خانه / عشق / عشق چیست ؟ منظور از معنای عشق چه چیز است؟
عشق چیست

عشق چیست ؟ منظور از معنای عشق چه چیز است؟

اول باید بگیم که اجازه ندین سوال عشق چیست نوع عشق شما رو تعریف کنه:

عشق مهمترین حسی هست که بشر میتونه تجربه کنه. اما موضوع جالب اینه که تقریبا هیچ کسی نمیدونه عشق چیست . چرا سخته عشقمون و پیدا کنیم؟ اصلا عشق چیست ؟ فهمش میتونه راحت باشه اگر متوجه بشید که معنی کلمه عشق با احساس عشق کردن یکی نیست.

برای پیدا کردن جواب عشق چیست و آشنایی با مفهور آن در علم روانشناسی با ویکی روان همراه باشید.

از کلمه عشق برای توصیف خیلی چیزها استفاده میشه:

از کلمه عشق برای بیان احساسات به یک نفر استفاده میشود، اما میشه از همین کلمه برای بیان تعلق خاطر به چیزهای دیگه هم استفاده کرد، مثلا من عاشق شکلات هستم. برای اینکه موضوع رو پیچیده تر کنیم حتی میشه گفت از کلمه عشق برای بیان مهربانی به افراد دور و نزدیک و محبت هم استفاده میشه.

در فرهنگ یونان باستان از هفت کلمه متفاوت برای پاسخ به سوال همیشگی عشق چیست استفاده میشود:

Storage: محبت و مهربانی طبیعی، یعنی عشقی که شما با خانوادتون به اشتراک میگذارید.( عشق به خانواده )

Philia: عشق و محبتی که به دوستانتون دارید

Eros: جنبه نزدیکی و اتصال، در واقع رابطه عشق و روابط جنسی و موضوع سکس مطرح میباشد

Agape: عشق بدون پیش شرط و به قولی بدون حساب و کتاب. میشه گفت همون عشق خدایی ( عشق به خدا )

Ludus: عشق دوران کودکی که خیلی پاک و ناب هست

Pragma: عشق میان زوج ها بعد از ازدواج

Philautia: عشق به خودتون که میتونه جنبه مثبت و البته منفی داشته باشه

سوال عشق چیست؟

اینها هفت نوع جامع از احساسات و عشق هستند که میتونند تا حدودی جواب سوال عشق چیست را درونشون پیدا کرد. به طور کلی عشقی که نسبت به همسرتون دارید با عشقی که به مادرتون دارید خیلی فرق دارن.

حتی میشه گفت عشق به همسر میتونه دستخوش تغییر بشه. شما همیشه احساسات متغیری به نسبت شرایط و زمان دارید.

با تمام این توضیحات ما هنوز برای تمام موارد بالا از کلمه عشق استفاده میکنیم. به همین خاطر ایجاد ابهامات با این همه تشابه اصلا دور از انتظار نیست. میتونیم به دو انسان متفاوت بگیم عاشقت هستم در صورتی که منظوری متفاوت داشته باشیم.

بخش راست مغز ما وظیفه کنترل احساسات و بخش سمت چپ مسئول مدیریت منطق و زبان مارو داره.

اگر در طول روز ده بار از کلمه و احساس واقعی عشق استفاده کنید انرژی زیادی ازتون گرفته میشه در حالی که بخش چپ مغزتون اصلا درگیر این مسائل نمیشه.

اولین چیزی که باید یاد بگیریم اینه که با هفت معنی مختلف عشق آشنایی کامل پیدا کنیم، تنها تعریف اونها نه بلکه باید به احساسمون نسبت به اونها اشراف پیدا کنیم. این اولین قدم در جواب سوال عشق چیست میباشد.

عشق یک تمرین است نه چیزی که به دنبالش برید یا اون شما رو پیدا کنه

 شما میتونید عشق و برای بقیه زندگیتون تمرین کنید و هر روز متخصص تر بشین. میشه تو خیلی موارد در استفاده از کلمه عشق محتاط باشیم چون چیزی که میگیم واقعا منظور و معنی کلمه عشق و نمیده.

مثلا به جای اینکه بگیم من عاشق شکلات هستم بگیم من از خوردن شکلات لذت میبرم. من عاشق کارم هستم بشه من نسبت به شغلم شور و علاقه زیادی دارم.

لذت بردن، شور و علاقه داشتن و عاشق چیزی بودن سه حس متفاوت هستند. این خیلی مهمه که معانی دقیق کلمات و یاد بگیریم و قبل از استفادشون فکر کنیم.

کلمات ابزارهای بسیار دقیق و پر قدرتی هستند که باید به دقت ازشون استفاده بشه نه تنها در ارتباط با دیگران بلکه با خودتون. کلماتی که استفاده میکنید در نهایت شخصیت شما را شکل میدهد.

پس اگر در استفاده از کلمات عاقلانه رفتار کنیم بهتر میتونیم نسبت به حسمون ادراک داشته باشیم و از انواع عشق لذت ببریم.

معنی عشق

اگر عشق درونی رو درک نکنید نمیتونید به عشق بیرونی برسید

اگر بدونید عشق چطور کار میکنه دیگه درکش سخت نیست. اینکه عاشق کسی بشید اصلا کار سختی نیست. اینکه عاشقش بمونید سخته. اما اینکه سخته براتون عاشق کسی بمونید یعنی عشقتون و درست انتخاب نکردید.

عشق همیشه زیباست و اگر زیبا و خواستنی نباشه دیگه عشق نیست. بعضی وقت ها عشق ناپدید و کم یاب میشه به خصوص زمانی که تو رابطه هستین در این مواقع باید به راهتون ادامه بدین و کمی صبور باشید. عشق دوباره و با تلاش شما بر میگرده.

عشق چیست ؟ همان رابطه است؟

یادتون باشه اگر میخواین عشق زندگیتون و پیدا کنید در استفاده از کلمات با خودتون دقت به خرج بدین. با خودتون بدین من میخوام عشق زندگیم و پیدا کنم نه اینکه میخوام وارد یک رابطه بشم، این موضوعات به کل با هم متفاوت هستند.

حتما بخوانید

تو رابطه بودن چیزیه که خیلی در موردش میشنویم، هر کسی که مجرد نیست تو رابطه هست اما این نمیتونه مارو به واژه عشق هدایت کنه و بگیم عشق زندگیمون و پیدا کردیم.

تایج تحقیقات بین المللی نشان می دهد ۹۰ درصد زوجین در سرتاسر جهان اعتقاد دارند که برای داشتن یک زندگی زناشویی موفق، وجود عشق الزامی است.

این مسئله نشانگر آن است که مسئله ی عشق یک مفهوم بین المللی می باشد و ضرورت آن بسیار گسترده و شایان است.

همانطور که می دانیم هر چقدر  تعریف عشق از نگاه دو نفر در رابطه عاشقانه به هم نزدیکتر باشد، رابطه ی آنها پایدار تر و موفق تر خواهد بود.

بنابراین بیان و به اشتراک گذاشتن تعریف عشق در ابتدای شروع رابطه و در اوایل دوره ی شناخت، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

متاسفانه در بعضی روابط دیده می شود که افراد بدون به اشتراک گذاشتن تعریف عشق ،این موضوع مهم و ارزنده، وارد رابطه می شوند. این یک حقیقت واضح است که این افراد پس از مدت زمان کوتاهی معمولا دچار اختلاف می شوند.

البته در بعضی موارد ممکن است تعاریف افراد درباره ی عشق متفاوت باشد، اما با در میان گذاشتن آن در ابتدای رابطه می توان تغییراتی در آن حاصل کرد و رابطه را تبدیل به یک رابطه موفق کرد.

اما در میان نگذاشتن این اصول و زندگی کردن در یک هاله ی ابهام، می تواند رابطه را به سمت نابودی گمراه کند.

در نظر بگیرید یک دختر و پسر دوران شناخت خود را پشت سر گذاشته اند و هم اکنون با رعایت قوانین مذهبی و اجتماعی، به ازدواج یکدیگر در آمده اند.

آنها به خوبی و خوشی لحظه های زندگی را سپری می کنند تا اینکه یک روز زن متوجه روابط پنهانی همسر خود می شود. در ابتدا سکوت می کند اما پس از مدت کوتاهی طاقت نمی آورد و مسئله را با همسرش بیان می کند.

ضرورت به اشتراک گذاشتن تعریف عشق

همسر او نیز در کمال آرامش به او می گوید که خارج از محور خانواده روابطی دارد که برای او بسیار لذت بخش و هیجان انگیز هستند. همچنین اعلام می دارد که به نظر او رابطه ی عاشقانه ی آنها نمی تواند مانع ایجاد روابط جدید برای او بشود.

همانطور که می بینیم تعریفی که این فرد از عشق دارد، تعریفی خاص می باشد که تعهد جنسی و عاطفی و محدودیت در روابط در آن هیچ جایگاهی ندارد و در مقابل آن تعریفی که همسر او از عشق دارد یک تعریف کاملا محدود کننده است که با تعریف همسرش کاملا در تضاد است.

به طور یقین این زوج جوان نمی توانند زندگی عاشقانه ی خود را طبق روال قبل ادامه بدهند و با چالش های اساسی روبرو خواهند شد. اما مسئله ی اصلی اینجاست که چرا این زوج پس از دو سال زندگی مشترک با چنین مسئله ای روبرو می شوند.

اگرچه بسیاری از افراد ممکن است در ابتدای رابطه با دروغ و ریا کاری طرف مقابل شان را گول بزنند، اما در میان گذاشتن نظر افراد درباره تعریف عشق می تواند از بروز اینگونه سوء تفاهم ها جلوگیری کند.

بنابراین در میان گذاشتن تعریف افراد از عشق در ابتدای رابطه، از الزامات یک رابطه ی عاشقانه ی موفق و پایدار می باشد.

اگر افراد در ابتدای دوره ی شناخت بتوانند مفاهیم اصلی زندگی و برداشت خودشان از آنها را به یکدیگر بگویند، هیچگاه در طول زندگی با تضاد و تعارض روبرو نمی شوند.

کشف معنای عشق

جال است بدانید که بر اساس نظریه ی شناختی آلبرت آلیس، ما همانگونه عشق را احساس و رفتار می کنیم که آنرا تعریف می کنیم.  

بنابراین تعریفی که ما از عشق داریم، بنیان و اساس احساسات و رفتارهای عاشقانه ی ماست. و همچنین روابط غلط عاشقانه ی ما، ریشه در تعاریف غلط ما از عشق دارد. کشف معنای عشق از اهمیت زیادی برخوردار است.

بسیاری از رفتارها یا احساسهای نادرست انسانها در روابط عاطفی شان می تواند ریشه در تعاریف غلط آنها از مفهوم عشق داشته باشد.

این تعاریف گاهی می تواند به شکل یک تصویر ذهنی یا یک تصویرپردازی عمیق باشد. کشف معنای عشق شاه کلید کشف علل اصلی احساس و رفتارهای عاشقانه ی افراد می باشد.

بنابراین کشف معنای عشق و تحلیل و بررسی تعریف ما از عشق، اولین و مهمترین گام در شناخت معنای حقیقی عشق است.

بر این اساس اولین شرط لازم برای داشتن یک رابطه ی عاشقانه ی واقعی، کشف معنای عشق از درون ذهن ماست.

باید این مسئله را مورد توجه خود قرار بدهیم که کشف معنای عشق به آسانی صورت نمی گیرد.

همچنین اگر بخواهیم خیلی سریع به تحلیل و بررسی این معنایی که سالهاست در ذهن ما نقش بسته است بپردازیم، ممکن است به یک معنای ظاهری که با درون ما متفاوت است روبرو شویم و در این شرایط است که انسان با تضاد درونی روبرو می شود.

بهترین راه اینست که ما در خلوت خود چند کاغذ سفید برداریم و هرآنچه در اینباره به ذهنمان می رسد را یادداشت کنیم.

با ادامه ی این راه به شما قول می دهم بتوانید ریشه و اصل درخت عشق خود را کشف کنید تا با کمک هم بتوانیم به درمان و ترمیم آن بپردازیم.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

مدیریت خانواده

آشنایی با راه های مدیریت خانواده که باید بدانید

تا حالا به ذهنتون رسیده برای مدیریت خانواده چه کارهایی باید انجام داد؟ به این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *