مطالب روانشناسی خانواده در ویکی روان

راه‌ های ایجاد آرامش در خانواده چیست؟ (۲۰ روش خاص)

راه‌ های ایجاد آرامش در خانواده کمک می کند تا تمام اعضا در کنار هم از زندگی لذت ببرند و شکوفا شوند. در جلسه های مشاوره آنلاین روانشناسی خانواده مفصل درباره اهمیت و عوامل ایجاد آرامش در خانواده صحبت می شود که قصد داریم در این مطلب ویکی روان به بخشی از آنها اشاره کنیم.

راه های ایجاد آرامش در خانواده چیست؟

تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی
تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی

با بخش وبلاگ در ویکی روان همراه باشید.

در ادامه به مهم ترین راههای ایجاد آرامش در خانواده اشاره می کنیم، لازم است بدانید منظور از خانواده چیست و بارها نکات زیر را بخوانید تا در ایجاد آرامش در خانواده استاد شوید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
پریا نوربخش پریا نوربخش
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
مریم سادات موسی کاظمی مریم سادات موسی کاظمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
صدیقه صفایی صدیقه صفایی
دکتری روانشناسی
از 60,000 هزار تومان
حامد عامری حامد عامری
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
پریسا سبزواری پریسا سبزواری
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
معصومه چوبین معصومه چوبین
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
زهرا محبوبی زهرا محبوبی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
محمد جواد افشاری نژاد محمد جواد افشاری نژاد
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

اهمیت آرامش در خانواده چیست؟

وجود آرامش در خانواده باعث می شود اعضا به شکوفایی برسند و بتوانند در کنار هم رشد کنند.

اهمیت آرامش در خانواده آنجایی خود را نشان می دهد که متوجه شویم وجود آن در نهایت باعث بروز آرامش در جامعه می شود و افراد می توانند به نسخه بهتری از خود تبدیل شوند. به همین خاطر یکی از مهم ترین اهداف در جلسه های مشاوره خانواده آنلاین یا حضوری این است که افراد در بستر خانواده به آرامش برسند.

۱- رفتارتان همیشه مورد توجه است

گاهی اوقات اعضای خانواده پا روی دم یکدیگر می ‌گذارند و موجب ایجاد هیجاناتی ناخواسته در خانواده می‌ شوند. با شناخت این الگو، از جدایی و فاصله گرفتن اعضای خانواده اجتناب خواهید کرد. برای شکستن این چرخه باید از انجام کارهایی خاص اجتناب کنید.

۲- یکدیگر را تحقیر نکنید

یکی از راه‌ های ایجاد آرامش در خانواده این است که احترام همدیگر را حفظ کنید.

اگر در خانواده ‌تان به شوخی یکدیگر را یاغی یا گوسفند سیاه می ‌نامید، به جای از کوره در رفتن بگویید: “می‌دانم من یک ‌دانه و بی ‌همتا هستم. اینطور بهتر نیست؟ حتی اگر آنها متوجه منظور شما نشوند به احتمال زیاد از اظهار نظرهای مجدد اجتناب می ‌کنند تا بازخورد شما را نبینند.

خلاصه نباید در خانواده به بدی با هم صحبت کنید تا مدام همدیگررا دست بیندازید، با این کار آرامش را از هم در می کنید.

۳- مرزهای کاری را مشخص کنید

معمولا زمانی که در سنین پایینی هستیم کارهای زیادی توجه ما را به خود جلب می‌ کنند، اما باید برای کارها مرزهای دقیقی تعیین کنیم و نگذاریم خواسته‌ های بی پایان کار بر زندگی خانوادگی‌ ما تاثیر بگذارد.

یکی از مهم ترین عوامل ایجاد آرامش در خانواده این است که با قاعده پیش بروید و زندگی را بر خانواده خود سخت نکنید.

۴- برای آزاد کردن انرژی بهتر است ورزش کنید

انواع خانواده

هیچ چیزی مثل ورزش کردن منظم به ما انرژی نمی دهد! به همراه فرزندانتان بخندید و تحرک داشته باشید. هنگامی که فشاری بر شما وارد می ‌شود، بسیار مهم است که آن را به روش فیزیکی آزاد کنید.

این کار باعث ترشح هورمون های مختلف در بدن و ایجاد آرامش در افراد می شود.

۵- ساختار را تا آنجا که ممکن است حفظ کنید

یک مشاور خانواده خوب همیشه می گوید که ساختار باعث می ‌شود بچه‌ ها احساس امنیت کنند. وقتی سرتان شلوغ است و درگیر کارهای زیادی هستید، وسوسه انگیز است که ساختار را رها کرده و فقط سعی کنید که از آن شرایط رهایی یابید.

اما این آشفتگی در واقع انواع استرس را به همراه خواهد داشت. بیش از حد به اصلاح خود یا فرزندانتان نپردازید. آرامش مهمتر از حضور در هر رویدادی است.

۶- صادقانه دعا کنید 

با دعا آرامش را به قلب و ذهنم خود برسانید. هر لحظه تمرکز داشتن بر خدا یادآور این نکته است که شخصی بزرگتر از خودم دارم که به او تکیه می کنم. در واقع از بهترین راه‌ های ایجاد آرامش در خانواده ایجاد و حفظ بخش روحانی زندگیتان است تا واقعا به آرامش برسید.

۷- با هم بخوانید و برقصید

اصلا خجالت نکشد، به کودک درونتان فرصت زندگی کردن بدهید. هنگام پختن شام می‌توان موسیقی پخش کرده و با فرزندانتان بخوانید.

۸- مدیریت بی نظمی ‌ها

روش های مدیریت خانواده

مدیریت بی نظمی یک چالش واقعی است. برخی عادت دارند وسایل را زمین بگذارند و آنها را رها کنند تا اینکه در هر اتاق انبوهی از وسایل روی هم جمع شوند.

حتی اگر آنها را نادیده بگیرند، در پس ‌زمینه ذهن تلنگر خواهند زد. انجام به موقع کارها، برای احساس آرامش در طولانی مدت در انواع خانواده لازم است.

۹- با دقت بیشتری به تعارض بپردازید

داشتن خانه ای آرام به معنای انتخاب صلح بوده و اجازه ندادن درگیری با همسر یا فرزندان می ‌باشد. گاهی اوقات ناامیدی ناشی از چندین رویداد غیر مرتبط در روز است. قبل از شروع تعارض مطمئن شوید که کار شایسته را انجام می دهید و در ارائه مشکل با احترام و آرامش رفتار می‌  کنید.

۱۰- یکی از عوامل ایجاد آرامش در خانواده خندیدن است

تقریبا غیرممکن است که همزمان از ته دل بخندید و استرس هم داشته باشید. خندیدن باعث آزاد شدن انرژی خوب در داخل بدنتان و خانه شما می ‌شود.

۱۱- از راه‌ های ایجاد آرامش در خانواده این است که کمتر تلویزیون تماشا کنید

تلویزیون همراه با سر و صدا و درگیری شخصیت ‌هاست. در واقع این “سر و صدای پس زمینه” تنش بیشتری به فضای خانه شما می ‌افزاید. فقط زمانی که واقعا چیزی را تماشا می ‌کنید تلوزیون را روشن کنید.

۱۲- طبیعت را به درون خانه بیاورید

گیاهان در خانه اثر آرام‌ بخشی دارند. پرورش گیاهان در فضای باز و داخل سالن پیشنهاد خوبی هستند. وقتی بیرون می ‌روید برای خود گل بخرید و با تمام وجود بویش کنید.

وجود گل در خانه باعث می شود اعضا احساس آرامش و نزدیکی کنند.

۱۳- وسایل خانه را جمع و مرتب کنید

مشاوره روانشناسی جنسی در ویکی روان

وسایل خانه خود را ساده بچینید و از شر وسایل اضافی که لازم ندارید یا دوستش ندارید، راحت شوید. به این ترتیب، مطمئنا سر و صدای زیادی در خانه تان خواهد پیچید.

اگر وسایل زیادی دارید، مسلما وقت و انرژی خود را صرف پاکسازی، مرتب سازی، جابجایی و تمیز کردن می کنید، این زمان و انرژی را می توانید صرف کارهای دیگر کنید.

۱۴- کودکان را برای بازی به فضای باز ببرید

البته این یک شوخی است اما بهتر است برای آرام کردن جو خانه، کودکان را برای بازی به فضای باز ببرید. آنها باید دویدون و بازی کردن در فضای بیرون را تجربه کنند تا انرژیشان تخلیه شود. در واقع این مورد از راه‌ های ایجاد آرامش در خانواده و بچه ها است.

این کار باعث ایجاد تعاملات بین اعضای خانواده هم می شود که در نهایت نزدیکی بیشتری را برای آنها به همراه دارد.

۱۵- کارهای خانه و روزمره خود را انجام دهید

یکی از مهم ترین عوامل ایجاد آرامش در خانواده این است که کارهایتان را با برنامه و دقیق انجام دهید.

مرتب لباس ‌ها و ظرف ‌ها را بشویید و جارو بکشید تا از تجمع لباس و ظوف و بهم ریختگی اجتناب کنید. خودتان را به برخی از کارهای روزمره عادت دهید تا مطمئن شوید خانه شما با کمترین تلاش مرتب می ‌شود.

۱۶- محول کردن کارها

با توجه به نکاتی که در بالا در مورد انجام کارهای خانه ذکر شد، درخواست کمک را فراموش نکنید. کارهای خانه را به همه افراد در خانه واگذار کنید تا همه کار خود را انجام دهند و فشار کمتری به شما وارد شود.

از این گذشته، شما تنها کسی نیستید که این بی ‌نظمی را ایجاد کرده، پس چرا شما باید تنها کسی باشید که خانه را مرتب می‌ کند.

۱۷- وسایلتان را انبار نکنید

شرکت در جلسه مشاوره پیش از طلاق آنلاین

با داشتن وسایل کمتر خانه ‌ای آرامتر خواهید داشت که در آن فضا و جریان انرژی بیشتری وجود دارد. در نهاست تمام اعضای خانواده این احساس مثبت را دریافت و به هم منتقل می کنند.

۱۸- رنگها و الگوها را با دقت انتخاب کنید

در یک خانواده موفق همه چیز با دقت انتخاب می شود. یکی از راه های ایجاد آرامش در خانواده این است که محیط اطراف را با دقت تزئین کنید.

رنگ های روشن، جسورانه و طرح‌ های بزرگ بیشتر چشم و مغز را مشغول می‌ کنند. وقتی می ‌خواهید تنوع و کنتراست اضافه کنید، تن های آرام و خنثی را انتخاب کنید و به جای طرح، بافت را امتحان کنید.

در ویکی روان بخوانید: بهترین راه های مدیریت کردن خانواده چیست؟

۱۹- به سراغ روشنایی استراتژیک بروید

وقتی می خواهید در رختخواب راحت باشید و قبل از خواب کتاب بخوانید، چراغ های روشن و براق سقف مناسب نیستند. به همین ترتیب، هنگام پختن شام یا بررسی ایمیل های خود نیز چراغ های کم نور مناسب نیستند.

۲۰- فضاهای خالی را دریابید

فضای خالی خوب هستند! چه روی یک دیوار، کف، قفسه و میز وسوسه نشوید که فضا‌های خالی را پر کنید. اگر نمی خواهید در آن فضا کاری انجام دهید، آنجا را رها کنید! اگر می خواهید آن را پر کنید، پس حتماً آن را با چیزی پر کنید که مناسب آن مکان باشد!

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
کیومرث مروت کیومرث مروت
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
فرح ناز حیاة غیبی حقیقی فرح ناز حیاة غیبی حقیقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
طاهره کیائی طاهره کیائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
شیلا توکلی شیلا توکلی
مشاور روانشناس
از 160,000 هزار تومان
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
فرشته علی هاشمی فرشته علی هاشمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
بهشته طهماسبی زاده بهشته طهماسبی زاده
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

به ۲۰ مورد از بهترین راه های ایجاد آرامش در خانواده اشاره کردیم. خوب این موارد را بخوانید تا در آنها استاد شوید.

اگر احساس می کنید آرامش از خانه شما رفته است یا نیاز به پیشنهادات بیشتری دارید می توانید در بخش مشاوره اینترنتی روانشناسی در سایت ویکی روان به بهترین مشاورین کشور به شکل صوتی و تصویری از سراسر دنیا جلسه برگزار کنید و راه های رسیدن به آرامش در خانواده خود را از او بخواهید:

مشاوره خانواده در ویکی روان

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

یک دیدگاه

  1. با سلام خداروشکر که لایق شکر گذاری هست…
    خانواده اساس و بنیاد جامعه…
    بنظر شخص حقیر زمانی که خانواده آرام نباشد مملکت نارام میشود وظیفه افراد خانواده هاست که در این نظم همدلی داشته باشند نمیگم مشکلات نیست تحریم نیست و غیره
    لذا مسئولین وظیفه شان هست بفکر باشند تا جامعه حفظ شود جامعه حفظ نشود مملکتی هم نیست مردم مهمتر از رجال سیاسی هستند وقتی مردم ناراض باشند آن هم اکثریت خدا قضاوت می‌کند و سلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا