خانه / روانشناسی / بررسی روانشناسی تاثیر موسیقی بر انسان
تاثیر موسیقی بر انسان

بررسی روانشناسی تاثیر موسیقی بر انسان

این تقریبا یک باور جهانی است که موسیقی می تواند باعث برانگیختن عواطف و احساسات شود. چرا ما با موسیقی حرکت می کنیم؟ موسیقی چگونه باعث برانگیختن احساسات ما می شود؟ آیا به این فکر کرده اید که تاثیر موسیقی بر انسان چیست؟ در ادامه به بررسی این موضوع از دید روانشناسی میپردازیم.

بررسی تاثیر موسیقی بر انسان

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

اکنون می خواهیم چند ویژگی کلیدی موسیقی را برای شما توضیح دهیم. در ابتدا باید بدانید که موسیقی توانایی این را دارد که به تمام عواطف و احساسات ما پاسخ دهد.

یادآوری اولین تاثیر موسیقی بر انسان است

گوش دادن به موسیقی ای که در طول یک رویداد مهم زندگی مانند یک جشن خانوادگی و یا هرچیز دیگری که در سال های گذشته پخش شده است می تواند یک حس خاص دلتنگی عمیقی را در شما به وجود بیاورد.

 در واقع این احساسات به وجود آمده در موسیقی نیست بلکه در خاطراتی است که برای شما تداعی شده اند.

می توانید قدرت موسیقی را درفیلم کازابلانکا در جایی که ریک نواختن پیانو را ممنوع کرد چرا که گوش دادن به موسیقی غم انگیز برای او غیرقابل تحمل و سخت بود را مشاهده کنید.

همگام سازی حرکات با موسیقی

به عنوان انسان ما ظرفیت و توانایی لازم را برای همگام سازی جنبش و حرکات بدن با محرک های ریتمیک خارجی داریم.

ریتم می تواند اثر مهمی روی تمامی حرکات بدن ما داشته باشد زیرا سیستم شنوایی دارای یک اتصال غنی به سیستم های حرکتی در مغز بوده و این اتصلات باعث می شوند که با شنیدن بعضی موسیقی ها بخواهیم برقصیم و بدنمان را به حرکت دربیاوریم.

به همین دلیل است که ما فکر می کنیم تماشای طبیعت به همراه موسیقی است.

صدای بلند و ناگهانی، به سرعت باعث برانگیختگی احساسات ما می شود. همچنین موسیقی های آرامش بخش نیز کاهش دهنده ی استرس و اضطراب هستند .

موسیقی به عنوان زبان احساسات

موسیقی به عنوان زبان احساسات شناخته شده است که با اجزاء و الگوهای متفاوت نشان دهنده ی احساسات مختلف است.

موسیقی شیوه ای مناسب برای افرادی است که نمی توانند به راحتی احساساتشان  را به زبان بیاورند. در واقع موسیقی توانایی تقلید احساسات را دارد.

الگوی زمانبندی موسیقی مانند معرفی، ساخت و ساز و بالا و پایین شدن احساسات را نشان می دهند.

تاثیر موسیقی

به عنوان مثال موسیقی های غم انگیز به طور طبیعی غم و اندوه را به انسان منتقل می کنند. زیرا دارای یک ساخت ناراحت کننده بوده و باعث ناراحتی ما می شوند.

انتقال هیجان از تاثیرات موسیقی بر روح و روان است

در مورد تاثیر موسیقی بر انسان انتقال هیجان به پدیده ای اشاره دارد که تصور می شود احساسات گاهی می توانند حس های مشابهی را ایجاد کنند.

مثلا افراد هنگام دیدن چیزهای ترسناک و یا شنیدن چیزهای غم انگیز صورتشان حالات مختلفی را به خود می گیرد.

یک تجربه موسیقی کامل، شامل تماشا و گوش دادن است. جنبه های بصری عملکرد به شدت بر تجارب ما از موسیقی اثر می گذارند.

استفاده از بیان چهره در موسیقی برای ارتباط معانی عاطفی موسیقی بسیار مهم است.

شنیدن موسیقی های غم انگیز می تواند یک حالت غم و اندوه را در شنونده ایجاد کند.

موسیقی می تواند به عنوان یک نوع کیک شنوایی باشد

روانشناس شناختی استیون پینکر (۱۹۹۷) موسیقی را به عنوان کیک شنوایی توصیف می کند. در این دیدگاه موسیقی یک سرگرمی و تفریح است که ما از طریق گوش دادن به آن احساساتمان را تحریک می کنیم.

البته باید بدانید که موسیقی قرص نیست که خوردن آن حالات ذهنی خاصی را تولید کند. با این حال شبیه به سایر فاکتور ها مانند: غذا، روابط جنسی و پول، موسیقی نیز حس لذت و احساسات خوب را در ما افزایش  دهد.

وقتی آهنگی به گوشمان می رسد دوست داریم بی وقفه تکرار شود و مدام به آن گوش کنیم تا به خوبی آن را درک کنیم.

پیش بینی موسیقی

در تاثیر موسیقی بر انسان آنچه باعث می شود موسیقی از لحاظ احساسی قوی باشد ایجاد انتظار است. تحقیقات نشان می دهند که پیشبینی یک عنصر کلیدی در فعال کردن احساسات و لذت ها است.

تغییرات غیرمنتظره در ویژگی های موسیقی شدت و سرعت یکی از ابزارهای اصلی است که توسط آن موسیقی باعث پاسخ قوی احساسی در شنوندگان می شود

با نشان دادن تفاوت بین رویداد های واقعی و مورد انتظار شنوندگان پیش بینی این اتفاق ها را کم می دانند و در نهایت باعث می شود که از لذت موسیقی کاسته شود.

احساس هیجان

معمولا موسیقی باعث می شود که به ما احساس گریه دست دهد. زیرا حس هایی مانند وحشت و تحسین و خیلی از حس های دیگر را با موسیقی تجربه می کنیم.

حتما بخوانید

این احساس ها نوعی نگرانی از چیزهایی است که ذهنمان آن را ایجاد کرده است. همچنین ترس و وحشت یک حساسیت بزرگ است که با بی توجهی به آن ممکن است در آن غرق شویم.

در پاسخ به این احساسات گفته اند که ممکن است با گوش دادن به موسیقی تجربیات شاد و هیجان انگیزی را برای بهبود خود و جامعه داشته باشیم.

بررسی روانشناسی تاثیر موسیقی بر انسان
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

زندگی سالم در دوره سالمندی

زندگی سالم در دوره سالمندی

دوران سالمندی زمان افت کیفیت زندگی نیست، سالمندی وقت ناامیدی و بی انگیزگی نیست بلکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *