بلوغ زودرس در پسرها

بلوغ زودرس در پسرها چیست؟ (راه های تشخیص و درمان)

بلوغ زودرس در پسرها معمولا باعث نگرانی و اضطراب پدر و مادرها می شود، به همین خاطر در جلسات مشاوره آنلاین کودک در سایت ویکی روان، سوالات زیادی مثل، با بلوغ زودرس پسران چه کنیم یا خطرات بلوغ زودرس در پسران چیست دریافت می کنیم. به همین خاطر در این مطلب، به بررسی دقیق اولین نشانه های بلوغ زودرس در پسران و راه های درمان آن می پردازیم.

بلوغ زودرس در پسرها چیست؟

اولین نشانه های بلوغ زودرس در پسران
اولین نشانه های بلوغ زودرس در پسران

با بخش مقالات در سایت ویکی روان همراه باشید.

همانطور که در مقاله بلوغ زودرس کودکان گفتیم، بلوغ زودرس پسران زمانی ایجاد می‌ شود که بدن و ذهن پسر بالغ شده و به مردان جوان تبدیل شود. گاهی اوقات پسران بسیار کوچکتر نیز علائم بلوغ را نشان می‌ دهند. به این حالت زودرس (pre-KOH-shuss) یا بلوغ زودرس (Puberty) گفته می شود.

بلوغ زودرس در پسران از چه سنی است؟

بلوغ پیش از موعد در پسرها معمولا حدود ۱۲ سالگی شروع می شود، هر چند عدد و سن دقیقی برای این مورد وجود ندارد و با کمی اختلاف این موضوع را تجربه می کنند.

علائم بلوغ زودرس در پسرها چیست؟

علائم بلوغ زودرس پسرها عبارتند از:

 • رشد بیضه ها
 • رشد آلت تناسلی مردانه
 • رشد موهای نواحی جنسی، زیر بغل یا صورت که در بلوغ زودرس دخترها هم دیده می شود!
 • رشد سریع و ناگهانی قد، “جهش” رشد
 • ایجاد صدای بم از اولین نشانه های بلوغ زودرس در کودکان پسر است
 • آکنه صورت و دیگر بخش های بدن
 • بوی بدن “بزرگسالان” را می گیرند
 • تغییر رفتار و بی میلی به بازی های کودکانه

اگر پسر شما کمتر از ۹ سال دارد و هر یک از این علائم را دارد به پزشک اطفال مراجعه کنید.

دلیل بلوغ زودرس پسر ها چیست؟

شروع بلوغ توسط هیپوتالاموس (بخشی از مغز که غده هیپوفیز را کنترل می کند) ایجاد می شود که غده هیپوفیز (غده ای به اندازه نخود در مرکز مغز) نام دارد و هورمون ها را آزاد کند. این هورمون ها بیضه های پسر را تحریک کرده و هورمون های جنسی تولید می کنند.

گاهی اوقات مشکلی در مغز مانند آسیب، تومور یا عفونت باعث بلوغ زودرس می شود. یک مشکل در غده تیروئید نیز می تواند بلوغ را زودهنگام شروع کند

ممکن است بعضی از پسران بلوغ زودرس “جزئی” داشته باشند و موهای نواحی جنسی یا زیر بغل داشته باشند اما هیچ رشد جنسی دیگری ندارند. کودکانی که بلوغ زودرس “جزئی” دارند ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشند تا درمان شوند.

اما مواردی فوق مهم ترین دلایل ابتلا به بلوغ پیش از موعد در پسرها است!

مشکلات بلوغ زودرس در پسران چیست؟

همنطور که بارها در ویکی روان گفتیم، خطرات بلوغ زودرس در پسرها اصلا کم و جزئی نیست. وقتی بلوغ یک پسر به پایان رسید، دیگر رشد نمی کند!

کودکان با بلوغ زودرس درمان نشده، گاهی به قد کامل بزرگسالان نمی رسند، زیرا استخوان های آنها بالغ می شوند و رشد استخوان ها خیلی زود متوقف می شود. حتی ممکن است اوایل رشد باعث بلندتر شدن قد نسبت به سایر کودکان هم‌ سنشان شود، بلوغ زودرس باعث می شود رشد آنها خیلی زود متوقف شود

کودکی که بلوغ زودرس دارد ممکن است از نظر عاطفی و اجتماعی مشکلاتی داشته باشد.

یکی از مشکلات بلوغ زودرس در پسران اسن است که احتمال دارد بچه ها پرخاشگرتر شوند و میل جنسی در آنها ایجاد شود که با سن آنها مطابقت ندارد. روبرو شدن با دیگران برای این کودکان خیلی سخت می شود.

در این حالت آنها از نظر روانی تحت فشار قرار می گیرند و حتما باید به مشاور روانشناس کودک آنلاین یا حضوری مراجعه کنند.

راه تشخیص بلوغ زودرس در پسران چیست؟

بمنظور تشخیص بلوغ زودرس در پسران، روانشناس یا پزشک کودک شما ممکن است برای بررسی سطح هورمون ها، آزمایش خون تجویز کند. ممکن است از دست کودک شما عکس بگیرد تا ببیند آیا استخوان ها خیلی سریع رشد می کنند یا خیر.

آزمایشات دیگر برای کمک به رد علل خاص ممکن است شامل سی تی اسکن (CT Scan, HH-III-199)، MRI (MRI (Magnetic Resonance Imaging)، HH-III-69) و سونوگرافی (اسکن اولتراسوند، HH-III-64) باشد.

راه درمان بیماری بلوغ زودرس در پسران چیست؟

درمان عدم تمرکز کودکان

خبر خوب اینکه، بلوغ زودرس کودکان قابل درمان می‌ باشد. پزشکان می توانند به کودک شما کمک کنند تا به رشد کامل برسد و از بلوغ زودرس مشکلات عاطفی و اجتماعی که ممکن است با آن روبرو شود، جلوگیری کند.

اگر پزشک تشخیص دهد پسرتان بلوغ زودرس دارد، ممکن است او را به یک متخصص غدد درون ریز اطفال (پزشکی متخصص در رشد و اختلالات هورمونی در کودکان) ارجاع دهد.

بسته به علت، درمان ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • درمان علت یا بیماری زمینه ای
 • استفاده از داروها برای کاهش سطح هورمون ها و به تأخیر انداختن رشد جنسی

گاهی اوقات هیچ درمانی لازم نیست و تغییرات به روند عادی بر می گردند، اما در هر صورت باید به متخصص مراجعه کرده و درمان را پیگیری کنید.

از دلبندتان بیشتر مراقبت کنید

در مورد آنچه اتفاق می افتد (بلوغ زودرس در پسرها) یک توضیح ساده و درست به فرزند خود بدهید.

توضیح دهید این تغییرات برای کودکان بزرگتر و نوجوانان طبیعی است، اما بدن او کمی زود رشد را شروع کرده است. سعی کنید روی ظاهر کودک خود تمرکز نکنید، در عوض، موفقیت هایش در مدرسه، ورزش و سایر فعالیت ها را تشویق کنید

مراقب علائمی باشید که نشان می دهد مشکلاتی کودک شما را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. علائم هشدار دهنده برای صحبت با مشاور روانشناس یا پزشک وی شامل موارد زیر است:

 • نمرات ضعیف، مشکلات در مدرسه
 • از دست دادن علاقه به کارهای روزمره
 • نشانه هایی از افسردگی کودکان

پیشنهاد ویکی روان در مورد زود بالغ شدن دخترها چیست؟

مشاهده اولین نشانه های بلوغ زودرس در پسران، والدین را بسیار مضطرب می کند، احساسات خود را مدیریت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

اگر با این مشکل مواجه شدید، اولین کار مراجعه با پزشک کودک است، باید برای درمان اقدام جدی کنید. پسرها در مواجه با بلوغ پیش از موعد عصبی و مضطرب می شوند، پس به اضطراب آنها نیفزایید

پیشنهاد می کنیم یا یک روانشناس متخصص کودک و نوجوان به صورت آنلاین یا حضوری جلسه مشاوره برگزار کرده تا به شکل اصولی میزان فشار روانی فرزندتان کمتر شده و روند درمانی به بهترین شکل ممکن طی شود.

شما دوست گرامی می توانید در بخش مشاوره آنلاین کودک در سایت ویکی روان، با مشاور مورد نظرتان به صورت صوتی و تصویری جلسه مشاوره برگزار کرده و قدمی جدی برای مدیریت بیماری بلوغ زودرس در پسران انجام دهید:

روانشناس کودک آنلاین و تصویری

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

روانشناسی عشق دختر به پسر

۱۴ دلیل عشق دختر به پسر (بررسی ۰ تا ۱۰۰)

عشق دختر به پسر بسیار زیباست و آنها را وارد دنیایی می کند که احساسات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *