بلوغ زودرس دخترها

بلوغ زودرس دخترها چیست؟(علائم بلوغ زودرس دخترانه)

بلوغ زودرس دخترها هم دقیقا مانند بلوغ زودرس در پسرها ویژگی هایی دارد که باعث نگرانی والدین و اطرافیان می شود. در جلسات مشاوره آنلاین روانشناسی کودک، مشاورین به معرفی علائم بلوغ زودرس بلوغ دخترانه می پردازند تا والدین علم بیشتری به این موضوع داشته باشند. با این حال در این مطلب ویکی روان دلایل بلوغ زودرس دخترانه را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهیم.

تعریف بلوغ زودرس دخترها چیست؟

با مطالب روانشناسی در بخش وبلاگ ویکی روان همراه باشید.

بلوغ پیش از موعد در دخترها زمانی رخ می‌ دهد که با وجود سن کم، بدن و ذهن دختران بالغ شده و به زنان جوان تبدیل می شوند.

آنها حالت های زنان بالغ را می گیرند و نشانه هایی در بدنشان نمایان می شود که به بلوغ رسیده اند! در بیشتر موارد زود بالغ شدن دخترها در ظاهر آنها کاملا مشهود است و تفاوت های زیادی با هم سن و سال های خود دارند.

سن بلوغ زودرس دختران کی است؟

اولین نشانه های بلوغ زودرس در پسران
اولین نشانه های بلوغ زودرس در پسران

زود بلوغ شدن دخترها معمولا از ۱۰ سالگی و در بعضی موارد نادر از سنین کمتر هم شروع می‌ شود. گاهی اوقات، یک دختر کم سن و سال علائم بلوغ را نشان می‌ دهد که والدین و اطرافیان را مضطرب و نگران می کند!

قبلا هم در ویکی روان، در مقاله بلوغ زودرس بچه ها چیست گفتیم که، به این حالت بلوغ زودرس (Puberty) گفته می‌ شود. ممکن است تحمل این علائم اولیه بلوغ برای کودک شما سخت باشد و از نظر روانی تحت فشار قرار بگیرند و آسیب هایی آنها را تهدید کند.

نشانه و علائم بلوغ زودرس بلوغ دخترانه چیست؟

علائم بلوغ زودرس در دخترها عبارتند از:

 • رشد سریع و ناگهانی پستان
 • افزایش موهای صورت از نشانه های زود بالغ شدن دخترها است
 • رویش موهای نواحی جنسی و زیر بغل
 • رشد سریع قد و مشاهده جهش رشد
 • جوش های روی صورت و بخش های دیگر بدن
 • بوی بدن خانم های بزرگسال
 • ترشحات واژن یا شروع خونریزی های ماهانه
 • زود پریود شدن هم از نسانه های بلوغ سریع دخترانه است

اگر دخترتان کمتر از ۸ سال دارد، در صورت بروز هر یک از این علائم بلوغ زودرس دخترانه که در بالا اشاره کردیم، حتما با پزشک صحبت کنید.

علل بلوغ زودرس در دخترها چیست؟

علم پزشکی و روانشناسی دلایل زیادی برای زود بالغ شدن دخترها برشمرده است، شروع بلوغ توسط هیپوتالاموس (بخشی از مغز که غده هیپوفیز را کنترل می‌ کند) ایجاد می‌ شود. به غده هیپوفیز (غده‌ ای به اندازه نخود در مغز) می‌ گویند که هورمون‌ ها را آزاد کند.

این هورمون‌ ها باعث ترشح هورمون‌ های جنسی از تخمدان‌ ها می‌ شوند، بعضی از دختران بدون دلیل مشخص خیلی زود به بلوغ می‌ رسند که نیاز به معاینات پزشکی بیشتری دارد. ممکن است این پدیده در خانواده‌ ها و مادران و خواهران آنها نیز وجود داشته باشد.

دیگر علت بلوغ زودرس دخترها گاهی به مشکلی در مغز مانند آسیب، تومور یا عفونت مربوط می‌ شود. مشکل در تخمدان‌ ها یا غده تیروئید نیز باعث بلوغ زودرس می‌ شوند

برخی از دختران می‌ توانند بلوغ زودرس “جزئی” داشته باشند و ممکن است موهای نواحی جنسی یا زیر بغل داشته باشند اما هیچ رشد جنسی دیگری ندارند. ممکن است برخی هم بین سنین ۶ ماه تا ۳ سال، رشد پستان دارند که بعدا از بین می‌ رود یا بدون تغییرات دیگری که به همراه بلوغ ایجاد می‌ شود، ادامه می‌ یابد.

کودکانی که بلوغ زودرس “جزئی” دارند نیاز به مراجعه به پزشک و متخصص کودک دارند.

چگونه زود بلوغ شدن دخترها بر کودک تأثیر می‌ گذارد؟

حتما یک نکته را در مورد زود بالغ شدن دخترها در ذهن داشته باشید که، وقتی بلوغ دخترها به پایان برسد، دیگر رشد نمی‌ کنند! در بعضی موارد کودکانی که بلوغ زودرس آنها درمان نشده به قد کامل بزرگسالان نمی‌ رسند‌، زیرا استخوان‌ های آنها بالغ می‌ شوند و رشد استخوان خیلی زود متوقف می‌ شود.

حتی ممکن است در اوایل باعث بلندتر شدن قد نسبت به سایر کودکان هم‌ سنشان شود، بلوغ زودرس باعث می‌ شود رشد آنها خیلی زود متوقف شود

دخترانی که بلوغ زودرس دارد ممکن است از نظر عاطفی و اجتماعی مشکلاتی داشته باشد و نیاز است در این مورد با مشاور روانشناس کودک آنلاین یا حضوری در تماس باشید و مشورت بگیرید.

همچنین دختران ممکن است از داشتن دوره قاعدگی و پستان قبل از بچه های دیگر خجالت زده شوند. شاید بدخلق و تحریک پذیر شوند. یکی از سخت‌ ترین کارها برایشان، روبرو شدن با کودکان دیگر است.

راه تشخیص بلوغ زودرس در دخترها چیست؟

پزشک کودک شما ممکن است برای بررسی سطوح هورمون آزمایش خون تجویز کند. ممکن است از دست عکس بگیرد تا ببیند استخوان‌ ها خیلی سریع رشد می‌ کنند یا خیر؟

آزمایشات دیگر برای کمک به تشخیص علل خاص ممکن است شامل سی تی اسکن (سی تی اسکن HH-III-199) ، ام آر آی (MRI (Magnetic Resonance Imaging) ، HH-III-69) و سونوگرافی (Ultra Sound, HH-III-64) شود.

راه درمان بلوغ زودرس دخترانه چیست؟

خبر خوب اینکه، بلوغ زودرس در دخترها قابل درمان می‌ باشد. پزشکان می توانند به کودک شما کمک کنند تا به رشد کامل برسد و از مشکلات عاطفی و اجتماعی که ممکن است با آن روبرو شود، جلوگیری کند.

اگر پزشک تشخیص دهد دخترتان بلوغ زودرس دارد، ممکن است او را به یک متخصص غدد درون ریز اطفال (پزشکی متخصص در رشد و اختلالات هورمونی در کودکان) ارجاع دهد و بسته به علت، درمان ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • درمان علت یا بیماری زمینه ای
 • استفاده از داروها برای کاهش سطح هورمون ها و به تأخیر انداختن رشد جنسی

گاهی اوقات هیچ درمانی لازم نیست.

در این شرایط مراقبت از کودک تان در اولویت قرار دارد

مشاور کودک آنلاین در سایت ویکی روان

بهترین کار این است که در مورد زود بلوغ شدن دخترها توضیحات ساده و قابل فهم به فرزند خود بدهید، او باید بداند در چه وضعیتی قرار دارد و چه روند درمانی در انتظار او است.

توضیح دهید این تغییرات برای کودکان بزرگتر و نوجوانان طبیعی است، اما بدن او کمی زود رشد را شروع کرده است. اصلا روی ظاهر فرزندتان تمرکز نکنید، در عوض موفقیت هایش در مدرسه، ورزش و سایر فعالیتها را تشویق کنید.

مراقب علائمی باشید که نشان می دهد مشکلاتی کودک شما را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. علائم هشدار دهنده برای مراقبت و صحبت با پزشک وی شامل موارد زیر می‌ شود:

 • حس خشم و عصبانیت بعد از زود بالغ شدن دخترها طبیعی است
 • بروز استرس و اضطراب های بی دلیل
 • بی قراری و ضعف جسمانی

پیشنهاد ویکی روان در مورد بلوغ زودرس دخترانه چیست؟

این شرایط برای بیشتر دختر خانم ها آزار دهنده است. آنها در سنی هستند که هنوز تجربه بلوغ برای آنها کمی زود است اما در هر صورت درگیر آن شده اند!

اگر با مشاهده نشانه های بلوغ زودهنگام دخترتان، علائمی از بی قراری، فشارهای عصبی و موارد مشابه را در او مشاهده کردید، حتما با مشاور متخصص کودک و نوجوان جلسه برگزار کرده و از راهکارهای او برای بهبود اوضاع استفاده کنید.

اگر این آسیب ها به خوبی درمان نشوند، پیامدهای مخربی با کودکان باقی می مانند که درمان کردن آنها در آینده سخت تر هم می شود.

شما دوست گرامی می توانید از سراسر دنیا در جلسات مشاوره آنلاین در سایت ویکی روان استفاده کرده و با مشاور دلخواهتان جلسه مشاوره صوتی و تصویری برگزار نمائید. تنها کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید:

لیست مشاورین کودک در ویکی روان

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

روانشناسی عشق دختر به پسر

۱۴ دلیل عشق دختر به پسر (بررسی ۰ تا ۱۰۰)

عشق دختر به پسر بسیار زیباست و آنها را وارد دنیایی می کند که احساسات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *