چاقی در کودکان

چاقی در کودکان

دکتر زهرا عبدالهی با اشاره به شیوع نگران کننده چاقی در کودکان کشور گفت: طبق مطالعات انجام شده در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۰ درصد کودکان ۷ تا ۱۸ سال دچار اضافه وزن هستند و در کودکان زیر ۵ سال هم در یک دوره ۱۰ ساله شیوع چاقی در آنها حدود دو برابر بیشتر شده است و نگران‌کننده‌تر از آن چاقی شکمی است؛ به طوری که تا چند سال پیش ما در کشور شاهد کودکانی با چاقی شکمی نبودیم، اما طبق مطالعات انجام شده چاقی شکمی در کودکان ۷ تا ۱۸ سال شهری حدود ۲۱ درصد و در کودکان روستایی ۱۳ درصد مشاهده می‌شود.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

بررسی چاقی در کودکان از جنبه روانی

وی افزود: اگر روند چاقی در کودکان با همین شکل پیش رود باید منتظر سونامی بیماری‌های غیر واگیر در جمعیت بزرگسال سه تا چهار دهه آینده باشیم.

وی تاکید کرد: در جامعه ما شاهد کودکان زیر دو سالی هستیم که دچار اضافه وزن و چاقی هستند. در حالی که اکثریت پدر و مادرهای ایرانی تصور می‌کنند که کودک چاق یعنی کودک سالم، اما همین کودک در بزرگسالی درگیر بیماری‌های غیرواگیر همچون دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، هایپرلیپیدمی و بیماری‌های قلبی و عروقی و حتی سرطان‌های مختلف می‌شود و علاوه بر رنجی که خود باید متحمل شود، هزینه‌های زیادی را نیز بر سیستم سلامت تحمیل می‌کند. بنابراین باید چاقی بخصوص در کودکان به یک ضدارزش تبدیل شود و این موضوع ملکه ذهن هر پدر و مادری شود.

عبدالهی با بیان این که انسان سالم محور توسعه پایدار است، عنوان کرد: در واقع یک نیروی جوان که باید در سن جوانی مشغول به کار و زندگی سالم باشد و یک نیروی فعال و کارامد برای کشور باشد، در اثر اضافه وزن و چاقی درگیر بیماری‌های مختلف و خانه‌نشینی می‌شود.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: برای مقابله و کاهش آمار چاقی و اضافه وزن، آموزش و اطلاع رسانی رکن مهمی در این امر محسوب می‌شود که در این بین نقش والدین و صداوسیما با توجه به رسالت خود در امر فرهنگ‌سازی تغذیه درست، بسیار تاثر گذار است.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

از دیدگاه مشاور ازدواج، چرا ازدواج‌ ها شکست می‌‌ خورند

از دیدگاه مشاور ازدواج، چرا ازدواج‌ ها شکست می‌‌ خورند؟

از دیدگاه مشاور ازدواج، چرا ازدواج‌ ها شکست می‌‌ خورند و جدایی حاصل می شود؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =