غذاهای مفید برای ترک اعتیاد

لیست غذاهای مفید برای ترک اعتیاد (رژیم غذایی)

غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کمک می کنند تا روند غلبه بر انواع بیماری های اعتیاد سریع تر طی شده و با کمک رژیم غذایی ترک اعتیاد بازیابی انرژی جسمانی آسان تر انجام شود. از نظر لیست غذاهایی که برای ترک اعتیاد مفید است کم نیستند، در جلسه های مشاوره آنلاین روانشناسی غلبه بر اعتیاد در ویکی روان هم مشاورین تاکید زیادی بر غذاهای خوب برای ترک اعتیاد دارند که در ادامه این مطلب بیشتر به بخش مهم آنها می پردازیم.

لیستی از غذاهای مفید برای ترک اعتیاد

با وبلاگ روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از رژیم غذایی مناسب برای ترک اعتیاد تنها به این روند کمک می کند، یعنی با تغییر رژیم و استفاده از مواد غذایی خاص نمی توان در ترک کردن شیشه موفق بود. بلکه در کنار استفاده از تکنیک های علمی و کاربردی باید رژیم غذایی خاصی از مواد غذایی مفید برای ترک اعتیاد استفاده کنید تا در مسیر ترک کردن موفق شوید.

چرا باید از رژیم غذایی ترک اعتیاد استفاده کنیم؟

علائم ظاهری اعتیاد به ماری جوانا

 • معمولا در حین اعتیاد غذای کمتری مصرف می‌ کنید یا به تغذیه کمتر توجه می شود (در هنگام ترک اعتیاد به گیاه ماری جوانا)
 • غذاهایی را انتخاب می‌ کنید که کم‌ تر مغذی باشند و یا وعده غذایی را حذف می‌ نمایید!
 • سرعت مصرف انرژی در بدن را افزایش می‌دهید.
 • از دست دادن مواد مغذی از طریق استفراغ و اسهال افزایش می‌ یابد به همین خاطر حتما باید از مواد خوراکی مفید برای ترک اعتیاد استفاده شود
 • ماری جوانا یا علف به روده آسیب می‌ زند تا نتواند مواد مغذی موجود در غذا را به درستی جذب کند

به طور کلی غذا بر نحوه عملکرد مغز تأثیر می‌ گذارد. وقتی بدن شما به اندازه کافی مواد شیمیایی مغزی (انتقال دهنده‌ های عصبی) تولید نمی‌ کند یا مواد شیمیایی از تعادل خارج شده‌ اند، احساس تحریک پذیری و انواع متفاوت اضطراب می‌ کنید.

غذاهای مفید بعد از ترک اعتیاد کدامند؟

در دوران نقاهت (در روند ترک اعتیاد و بعد از آن)، باید رژیم غذایی داشته باشید که باعث تعادل سطح هورمون سروتونین (هورمونی که به آرامش کمک می کند) در مغز شود.

غذاهای مفید بعد از ترک اعتیاد شامل غذاهای پر کربوهیدرات،‌ به ویژه کربوهیدرات های پیچیده موجود در غذاهای نشاسته‌ ای مانند حبوبات (به عنوان مثال، لوبیا، عدس و نخود)، سبزیجات ریشه‌ ای (به عنوان مثال، سیب زمینی و هویج)، ماکارونی و نان می‌ شود.

خوردن این غذاها به همراه پروتئین در هر وعده‌ شما را در بهترین حالت حفظ می‌ کند

در اولین سال پس از قطع مصرف الکل یا مواد مخدر، نیازهای تغذیه‌ ای شما بیش از حد طبیعی می‌ باشد. شما باید روزانه بدنتان را با غذای خوب تغذیه کنید اما به هیچ وجه نباید انواع نوشیدنی مفید برای ترک اعتیاد هم غافل شوید.

حتی اگر هنگام استفاده از داروها و الکل از یک رژیم غذایی متنوع و سالم استفاده می‌ کنید، مواد مغذی کمتری برای تأمین نیازهای غذایی در دسترس است زیرا بسیاری از این مواد مغذی برای سم زدایی از بدن شما استفاده می‌ شود.

نمونه رژیم غذایی بعد از ترک اعتیاد

یک رژیم غذایی بعد از ترک اعتیاد باید شامل تمام مواد مورد نیاز بدن بمنظور بازیابی قوای خود باشد برای نمونه:

 • کربوهیدرات‌ های پیچیده (۵۰ تا ۵۵ درصد کالری مصرفی) که به معنای مقدار زیادی غلات، میوه و سبزیجات است
 • لبنیات یا سایر غذاهای غنی از کلسیم (نوشیدنی‌ های غنی شده با کلسیم، توفو، کلم پیچ)، دو تا سه فنجان در روز
 • پروتئین متوسط (۱۵٪ تا ۲۰٪ کالری): دو تا چهار اونس دو بار در روز گوشت یا ماهی (یا یک ماده غذایی با پروتئین دیگر مانند توفو)
 • روغن‌ ها (۳۰٪ کالری)، ترجیحا روغن های خوبی مانند کانولا، زیتون، بذر کتان و آنهایی که در ماهی وجود دارند

بهتر است مواد غذایی بالا را با برنامه هفتگی مشخص در رژیم غذایی بعد از ترک اعتیاد خود برای حداقل سه ماه استفاده کنید تا علاوه بر بازیابی انرژی، انگیزه کافی برای ادامه مسیر داشته باشید.

یکی از نکاتی که برای ترک قطعی اعتیاد در جلسات مشاوره ترک اعتیاد آنلاین و حضوری به آن اشاره می شود، به ایجاد راه های انگیزه دهنده به فرد است.

همین دنبال کردن رژیم غذایی بعد از ترک اعتیاد باعث ایجاد انگیزه مضاعف در فرد می شود تا دیگر به سراغ اعتیاد نرود.

البته همانطور که اشاره شد منظورمان مواردی مانند

نیست، اما حتی افراد معتاد به رابطه جنسی هم نیازمند غذاهای مفید برای ترک اعتیاد می باشند تا میزان میل جنسی افراد کنترل شود. پس بنا بر نوع اعتیاد می توانید از غذاهای مفید بعد از ترک اعتیاد استفاده نمائید.

معرفی مواد خوراکی مفید برای ترک اعتیاد

درمان آنلاین اعتیاد

در ادامه این مطلب ویکی روان به بهترین مواد غذایی که می توانید در رژیم غذایی ترک اعتیاد از آنها استفاده کنید اشاره می کنیم:

۱- در استفاده از غذاهای مفید برای ترک اعتیاد با هیدراته کردن بدن شروع کنید

معروف است الکل موجب کم آبی بدن می‌شود و بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر در هنگام استفاده نیازی به نوشیدن آب ندارند.

بدن شما برای عملکرد خوب و غلبه بر اعتیاد به آبرسانی نیاز دارد. علاوه بر آب فراوان، نوشیدنی های بسته بندی شده با الکترولیت (Electrolytes) و آب نارگیل را نیز امتحان کنید، خصوصا اگر استفراغ کرده‌ اید.

اگر می توانید یک آبمیوه‌ گیری خریداری کرده و با مقدار زیادی میوه و سبزیجات شروع به بازیابی ویتامین ها در هنگام هیدراته شدن کنید.

۲- سبزیجات برگ تیره و سبز تیره را در رژیم غذایی ترک اعتیاد قرار دهید

سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم پیچ، کاهو رومین و سایر سبزیجات سالاد می توانند ویتامین B6، اسید فولیک و بتاکاروتن را تأمین کنند.

اینها همه مواد مغذی هستند که اغلب کمبود الکل در آنها وجود دارد. کلم سبز یا کلم‌ برگ سبز (Collard) در واقع منبع کلسیم بهتری نسبت به شیر هستند.

۳- پروتئین‌ ها بهترین غذاهای مفید بعد از ترک اعتیاد هستند

پروتئین از هر دو منبع حیوانی و گیاهی به اسیدهای آمینه‌ ای تقسیم می شود که بدن از آنها برای ترمیم سلول ها استفاده می کند.

منابع پروتئین حیوانی مانند:

 • ماهی تن
 • بوقلمون
 • و مرغ

نیز منابع بسیار خوبی از ویتامین B6 هستند.

گوشت قرمز، گوشت خوک و مرغ آهن را تأمین می‌ کنند و ماهی‌ هایی مانند ماهی قزل آلا منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ و کلسیم هستند. همچنین می توانید پروتئین های گیاهی را از عدس، توفو (سویا)، لوبیای سیاه و کینوا دریافت کنید.

این تکنیک ها به خصوص برای اعتیاد در نوجوانان و جوانان بسیار کاربردی هستند و باید به رژیم غذایی آنها نهایت دقت شود.

۴- میوه هایی با رنگ روشن و سبزیجات را در رژیم غذایی ترک اعتیاد داشته باشید

غذاهایی مانند پاپایا، فلفل دلمه‌ ای، توت فرنگی، آناناس و پرتقال همگی سرشار از ویتامین C و بسیاری از ویتامین‌ های دیگر هستند.

۵- کربوهیدرات‌ های پیچیده

بدن شما به کربوهیدرات‌ های پیچیده، از برنج، لوبیا گرفته تا نان و سیب زمینی نیاز دارد. حالا که در وضعیت فعلی آنها از غذاهای مفید برای ترک اعتیاد هستند که باید مصرف شوند.

این مواد حاوی فیبر برای کمک به هضم غذا و تقویت انرژی شما هستند. هنگام خرید نان، به نان‌ هایی با غلات کامل توجه کنید. نان سفید چنین مزایایی را نخواهد داشت.

۶- لبنیات

شیر فقط حاوی کلسیم نیست. شیر کامل، پنیر و کره منابع بسیار خوبی از ویتامین A هستند و ماست هم دارای ویتامین B2 بوده و هم می تواند سلامت هضم را تقویت کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف علمی اعتیاد چیست را در سایت ویکی روان مطالعه نمائید.

۷- غذای سالم برای ریه های شما ضروری است

بهترین روش ترک اعتیاد به متادون

اغلب اوقات، معتادان به دلیل استعمال دخانیات یا ورزش نکردن دچار مشکلات ریوی می شوند!

ریه ها به ما امکان می دهند نفس بکشیم. این عمل ساده به انرژی زیادی احتیاج دارد، صدمه ای که اعتیاد می تواند به ریه ها وارد کند، به علاوه کمبود مصرف غذای سالم اثرات مضری بر آنها دارد.

مواد غذایی که شامل آنتی اوکسیدان، منیزیم و امگا ۳ هستند را حتما در لیست غذاهای مفید بعد ترک اعتیاد قرار دهید تا روند بازیابی ریه ها سرعت بگیرد.

می توانید از اسفناج، کلم بروکلی و خوراکی هایی مانند ماهی سالمون استفاده کنید.

۸- غذاهای مفید برای ترک اعتیاد و بازیابی کبد

اعتیاداتی مانند الکل، مواد استنشاقی یا هر دارویی که تزریق شود می تواند تأثیرات جدی بر کبد بگذارد. کبد مسئول سم زدایی مواد شیمیایی مضر و رادیکال های آزادیست که فرد بلعیده است.

۹- غذاهای سالم برای مغز شما

هرگونه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل به ویژه طولانی مدت احتمالا نوعی اختلال شناختی یا اعتیاد رفتاری ایجاد می کند که ممکن است شامل از دست دادن حافظه، ناتوانی در انجام مهارت‌ ها یا به خاطر سپردن موارد باشد.

در بیشتر موارد، این از دست دادن توانایی های شناختی از طریق مواردی از جمله درمان، حل مشکل و البته غذاهای سالم قابل بازیابی است.

غذاهای مفید برای ترک اعتیاد که قدرت بازیابی مغز را هم داشته باشند عبارتند از:

 • کاکائو
 • ماهی سالمون
 • چای سبز
 • مواد غذایی حاوی امگاه ۳
 • آواکادو از بهترین مواد غذایی مفید برای ترک اعتیاد است
 • زنجه یبیل
 • چربی های مفید

یک رژیم غذایی مناسب بعد از اعتیاد می بایست شامل تمام مواد غذایی فوق باشد.

‌‌عادت ها و غذاهای سالم برای انرژی شما

بدیهی است که یک معتاد نه تنها در حین مصرف و نوشیدن، بلکه حتی در دوران نقاهت نیز فاقد انرژی باشد. کمبود انرژی انواع مشکلات خواب، انواع استرس و افزایش وزن را ایجاد می‌ کند.

باید عادت های جدید در کنار استفاده از غذاهای مفید برای ترک اعتیاد در خود ایجاد کنید تا روند درمانی سریع تر طی شود. همچنین بهتر است یک متخصص روانشناس و یک مشاور تغذیه هم در کنار خود داشته باشید تا کمکتان کنند.

آیا به مکمل نیاز دارید؟

پزشک شما ممکن است مکمل های غذایی خاصی را در طی فرایندهای سم زدایی و بهبودی تجویز یا توصیه کند تا به سرعت برخی از مواد مغذی از دست رفته را جایگزین کند.

حتما به مقادیر دقیق توصیه شده پایبند باشید و اگر خودتان سم زدایی را انجام می دهید خیلی مراقب کنید

تغذیه خوب و ترک اعتیاد دست به دست هم می دهند تا نتیحه خوبی به دست بیاورید. مهم است که یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و غذاهای بسته بندی شده یا غذاهایی با طعم دهنده های مصنوعی و همراه مقادیر زیاد قند را کمتر مصرف کنید.

از مصرف نوشابه انرژی‌ زا و نوشابه نیز باید خودداری شود چون فایده ای برایتان ندارند و خود آنها ایجاد اعتیاد می کنند.

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

بدون هیچ شکی استفاده از بهترین و سالم ترین مواد غذایی مفید برای ترک اعتیاد بسیار مفید هستند، اما حضور یک متخصص و مشاور ترک اعتیاد اولین چیزی است که به آن نیاز دارید.

اگر به صورت جدی دنبال کنار گذاشتن انواع اعتیاد هستید، می توانید در بخش مشاوره آنلاین ترک اعتیاد سایت ویکی روان با بهترین مشاورین این موضوع به صورت صوتی و تصویری جلسه مشاوره برگزار کرده و در کنار استفاده از غذاهای مفید برای ترک اعتیاد از توصیه های یک فرد متخصص نیز استفاده کنید:

ترک اعتیاد غیرحضوری

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

علائم استرس در خواب

۱۲ مورد از علائم استرس در خواب در همه

علائم استرس در خواب در هر فرد متفاوت است اما با این حال نشانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *