خانواده درمانی چیست

خانواده درمانی چیست؟ (خانواده درمانی در روانشناسی)

خانواده درمانی چیست و چه کاربردی دارد؟ شاید بدترین چیز در تاریخچه خانواده درمانی این است که کمتر کسی می داند تعریف خانواده درمانی چیست و چه کاربردهایی دارد. در جلسات مشاوره روانشناسی خانواده در ویکی روان، مشاورین از تکنیک های مربوط به خانواده درمانی در روانشناسی استفاده می کنند تا مراجعین خود را راهنمایی کنند. در ادامه این نوشتار از سایت مشاوره و روانشناسی ویکی روان، به بررسی دقیق خلاصه خانواده درمانی از دید علم روانشناسی می پردازیم.

تعریف خانواده درمانی چیست؟

با وبلاگ ویکی روان همراه باشید.

همه ما این زندگی را با یک خانواده (family) شروع می کنیم، انواع خانواده ها متشکل از خویشاوندان خونی، پدر و مادر خوانده  یک محله صمیمی یا مادر و پدر ناتنی هستند، اما با این حال همه آنها خانواده می باشند.

این خانواده که ما هنگام تولد در آن هستیم بر همه جنبه های زندگی ما، از اولین لحظات تا آخرین لحظات تأثیر می گذارد. ما واژگان، عادات، آداب و رسوم و نحوه مشاهده و مشاهده جهان پیرامون خود را می آموزیم. طبق تعریف خانواده در روانشناسی، ما بیشترین تاثیر را از خانواده و اعضای آن می پذیریم.

ما همچنین از طریق این اولین روابط مهم، نحوه دوست داشتن و نحوه تعامل با دیگران را می آموزیم. اگر ما در خانواده ای سالم با روابط سالم متولد شویم، به احتمال زیاد نحوه حفظ روابط سالم را یاد خواهیم گرفت.

اگر ما در خانواده ای ناکارآمد متولد شده ایم که برای برقراری ارتباط تلاش می کنند، ممکن است برای برقراری ارتباط با دیگران نیز مشکل داشته باشیم

در حالی که قطعا متولد شدن در نوع دوم خانواده، نوعی بدشانسی است، اما وضعیت تغییر ناپذیر نیست. تقریبا همه خانواده ها در برخی مواقع با نوعی اختلال عملکرد روبرو هستند، با این حال اکثر خانواده ها احساس تمامیت و خوشبختی را حفظ کرده یا به دست می آورند.

اما برگردیم به پرسش اصلی، منظور از خانواده درمانی چیست؟ خانواده درمانی برای ایجاد یا حفظ یک خانواده سالم و عملکردی به خانواده ها راه حل‌هایی ارائه می دهد.

خانواده درمانی / مشاوره خانواده چیست؟

حل مشکلات خانوادگی با کمک مشاور خانواده

خانواده درمانی یا مشاوره خانواده نوعی درمان است که برای رسیدگی به مسائل خاصی که بر سلامت و عملکرد خانواده تأثیر می گذارد طراحی شده است.

می توان از صد تکنیک خانواده درمانی برای کمک به خانواده در دوران سخت یا مشکلات بهداشت روانی یا رفتاری در اعضای خانواده استفاده کرد.

همانطور که دکتر Michael Herkov توضیح می دهد، خانواده درمانی مشکلات افراد را در چارچوب واحد بزرگتری بررسی می کند. این نوع درمان اینگونه است که بدون درک پویایی گروه نمی توان مشکلات را با موفقیت حل و فصل کرد.

نحوه عملکرد خانواده بر نحوه شکل گیری مشکلات مراجعه کننده و تشویق یا فعال شدن آنها توسط سایر اعضای خانواده تأثیر می گذارد

خانواده درمانی می تواند از تکنیک ها و تمریناتی از درمان شناختی، رفتار درمانی، درمان بین فردی یا سایر درمان های فردی استفاده کند. مانند سایر درمان‌ ها، تکنیک ها بستگی به مشکلات خاصی دارد که مراجعه کننده یا مراجعه کنندگان با آن روبرو هستند.

مشکلات رفتاری یا عاطفی در کودکان دلایل شایع مراجعه به درمانگر خانواده است. مشکلات کودک باید در چارچوب خانواده مورد توجه قرار گیرند. لازم به ذکر است که در خانواده درمانی یا مشاوره، واژه “خانواده” لزوما به معنی خویشاوندان خونی نیست.

در این زمینه، خانواده نقش حمایتی طولانی مدت در زندگی ایفا می کند که ممکن است به معنی روابط خانوادگی یا اعضای خانواده در یک خانواده نباشد.

انواع خانواده درمانی کدامند؟

خانواده درمانی در روانشناسی انواع زیادی دارند که هر کدام مخاطبین خاص خود را دارند. در هر صورت انواع خانواده درمانی عبارتند از:

۱- بوونیان (Bowenian)

این شکل از انواع خانواده درمانی برای شرایطی مناسب است که در آن افراد نمی توانند یا نمی خواهند سایر اعضای خانواده را در درمان مشارکت دهند.

درمان بوونی بر دو مفهوم اصلی بنا شده است:

 • سه گوش سازی (تمایل طبیعی برای تخلیه یا پریشانی برای صحبت با شخص ثالث)
 • تمایز (یادگیری اینکه در روابط خانوادگی از نظر احساسی کمتر واکنش پذیر شوید)

۲- خانواده درمانی ساختاری

درمان ساختاری بر تنظیم و تقویت سیستم خانواده متمرکز است تا اطمینان حاصل شود که والدین تحت کنترل هستند و کودکان و بزرگسالان مرزهای مناسب را تعیین می کنند.

در این شکل از درمان، درمانگر به منظور پیگیری، یادگیری و افزایش توانایی برای کمک به خانواده در تقویت روابط خود، به خانواده می پیوندد.

۳- خانواده درمانی سیستماتیک

مدل خانواده درمانی سیستماتیک به نوعی درمان اشاره دارد که بر ارتباطات ناخودآگاه و معانی پشت رفتارهای اعضای خانواده متمرکز است. مشاور خانواده آنلاین یا حضوری در این نوع درمان خنثی و دور است، به اعضای خانواده اجازه می دهد تا عمیقا در مسائل و مشکلات خود به عنوان یک خانواده غوطه ور شوند و از تعاملات خانواده برای حل مشکلات خود استفاده نمایند.

خانواده درمانی سیستماتیک یکی از مرسوم ترین انواع در جلسات مشاوره آنلاین خانواده می باشد.

۴- خانواده درمانی از نوع راهبردی

این شکل از درمان کوتاه‌ تر و مستقیم‌ تر از سایر روش ها است که در آن درمانگر به خانواده تکالیفی اختصاص می دهد. این تکلیف در نظر گرفته می‌ شود تا با ارزیابی و تنظیم نحوه برقراری ارتباط و تصمیم گیری خانواده، نحوه تعامل اعضای خانواده را تغییر دهد.

خانواده در این نوع درمان از قدرت برخوردار است که به سایر اعضای خانواده که معمولا قدرت چندانی ندارند اجازه می دهد تا ارتباط موثرتری برقرار کنند.

دکتر مشاور خانواده چه دوره آموزشی را می‌ گذراند؟

عکس از خانواده شاد

همانطور که انواع مختلف درمان در بالا شرح داده شد، ممکن است از یک درمانگر خانوادگی برای حل مسائل مختلفی استفاده می‌ شود. این مسائل مختلف به یک درمانگر خانوادگی نیاز دارد تا آموزش های فراوان، آموزش های رسمی و آزمایش های زیادی را ارائه دهد و اطمینان حاصل شود که خانواده درمانگر وظیفه خود را به خوبی انجام داده است.

در این درمان، مشاور روانشناس مسئولیت نتیجه درمان را بر عهده می گیرد. این هیچ ربطی به خوب یا بد، گناه یا بی گناهی، درست یا غلط ندارد. بدیهی است که شما تفاوت را ایجاد می کنید

در حالی که درمانگران ممکن است روش ها و تکنیک های درمانی مختلفی را ترجیح دهند، همه آنها باید حداقل تجربه ای در زمینه درمان موارد زیر داشته باشند:

 • مشکلات رفتاری کودکان و نوجوانان
 • حزن و اندوه
 • افسردگی و اضطراب
 • مسائل LGBTQ
 • خشونت خانگی
 • ناباروری
 • درگیری های زناشویی
 • سوء مصرف مواد مخدر

به منظور درمان این مشکلات و سایر مسائل خانوادگی، درمانگران باید:

 • نحوه تعامل افراد را مشاهده کنند
 • به ارزیابی و حل مشکلات روابط بپردازند
 • با ساختار خانواده های ناتنی یا ترکیبی آشنا باشد
 • به تشخیص و درمان اختلالات روانی در چارچوب خانواده بپردازند
 • راهنمایی مشتریان از طریق بحران های انتقالی مانند طلاق یا مرگ
 • الگوهای ارتباطی یا رفتاری مشکل ساز را برجسته کنید
 • کمک به جایگزینی رفتارهای ناکارآمد با جایگزین های سالم
 • رویکردی جامع (ذهن – بدن) برای سلامتی اتخاذ کنید

به منظور به دست آوردن مهارت های لازم برای انجام این وظایف، یک درمانگر خانواده معمولا لیسانس مشاوره، روانشناسی، جامعه شناسی یا مددکار اجتماعی را دریافت کرده و پس از آن مدرک کارشناسی ارشد مشاوره یا ازدواج و مدرک خانواده درمانی را دریافت می کند.

هدف خانواده درمانی چیست؟

احتمالا تا حدودی با تعریف و خلاصه خانواده درمانی آشنا شده اید، به نظرتان هدف خانواده درمانی چیست و چرا مردم باید در جلسات مشاوره خانواده حضوری یا آنلاین شرکت کنند؟

“برای نظم بخشیدن به جهان، ما باید ابتدا به مسائل ملت ها بپردازیم. برای نظم بخشیدن به ملت‌ ها، ابتدا باید خانواده را سر و سامان دهیم. برای نظم دادن به خانواده، ابتدا باید زندگی شخصی خود را پرورش دهیم.”

اهداف اصلی خانواده درمانی

به طور خلاصه، هدف از خانواده درمانی این است که با یکدیگر برای درمان هر گونه مشکل روحی، روانی که خانواده شما را از هم پاشیده، همکاری کنید.

هدف درمانگران خانواده، هدایت خانواده به سمت زندگی سالم، کمک به مردم در بهبود ارتباطات، حل مشکلات خانوادگی، درک و مدیریت شرایط خانوادگی و ایجاد محیط برای عملکرد بهتر در خانه است

اهداف جلسات مشاوره خانواده درمانی به مشکلات ارائه شده مراجعه کنندگان بستگی دارد. به عنوان مثال، اهداف ممکن است بر اساس سناریوهای زیر متفاوت باشند:

 • یکی از اعضای خانواده از اسکیزوفرنی یا روان پریشی شدید رنج می برد: هدف این است که به سایر اعضای خانواده کمک کنیم تا این اختلال را درک کرده و خود را با تغییرات روانی که بیمار ممکن است متحمل شود، تطبیق دهند.
 • مشکلات ناشی از مرزهای بین نسلی، مانند زمانی که والدین در خانه ای با پدربزرگ و مادربزرگ زندگی می کنند یا فرزندان توسط پدربزرگ و مادربزرگ بزرگ می شوند: هدف بهبود ارتباط و کمک به اعضای خانواده برای تعیین مرزهای سالم است تا در نهایت احترام در خانواده حفظ شود
 • خانواده هایی که از هنجارهای اجتماعی منحرف شده اند (والدین مجرد، زوج های همجنسگرا که فرزندان خود را بزرگ می کنند و غیره): اهداف اینجا همیشه پرداختن به مشکلات داخلی خاصی نیست، اما اعضای خانواده ممکن است برای مقابله با عوامل خارجی مانند نگرش های اجتماعی به کمک نیاز داشته باشند.
 • اعضای خانواده که دارای پیشینه های نژادی، فرهنگی یا مذهبی هستند: هدف این است که به اعضای خانواده در درک بیشتر یکدیگر و ایجاد روابط سالم کمک کنیم.
 • یکی از اعضاء به عنوان قربانی تحت درمان قرار می گیرد و در درمان فردی یکی از اعضای خانواده با احساس طردشدگی دست و پنجه نرم می کند یا سایر اعضای خانواده از او کمتر حمایت می کنند، هدف تسهیل افزایش همدلی و درک افراد در خانواده آنها و حمایت از آنها برای ادامه درمان است.
 • به نظر می رسد مشکلات بیمار به طور ناگسستنی با مشکلات سایر اعضای خانواده مرتبط است: در مواردی که مشکل یا مشکلات ریشه در مشکلات سایر اعضای خانواده دارد، هدف این است که به هر یک از مسائل کمک کننده پرداخته و اثرات این الگوی مشکلات را حل یا کاهش دهید.
 • یک خانواده ترکیبی (یعنی خانواده نامادری): خانواده های ترکیبی می توانند از مشکلات منحصر به فرد در موقعیت خود رنج ببرند. در خانواده های ترکیبی، هدف از خانواده درمانی افزایش درک و تسهیل تعاملات سالم بین اعضای خانواده است تا در کنار هم بتوانند خانواده شاد و سرزنده را تجربه کنند.

بزرگترین مزیت خانواده درمانی چیست؟

روش های مدیریت خانواده

این رویکرد جامع تر برای درمان مشکلات درون یک خانواده در بسیاری از موارد بسیار موثر بوده است. در خانواده درمانی، خانواده ها می توانند با راهنمایی یک متخصص بهداشت روان در محیطی امن و کنترل شده روی مشکلات خود کار کنند.

مزایای خانواده درمانی عبارتند از:

 • درک بهتر از مرزهای سالم و الگوها و پویایی خانواده
 • ارتباطات پیشرفته
 • بهبود حل مشکل
 • همدلی عمیق تر
 • کاهش تعارض و مهارت های بهتر مدیریت خشم

چرا باید در جلسات مشاوره روانشناسی خانواده درمانی شرکت کنیم؟

خانواده درمانی در روانشناسی چه مزیتی دارد و چرا باید در جلسات مشاوره خانواده غیرحضوری یا حضوری شرکت کنیم؟ این سوالات را بسیار زیاد در بخش مشاوره اینترنتی ویکی روان دریافت می کنیم.

به طور خاص، خانواده درمانی می تواند روابط خانوادگی را از طریق موارد زیر بهبود بخشد:

 • گردهم آوردن خانواده پس از بحران
 • ایجاد صداقت بین اعضای خانواده
 • ایجاد اعتماد بین اعضای خانواده
 • ایجاد محیط خانوادگی حمایتی
 • کاهش منابع تنش و استرس در خانواده
 • کمک به اعضای خانواده که یکدیگر را ببخشند
 • حل تعارض برای اعضای خانواده
 • بازگرداندن اعضای خانواده که منزوی شده اند

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

بدون هیچ شکی استفاده از خدمات خانواده درمانی و مشاوره خانواده به هر شکلی می توانند پایه های خانواده را مستحکم کرده و آینده ایمن تری برای اعضای آن فراهم کنند.

اگر به هر دلیل مشکلی در محیط خانواده شما ایجاد شده یا حتی دنبال راه های ایمن و اصولی برای بهبود وضعیت فعلی هستید، می توانید از خدمات مشاوره خانواده تصویری در ویکی روان از سراسر دنیا استفاده نمائید. متخصص روانشناس با ارائه راهکارهای کاملا اختصاصی وضعیت فعلی را تغییر خواهد داد:

شیستابشیب

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

علائم استرس در خواب

۱۲ مورد از علائم استرس در خواب در همه

علائم استرس در خواب در هر فرد متفاوت است اما با این حال نشانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *