خانه / خانواده / ازدواج / آیا رابطه جنسی قبل از ازدواج به موفقیت جوانان کمک می کند؟
رابطه جنسی قبل از ازدواج به موفقیت جوانان کمک می کند؟

آیا رابطه جنسی قبل از ازدواج به موفقیت جوانان کمک می کند؟

بحث رابطه جنسی قبل از ازدواج یکی از موضوعات مورد بحث جوانان ایرانی می باشد. بسیاری از جوانان برای پیدا کردن جواب مناسب برای این سوال دست به تجربه می زنند و عده ای به دنبال نظر کارشناسان مختلف می گردند.

با ویکی روان همراه باشید.

در این میان کارشناسان مرتبط هرکدام از دیدگاه خودشان به این مساله و روابط جنسی جوانان نگاه می کنند. به عنوان مثال سکس تراپیست ها راهکارهایی جهت موفقیت جنسی می دهند و جامعه شناسان مساله را از دیدگاه اجتماع فرد بررسی می کنند. اما علم روانشناسی علمی وابسته به فرهنگ می باشد که هیچگاه یک راهکار ثابت برای تمامی افراد ارائه نمی دهد.

از نظر علم روانشناسی باید مساله رابطه جنسی از دیدگاه خود فرد و با در نظر گرفتن شرایط فرهنگی و اعتقادی او بررسی شود. یعنی به هیچوجه نمی توانیم بگوییم که رابطه جنسی قبل از ازدواج منجر به موفقیت یا عدم موفقیت در زندگی زناشویی می شود.

اگر بخواهیم واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم متوجه می شویم که نقش فرهنگ در تصمیم گیری افراد جامعه بسیار پررنگ می باشد. به عنوان مثال برای فردی که در جامعه ایرانی با پشتوانه مذهب اسلام زندگی می کند، ایجاد رابطه جنسی قبل از ازدواج یک تابوی فرهنگی محسوب می شود. در چنین جامعه ای خطر این نوع روابط برای دختران دوچندان می باشد. زیرا از طرفی هیچگونه قانون حمایتی از فردی که تن به این ارتباط می دهد وجود ندارد و از طرف دیگر برای مردان به عنوان یک رابطه پسندیده در نظر گرفته نمی شود.

اگرچه عده ای از دختران برای کشف شخصیت جنسی طرف مقابلشان حاضر به این رابطه می شوند اما در بسیاری از موارد دیده شده است که همان مرد دیگر حاضر به پذیرش تجربه جنسی طرف مقابلش با فردی که قبل از او این رابطه را ایجاد کرده است نمی شود. در علم روانشناسی به این موضوع با عنوان تضاد فرهنگی یاد می شود که گریبان گیر مردان ایرانی شده است.

اگر فردی حاضر به تجربه این رابطه می شود، باید پذیرش دوطرفه داشته باشد و به طرف مقابل خودش نیز حق این تجربه را بدهد.

زمانیکه افراد به درک متقابل جنسی برسند می توانند بر اساس اعتقادات و شرایط فردی و خانوادگیشان تصمیم بگیرند و تجربه گرایی را تجربه و از اضطراب جنسی جلوگیری کنند. رسیدن به درک مشترک از مسائل جنسی نشان دهنده بلوغ فکری فرد و رشد اجتماعی او می باشد. در چنین شرایطی فرد مسئولیت تصمیمات خودش را می پذیرد و عاقلانه دست به انتخاب می زند.

ترجمه: سید مرتضی نظری

آیا رابطه جنسی قبل از ازدواج به موفقیت جوانان کمک می کند؟
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسیتلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

رفتار با فرد افسرده

رفتار با فرد افسرده

در رفتار با فرد افسرده دانستن آنچه باید به یک فرد افسرده گفت، همیشه آسان …

۴ دیدگاه ها

  1. بسيار خوب به مسأله پرداختيد. سپاس!

  2. این موضوع کاملا شخصیه و نمیشه براش قانون تعیین کرد.
    اما نباید انسان ها بازیچه دست همدیگه بشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *