی) یا تومور غیر سرطانی (هامارتوم)
 • رسیدن تشعشع به مغز یا نخاع
 • آسیب به مغز یا نخاع
 • سندرم مک کون‌ آلبرایت (McCune-Albright) یک بیماری ژنتیکی نادر که بر استخوان‌ ها و رنگ پوست تأثیر می‌ گذارد و باعث مشکلات هورمونی می‌ شود
 • هیپرپلازی مادر زادی آدرنال، گروهی از اختلالات ژنتیکی شامل تولید هورمون غیر طبیعی توسط غدد فوق کلیوی
 • کم کاری تیروئید، وضعیتی که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی‌ کند

۲- بلوغ زودرس محیطی

روانشناسی کودک

وجود استروژن یا تستوسترون در بدن کودک شما باعث این نوع بلوغ زودرس در بچه ها می‌ شود.

بلوغ زودرس محیطی معمولا با درگیری هورمونی در مغز شما (GnRH) رخ می‌ دهد که شروع بلوغ را تحریک می‌ کند. علت انتشار استروژن یا تستوسترون در بدن به دلیل مشکلات تخمدان‌ ها، بیضه‌ ها، غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز است.

در دختران و پسران موارد زیر ممکن است منجر به بلوغ زودرس محیطی شود:

 • توموری در غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز که استروژن یا تستوسترون آزاد می کند
 • سندرم مک کون-آلبرایت (McCune-Albright)، یک اختلال ژنتیکی نادر که روی رنگ پوست و استخوان ها تأثیر می گذارد و باعث مشکلات هورمونی می‌ شود
 • قرار گرفتن در معرض منابع خارجی استروژن یا تستوسترون، مانند کرم ها یا پمادها

در دختران، بلوغ زودرس محیطی ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

 • کیست های تخمدان
 • تومورهای تخمدان

در پسران، بلوغ زودرس محیطی ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

 • تومور در سلول های تولید کننده اسپرم (سلولهای جنین) یا در سلول های تولید کننده تستوسترون (سلولهای لیدیگ Leydig).
 • یک اختلال نادر به نام گنادوتروپین (gonadotropin) بلوغ زودرس جنسی خانوادگی که به دلیل نقص در یک ژن ایجاد می‌ شود و منجر به تولید زودهنگام تستوسترون در پسران و معمولا بین سنین ۱ تا ۴ سالگی می‌ شود

عوارض بلوغ زودرس در کودکان چیست؟

حالا که متوجه شدیم راه تشخیص بلوغ زودرس در کودکان چیست باید به عوارض احتمالی بلوغ زودرس هم اشاره کنیم که عبارتند از:

۱- کوتاهی قد شایع ترین عوارض بلوغ زودرس است

مهم ترین مشکل و عارضه بلوغ زودرس بچه ها کوتاه شدن قدشان می باشد!

کودکانی که بلوغ زودرس دارند در مقایسه با همسالان خود ممکن است در ابتدا سریع رشد کرده و قد بلندی داشته باشند. اما از آنجا که استخوان‌ های آنها سریعتر از حد طبیعی بالغ می شوند، آنها زودتر از حد معمول رشد نمی کنند.

در این حالت بزرگسالان کوتا‌تر از حد متوسط می‌ شوند. درمان بلوغ زودرس، به ویژه هنگامی که در کودکان بسیار خردسال اتفاق می افتد، باعث بلندی غیر معمول قدشان می‌ شود.

۲- مشکلات اجتماعی و عاطفی

دختران و پسران که بلوغ را قبل از همسن و سالان خود تجربه می‌ کنند، ممکن است نسبت به تغییراتی که در بدن آنها رخ می دهد، بسیار آگاه باشند. این ممکن است بر عزت نفسشان تأثیر بگذارد و خطر افسردگی یا سو مصرف مواد را افزایش دهد.

۳- مشکلات عمومی بلوغ در سنی نامناسب

وقتی بلوغ در سنی اشتباه و ودهنگام رخ می دهد، باعث به هم خوردن نظم زندگی و روند طبیعی بچه ها خواهد شد. آنها چیزهایی را تجربه می کنند که بسیار زود به سراغشان آمده و در واقع وارد دنیایی جدید می شوند!

بهترین کار این است که در کنارشان باشید و در مواجه با فشارهای عصبی، از مشاور روانشناس کودک و نوجوان کمک بگیرید تا اوضاع رو به راه شود.

پیشگیری از بلوغ زودرس کودکان

مشاوره-کودک-برای-افزایش-عزت-نفس

نمی توان از برخی از عوامل خطر بلوغ زودرس مانند جنسیت و نژاد جلوگیری کرد. اما مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال بلوغ زودرس کودک خود انجام دهید، از جمله:

 • دور نگه داشتن کودک از منابع خارجی استروژن و تستوسترون مانند داروهای تجویز شده برای بزرگسالان در خانه یا مکمل های غذایی حاوی استروژن یا تستوسترون
 • کودک خود را برای حفظ وزن سالم، تشویق کنید
 • فعالیت بدنی بچه ها را مناسب و برنامه ریزی شده حفظ کنید، اجازه ندهید مدت زمان زیادی پشت میز نشسته یا بازی های کامپیوتری انجام دهند
 • به دلیل نقش بالای تغذیه در بلوغ زودرس کودکان، نظارت دقیقی روی تغذیه بچه ها داشته باشید

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

همانطور که مشاهده کردید، بروز علائم بلوغ زودهنگام در کودکان می تواند مشکلاتی برای آنها ایجاد کرده و علاوه بر وضعیت جسمانی، شرایط روانی آنها را هم تحت فشار زیادی قرار دهد.

اگر فرزند دلبندتان به هر دلیل دچار بلوغ زودرس کودکان شده است، بهترین کار این است که موضوع را با یک متخصص روانشناس کودکان در میان گذاشته و راهکارهای او را در زندگی فرزندتان پیاده کنید

مشاور روانشناس کمکتان می کند تا به شیوه ای اصولی با این موضوع روبرو شده و بهترین تصمیم را بگیرید.

شما دوست گرامی می توانید از سراسر دنیا، در جلسات مشاوره آنلاین کودکان در سایت ویکی روان شرکت کرده و با مشاور دلخواهتان جلسه مشاوره روانشناسی صوتی و تصویری برگزار کنید:

لیست مشاورین کودک در ویکی روان

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ (معنی فوبی اجتماعی)

اضطراب اجتماعی یکی از اختلالات بسیار رایج در جامعه است و افراد بدون اینکه بدانند، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *