خانه / افسردگی / نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان کدامند؟
نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان

نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان کدامند؟

براساس گزارش CCD، مراکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده آمریکا تخمین زده شده است، baby blue یا افسردگی بعد از زایمان، وضعیتی جدی است که از هر نه زن که صاحب فرزند می شوند یه نفر به این عارضه روانی دچار می شود. هم اکنون با ما همراه باشید تا نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان را بدانید و پی برید به این عارضه مبتلا هستید یا خیر و در صورت مبتلا بودن راه های مختلف درمان را که پیش رو دارید بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

بررسی نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

مضطرب هستید

زنانی که به تازگی زایمان کرده اند، به عنوان یک مادر، نگران نوزاد تازه متولد شده خود هستند بنابراین احتمال بروز افسردگی پس از زایمان (PPD) یا اضطراب پس از زایمان در این دسته از خانم ها بسیار چشمگیر است.

از نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان زود رنجی میباشد

در روزهای اول، مادر شدن بی خوابی های مداوم، مسئولیت های جدید، فقدان حمایت از سوی همسر، خانواده و سایر نزدیکان عملا می توانند موجبات زود رنجی، کج خلقی و عصبانیت شما را فراهم کنند.

شما بهتر از هرکس دیگری خودتان را می شناسید، پس اگر متوجه شدید با کوچک ترین تلنگری خیلی زود به هم میریزید و قادر نیستید به اعصابتان مسلط باشید، احتمالا مبتلا به افسردگی بعد از زایمان هستید این نوع از انواع افسردگی، ضعف یا نقص شخصیتی نیست بلکه، گاهی عارضه زایمان است و پس از تولد نوزاد رخ می دهد.

حتما بخوانید: دانستنی های قبل از بارداری

دکتر هندرسون (DR. Henderson ) در این باره می گوید: از جمله عواملی که منجر می شوند زنان نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان داشته باشند عبارت اند از: حمایت اجتماعی پایین، سابقه ابتلا به افسردگی یا اضطراب و عوارض بارداری و یا زایمان.

در تصمیم گیری ها قاطع نیستید

به طور معمول والدین در برابر فرزندان خو وظایف و مسئولیت هایی دارند که باید در قبال آن ها هوشیار باشند.

مسئولیت های جدید و استرس های ایجاد شده در بسیاری از تازه مادران می تواند توانایی درست تصمیم گیری را از آن ها بگیرید و مادران را دچار دو دلی و تردد در تصمیم هایشان کند.

همین امر من جمله عواملی است که باعث می شود یک مادر افسردگی پس از زایمان را تجربه کند.

احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان در زنانی که دچار اختلال حواس می شوند وجود دارد

دکتر هندرسون: در این باره توضیح می دهد: افسردگی پس از زایمان، حالتی است که احساسات عادی را تشدید و آن ها را به احساسات غیر عادی مبدل می کند.

گاهی اطرافیانتان دید و ذهنیتی مثبت نسبت به شما دارند ولی این نکته را به خاطر داشته باشید که صحبت با عزیزان درباره چنین مسائلی آسان نیست. پس هرگز سکوتشان را حمل بر بی توجهی آن ها ندانید.

تغییر اشتها

از دیگر نشانه های تفسردگی پس از زایمان می توان به بی اشتهایی و یا پر اشتهایی اشاره کرد.

برای تامین ویتامین ها و شیر کافی، لازم است روزانه در رژیم غذایی مادران شیر ده ۳۰۰-۵۰۰ کالری وجود داشته باشد که این مقدار کالری در نظر گرفته شده طبیعتا بیش از حد نرمال است.

اما اگر مادر اشتها به غذا ندارد، از نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان است. دکتر هندرسون توصیه می کند:

قبل از تولد نوزادتان با خانواده در مورد احتمال افسردگی پس از زایمان صحبت کرده و آن ها را در جریان بگذارید تا در صورت بروز چنین حالاتی راحت تر بتوانند به شما کمک کنند.

مقاله مشابه: تغییرات روانی در دورانی بارداری کدام هستند؟

در نظر گرفتن این موضوع به ویژه افرادی که دارای سابقه افسردگی و یا اضطراب هستند فوق العاده حائز اهمیت است.

بی خوابی یا کم خوابی از دیگر نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان

لازمه خواب آرام نوزاد، خواب آرام و دور از استرس مادر است. درحالی که مادر مبتلا به افسردگی، آشفته و نا آرام است و از مشکلات خواب به ویژه کم خوابی رنج می برد.

ممکن است برای بعضی از بانوان که به علت تغییرات هرمونی بعد از زایمان، دچار این نوع افسردگی می شوند. دارو های ضد افسردگی تجویز شود.

دارو ها می توانند مفید واقع شوند چرا که در ترکیب این داروها هرمونی قوی به کار رفته که می تواند بدن را به حالت عادی بازگرداند.

احساس میکنید از فرزندتان دور هستید

تصور غلطی درباره نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان وجود دارد که باعث می شود آدمی فکر کند با ورود یک نوزاد به زندگی، فورا ارتباطات تنگاتنگ عاطفی میان نوزاد و فرزند برقرار می شود.

در صورتی که چنین رابطه پایدار و پیوسته ای فقط با گذر زمان محقق می شود. بعضی از مادران به زمان بیشتری نسبت به دیگر مادران نیاز دارند.

پس به خود زمان بدهید و هرگز فکر نکنید که نمی توانید ارتباطتان را با فرزندتان تقویت کنید.

معمولا مادرانی که به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند، به شدت احساس گناه می کنند و نگران اند که این اضطراب و پریشانی را به اطرافیانشان که به ویژه نوزادشان منتقل کنند.

شما باید این افکار را از خودتان دور کنید و بیش ترین وقت خود را با نوزادتان سپری کنید و بخش زیادی از انرژیتان را صرف او کنید.

علائم افسردگی بعد از زایمان

اگر نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان را دارید این ها بهترین کاری هستند که یک مادر می تواند برای سلامتی و شادی نوزادش انجام دهد و خودش نیز از وجود فرزندش لذت ببرد.

اگر با گذشت دو هفته همچنان علائم افسردگی بعد از زایمان را داشتید و یا بدتر شدید قادر به نگهداری از نوزادتان و یا انجام فعالیت های روزانه نبودید حتما به پزشک مراجعه کنید.

احساس می کنید مادر خوبی نیستید

در چنین شرایطی هر مادری احساس می کند آمادگی لازم برای مادر شدن را ندارد و این احساس باعث ترس و دلهره در او می شود.

اگر این حس ادامه یابد می تواند یکی از علائم افسردگی بعد از زایمان باشد. از نظر دکتر هندرسون، پیوستن به مراکز پشتیبانی راه حل مناسبی برای تازه والدین ها که درگیر چنین مشکلی هستند، باشد.

مراکزی که با هدف حمایت، آموزش و افزایش ارتباطات اجتماعی زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان ایجاد شده اند.

برای رفتن به این مراکز به پزشک متخصص زنان و زایمان، بیمارستان ها، دانشگاه ها، کتابخانه ها، کلیساها و سایر سازمان های اجتماعی و مذهبی مراجعه کنید.

حتما بخوانید: بررسی روابط زناشویی در دوران بارداری

در این مراکز به مشکلاتی از قبیل تغذیه نوزاد با شیر مادر، مادر یا پدر مجرد، مبارزات باروری، بانوان تازه مادر شده، فرزند خواندگی، والدین خانه نشین، والدین کارگر و مشکلاتی دیگر که به این لیست ختم نمی شوند، رسیدگی می شود.

گاهی مراجعه به یک مرکز پشتیبانی بهتر از مراجعه به افرادی است که مشکل شما رو تجربه کرده اند.

نگران صدمه زدن به نوزادتان هستید

برخی از تازه مادرها مکررا فکر آسیب رساندن به کودک به ذهن آنان خطور می کند.

این دسته از مادران به هیچ وجه توانایی نگه داری از فرزند خود را ندارند. اگر چه این افکار شرم آور و وحشتناک است اما به گفته ی دکتر هندرسون، این حس شرمساری را از خود دور کنید و هرچه سریع تر به یک متخصص بهداشت مراجعه کنید چون نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان را دارید.

یک متخصص بهداشت هرگز شما را در باره افکارتان قضاوت و یا سرزنش نخواهد کرد. همه می دانیم که این احساسات ناشی از عارضه زایمان است!

زیاد گریه کردن از از علائم افسردگی بعد از زایمان است

بهترین و هیجان انگیز ترین لحظه زندگی یک زن، هنگامی است که وی مادر می شود.

اما مسئولیت هایی چون کم خوابی و نوسانات هرمونی، باعث تغییر روند زندگی شما خواهند شد. اگر دو هفته از تولد نوزادتان گذشته و شما همچنان مشغول گریه کردن هستید احتمالا به افسردگی پس از زایمان مبتلا هستید.

دکتر هندرسون خطاب به مادرانی که با گریه های ناشی از افسردگی پس از زایمان درگیر هستند گفت:

خبر خوب این است که برای تازه مادران دارای نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان راه های درمان زیادی وجود دارد. احتمالا پزشک برایتان دارو تجویز می کند و در مورد مزایا و معایب داروهایی که باید مصرف کنید از جمله داروهای ضد افسردگی با شما صحبت می کند.

نشانه‌های افسردگی بعد از زایمان کدامند؟
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تعریف رفتار هیجانی

رفتار هیجانی چیست؟

همه ما به دنبال هر هیجانی که تجربه می‌کنیم، رفتاری از ما سر می‌زند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *