خانه / روانشناسی فردی / خودارضایی / بررسی عوارض خودارضایی در مردان
عوارض خودارضایی در مردان

بررسی عوارض خودارضایی در مردان

اگرچه خودارضایی در مردان در مواردی نادر می تواند فواید زیادی از جمله رهایی از استرس شدید داشته باشد اما افراط در آن برای عملکرد طبیعی بدن یک تهدید به شمار می آید. در این جا ما در رابطه با عوارض خودارضایی در مردان صحبت می کنیم.

عوارض خودارضایی در مردان کدامند؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

گاهی اوقات تعیین این که چه میزان از خود ارضایی خطرناک است پیچیده و دشوار می شود.

در پاسخ به سوالات متداولی مانند چه میزان خود ارضایی یا چند مرتبه در هفته دانشمندان علوم پزشکی می گویند:

مردان نباید بیش از سه یا چهار مرتبه در هفته خود ارضایی کنند.خود ارضایی زیاد مشکلات فراوانی را برای فرد به وجود می آورد و باعث می شود عملکرد بدن شیوه خاصی به خود بگیرد.

مختل شدن زندگی روزمره یکی از عوارض خودارضایی در مردان

در موارد اندکی، برخی افراد ممکن است بیش از میزان دلخواه خود خود ارضایی کنند که از پیامدهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از دست دادن شغل، مدرسه یا رویدادهای مهم اجتماعی
  • ایجاد اختلال در فعالیت های روزانه
  • تاثیرگذاری بر مسئولیت ها و روابط
  • خودارضایی ممکن است راه فراری برای مشکلات ایجاد شده در روابط یا جایگزینی برای تجربه های واقعی باشد.

کسی که فکر می کند ممکن است تحت تاثیر عوارض منفی خود ارضایی قرار بگیرد باید با یک کارشناس مراقبت سلامت صحبت کند.

خود ارضایی موجب می شود فرد احساس گناه کند

یکی از تاثیرات منفی خود ارضایی بر روان فرد احساس شرم یا گناه است.

این که برخی افراد بیش از حد به خود سخت می گیرند می تواند ناشی از مسائل اخلاقی، مذهبی یا فرهنگی باشد.

این افراد معمولا بین بایدها و نبایدهای زندگی خود و هر آن چه که لذت بخش و طبیعی است گیر می کنند.این احساس گناه موجب از بین رفتن عزت نفس، اعتماد به نفس و خود شیفتگی فرد می شود.

تخلیه انرژی

این مورد را نمی توان قطع به یقین از عوارض خودارضایی در مردان به شمار آورد اما به واسطه قابل لمس بودنش می توان آن را یکی از اثرات برجسته خودارضایی دانست.

خود ارضایی انرژی زیادی را از فرد می گیرد به علاوه افزایش احساس ضعف در مردان ناشی از خود ارضایی زیاد است.

اعتیاد

اعتیاد به خودارضایی می تواند ناشی از تغییرات بیولوژیکی بدن باشد.

طبق مطالعه جدیدی که در یک مجله پزشکی منتشر شده است مردانی که بیش از حد خود ارضایی می کنند و در واقع به این کار اعتیاد پیدا کرده اند فرق چندانی با افراد معتاد به مواد مخدر ندارند.

خودارضایی زیاد بر روی روابط فرد تاثیر منفی می گذارد و می تواند موجب بروز اختلال در کار و درس که نتیجه آن بازده کمتر فرد است شود.

یکی از عوارض خودارضایی در پسران اختلال نعوظ است

اختلال نعوظ یکی از برجسته ترین عوارض خودارضایی است. احتمال بروز اختلال نعوظ در مردانی که در خودارضایی افراط می کنند افزایش می یابد.

به علاوه برخی تحقیقات در مورد عوارض خودارضایی در مردان نیز بیانگر این موضوع هستند که خودارضایی کردن به طور مرتب در اختلال نعوظ نقش دارد با این وجود در این رابطه تحقیقات کمی صورت گرفته است.

مشکلات عصبی

مشکلات عصبی در مردان ارتباط تنگاتنگی با خودارضایی زیاد دارند. افراط در خودارضایی بروز مشکلات عصبی شدید در مردان مسن تر می شود.

زود انزالی یکی از بزرگترین عوارض خودارضایی در مردان است

خود ارضایی زیاد با زود انزالی در ارتباط است. مردانی که بیش از حد خودارضایی می کنند نمی توانند بر ترشح اسپرم خود کنترل داشته باشند.یکی از دلایل عمده زود انزالی تحریک بیش از حد عصب آلت تناسلی است.

تاثیر بر زندگی جنسی

این مورد با موردی که پیش از این ذکر شد یعنی زود انزالی در ارتباط است. خودارضایی بیش از حد از این جهت که از لذت ناشی از رابطه جنسی می کاهد بر زندگی جنسی فرد تاثیر زیادی می گذارد.

عوارض خودارضایی در پسران

موجب احساس خواب آلودگی می شود

خودارضایی بیش از حد باعث می شود که فرد در بیشتر مواقع احساس خواب آلودگی کند. این امر ناشی از ترشح زیاد دوپامین در مغز است.

ریزش مو

خودارضایی زیاد باعث ریزش مو در مردان می شود. بنابراین اگر بیش از ۷- ۶ مرتبه در هفته خودارضایی می کنید و ریزش مو دارید نباید تعجب کنید.

ضعف حافظه

خودارضایی بیش از حد به دلیل ترشح زیاد دوپامین در مغز موجب ضعف حافظه می شود. اثرات خود ارضایی بر حافظه به مرور زمان خود را بیشتر نشان می دهند.

کاهش میل جنسی

در مطالعه عوارض خودارضایی در مردان میتوان گفت مردانی که زیاد خود ارضایی می کنند سریعا پی می برند که میل جنسی آن ها کم شده است. خودارضایی بر میزان ترشح هورمون تستوسترون تاثیر می گذارد.

پیری

بر اساس یک بررسی جدید در مورد موضوع عوارض خودارضایی در مردان ، مردانی که بیش از شش یا هفت مرتبه در هفته خودارضایی می کنند سریع تر پیر می شوند. این امر ناشی از کاهش ترشح هورمون تستوسترون می باشد.

کاهش تحریک جنسی

مردانی که بیش از حد خودارضایی می کنند با وجود این که از نظر جنسی فعال هستند اما کمتر تحریک می شوند. این موضوع می تواند باعث بی میل شدن طرف مقابل برای برقراری رابطه جنسی شود.

درد

گاهی اوقات تحریک بیش از حد آلت جنسی با خشونت، رفته رفته باعث احساس درد می شود. بنابر این هنگامی که احساس درد کردید این عمل را با ملایمت انجام دهید.

ممکن است لازم شود که اقدامات اورژانسی صورت گیرد:

اگرچه این موضوع نادر است اما امکان رخ دادن آن وجود دارد. وقتی یک مرد شی ای را وارد سوراخ مقعد خود می کند احتمال دارد آن شیء در مقعد گیر کند و برای خروج آن لازم باشد عمل جراحی صورت گیرد.

سرطان پروستات بزرگترین آسیب خوداضایی در آقایان میباشد

در مورد عوارض خودارضایی در مردان هنوز کاملا مشخص نشده است که خود ارضایی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد یا کاهش.

برای رسیدن به یک نتیجه قطعی لازم است که محققان بررسی های بیشتری انجام دهند.

یک مطالعه صورت گرفته در سال ۲۰۰۳ حاکی از این بود که احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که در سنین بیست سالگی بیش از پنج مرتبه در هفته خود ارضایی می کنند یک سوم کمتر از افرادی است که این عمل را به دفعات کمتر انجام می دهند.

به عقیده محققان کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات به این دلیل است که خود ارضایی کردن به طور مرتب از ایجاد عوامل سرطان زا در غده پروستات پیش گیری می کند.

چنین ارتباطی بین خود ارضایی به طور مرتب و کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در یک بررسی صورت گرفته در سال ۲۰۱۶ نیز یافت شد.

محققان پی بردند خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که هر ماه ۲۱ مرتبه یا بیشتر خود ارضایی می کنند کاهش می یابد.

بررسی عوارض خودارضایی در مردان
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *