عشق در نگاه اول

عشق در نگاه اول از نظر روانشناسی چیست؟ (۵ نکته)

عشق در نگاه اول یک اتفاق دلخواه برای خیلی ها است و در داستان ها و قصه ها زیاد در مورد عشق در نگاه اول خوانده و شنیده ایم. دو آدم غریبه وقتی برای اولین بار همیدیگر را میبینند، یک دل نه صد دل عاشق هم می شوند انگار که سالهاست دنبال هم هستند، انگار سالهاست عشق بین آنها وجود داشته است. اما منظور از عشق در نگاه اول چیست؟ در این مطلب سایت ویکی روان به بررسی کامل موضوع عشق در نگاه اول از نظر روانشناسی می پردازیم.

عشق در نگاه اول چیست؟

عشقم و کجا پیدا کنم

با بخش مقالات روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

همانطور که از نامش پیداست، عشق در یک نگاه (یا همان نگاه اول) یعنی شما دلباخته و عاشق فردی تنها با یک نگاه می شوید و تمام و کمال شیفته او خواهید شد.

اما یادتان باشد عاشق شدن در یک نگاه تنها مخصوص زن و مرد نیست، در واقع این اتفاق الزاما بین انسان ها نمی افتد، یعنی شاید کسی در یک نگاه عاشق یک اتومبیل شود یا در یک نگاه از حیوانی خوشش بیاید و بخواهد سرپرستی او را قبول کند.

همانطور که در مقاله تعریف عشق از نظر روانشناسی در ویکی روان گفتیم انواع عشق بسیار زیاد هستند و اتفاقا عشق در یک نظر می تواند در شرایط و موقعیت های مختلفی رخ بدهد.

با این حال سوال بسیاری از مراجعین ویکی روان در بخش مشاوره موضوعات عاطفی این است که عشق در نگاه اول امکان دارد؟ آیا افراد با دیدن یکدیگر به سادگی می فهمند که عاشق شده اند؟

شواهد جدید حاکی از آن است که: بله، همین طور است! 🥰

عشق در نگاه اول به انگلیسی چیست؟

موضوع عاشق شدن در یک نگاه تنها مخصوص ایران یا فرهنگ خاصی نیست بلکه بین تمام انسان ها و در میان تمام جوامع شایع است.

خب، عشق در نگاه اول به انگلیسی می شود love at first sight که یک اصطلاح انگلیسی به معنی عاشق شدن در یک نگاه است و دقیقا همان کاربردی را دارد که ما به عنوان یک کاربر فارسی زبان از آن استفاده می کنیم.

یک مثال از عاشق شدن در یک نگاه

انگیختگی

دو غریبه یکدیگر را در یک اتاق شلوغ می بینند.

یک جاذبه فوری، یک جرقه الکتریکی رخ می دهد و ناگهان همتا و شریک خود را می یابند و هرگز گذشته را به یاد نمی آورند.

در دنیایی که روابط عاشقانه اغلب نیاز به کارهای زیادی دارد و با ناامیدی، پس زده شدن و عدم قاطعیت همراه هستند، عاشق شدن در نگاه اول بسیار جذابیت دارد.

توضیح عشق در نگاه اول از نظر روانشناسی اول اصلا آسان نیست!

برخی افراد حتی این ادعا که این مسئله به دلیل جاذبه جنسی است را هم انکار می کنند

در واقع، چگونه می توانیم پس از یک نگاه سریع، عمیقا عاشق شویم؟

چنین نگاهی چگونه می تواند به ما نشان دهد که می خواهیم باقیمانده عمرمان را در آغوش غریبه ای که برای اولین بار او را دیده ایم بگذرانیم؟

حتما بخوانید

عشق در نگاه اول از نظر روانشناسی چیست؟

روانشناسی دیدگاه مشخصی درباره این نوع عشق دارد. روانشناسی می گوید:

این گونه عاشق شدن چیزی بدی نیست، اما عشقی پایدار هم نیست. این نوع از انواع عشق جاذبه است و نه چیز بیشتری

گاهی فردی را می بینید که واقعا این طور است، اما این ارزیابی براساس چیزی جز دنیای فیزیکی یا جاذبه های رفتاری نیست. به همین خاطر عشق در نگاه اول از نظر روانشناسی یک اتفاق است، اتفاقی که اگر ادامه داشته باشد شاید زرق و برق خود را به مرور از دست بدهد و دیگر جذابت های سابق را نداشته باشد.

یادتان باشد افرادی که اعتیاد به عاشق شدن دارند بیشتر در معرض تجربه عشق در یک نگاه قرار دارند تا افراد دیگر!

در واقع افراد تجربه عشق در نگاه اول را در همان لحظه ای که با کسی مواجه می شوند، گزارش می کنند.

این عشق جاذبه اولیه قوی است که می تواند بعدها به رابطه ای صمیمی تبدیل شود

یک استدلال قانع کننده این است که افراد خاطره ای جهت داده شده دارند و اساسا توهم فورا عاشق کسی شدن را به وجود می آورند، که توضیح مناسبی برای تمام موارد عشق در نگاه اول نیست.

برای شفاف شدن موضوع پیشنهاد می کنیم مطلب تفاوت عشق با دوست داشتن را در سایت ویکی روان مطالعه نمائید.

چند نکته جالب در مورد عشق در یک نظر که باید بدانید

در ادامه به جالب ترین نکات علمی در مورد عاشق شدن در یک نگاه می پردازیم که می تواند جالب باشد.

۱- با نگاه کردن به فردی زیبا، احتمال بیشتری وجود دارد که احساس عاشق شدن کنید

مشاوره روانشناسی در مورد احساس عشقی

در این مطالعه، افراد غریبه با دیدن جذابیت فیزیکی و جاذبه های جنسی دیگران، بیشتر در معرض عشق در نگاه اول قرار می گیرند.

درحقیقت، در مقیاسی که محققان استفاده کرده اند، در این نوع عشق یک میزان بالاتر از جذابیت وجود داشت.

۲- مردان بیشتر از زنان عشق در نگاه اول را تجربه می کنند

روانشناسان مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد، اما این مسئله نیازمند تحقیقات بیشتری است.

آیا ممکن است زن ها نسبت به این تجربه تمایل کم تری داشته باشند، چون براساس تحقیقات انجام شده، زن ها در قرار ملاقات های خود بیشتر انتخاب شونده هستند

برای مثال، مردان عشق در نگاه اول را با شرکای بالقوه متعددی گزارش می دهند، اما این که آیا این مسئله به رابطه ختم می شود، سوال دیگری است.

۳- عشق در نگاه اول معمولا دو طرفه نیست

تجربیات مرتبط با عشق در نگاه اول در جلسات مشاوره روانشناسی شکست عشقی نشان داد که معمولا پدیده ای یک طرفه است و نشان می دهد که عشق آنی خیلی رایج نیست، با این حال، محققان به این قضیه مشکوک هستند که:

تجربه عشق شدید اولیه یک فرد می تواند به شکل گیری خاطره فردی کمک کند و او را به سوی این باور سوق دهد که او هم در نگاه اول عاشق شده است.

۴- عشق در نگاه اول “عشق” واقعی نیست

ویژگی هایی که برای بازتاب عشق – صمیمیت عاطفی، تعهد در عشق، شور و اشتیاق – شناخته می شوند، در اولین لحظاتی که افراد می گویند در نگاه اول عاشق شده اند، قوی نیستند.

دست کم، این احساسات به درجه ای که افراد اعتقاد دارند، در روابط ایجاد شده تجربه نمی شوند.

میزانی که افراد در روابط احساس صمیمیت و تعهد و شورو علاقه به شریک عشقی خود می کنند، از احساسات افرادی که عشق در نگاه اول را تجربه می کنند بسیار فراتر است

با این حال تجربه عشق در نگاه اول، نسبت به اولین ملاقات هایی که عشق در اولین نگاه در آن ها وجود ندارد، ظاهرا پذیرایی این احساسات است.

۵- در مجموع، علم به نفع عاشقانه هاست

بالا در مورد عشق در نگاه اول از نظر روانشناسی توضیحات کاملی دادیم اما علم هم طرفدار عاشق هاست 🙂

عشق در اولین نگاه در واقع توسط افراد تجربه می شود، اما این “عشق” یا “شور” خیلی زیادی نیست، بلکه در عوض، کشش و جاذبه قوی است که باعث می شود فردی احتمال ایجاد یک رابطه را به وجود آورد، حتی عشق در نگاه اول می تواند چندین بار اتفاق بیفتد.

شاید مواردی که با شکست مواجه می شوند یا هرگز به رابطه تبدیل نمی شوند، به فراموشی سپرده شوند اما وقتی که عشق در نگاه اول رابطه ای پایدار ایجاد می کند، داستان بسیار عالی است.

منبع: تیم تحریریه ویکی روان و womenshealthmag

برای بررسی نوع دیدتان به عشق و موضوعات عاشقی پیشنهاد می کنیم حتما تست نگرش به عشق که در بخش تست های روانشناسی قرار دارد را انجام دهید. این تست نگرشی کلی در مورد دیدگاهتان به موضوع عشق خواهد داد.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

وسواس احساس گناه

وسواس احساس گناه چیست و چه علائمی دارد؟

شاید عبارت وسواس احساس گناه تا به حال به گوشتان نخورده باشد اما یکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *