تعاملات خانواده

تعریف تعاملات خانواده چیست؟ ( روابط بین اعضای خانواده)

شناخت دقیق تعریف تعاملات خانواده که به آن روابط بین اعضای خانواده هم گفته می شود کمک می کند تا یک خانواده موفق و رو به پیشرفت داشته باشید چون تعاملات همان روابط بین اعضا است که در جلسات مشاوره خانواده اینترنتی یا حتی حضوری تاکید فوق العاده زیادی روی آن می شود.

یادتان باشد اگر دنبال داشتن یک خانواده سالم هستید حتما باید با موضوع تعاملات خانوادگی آشنایی داشته باشید

منظور از تعاملات خانواده چیست؟

تعریف خانواده موفق

با سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

منظور از تعاملات خانواده (روابط درون خانواده) روابطی است که در درون زیر سیستم های حاصل از اعضای خانواده و در بین آن ها اتفاق می افتد. یعنی روابطی که بین زن و شوهر والدین و کودکان و بین خود کودکان برقرار می شود.

در عین حال تعاملات خانواده به تعاملات خارج از محیط خانواده از قبیل روابطی که بین کودکان و پدر بزرگ ها و مادر بزرگ هایشان برقرار می گردد یا روابطی که بین پدر و همکارانش وجود دارد نیز اشاره دارد

تعاملات خانواده و تعاملات یاد شده در درون و بین این زیر سیستم ها، در رشد، رفتار و تربیت کودکان تاثیر زیادی دارد. سایر جنبه های تعامل خانوادگی که در رشد رفتار کودکان تاثیر قابل ملاحظه ای دارد عبارتند از:

  • به هم پیوستگی
  • انطباق پذیری
  • و ارتباط

دو قطب نهایی به هم پیوستگی عبارتند از حمایت کردن و رها کردن.

در ویکی روان بخوانید: ازدواج برای فرار از خانواده

تعاملات خانواده حتی در تاثیر خانواده بر انتخاب شغل هم خود را نشان می دهد پس نباید آن را دست کم گرفت.

اهمیت روابط اعضای خانواده و حفظ آن

خانواده وابسته

خانواده های در برگیرنده (حامی) در بین زیر سیستم های خود مرزهای ضعیفی دارند، به همین خاطر نسبت به کودکان حفاظت بیش از حد اعمال می کنند.

در حالی که مرزهای بین زیر سیستم های خانواده های رها کننده صلب و سخت است و اعضای خانواده کمتر مراقب یکدیگرند. از این رو کودکان و تربیت کودکان در این گونه خانواده ها معمولا مورد غفلت قرار می گیرند.

عملکرد خانواده های سالم جایی بین این دو واحد است.

به طوری که کودکان ضمن این که تا حد ممکن تشویق به استقلال می شوند احساس می کنند که مورد مراقبت نیز هستند. از اینگونه رفتار با تعاملات خانوادگی درست یاد می شود.

انطباق پذیری به معنی توانایی خانواده برای تغییر پاسخ به رویدادهاست

هر چه اعضای خانواده منعطف تر باشند در تعاملات خانواده و انطباق با زندگی همراه با کودکی که دارای مشکلات بهداشت روانی است با مشکلات بیشتری روبرو می شوند.

تعاملات خانواده در خانواده های سالم جو خانواده مشوق ابراز آزادانه نظریات و احساسات است.

در مقابل خانواده ای که ارتباطات در آن ضعیف است مواردی از امور پنهان و حل نشده مشاهده می شود که مربوط به خانواده های ناسالم است. مدیریت خانواده خوب و برتر، قطعا یکی از سخت ترین کارهایی است که باید یک فرد انجام دهد.

برای اینکه بتوانیم عشق به خانواده داشته باشیم، مستلزم این هستیم که یکسری آموزش هایی را زیر نظر مشاور خانواده به صورت آنلاین یا حضوری ببینیم که در سایت ویکی روان این امکان را برای شما دوستان تدارک دیده ایم.

پیشنهاد ویکی روان در مورد ساختار تعاملات خانواده

مشاوره روانشناسی خانواده اینترنتی

شما دوست گرامی می توانید از سراسر دنیا در سایت ویکی روان جلسات مشاوره غیر حضوری خانواده با مشاور مورد نظرتان برگزار کنید و قدمی بزرگ در جهت بهبود شرایط فعلی خانواده خود بردارید.

برای استفاده از خدمات مشاوره آنلاین در ویکی روان نیاز به نصب هیچ نرم افزار جانبی مانند واتساپ، اسکایپ و غیره ندارید.

لیست مشاورها رو ببینم 🙂

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان چیست؟ (علائم و راه درمان)

شب ادراری در کودکان می تواند تبدیل به کابوس والدین شود چون نمی دانند علت …

۲ دیدگاه ها

  1. هیچ چیز به اندازه خانواده مهم نیست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *