خانه / روانشناسی فردی / اضطراب / آشنایی با انواع اضطراب
انواع اضطراب و درمان آن

آشنایی با انواع اضطراب

در بررسی انواع اضطراب باید گفت وقتی که فردی ناراحت است یعنی نمیداند که چه اتفاقی میخواهد در آینده رخ دهد و حتی زمان و نوع آن را نمیداند شاید هرگز هم رخ ندهد در واقع فقط ذهن انسان درگیر است و او دائم فکر میکند.

وقتی فکر درگیر میشود به دنبالش تپش قلب می آید ،دست و پایش سرد میشود و می لرزد، رنگ صورتش میپرد، دهانش خشک میشود و صدایش نوسان و لرزش دارد. حالت تهوع، تکرر ادرار، دل درد و سردرد میگیرد. همه این موارد علائم اضطراب است که ممکن است این علائم بعد از نیم ساعت تمام شود و شرایط عادی شود.

بررسی انواع اضطراب و علل آنها

با ویکی روان همراه شوید.

بررسی انواع اضطراب

در بررسی و مطالعه انواع اضطراب به موارد بر میخوریم که در ادامه بهآنها پرداخته میشود.

اختلال اضطراب فراگیر یا منتشر

هرگاه یه فرد هر لحظه منتظر یک اتفاق نگران کننده برای خود باشد وقتی این نگرانی به سراغ فرد می آید تپش قلب، بیقراری، خستگی، تنگی نفس، اختلال در تمرکز اختلال در حافظه را دارد.

اختلال هراس

این نوع از انواع اضطراب بیشتر در افراد جوان رخ میدهد و خیلی زود گذر است‌. معمولاً ناگهانی اتفاق می افتد وشخص اصلا نمیداند برای چه ناراحت و مضطرب است و آن قدر فرد را غافلگیر میکند که در ان لحظه فکر میکند دچار شوک شده است‌ یا میگوید: الان من دارم میمیرم،دچار سکته شده ام قلب او به شدت میزند و قفسه سینه اش فشرده میشود ،بدنش عرق میکند و دچار سرگیجه شده و تعادل ندارد‌.

ترس های اجتماعی

معمولاً این نوع ترس ترس از شکست اجتماعی در اوایل دوران نوجوانی بروز میکند .

گاهی مواقع دانشجو قدرت ندارد که درس را جواب بدهد یا فردی ک در جایی میخواهد سخنرانی کند پاهایش،میلرزد و دهانش خشک.

این دانشجو همیشه به دنبال پدر و مادر خود به جایی میرود و قدرت برخورد با افراد را ندارد و اینگونه از پذیرفتن مسئولیت در اجتماع طفره میروند.

ترس اختصاصی یا ساده

گاهی یه نفر از یک موقعیت کاملاً حذر میکند و میترسدولییک نفر دیگر هیچ ترسی ندارد .شایع ترین این نوع ترس زمانی است که فرد مواجهه با بعضی موقعیت ها،اشیاء، یا حیوانات دچار اضطراب میشود.

اختلال وسواس

در انواع اضطراب این نوع اضطراب که دامن افراد را میگیرد یک سوهان است برای روح انسان و یکی از بدترین نوع اضطراب است.

در این نوع اضطراب،بیماری میتواند به صورت وسواس فکری و عملی و یا هر دو در فرد ظاهر شود.

اختلال استرس پس از سانحه و کاهش استرس

اگر فردی دچار یک سانحه شده باشد مثل:زلزله،تصادف و …در هر موقعیتی اورا رها نمیکند و حتی در خواب جیغ میکشداین مشکل نباید بیش از سه ماه طول بکشد و حتما باید درمان شود.

علل و عوامل انواع اضطراب

۱_عوامل زیستی و جسمانی:

دسته ای از افراد بعضی از هورمون های موجود در خون از حد طبیعی خارج میشود و اختلال در سیستم هورمونی ایجاد کرده و تعادل بدن دچار مشکل میشود و باعث کم کاری و پرکاری تیروئید و بی نظمی ضربان قلب میشود.

۲_عوامل محیطی و اجتماعی :

شکست در کنکور،جدایی از والدین ،مرگ اطرافیان،طلاق،زندانی شدن، ورشکستگی اقتصادی و…

۳_عوامل ژنتیکی و ارثی:

تحقیقات ثابت کرده یکی از عوامل مهم اضطراب عامل ارث و احتمال اضطراب در فرزندان ،پدر و مادر مضطرب بیش از دیگران است.البته این عامل بستگی به وضعیت خانواده هم دارد و ممکن است به عنوان یک الگوی رفتار و اکتسابی باشدو چون پدرمادر این مشکل را دارند به فرزندان هم انتقال میدهند.

اضطراب غیر طبیعی چیست؟

وقتی که فردی ناراحت است یعنی نمیداند که چه اتفاقی میخواهد در آینده رخ دهد و حتی زمان و نوع آن را نمیداند شاید هرگز هم رخ ندهد در واقع فقط ذهن انسان درگیر است و او دائم فکر میکند.

وقتی فکر درگیر میشود به دنبالش تپش قلب می آید ،دست و پایش سرد میشود و می لرزد،رنگ صورتش میپرد،دهانش خشک میشود و صدایش نوسان و لرزش دارد.حالت تهوع ،تکرر ادرار ،دل درد و سردرد میگیرد.

همه این موارد علائم انواع اضطراب است که ممکن است این علائم بعد از نیم ساعت تمام شود و شرایط عادی شود.

انواع اضطراب

علل و عوامل اضطراب

۱_عوامل زیستی و جسمانی:

دسته ای از افراد بعضی از هورمون های موجود در خون از حد طبیعی خارج میشود و اختلال در سیستم هورمونی ایجاد کرده و تعادل بدن دچار مشکل میشود و باعث کم کاری و پرکاری تیروئید و بی نظمی ضربان قلب میشود.

۲_عوامل محیطی و اجتماعی :

شکست در کنکور، اضطراب انواع مختلف وایی از والدین ،مرگ اطرافیان،طلاق،زندانی شدن، ورشکستگی اقتصادی و…

۳_عوامل ژنتیکی و ارثی:

تحقیقات ثابت کرده یکی از عوامل مهم اضطراب عامل ارث و احتمال اضطراب در فرزندان ،پدر و مادر مضطرب بیش از دیگران است. البته این عامل بستگی به وضعیت خانواده هم دارد و ممکن است به عنوان یک الگوی رفتار و اکتسابی باشد و چون پدرمادر این مشکل را دارند به فرزندان هم انتقال میدهند.

۴_عوامل جانبی:

یکی از مهمترین عوامل میتواند تغذیه ناسالم در بدن باشد به طوری ک وقتی بدن دچار ضعف یا سردی میشود احتمال بروز اضطراب در شخص زیادتر میشود .مثلاً کمبود بعضی از اسیدهای آمینه منیزیم، ویتامین B12 خود میتواند اضطراب را شدت ببخشد.

امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسیتلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مکانیزم دفاعی انکار چیست و چه کاربردی دارد؟

مکانیزم دفاعی انکار چیست و چه کاربردی دارد؟

مهم نیست که چه کسی هستیم، با گذشت زمان مکانیزم های مقابله مختلفی را برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *