خانه / عشق / عشق ورزیدن زوجین
عشق ورزیدن

عشق ورزیدن زوجین

عاشق شدن یک فعالیت است، کاری که می‌توانید برای انجام آن تصمیم بگیرید. عشق ورزیدن به همسر مستلزم تعهد جدی برای گرامی ‌داشتن حضور او، قدردانی از نقشی که در خانواده ایفا می‌کند، بحث و گفتگوی احترام‌آمیز هنگام بروز تفاوت‌ها و توجه به او در تمام جنبه‌ ها است.

البته، عشق گاه عواطف را نیز برمی‌انگیزد، احساسی که در زمانی غیر مترقبه اوج می‌گیرد، بالا می‌آید و بسته به شرایط ارتباطی ما یا فروکش می‌کند یا جاری می‌شود.

عشق ورزیدن چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

استقبال و توجه طرف مقابل و احساس امنیت به جاری شدن آن کمک می‌کند و بر عکس، احساس ناامنی یا مشغولیت‌های دیگر به آن مجال بروز نمی‌دهد. همچنین گاه ممکن است که عواطف وجود ما را سرشار از هیجان شدید کنند، گاه باعث خرسندی شوند و گاه آرامش درونی.

عشق یعنی محبوب بودن

یک جنبه عشق، دوست داشتن است. اشخاصی که امواج مثبت از خود ساطع می‌کنند، ما را به سوی خود جذب می‌کنند و افرادی که امواج منفی از خود ساطح می‌کنند ما را از خود می‌رانند.

سلطه‌ طلبی، مخالفت‌ جویی، تحکم، شکایت و زود رنجی صفات منفی نا‌مطلوبی هستند که به مرور زمان کیفیت ازدواج را زایل می‌کنند

ستیزه‌ جویی و خشونت حتی در سال‌های اولیه ازدواج، به سرعت میزان رضایت از زندگی را کاهش می‌دهند. اگر دریافت کننده رفتارهای منفی هم واکنش منفی نشان دهد، قدرت به توان رسیده  زوجین قدرتی منفی است که آنها را اسیر گرداب تعامل رفتارهای آزارد هنده می‌کند.

عشق ورزیدن توجه به چیزی است که مقابلتان است

 عشق ورزیدن می‌تواند به سادگی مغتنم شمردن وجود کسی باشد که برای‌تان عزیز است. این مغتنم شمردن مستلزم آن است که با اجتناب از عوامل حواس‌ پرتی مانند تلویزیون یا مشغله زیاد به یکدیگر توجه کنید.

حتما بخوانید

هر چیزی در وجود همسرتان می‌تواند مایه مسرت و شادی شما باشد؛ طرز نگاه کردن او، تغییر چهره‌اش هنگامی‌که قصد شوخی کردن دارد یا نگاه متفکرانه‌ اش زمانی که به مشکلی بزرگ، فکر می‌کند.

همچنین می‌توانید از کارهای او لذت ببرید، غذای مخصوصی که او پخته است، نظم و ترتیبی که به اتاق داده است یا معامله سود آوری که انجام داده.

عشق ورزیدن
عشق ورزیدن

عشق یعنی شور و اشتیاق به همراه همدلی

عشق واقعی نه تنها شور و اشتیاق بلکه محبت و همدلی را نیز با خود دارد. از این رو، توجه دلسوزانه به این معنی است که خطای همسرتان را به عنوان نمایی از معلولیت یا به عنوان یک مشکل نگاه کنید، رفتار مشکل‌سازی که در عین خطا بودنش از روی حسن نیت انجام شده و صرف جایز‌الخطا بودن انسان آن را از مسیر صحیح خارج کرده است.

عشق همراه با همدلی موجب می‌شود که ضعف‌ های همسر خود را به عنوان جزئی از یک انسان ببینید که از صمیم قلب به سلامتش اهمیت می‌دهید

محبت و همدلی درک این مسئله را آسان می‌کند که اگر چه همسرتان فردی بی نظیر است، اما هیچ یک از شما فرشته نیستید.

عشق ورزیدن یعنی ایجاد گرمی‌ و صمیمیت

بر اساس روانشناسی عشق ممکن است عشق با روابط عاشقانه و جاذبه‌ های جنسی آغاز شود. بی‌تردید، چنین رابطه‌ای همراه با لذت و شادی است، اما حرارت عشق با گذشت زمان دستخوش تغییر می‌شود و از آتش سرکش و سوزان به گرمایی متعادل و پایدار تبدیل می‌شود.

عشق یعنی لذت بردن

 ما جذب افرادی می‌شویم که بتوانیم تعاملی شاد و لذت‌بخش با آنها داشته باشیم. شادی بیشتر، عشق را بیشتر می‌کند و عشق، میل به با هم بودن را. این تعامل‌ها بازخوردی مثبت ایجاد می‌کنند؛ یعنی هر یک باعث تشدید و تقویت دیگری می‌شوند.

اگر صبح که از خواب بیدار می‌شوید، با خوشرویی به همسر خود سلام دهید، احساس دوست داشتن را در او زنده می‌کنید و احتمالا او نیز مانند آینه این احساس را به شما منعکس می‌کند.

این عشق ورزیدن و شادی میل با هم بودن را در شما تقویت می‌کند، با هم بودن نیز به نوبه خود، احساس مسرت را فزونی می‌بخشد.

عشق ورزیدن یعنی خوب صحبت کردن

 عشق چیزی بیش از دوست داشتن، قدردانی، عواطف صمیمانه، همدلی و محبت و تعامل‌ های مثبت است.

عاشق بودن یعنی اینکه عادت کنید وقتی می‌خواهید دهان خود را برای صحبت کردن باز کنید، مراقب باشید، یعنی هنگام صحبت کردن درک و ملاحظه داشته باشید، نه اینکه حدود را نادیده بگیرید و فضا را مسموم کنید.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *