تعریف خانواده امروزی چیست؟ (بررسی روانشناسی)

خانواده مانند همه نهادهای پر ارزش، در معرض انواع آسیب‌ ها و آفت‌ هایی است که سلامتی، استواری و پویایی آن را تهدید می‌ کند. در این مقاله ویکی روان، نگاهی کوتاه و اجمالی به کارکرد و تعریف خانواده در اعصار گذشته و تعریف خانواده امروزی عصر حاضر در کنار بحران ‌های تهدید کننده خانواده خواهیم داشت، چیزی که یکی از موضوعات همیشگی جلسات مشاوره خانواده درمانی می باشد.

پیش از شروه پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف خانواده از دید روانشناسی چیست را در سایت ویکی روان مطالعه نمائید.

تعریف خانواده امروزی چیست؟

نظرات زیادی در مورد تعریف خانواده های امروزی بیان شده است که هر کدام ویژگی های مشخصی را هدف قرار می دهند.

به طور کلی در طی تاریخ، در هر برهه زمانی که قرار داشتیم، تعریف مجزایی از خانواده مدرن و امروزی وجود داشته است

به هر حال روانشناسی دید جالبی در مورد معنی خانواده امروزی و البته تهدیدهایی که در کنار آن وجود دارد بیان کرده است که در ادامه به آن می پردازیم.

بحران‌ های تهدید کننده خانواده کدامند؟

تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی
تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی

به این امید که بتوانیم با مقایسه تفاوت‌ ها کمکی در جلوگیری از بحران‌ های تهدید کننده خانواده امروزی داشته باشیم.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

در روزگار گذشته تعریف خانواده اینگونه بود:

کوچک‌ ترین نهاد اجتماعی که از یک زن و یک مرد و تعدادی فرزندان تشکیل شده و اهداف زیر را دنبال می ‌کرد؛ آرامش روانی، الفت دل ‌ها، جلوگیری از فساد اجتماعی، انتشار آرمان توحید و یکتا پرستی و…

اما امروزه عملکرد سازمان بهداشت جهانی، یونیسف، آژانس حمایت از زنان، سازمان جهانی کار و دیدبان حقوق بشر، در تلاشند تا به منظور انتقال اصل توسعه‌ یافتگی، سیستم ارزشی و اخلاقی کشورهای توسعه‌ یافته را به سایر کشورها انتقال دهند.

تعریف خانواده امروزی بر اساس سازمان جهانی بهداشت چیست؟

از این جمله می ‌توان به رویکردهای ضد اخلاقی ناظر بر قوانین ازدواج، اشتغال، فرزندپروری، روابط آزاد انواع تمایلات و ارتباطات جنسی و… اشاره کرد.

امروزه تعریف خانواده از نگاه سازمان بهداشت جهانی به شرح زیر است:

خانواده تشکیل شده از دو نفر که صرفا جهت تامین نیازهای مادی و از جمله مهم‌ترین آن نیاز جنسی در کنار هم قرار گرفته ‌اند و می ‌تواند فرزندان مشترک و فرزندان هر یک از این دو نفر نیز در آن حضور داشته باشند

با این تعریف خانواده امروزی در جوامع امروزی فرا صنعتی دیده می‌ شود:

  • زوج، زوج
  • زوجه، زوجه
  • زوج، زوجه
  • ازدواج سفید
  • روابط آزاد

تعریف خانواده امروزی

در این تعریف انواع خانواده با توجه به رویکرد فلسفه اگزیستانسیالیستی مبنی بر اصالت فرد و نادیده گرفتن نیازهای معنوی و غیر مادی انسان و با این تغییر سبک زندگی، خود غرب نیز دچار بحران‌های شدیدی شده.

تحقیقات آماری، میدانی و جامعه‌شناسی، حاکی از زنگ خطر بحران فروپاشی نظام خانواده است

تعاریف فوق درباره تعریف خانواده امروزی نشان‌ دهنده مجوز ازدواج مرد با مرد، زن با زن، زن با مرد، ازدواج سفید یا هم ‌خانگی بدون پیوند شرعی، غیررسمی و تعهدآور است و روابط آزاد نیز از افتخارات این سیستم است.

پیشنهاد ویکی روان: برای مطالعه مقالات مربوط به موضوع خانواده می توانید به مربوطه در ویکی روان مراجعه نمائید.

معایب تعریف خانواده امروزی و اثرات آن

اما شواهد چیز دیگری در مورد ساختار خانواده امروزی می ‌گوید:

دولت انگلستان در در ماه جولای سال ۲۰۱۶ اقدام به هشدار به زنانی نمود که بدون هیچگونه تعهدی وارد روابط متعدد جنسی شده و هزینه فرزندان تک والد خود را به دوش دولت می ‌نهند!

همچنین اعلام کرد ۱۲۰ هزار خانواده به عنوان خانواده‌ های مشکل‌ دار در کشور انگلستان سالانه ۹ میلیون پوند برای تامین مایحتاج زندگی کودکان و ردیابی ژنتیکی پدران آنها هزینه بر دوش دولت می‌ گذارند.

کشور استرالیا در طول یک سال گذشته، اقدام به حذف بسیاری از یارانه‌ها وکمک‌های مستقیم مالی به کودکان و عمداتا خانواده‌های تک والد نموده است.

قوانین طراحی شده در عصر حاضر در بحث خانواده در جوامع فرا صنعتی در زمینه ازدواج، روابط جنسی آزاد، همجنسگرایی، مقوله جنسیت در سیستم آموزشی کودکان و نوجوانان حاکی از نیازهای جامعه غرب در اصلاح روابط خانوادگی و بازبینی تعریف خانواده است.

بحران های امروزی پیش روی خانواده کدامند؟

نقش والدین در خانواده

اهم بحران‌ هایی که خانواده امروز را تهدید می ‌کند و باید به آنها توجه جدی داشته باشیم در سه دسته زیر خلاصه می‌ شوند:

  1. آسیب‌ هایی که مربوط به اقتصاد و فرهنگ می‌ شود
  2. آسیب ‌هایی که پدر خانواده را تهدید می‌ کند
  3. آسیب‌ هایی که مادر خانواده را تهدید می ‌کند

رویکرد حذف دین از زندگی اجتماعی افراد، برای تحکیم تعریف خانواده امروزی پیکان خویش را به سمت جوامع دین‌ محور گرفته چرا که این جوامع همواره به دلیل توسل به سیستم اخلاقی ادیان، مورد هجوم تبلیغاتی سازمان‌ ها و کشورهای ذی نفع هستند.

لذا جهت تقویت بنیه خانواده لازم است به سبک زندگی خانواده دین‌ مدار بیشتر توجه شود و این شالوده ارزشمند از خطر و آسیب محفوظ گردد

بدین منظور تلاش می ‌شود در فرصت‌های آتی به معرفی خانواده در ادیان مختلف آسمانی بپردازیم.

در صورت نیاز می توانید با مراجعه به بخش مشاوره آنلاین در سایت ویکی روان، جلسه مشاوره روانشناسی خانواده از سراسر دنیا با مشاور مورد نظرتان برگزار نمائید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره نیلوفر صدری

ارشد روانشناسی وتربیتی دکتری تعلیم وتربیت عضو تیم تحریریه ویکی روان

این و هم چک کنید

افسردگی بالینی چیست؟ (علائم و درمان افسردگی بالینی)

افسردگی بالینی (افسردگی بالینی به انگلیسی = Clinical depression) یکی از انواع بیماری افسردگی است …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *