خانه / عشق / معنای واقعی تعهد در عشق چیست؟
معنای واقعی تعهد در عشق چیست؟

معنای واقعی تعهد در عشق چیست؟

بدون شک سومین ضلع سازنده ی یک رابطه ی عاشقانه تعهد در عشق است. تعهد در عشق همان شکل و ساختار می باشد که بسیار تحت تاثیر عوامل فرهنگی قرار دارد و از نشانه های عشق کارآمد است. این وابستگی فرهنگی تا جایی است که حتی در بعضی از جوامع مانند اعراب، داشتن چند رابطه ی همزمان هیچگونه تناقضی با اصل تعهد در عشق ندارد.

با ویکی روان همراه باشید.

اهمیت مسئله ی تعهد در عشق از آن رو است که تعهد در عشق ضامن پایداری رابطه است. یعنی در صورت عدم حضور تعهد در عشق در یک رابطه عاطفی، هیچگونه تضمینی برای پایدار بودن رابطه وجود ندارد. همچنین تعهد در عشقتاثیر مستقیمی بر هوس و صمیمیت دارد. افراد برای داشتن یک رابطه ی جنسی سالم و ایمن به یک چهارچوب اساسی نیاز دارند. این مسئله جزو مسائل ذاتی انسان است که وقتی می خواهد با یک نفر وارد رابطه جنسی طولانی مدت شود، می خواهد که این رابطه در یک چهارچوب مشخصی صورت بگیرد. همچنین تولید نسل نیز که از نتایج این رابطه ی مقدس می باشد، نیازمند وجود چهارچوبی جهت تقسیم وظائف و ارائه ی نقش های جنسیتی می باشد.

مقاله مشابه: هشت راز داشتن عشق پایدار

از طرفی وجود تعهد در عشق و چهارچوب به تداوم صمیمیت نیز کمک می کند. افراد وقتی رابطه ی خود را در یک چهارچوب مشخص قرار می دهند، خیلی آسانتر می توانند به یکدیگر اعتماد کنند. همچنین وجود چهارچوبی به نام تعهد در عشق می تواند از شکستن حریم ها و تخریب صمیمیت جلوگیری کند.

یکی از مفاهیم مهم در تعهد در عشق ، مسئولیت پذیری می باشد. ارائه ی نقشهای جنسیتی در یک رابطه ی عاشقانه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. متاسفانه در جامعه ی ما مبحث تعارض نقش های جنسیتی بیداد می کند و این مسئله ریشه ی تربیتی و اجتماعی دارد. بعضی افراد وقتی وارد زندگی مشترک می شوند، از نقشهای جنسیتی خود ناآگاه هستند و نمی توانند به درستی به تعهدات شان پایبند بمانند. بنابراین به نظر می رسد بررسی و سنجش میزان و نوع نقش پذیری جنسیتی در دوره ی شناخت (مرحله ی بررسی صمیمیت ادراکی و عقلانی) می تواند از بروز اختلافات بسیاری جلوگیری کند. درباره ی نقش های جنسیتی دو دیدگاه اصلی وجود دارد: دیدگاه سنتی و مدرن.

بر اساس دیدگاه سنتی زن نقش هماهنگی و مدیریت امور خانه و خانواده را دارد و بر اساس توانایی های ذاتی خود عمل می کند. و همینطور مرد نیز بر اساس توانمندی جسمی خود امور خارج از خانه و تامین منابع مالی خانواده را بر عهده می گیرد. اما متاسفانه در سالهای اخیر به علت تاثیر پذیری اشتباه از آداب و رسوم شرق و غرب، جامعه ی ما دچار تضادهای نقش های جنسیتی شده است. البته مسائل سیاسی و اقتصادی جامعه نیز بر این مسئله تاثیر گذاشته است. اما همواره به یاد داشته باشیم که خداوند هر کسی را برای کاری ساخته است. قرار نیست زن که نماد زیبایی و ظرافت خلقت است بخواهد در ایفای نقش های سخت، خودش را به سختی بیاندازد. زیبایی گل در آنست که بوییده شود و در بهترین شرایط نگهداری شود.

مقاله مشابه: بهترین زمان ابراز عشق کی است؟

اما اگر گل بخواهد مانند درخت در معرض باد و سختی قرار بگیرد، قطعا خواهد پژمرد. متاسفانه فرهنگ اجتماع نیز بوسیله ی با ارزش جلوه دادن این تعارض نقش ها به این تضاد کمک می کند. گاهی در رسانه های عمومی می بینیم که یک زن راننده ی تریلی را به عنوان یک زن فعال اجتماعی نشان می دهند و بسیار از او تقدیر و تشکر می کنند. اما به زنانی که در جایگاه عقلانی خود مشغول انجام وظایف شان هستند هیچگونه اهمیتی داده نمی شود و حتی گهگاه مورد هجوم تبلیغاتی نیز قرار می گیرند. قرآن کریم نیز از سوی خداوند اعلام می کند که او هیچگاه بر دوش بندگانش مسئولیتی بالاتر از حد توانایی شان نگذاشته است. این توانایی، توانایی ذاتی انسان ها می باشد که در جنس زن و مرد به علت تفاوتهای فیزیکی متفاوت است.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

هورمون ملاتونین

آشنایی با هورمون ملاتونین

اگر در حین خواب در شب دچار مشکلات روانی هستید، ممکن است از کمکل های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *