تفاوت عشق با دوست داشتن

فرق عشق و دوست داشتن در روانشناسی چیست؟

افراد زیادی از تفاوت عشق و دوست داشتن اطلاع ندارند و این دو مفهوم را با هم اشتباه می گیرند. شما از فرق دوست داشتن و عاشق شدن اطلاع دارید؟ وقتی صحبت از احساسات در روابط بین مردان و زنان می‌ شود، احساسات مبهم زیادی وجود دارند که همین موضوع فرق دوست داشتن و عاشق شدن یکی از آنهاست. در ادامه این مطلب سایت ویکی روان به بررسی دقیق تر فرق عشق و دوست داشتن از دیدگاه روانشناسی می پردازیم.

بررسی تفاوت عشق و دوست داشتن از دیدگاه روانشناسی

یادتان باشد احساسات افراد در رابطه با فردی که عاشقش هستند و فردی که فقط او را دوست دارند، تفاوت دارد.

به همین خاطر قصد داریم در این مطلب ویکی روان، تفاوت عشق با دوست داشتن را به طور کامل از دید علم روانشناسی مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم. به همین خاطر این مطلب بیشتر جنبه علمی دارد هر چند در انتها به بررسی دیدگاه افرادی درباره تفاوت عشق و دوست داشتن می پردازیم.

اگر پیش از شروع مقاله تعریف عشق چیست را در سایت ویکی روان مطالعه کنید تا بهتر بتوانید فرق عاشق بودن با دوست داشتن یک فرد را درک کنید.

تفاوت عشق با دوست داشتن چیست؟

با دختر مورد علاقم دوست بشم

با مطالب روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

برای بیان بهتر فرق بین عشق و دوست داشتن بیایید رابطه بین مادر و پسر خردسالش را در نظر می گیریم.

طبیعتا پسر خردسال به جای “دوستت دارم مامان” نمی گوید” من از تو خوشم میاد مامان”. اگر هم این حرف را بزند باعث خنده همه می شود چون از تعبیر اشتباهی استفاده کرده است!

در این مثال، تفاوت بین عشق و دوست داشتن این است که احساسات بین والدین و فرزند بی قید و شرط است و با دوست داشتن متفاوت و بسیار عمیق تر است.

کودکی که متولد می شود والدین خود را دوست دارد، بنابراین احساسات عمیقا در وی به وجود آمده و به طور طبیعی وجود دارد

اما اگر عشق بدون قید و شرط (عشق افلاطونی) است، دوست داشتن کسی چگونه است؟

این موضوع ارتباط بیشتری با داستان های عاشقانه دارد تا عشق والدین.

بیشتر مردان و زنانی که در یک رابطه جدید قرار دارند، معمولا در ابراز احساسات خود مردد هستند. یعنی سعی می کنند تمام جوانب را پیش از ابراز علاقه کردن در نظر بگیرند

بنابراین به جای گفتن: “من عاشقت هستم” ، آنها می گویند: “من شما را دوست دارم

در دنیای پیچیده عشق، دوستی و روابط، ممکن است خیلی سریع اقرار کنید که عاشق طرف مقابل هستید. اما این کار می تواند او را بترساند ” چون همانطور که قبل تر در ویکی روان گفتیم ابراز علاقه کردن مستلزم تعهد بلند مدت در عشق است”

حالا فرق عشق و دوست داشتن از دیدگاه روانشناسی چیست؟

رابطه دوستی بین زوجین

برای زن و مرد، اعتراف کردن عشق معمولا نشانه این است که این رابطه در حال رشد است و در نهایت منجر به ازدواج می شود.

بیایید بیشتر به مهم ترین تفاوت عشق و دوست داشتن بپردازیم. اما قبل از آن می توانید در صورت تمایل مطلب تعریف ازدواج چیست را در ویکی روان بخوانید.

دوست داشتن یعنی چی؟

دوست داشتن کسی به این معنی است که شما از بودن با آن شخص خوشحال هستید، در حالی که عاشق کسی بودن به این معنی است که نبود آن شخص را نمی توانید تحمل کنید!

در کل، تفاوت عشق با دوست داشتن از دیدگاه روانشناسی به عمق احساسات شما نسبت به طرف مقابل ارتباط دارد.

دوست داشتن ممکن است احساس گرم و دلپذیری را در درون شما ایجاد کند اما بیش از حد سطحی باشد.

از طرف دیگر عشق، احساسات بسیار عمیق تر و پیچیده ای است و یکی از عجیب ترین احساساتی است که تا به حال در زندگی خود تجربه نکرده اید.

برای درک بهتر فرق بین عشق و دوست داشتن افراد باید خوب به روابط خود دقت کنید. معمولا تعداد افرادی که عاشقشان هستیم کمتر از دیگرانی است که دوستشان داریم

پیشنهاد می کنیم حتما مطلب تعریف تله پاتی در عشق چیست را در سایت ویکی روان مطالعه کنید.

بهترین توضیح درباره تفاوت عشق با دوست داشتن از نگاه روانشناسی

دوستت دارم به همین سادگی

خوب به عبارت زیر دقت کنید تا فرق دوست داشتن با عشق واقعی را درک کنید.

 • اگر چیزی در کسی را می پسندم، او را دوست دارم، اما اگر همه چیز کسی را دوست دارم، عاشق او هستم
 • اگر همه چیز راجع به کسی را دوست دارم و رابطه جنسی خوبی داریم، من عاشق او هستم.
 • دوست داشتن به چیزی مشروط است اما در عوض عشق، دوست داشتن کسی بدون قید و شرط است

عاشق بودن فقط تجلیل از یک شیدایی موقت است که سرانجام تبدیل به عشق می شود

به نظر می رسد که ناخوشایند است، اما من به این فکر می کنم که اگر آنهایی که دوستشان دارم بمیرند چه می شود؟

اگر کسی را دوست داشته باشم و او بمیرد خیلی ناراحت می شوم و خیلی گریه می کنم.

ما اگر کسی که عاشقش هستم بمیرد نابود خواهیم شد و هفته ها گریه خواهم کرد و دوست دارم که من هم بمیرم و همه چیز تمام شود.

فرق عشق و دوست داشتن می گوید که عشق بسیار عمیق تر از دوست داشتن است و این عمق به خاطر موضوعات زیادی اتفاق می افتد که بیشتر درباره آنها توضیح می دهیم.

نتیجه گیری در مورد تفاوت عشق و دوست داشتن

دوست شدن با دختر

خب در این مطلب ویکی روان به طور کامل به بررسی فرق بین عشق و دوست داشتن از دیدگاه روانشناسی پرداختیم.

به طور کلی داشتن دید علمی به فرق دوست داشتن و عاشق شدن بسیار مهم تر از دید احساسی و عاطفی است چون باید به نتیجه واضح و شفاف برسد

حالا به جملات زیر در مورد اینکه عشق مهمتر است یا دوست داشتن خوب دقت کنید.

 1. عشق یک احساس بی قید و شرط است، در حالی که دوست داشتن نسخه ای کم رنگ تر از عشق است
 2. عاشق کسی بودن به معنای این است که او همه چیز را برای شما معنی می دهد، در حالی که دوست داشتن کسی بدین معنی است که شما از بودن با آن شخص فقط خوشحال هستید. این به نوعی بهترین تعبیر از فرق دوست داشتن و عشق می باشد
 3. عشق شامل احساسات عمیق تر و قوی تر است، در حالی که دوست داشتن احساسی است که به شخص خاصی علاقه مند هستید
 4. عشق به این معنی است که آن شخص به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی شما تبدیل می شود، در حالی که دوست داشتن این است که در همراهی و هم صحبتی با او راحت باشید

همانطور که مشاهده کردین انواع عشق با دوست داشتن متفاوت هستند، چون جایگاه افراد در روابط متفاوت است!

حالا فرق عشق و دوست داشتن باید برایتان واضح و شفاف شده باشد پس بهتر می توانید در مدیریت احساسات خود موفق شوید تا این دو مفهوم مهم را با هم اشتباه نگیرید.

تفاوت عشق و دوست داشتن از نظر چارلی چاپلین چیست؟

روانشناس طلاق آنلاین

اظهار نظرهای زیادی درباره تفاوت عشق و دوست داشتن وجود دارد اما در این بین نظر چارلی چاپلین بازیگر معروف هالیوود درباره این تفاوت بسیار جالب است که در ادامه می خوانید.

تفاوت عشق و دوست داشتن از نظر چارلی چاپلین:

وقتی مقابل فردی که عاشقش هستی میایستی، قلب تو تند تر می تپد، اما وقتی مقابل فردی هستی که او را دوست داری، تو شاد تر می شوی. این است فرق عشق و دوست داشتن !

مقابل فردی که عاشقش هستی زمستان مانند بهار می شود، اما مقابل فردی که او را دوست داری تنها زمشتان زیبا به نظر می رسد.

اگر به چشمان کسی که عاشقش هستی نگاه کنی، سرخ و خجالت زده می شوی، اما اگر به چشمان فردی که دوستش داری نگاه کنی لبخند بر لبانت جاری می شود.

وقتی مقابل کسی که عاشقش هستی قرار می گیری نمی توانی چیزی با مغزت بگویی اما مقابل فردی که تنها دوستش داری اوضاع متفاوت است.

مقابل کسی که عاشقش هستی بیشتر احساس خجالت می کنی، اما مقابل کسی که دوستش داری می توانی خودت را به خوبی نشان دهی

دیگر فرق عشق و دوست داشتن این است که، معمولا نمی توانی مستقیم به چشمان کسی که دوستش داری نگاه کنی، اما با لبخند می توانی به چشمان کسی که دوستش داری نگاه کنی.

اگر کسی که دوستش داری گریه کند، تو هم گریه خواهی کرد، اما اگر کسی که دوستش داری گریه و ناراحتی کند تو هم ناراحت می شوی.

برای دوست نداشتن شخصی که فقط دوستش داشتی کافیست گوش هایت را ببندی تا دیگر چیزی نشنوی، اما وقتی چشمانت را می بندی، عشق مثل قطره ای اشک ظاهر می شود و برای همیشه در قلبان تو آرام می گیرد.

این تفاوت عشق و دوست داشتن از نظر چارلی چاپلین موضوعی ادبی و عارفانه است که نشان از عمق نگاه این بازیگر معروف سینما دارد.

تفاوت عشق و دوست داشتن شریعتی

جالب است بدانید دکتر علی شریعتی هم نظرات خواندنی درباره این دو مفهوم دوست داشتنی دارند که مورد توجه بسیاری قرار گرفته است!

ایشان در نهایت به این نتیجه می رسند که “دوست داشتن برتر از عشق است” اما چرا؟؟؟ تفاوت عشق و دوست داشتن از نگاه دکتر شریعتی یعنی:

عشق یک جوشش کور است و پیوندی از سر نابینایی.

اما دوست داشتن پیوندی است خودآگاه و از روی بصیرت روشن و زلال. عشق بیشتر از غریزه آب می خورد و هرچه از غریزه سر زند بی ‌ارزش است و دوست داشتن از روح طلوع می‌ کند و تا هر جا که یک روح ارتفاع دارد، دوست داشتن نیز همگام با آن اوج می ‌یابد!

عشق در غالب دل ‌ها، در شکل ها و رنگ های تقریبا مشابهی، متجلی می‌ شود و دارای صفات و حالات و مظاهر مشترکی است.

اما دوست داشتن در هر روحی جلوه ‌ای خاص خویش را دارد و از روح رنگ می گیرد و چون روح‌ ها، برخلاف غریزه ‌ها، هر کدام رنگی و ارتفاعی و بعدی و طعم و عطری ویژه خویش دارد، می توان گفت که به شماره هر روحی، دوست داشتنی هست.

عشق با شناسنامه بی ‌ارتباط نیست و گذر فصل ‌ها و عبور سال ها بر آن اثر می ‌گذارد، اما دوست داشتن در ورای سن و زمان و مزاج زندگی می‌ کند و بر آشیانه بلندش، روز روزگار را دستی نیست.

عشق در هر رنگی و سطحی، با زیبایی محسوس، در نهان یا آشکار، رابطه دارد. چنانچه شوپنهاور می ‌گوید:

“شما بیست سال بر سن معشوقتان بیافزایید، آنگاه تأثیر مستقیم آن را بر احساس ‌تان مطالعه کنید”!

اما دوست داشتن چنان در روح غرق است و گیج و جذب زیبایی ‌های روح که زیبایی‌ های محسوس را به گونه ‌ای دیگر می ‌بیند. عشق طوفانی و متلاطم و بوقلمون صفت است، اما دوست داشتن آرام و استوار و پر وقار و سرشار از نجابت.

در نهایت تفاوت عشق و دوست داشتن از نگاه دکتر شریعتی به اینجا ختم می شود که:

عشق یک فریب بزرگ و قوی است و دوست داشتن یک صداقت راستین و صمیمی، بی انتها و مطلق.

عشق بینایی را می گیرد و دوست داشتن می دهد. عشق در دریا غرق شدن است و دوست داشتن در دریا شنا کردن.

خب به نظر شما، عشق مهمتر است یا دوست داشتن ؟؟؟ در بخش دیدگاه های همین مطلب نظرتان درباره فرق دوست داشتن و عاشق شدن را با ما در میان بزارید

در راه رسیدن به شفافیت کامل در مورد احساسات می تواند از افراد خبره و توانمند کمک گرفت.

اگر در مورد روابط عاشقانه، روابط زناشویی و کلا موضوعاتی که به احساسات شما مربوط است نیاز به کمک فردی متخصص دارید می توانید از بخش مشاوره آنلاین روانشناسی سایت ویکی روان استفاده نمائید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

علائم استرس در خواب

۱۲ مورد از علائم استرس در خواب در همه

علائم استرس در خواب در هر فرد متفاوت است اما با این حال نشانه های …

۱۱ دیدگاه ها

 1. مطلب فوق العاده ای بود

 2. جواب تمام سوالاتم و گرفتم مرسی

 3. حرف های چارلی چاپلین درباره عشق اشکام و درآورد واقعا تاثیر گذار بود واقعا زیاد

 4. منیر مرتضوی

  سلام مایلم‌از‌مطالب روانشناسی استفاده کنم

 5. سلام میخوام ازتون خواهش کنم کمتر حاشیه برید و اصل مطلب رو بگید
  خیلی حاشیه میرید توی متن هاتون
  خسته نباشید

 6. امیر شریعتی

  انقدر حاشیه میرید که آدم از خوندن ادامهء مطلب منصرف میشه….

 7. در مورد فرق بین این دو واژه قبلاً که مطالعه یی نداشتم ، از حس خودم میدونسم که واژه عشق را میتوانیم با کسانی که عاشق شون هستیم و در پی تسکین غریزه جنسی هستید استفاده کرد .
  و دوست داشن را میدوانیم با اعضای فامیل (پدر ، مادر برادر ، خواهر…) و غیره چیز های که با بودن با آن خوش میباشیم …

  نظریات هر دوی آنها (چاپلین و شریعتی) قابل قدر و پسندیده است.
  از مطالعه این مطلب لذت بردم و بیشتر آموختم ممنون .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *