مطالب روانشناسی خانواده در ویکی روان

انواع مشکلات خانواده چیست؟ (12 مورد)

بررسی دلایل مسائل و مشکلات خانوادگی

انواع مشکلات خانواده ریشه در تصمیمات و حتی فرهنگ قالب خانواده دارد. مشکلات خانوادگی مسائلی هستند که می توانند تعادل را در زندگی از بین ببرند و حتی زمینه ساز مشکلات بسیار بزرگ شوند. به همین خاطر در مشاوره خانواده آنلاین و حضوری توضیحات کاملی درباره مسائل و مشکلات خانواده داده میشود تا اعضا بتوانند در کنار هم آنها را درمان کنند. به همین دلیل در این نوشتار از سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان، به بررسی کامل از مشکلات خانواده های امروزی از در علمی می پردازیم.

انواع مشکلات خانواده چیست؟

با وبلاگ روانشناسی در ویکی روان همراه باشید.

مشکلات خانوادگی به مواردی گفته می شود که در نهایت موجب کم شدن میزان کیفیت سطح زندگی خانواده می شود.

همانطور که قبلا در مقالع مفهوم خانواده چیست گفتیم، مسائل و مشکلات یکی از اعضا می تواند بر تمام ساختار و شیوه تعاملات در خانواده تاثیر داشته باشد.

به همین دلیل مشاور خانواده تاکید زیادی بر شناسایی انواع مشکلات خانوادگی دارد.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
پروانه طاهری خراسانی پروانه طاهری خراسانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
نسرین ترابی صائین نسرین ترابی صائین
دکتری روانشناسی
از 112,000 هزار تومان
علیرضا سروش علیرضا سروش
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
نیلوفر نادعلی نیلوفر نادعلی
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
محمد رضا سعید فیروزه محمد رضا سعید فیروزه
دکترای روانشناسی
از 225,000 هزار تومان
جمیله احمدپور جمیله احمدپور
دکترای روانشناسی
از 300,000 هزار تومان
سعیده حسنی سعیده حسنی
مشاور روانشناس
از 300,000 هزار تومان
معصومه چوبین معصومه چوبین
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

بررسی انواع مشکلات خانوادگی

در ادامه به بررسی انواع مشکلات خانوادگی می پردازیم و آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

1- استدلال در همه زمان

دعواهای خوبی وجود دارد که محیط را پاک کرده و سپس، دعواهای بدی وجود دارد که محیط را برای همه خراب می کند. این نوع دعواها روابط را خراب می کند و همچنین بسیار خسته کننده هستند.

گاهی اوقات، در یک رابطه، همه چیز به این بستگی دارد چگونه بحث می کنید به جای اینکه در مورد چه چیزی بحث می کنید

برای رهایی از مسائل و مشکلات خانوادگی بهتر است آرامش خود را حفظ کنید، یک قدم به عقب بردارید تا حس های منفی از اتاق خارج شوند. اگر شما با همان شدت بحث و مشاجره را ادامه می دهید، دیگر نمی‌ توانید به مسائل خانوادگی رسیدگی کنید.

2- تصمیمات والدین

بیشتر اوقات، دعواهای خانوادگی همه بر سر این است که بچه ها چگونه باید تربیت شوند! چون نظرات متفاوت درباره اصول تربیت فرزند وجود دارد.

همه چیز با تصمیم گیری در مورد داشتن یا نداشتن بچه شروع می شود. در ادامه، ممکن است بر سر آموزش انضباطی، مدرسه، مذهب و بسیاری چیزهای دیگر در مورد کودک دعوا کنید. اشکالی ندارد که اختلاف نظر داشته باشید زیرا شما دو فرد مجزا هستید، اما چنین مسائل خانوادگی نباید رابطه شما را از بین ببرد.

فهرستی از اولویت‌ ها تهیه کنید و در مورد کارهایی که باید در آن زمینه انجام شود، بحث و گفتگوی کامل داشته باشید. اگر مشکلات خانواده شما حل نشدنی به نظر می رسند حتما از مشاور روانشناس خانواده کمک بگیرید.

3- ایجاد تعادل بین خانه و کار و زندگی

زندگی گاهی ناعادلانه است شما رویاهایی دارید، اما برای تحقق آنها باید گاهی اوقات خانواده خود را رها کنید. شما این کار را برای خانواده‌ تان انجام می‌ دهید، اما اغلب آنها این مسئله را درک نمی کنند. این تقصیر آنها نیست.

فقط باید کمی بیشتر زمان خود را مدیریت کنید. نیازی نیست به خودتان یا خانواده سخت بگیرید

فقط درک کنید که زمان با کیفیتی با یکدیگر می گذرانید و این بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین، برای آنها نیز وقت بگذارید.

4- انواع مشکلات خانواده ها ریشه در مشکلات مالی دارد

ویژگی های خانواده شاد

یکی از بزرگترین عوامل استرس زا در هر رابطه می تواند مسائل مالی باشد. استرس مالی می تواند باعث افزایش تنش و ایجاد ناهماهنگی در روابط خانوادگی شود. بحث در مورد پول و مدیریت پول از مشکلات رایج خانواده است که باید به آنها توجه شود.

اگر دنبال دلایل مشکلات خانوادگی باشید حتما راهی به مسائل مالی خواهید برد. نقش پول در زندگی بسیار مهم است، پس برای آن نقشه داشته باشید و آن را جدی بگیرید تا از مشکلات و مسائل ناخواسته در خانواده پیشگیری کنید.

5- سازماندهی خانواده

واقعا سخت است که خود را سازماندهی کنید، اکنون خانواده ای دارید که باید از آن مراقبت کنید.

وقتی شریک زندگی و فرزندانی برای مدیریت دارید، وجود هرج و مرج اجتناب ناپذیر است و گاهی اوقات بد تمام می شود

بنابراین، بهتر است به دنبال یک راه حل هوشمند باشید. چندین برنامه به شما امکان می‌ دهند کارهایتان را مدیریت کنید، یک برنامه معمولی بسازید و به یکدیگر کمک کنید.

همچنین می‌ توانید همه اطرافیان را برای کمک به شما و ایفای نقش در خانواده برای جلوگیری از بروز چنین مسائل خانوادگی تشویق کنید. راه مدیریت کردن خانواده های امروزی با خانواده های قدیم متفاوت است. برای دوری از تنش در خانواده باید این مورد را در نظر بگیرید.

6- عدم وجود ارتباط مناسب موجب مشکلاتی در خانواده می شود

وقتی بین اعضای خانواده ارتباط نادرست وجود دارد، خیلی چیزها اشتباه می شود!

ارتباطات موضوع هر رابطه ای است، چون موجب ایجاد صمیمیت در خانواده ها می شود. اگر در آن ضعیف باشید، روابط نمی توانند رشد کنند. برای رفع مشکل، باید با آنها صحبت کنید و راه حلی پیدا کنید. همیشه بهتر است ارتباط برقرار کنیم تا ارتباط نادرست داشته باشیم.

7- برخی از اعضا به شما استرس وارد می کنند

همسر، شوهر، خواهر و برادر، بچه ها یا هر کسی که وقتی وارد خانه می شوید ممکن است منبع استرس شما باشد.

درگیری های شخصی همیشه استرس زا و سخت هستند و گاهی ما را دیوانه می کنند. اگر چنین اعضایی در خانه دارید، بهتر است قبل از ورود به خانه آماده باشید

مواجهه با درگیری غافلگیر کننده دردناک است تا اینکه از قبل برای آن آماده باشید. به خودتان زمان بدهید و درک کنید که آنها تغییر نمی کنند. در واقع باید راه ارتباط با دیگر اعضا را بلد باشید تا مسائل و مشکلات خانوادگی شما به حداقل برسد.

8- تقسیم کردن کارها می تواند از مشکلات خانواده کم کند

وقتی صحبت از انجام کارها می شود، برای هیچ کس خوشایند نیست! همین هم می تواند موجب بروز انواع مشکلات خانواده ها شود.

اما شما نمی توانید از انجام آنها اجتناب کنید. شما باید به فرزندان خود بیاموزید که چگونه می توانند نقشی در خانواده ایفا کنند و چرا. اگرچه کار آسانی نیست، اما راه هایی برای انجام آن وجود دارد. این همان چیزی است که به آن فرهنگ خانوادگی می گوییم و آینده شما را می سازد.

به طور کلی باید قوانین خانواده را تنظیم کنید و از برنامه‌ های کنترل والدین برای کنترل زمان نمایش آن‌ ها استفاده کنید. به آنها نشان دهید که چه کسی رئیس است و از آنها بخواهید که یک بار برای همیشه کارها را تقسیم کنند.

9- دور بودن از عزیزان زمینه ساز انواع مشکلات خانواده خواهد بود

اگر به خانواده خود نزدیک نیستید، برای شما استرس بزرگی است. تعطیلات سخت ترین زمان هایی است که در کنار آنها نیستید.

دلتنگی در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. می توانید با آنها چت تصویری داشته باشید، بیشتر اوقات با آنها صحبت کنید تا از این دلتنگی خلاص شوید

در اطراف دوستان خوبی پیدا کنید که باعث می شوند احساس کنید در خانه هستید.

10- یکی از اعضا از بیماری روانی رنج می برد

زمانی که یکی از اعضای خانواده از بیماری روانی رنج می برد، این یکی از سخت ترین مسائل خانواده است.

این یک مسئله جدی است و اعضای خانواده را با شدت بالا تحت تاثیر قرار می‌ دهد. اما این افراد بیشتر از همه به حمایت شما نیاز دارند

با این حال، کمک حرفه ای از مشاور روانشناس ضروری است. شما نباید فقط به این دلیل که آن فرد یکی از اعضای خانواده است، موضوع را نادیده بگیرید. صبر داشته باشید و هر زمان که لازم بود از متخصص کمک بگیرید.

11- طلاق در خانواده

طلاق خانواده را نابود می کند. این یکی از مسائل واقعا زشت خانوادگی است.

ساختار خانواده مطمئنا به این دلیل مختل شده است، اما شما باید در کنار خانواده خود باشید و به آنها گوش یا شانه بدهید تا گریه کنند. شما نباید در این زمان به آنها ضربه بزنید یا آنها را ترک کنید.

12- گذشت نکردن از بدترین انواع مشکلات خانواده است

بدون هیچ شکی، گذشت نکردن یکی از دلایل بروز مشکلات در خانواده است.

اگر افراد فقط روی حرف خود تاکید داشته باشند و نخواهند با دیگران تعامل سازنده برقرار کنند، کم کم شاهد بروز مشکلاتی در خانواده و اعضای آن خواهیم بود

وجود قدرت در خانواده به معنای یکه تازی و نادیده گرفتن دیگران نیست، بلکه به معنای ایجاد قدرت برای تمام عزیزانی است که با آنها زندگی می کنیم و یک خانواده را تشکیل داده ایم.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مریم محبوبی مریم محبوبی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
لیلا فراهانی لیلا فراهانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
مارال حقیقی کرمانشاهی مارال حقیقی کرمانشاهی
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
پریسا سبزواری پریسا سبزواری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
فرشته علی هاشمی فرشته علی هاشمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
فاطمه شکری فاطمه شکری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
فاطمه نیسیانی فاطمه نیسیانی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
لیلا شکوری لیلا شکوری
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

وجود مشکل در خانواده تا حدی طبیعی است. اما مهم این است که به آن عادت نکنید و برای رفع آن اقدام سریع نمائید. باید یادتان باشد که بروز انواع مشکلات خانواده بدون شک سطح زندگی شما را کاهش خواهد داد.

شما دوست عزیز می توانید برای رفع مشکلات احتمالی خانواده خود از متخصص روانشناس سایت ویکی روان کمک بگیرید. برای این منظور به بخش مشاوره آنلاین خانواده مراجعه کرده و مشاور خود را انتخاب نمائید:

روانشناس برای خانواده

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

یک دیدگاه

  1. البته نباید فراموش کرد که یک زهر خانوادگی وجود دارد که بنام زندگی های فامیل های مشترک یاد میشود که در افغانستان این پدیده پلید به شدت رایج است چه باید کرد که این فرهنگ را ریشه کن کرد و هر زوج زندگی مستقلانه داشته باشد به امید این روز بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا