اعتیاد

نشانه های مصرف شیشه کدامند؟

اعتیاد به مواد مخدر یکی از بزرگترین مشکلات بیشتر کشورهای جهان میباشد. مشکلی که درصدی از اقشار هر جامعه ای را به خود درگیر کرده است. مصرف شیشه و دیگر مواد مخدر دارای مضرات فراوان برای جسم، روح و روان افراد میباشد. در ادامه به بررسی نشانه های مصرف شیشه و اینکه نشانه های اعتیاد چیست میپردازیم.

با ویکی روان همراه باشید.

یکی از مواد مخدر متیل آمفتامین، که در بازار سیاه بنام «شیشه» معروف است، نام یک ماده روان گردان است که این ماده محرک اعصاب میباشد. متآمفتامین با اثر بر سیستم لیمبیک مغز و تحریک آزاد شدن دوپامین باعث ایجاد احساس شادی زیاد یا همان یوفوریا میشود.

همین احساس باعث اعتیاد افراد میشود چون دائما فرد برای تجربه مجدد این شادی برای مصرف دوباره وسوسه میشود .اما تخلیه مکرر ذخایر دوپامین مغز باعث آسیبهای جدی و غیر قابل برگشت به مغز میشود .جالب است بدانید عامل ایجاد کننده بدبینی و توهم همین دوپامین است و برای همین این علائم در مصرف کنندگان این ماده شایع میباشد.

ترکیب اصلی این ماده از آمفتامین C9H13N گرفته شده که یک ماده محرک و اعتیاد آور است و مغز و سیستم عصبی را به شدت تحریک میکند و از نظر شیمیایی اثر آن از آمفتامین بیشتر است. این ماده به شکل پودری سفیدرنگ (شبیه بلورهای شیشه)، بدون بو و تلخ وجود دارد که به راحتی در نوشابههای الکلی و غیرالکلی حل میشود.

متآمفتامین عوارض فاجعه بار و جبران ناپذیری دارد که با ورود به سیستم عصبی مرکزی باعث آزاد شدن ناگهانی واسطه شیمیایی دوپامین در مغز میشود که باعث تحریک سلولهای مغزی و افزایش حالت تهاجمی و افزایش حرکات جسمی میشود. از نشانه های مصرف شیشه در صورت ادامه مصرف بعد از مدت طولانی بدخلقی و افسردگی و علایم اختلال حرکتی مثل پارکینسون در فرد ظاهر میباشد.

همچنین در همان ابتدای مصرف خسارات جبران ناپذیری را در مغز وارد می آورد. از دیگر نشانه های مصرف شیشه میتوان به افت حافظه، پرخاشگری و تهاجم، رفتارهای جنون آمیز و آسیبهای قلبی و مغزی اشاره کرد. این ماده به صورت داخل بینی و خوراکی و تزریق وریدی و کشیدنی یا تدخین مصرف میشود و بلافاصله بعد از مصرف حالتی به نام rush یا flash در فرد ایجاد میگردد. با مصرف این ماده حالاتی مثل هیجان زدگی، بی تابی، سخن گفتن تند، کاهش خواب و اشتها و افزایش فعالیتهای فیزیکی به وجود میآید.

از نشانه های مصرف شیشه در رفتار فرد مبتلا میتوان به سو برداشت از رفتار اطرافیان اشاره کرد، هر حرکتی برای او معنادار می شود. او از نگاه ها و یا گفته های عادی دو نفر برداشت نادرست دارد و همواره احساس می کند دیگران با حرف ها و یا نگاه هایشان او را متهم می کنند. علاوه بر این فرد شیشه ای دچار توهماتی می شود که ممکن است تحت تأثیر آن بدون آنکه صدا، شی یا فرد خاصی در محیط باشد آن را احساس کند و بر درستی احساس و تصور خود نیز مصر است.

در نشانه های مصرف شیشه در دراز مدت، علائم روان پریشی، بدگمانی، اختلالات خلقی، هذیان های فکری و توهمات ادراکی دیده می شود. تحقیقات انجام شده نشان میدهد که مصرف شیشه در دوران بارداری موجب بروز مشکلات عمده ای از قبیل زایمان زود رس، عکس العملهای غیر طبیعی در مادر و حساسیت روحی بسیار شدید میشود. بروز نقصهای مادرزادی در طفل نیز از جمله تاثیرات سوء مصرف در دوران بارداری به شمار می آید.

مصرف شیشه

یک خطر بالقوه برای مصرف کنندگان امکان مسمومیت با سرب است زیرا استات سرب به عنوان یک تجزیه گر شیمیایی در تولید غیرقانونی آن به کار برده میشود. اهداف فرد که داشتن دوست، مرتبه اجتماعی و پذیرفته شدن در میان جمع بودند، تنها به مصرف بیشتر و بیشتر محدود میشود تا جایی که ناخودآگاه فرد، شیشه را دیگر چیزی برای ایجاد حس خوشی نمیداند، بلکه آنرا یک “ضرورت” برای ادامه زندگی و گذراندن یک روز طاقت فرسای دیگر میبیند.

قطع یکباره مصرف شیشه باعث بروز علائم زیر میشود :

  1. افسردگى عصبى خواب طولانى وآشفته به هم ریختگى های روانی
  2. کم آوردن انرژى
  3. سراسیمگى
  4. تیک های عصبی
  5. اضطراب و عدم تعادل در رفتار میگردند

نوع افسردگى بعد ازقطع مصرف این مخدر قابل مقایسه با دیگر مواد مخدر نیست تا جایى که توانایى انجام وظایف و کارهاى روزمره فرد را مختل مى کند. و با تشدید روزافزون این علائم تحمل برای فرد ناممکن شده و مصرف مجدد شروع میگردد. بنابراین اولین قدم پیشگیری و عدم مصرف است اما در صورت وابستگی بهترین راه برای ترک مراجعه به روانپزشک و دریافت موقت دارو برای به حداقل رساندن علایم ترک است تا فرد بتواند ترک موفقی داشته باشد.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا