خانه / مشاوره روانشناسی / پرسش و پاسخ های فردی / راه های ترک خودارضایی به روشی ساده
راه های ترک خودارضایی به روشی ساده

راه های ترک خودارضایی به روشی ساده

سلام، من یه پسر خیلی مثبت و پاکی بودم ولی متاسفانه توسط یکی از نزدیکانم با فیلم پورن آشنا شدم، متاسفانه بدلیل عدم وجود آموزش صحیح و دقیق در کشور، من به خودارضایی اعتیاد پیدا کردم، چندین بار سعی به ترک خودارضایی کردم و تقریبا موفق بودم ولی دوباره لغزیدم

خودارضایی تاثیر بسیار بدی تو زندگی، تحصیل و روابط وجتماعیم گذاشته، پیشنهاد و کمک شما چیه؟
فقط راه عملی نیاز دارم که جواب بده
ممنون
برای بررسی موضوع ترک خودارضایی با وب سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

دوست عزیز سلام،

سن دقیق شما را نمیدانیم اما مهم نیست، مهم اینه که موضوع مهمی را با ما به اشتراک گذاشتی. خود ارضایی یکی از موضوعات بسیار حیاتی در تمامی جوامع و البته در تمامی سنین هست. فکر نکن که تنها شما درگیر این پدیده هستی. اینکه فکر کنی تنهایی و فقط داره به تو آسیب میزنه بیشتر گرفتارت میکنه.

بررسی خودارضایی

باید توجه داشته باشی خیلی ها در سراسر جهان هستن، چه زن چه مرد، چه جوان، چه میان سال و حتی مسن که درگیر پدیده خودارضایی هستند.

خودارضایی به شیوه های مختلف انجام میشه که موضوع بحث ما نیست، ما میخوایم با هم کمی صمیمانه درباره خودارضایی و راه های ترک خودارضایی حرف بزنیم.

دوست عزیز خودارضایی یه عادت برای ارضای نیازهای جنسی هست، در واقع یک جایگزین بد برای روابط جنسی و روابط زناشویی به حساب میاد.

به این دلیل میگیم بد که نمیتونه کاملا شما را ارضا کنه. ما برای ارضای صحیح نیاز جنسی نیاز به

 • برقراری تماس فیزیکی با جنس مخالف
 • تحریک جنسی به شیوه اصولی
 • تحریک روحی روانی
 • و دخول

داریم

از طرفی خودارضایی دارای معایب بسیاری هم هست که میشه به:

 • آسیب رسانی به فیزیک بدن (بعضیا چشمشون ضعیف میشه، بعضیا ریزش مو میگیرن، بعضیا در پیری به پوکی استخوان و بیماری های مثل این مبتلا میشن. استخوان بندی بدن دچار آسیب میشه و خیلی موارد دیگه)
 • کاهش اعتماد به نفس (تو این مقوله شما به دلیل عدم ارتباط با جنس مخالف برای ارضای نیاز جنسی تنها به خودتان وابسته هستید و بعد از مدتی این پدیده تبدیل به عادت میشه)
 • اعتیاد به خودارضایی. این اعتیاد نه تنها الان بلکه بعد از برقراری رابطه جنسی با جنس مخالف بعد از ازدواج هم میتونه ادامه داشته باشه. یادتون باشه بر اساس یافته های علم روانشناسی خودارضایی یک وابستگی ذهنی هم هست و تنها به نیاز جنسی مربوط نمیشه. مطلب چرا مردان متاهل دست به خود ارضایی میزنند را مطالعه کنید.
 • تاثیر بر جنبه های متفاوت زندگی. به خاطر اعتیاد به خود ارضایی شما خیلی از چیزهای مهم و از دست میدید. وقتی اعتماد به نفس نداشته باشید، نه تو کار نه تو تحصیل و حتی روابط اجتماعی نمیتونید پیشرفت کنید و دستاوردی داشته باشید.

اما برای ترک خودارضایی چکار باید انجام بدم؟

قبل از اون خوبه که شما را در جریان یک قانون بزرگ زندگی بزارم. قانون اثر مرکب

طبق قانون اثر مرکب برای دستیابی به موفقیت های بزرگ نمیخواد قدم های خیلی بلند برداریم، موفقیت از قدم های کوچک اما متداوم تشکیل شده

دوست عزیز همه زندگی بر اساس قانون اثر مرکب بنا شده یادتون باشه قدم های کوچک اما همیشگی میتونه جادو کنه.

خیلی از افراد میگن که ما برای یه مدتی خودارضایی رو متوقف کردیم حتی چند هفته یا چند ماه هم سراغی ازش نگرفتیم اما دوباره انجامش دادیم، اینجا نیازه چنتا موضوع رو باهاتون درمیون بزاریم.

ترک خودارضایی

برای ترک هر عادت باید صبر داشته باشید به خصوص ترک خودارضایی. چه بخواین چه نخواین خودارضایی تبدیل به عادتتون شده، نمیشه این عادت وسوسه برانگیز و با یک بار تصمیم گیری ترک کرد. منظور اینه که تو بازه های زمانی ترکش کنید. باید ابتدا فواصل بین دفعات این کار را زیاد کنید و بعد زیادتر، تا خودآگاه ترکش کنید نه بر اساس نیازتون.

میل جنسی یکی از قوی ترین خواسته های هر موجود است پس ما نمیخوایم سرکوبش کنیم اول میخوایم مدیریت و بعد هدایتش کنیم.

پس مرحله اول شد فاصله انداختن بین هر بار ارتکاب به خودارضایست و بعد زیاد کردن سریع فاصله ها. اما مرحله دوم.

بالاتر هم گفتیم که خودارضایی برگرفته از نیاز جنسی ماست و نمیشه و نباید اونو سرکوب کنیم. یادتون باشه برای ترک هر چیزی باید یه جایگزین براش پیدا کنیم ترک خوداراضایی هم از این قاعده مستثنی نیست.

نمیشه خودارضایی و ترک کنیم و فقط توقع داشته باشیم با ورزش و گرفتن دوش آب سرد دیگه سراغش نریم.

با خودتون صادق باشید، برقراری روابط جنسی سالم، صحیح و البته شرعی بهترین جایگزین خودارضایی هست.

ازدواج بهترین راه برای برقراری روابط زناشویی میباشد اما ممکنه نتونید ازدواج کنید و یا فعلا شرایطش رو نداشته باشید پس میتونید به ازدواج موقت یا همون صیغه روی بیاورید.

خیلی از خانم ها هستند که مثل شما نیاز به برقراری رابطه جنسی دارند، نمیخوان دست به خودارضایی بزنند و یا دلایل دیگه ای دارند.

یادتون باشه برقراری روابط زناشویی سالم ترین و ایمن ترین راه برای رفع نیاز جنسی میباشد و برای ترک خودارضایی چه راهی بهتر از ازواج یا ازواج موقت؟

دوست گرامی برای رسیدن به هدفی که دارید باید تلاش کنید، هیچ چیزی بدون تلاش به دست نمیاید. یادتون باشه وقتی روال ترک خودارضایی رو شروع کردید باید با برنامه جلو برید و حتما به برنامه پایبند باشید. مثل کسی که به اصول خانواده پایبنده مثل کسی که به عزیزترین چیزهای زندگیش پاینده.

 1. طبق برنامه فواصل بین ارتکاب به این کار را زیاد تر کنید.
 2. برنامه ورزشی مدون و دقیق طراحی کنید. برنامه نمونه کاهش وزن در بازه زمانی خاص، اگر اضافه وزن ندارید تقویت عضلات بدن با ورزش میتونه راهکار خوبی باشه. فرض کنید باید هفته ای چهار بار ورزش کنید هر بار دو ساعت و این کار را برای شش ماه باید انجام دهید. برنامه غذایی مطابق برنامه ورزشی طراحی کنید و به اونها پایبند باشید.
 3. برنامه تغذیه بچینید. برای ترک خودارضایی استفاده از مواد گرم از قبیل آجیل، مغز آجیل، حلوا شکری، خرما، عسل، انواع معجون و مثل اینها را کم کنید. از مصرف زیاد برنج خودداری کنید. باز هم میگم. باید به این برنامه پایبند باشید به خصوص در زمینه ترک خودارضایی و در هفته های ابتدایی و زمانی که میل جنسیتون بیشتر میشه
 4. موارد تحریک کننده رو از اطرافتون حذف کنید. فیلم های تحریک کننده نبینید، اگر یاد این موضوعات میافتید فکرتون رو سریع تغییر بدین. از نگاه کردن به عکسهای تحریک کننده خودداری کنید. یادتون باشه باید تمامی احتمالات تحریک ذهنی شما باید حذف بشه، تمام اونها، حتی زمانی که میل جنسیتون بیشتر میشه امکان داره با عکسهای ساده تحریک بشین. پس از اونها دوری کنید.
 5. برای ترک خودارضایی میبایست برای زندگیتون هدف تعیین کنید، هیچ چیز مثل هدف گذاری معقولانه نمیتونه بهتون انرژی و انگیزه تغییر بده. افزایش میزان درآمد، دستیابی به شغل مناسبتر، پیدا کردن شریک زندگی، پیشرفت در ورزش، با چالش کشیدن خودتان و خیلی چیزهای دیگه میتونه انگیزه ای خاص برای شروع تغییر باشه. هدفتون و پیدا کنید.
 6. کتابهای قدرت ذهن مثل کتاب قدرت فکر دکتر ژوزف مورفی برای تقویت قدرت کنترل روی افکارتون رو مطالعه کنید.
 7. و در آخر همانطور که گفته شد باید دنبال جایگزین باشید.

یادتون باشه هر چه بیشتر به قوای جنسی بپردازید فعالتر میشود و اگر تمرکز خودتون رو بر موضوعات دیگر زندگی قرار بدین به همان اندازه نیاز جنسی کاهش میابد. ترک خودارضایی نیاز به تغییر و سامان دهی در خیلی از جنبه های زندگیتون هست.

ترک خودارضایی نیاز به صبر و اجرای مو به موی برنامه ای که طراحی کردید داره. صبر داشته باشید با گذشت زمان نیاز به اجرای دقیق تر برنامه دارید، کارها رو دنبال کنید. اگر موضوع دیگه ای هست با ما در میون بزارید.

با تشکر

تیم روانشناسی وب سایت ویکی روان

همچنین میتوانید در بخش مشاوره روانشناسی رایگان سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.

راه های ترک خودارضایی به روشی ساده
5 (100%) 1 vote
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

در این مقاله آموزشی تعاملی کسب و کار بنا داریم تا شما را با راه اندازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب رایگان بگیرید

برای دریافت جدیدترین و کاربردی ترین مطالب ویکی روان حتما در خبرنامه عضو شوید

با موفقیت مشترک خبرنامه شدید. ممنون