نشانه های اعتیاد

نشانه های اعتیاد چیست؟ (۱۱ مورد از علائم اعتیاد)

علائم اعتیاد بسته به نوع اعتیاد، میزان و جنسیت فرد معتاد می تواند متفاوت باشد. برای عده ای تشخیص علائم اولیه اعتیاد بسیار ساده اما برای دیگران می تواند سخت باشد به همین دلیل حضور یک متخصص ترک اعتیاد برای مسجل شدن نشانه های معتاد بودن فرد نیاز است. اگر برای شما هم سوال است که از کجا بفهمیم شخصی معتاد است و بهترین راه تشخیص اعتیاد چیست؟ این مقاله ویکی روان برای شما نوشته شده است. 🙂

علائم اعتیاد چیست؟

با مطالب روانشناسی در وبلاگ ویکی روان همراه باشید.

اگر متوجه شدید کسی که برای شما مهم است به تازگی رفتارش عجیب شده و احتمالا دارای نشانه های اعتیاد است، احتمالا نگران هستید که ممکن است در دام اعتیاد گرفتار شده باشد.

برای تشخیص اعتیاد نشانه‌‌ های خاصی وجود دارد که می‌ توانید بررسی کنید تا سوء ظن‌ تان را تایید یا رد کنید. به ‌‌خصوص، مجموعه‌‌ ای از نشانه‌‌ های هشدار روان‌‌ شناختی وجود دارد که نشان می‌‌ دهد فرد احتمالا با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌ کند.

در واقع علائم ابتدایی اعتیاد اولین قدم بمنظور ترک کردن اعتیاد است، چون معمولا فرد معتاد، اعتیاد خود را انکار کرده و در برابر پیشنهادات اطرافیان مبنی بر ترک مقاومت به خرج می دهد.

علائم روانی و رفتاری اعتیاد چیست؟ (نشانه معتاد بودن در رفتار)

علائم ظاهری اعتیاد به ماری جوانا

فارق از دلیل معتاد شدن هر فردی، در ادامه به مهم ترین علائم اعتیاد می پردازیم تا تشخیص معتاد بودن فرد برایتان مسجل شود اما یادتان باشد علائم زیر باید برای مدتی طولانی در فرد دیده شود تا معتاد بودن او قطعی شود.

۱- از اولین نشانه های اعتیاد و سوء مصرف مواد، تغییرات در شخصیت و خلق است

یکی از اولین نشانه های معتاد بودن به مواد مخدر و نه انواع دیگر اعتیاد همچون اعتیاد به عشق یا اعتیادهای رفتاری، تغییر در طرز برخورد یا نگرش‌ های کلی فرد و یا شخصیت او و ایجاد اضطراب اجتماعی می باشد.

اگر دوست شما یا یکی از اعضای خانواده‌ تان ناگهان رفتاری متفاوت از رفتار هنجار را آغاز کرده است، باید این را به عنوان یک نشانه بالقوه در نظر بگیرید که می‌ تواند نشان‌ دهنده مصرف انواع مواد مخدر باشد

برای مثال، اگر دوست‌ تان که معمولا فردی شاد و مثبت بوده است، ناگهان افسرده می‌ شود و منفی­ بافی می‌ کند، ممکن است لازم باشد با او صحبت کنید تا بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و بدانید آیا می‌ توانید به آن‌ ها کمک کنید.

بله، از علائم رفتاری اعتیاد می‌ تواند تغییرات ناگهانی در خلق و رفتار باشد. فرد ممکن است در حالی که می‌ خندد ناگهان خشمگین شود و گاهی ممکن است در حالی که چیزی برای خندیدن وجود ندارد بخندد یا در حالی که چیزی برای عصبانی شدن وجود ندارد عصبانی شود.

در واقع یکی از راه های تشخیص معتاد بودن فردی، دقت به علائم رفتاری اعتیاد است. البته باید در این کار استاد شوید چون خیلی از آن ها می توانند رفتارشان را مدیریت کنند تا هر کسی متوجه نشود

فرد ممکن است خیلی سریع از خلقی به خلق دیگر نوسان داشته باشد، مثلا لحظه‌ ای بیش از حد پر کار و لحظه‌ای دیگر کاملا ساکت و آرام و سپس دوباره بی­قرار شود. یا ممکن است خلق‌ های عجیب و غریب و زود رنجی خاصی داشته باشد که در مورد او معمول نیست.

۲- از دست دادن انگیزه یکی دیگر از علائم اعتیاد می باشد

همانطور که قبلا در ویکی روان گفتیم، از دست دادن انگیزه و بی هدف شدن از علائم اولیه اعتیاد به مواد مخدر (مانند ماده مخدر هروئین) است!

به خصوص در نوجوانان یک نشانه روان‌ شناختی مربوط به سوء مصرف مواد می‌ تواند از دست دادن انگیزش یا سائق‌ های درونی باشد.

دوست شما ممکن است دیگر به چیزهایی که پیش از این انجام می‌ داد و از انجام آن‌ ها لذت می‌ برد علاقه‌مند نباشد و در نتیجه ممکن است فقط بخواهد در خانه بماند و از انجام هر گونه کار سرگرم‌ کننده یا متفاوتی خودداری کند

فردی که اعتیاد به مواد مخدر پیدا کرده است ممکن است همچنین بی‌ حال‌ تر و کم‌ انرژی‌ تر از قبل به نظر برسد، این حالت به خودی خود می‌ تواند باعث شود انگیزه داشتن برای کارها و افرادی که پیش از این برای فرد مهم بودند، دشوارتر شود.

۳- از کجا بفهمیم فردی معتاد است؟ تمرکز کردن برایش دشوار می شود

مشاوره درمان اعتیاد به گل

کسانی که سوء مصرف مواد دارند اغلب در متمرکز ماندن مشکل دارند، یعنی حالتی که باعث می‌ شود ماندن در مدرسه یا موفقیت در محل کار برایشان دشوار شود.

وقتی کسی ناگهان توانایی خوب عمل کردن نسبت به قبل را از دست می‌‌ دهد، این حالت می‌ تواند نشانه های اعتیاد و سوء مصرف مواد باشد.

۴- نشان دادن هیجانات منفی فراوان

ابراز هیجانات منفی زیاد می‌ تواند از نشانه های اعتیاد و سوء مصرف مواد باشد. برای مثال، فرد ممکن است ناگهان حقیقتا مضطرب شود، بترسد یا حتی رفتار پارانوئیدی داشته باشد (به دیگران مشکوک باشد) حتی زمانی که دلایل روشن یا آشکاری برای وجود چنین احساسی وجود ندارد.

افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، همچنین ممکن است نسبت به قبل گوشه­ گیر‌تر شوند و بیشتر علاقه ­مند باشند خودشان تنها باشند تا این که وقتشان را با دیگران سپری کنند

این هیجانات منفی احتمالا بی‌ مقدمه رخ دهند، اما می­ توانند بر شخصیت فرد معتاد غلبه کنند طوری که به راحتی معتاد بودن او برای اطرافیان­شان قابل تشخیص باشند. البته بروز هیجانات منفی می تواند از علائم بازگشت اعتیاد در فرد هم باشد که بعد از پروسه ترک صورت می گیرد.

۵- مشکل در حافظه از علائم روانی اعتیاد است

منظور این نیست که فرد معتاد کلا حافظه اش را از دست می دهد، بلکه بسته به نوع مواد مخدری که مصرف می کند مشکلاتی در بازیابی اطلاعات قدیمی خواهد داشت.

این افراد در بازیابی اطلاعات از حافظه کوتاه مدت مشکل خواهند داشت و نمی توانند بعضی از اتفاقات روزانه را به خوبی به یاد بیارند. این اتفاق در صورت مصرف مواد مخدر صنعتی بیشتر رخ می دهد.

۶- کاهش میزان اعتماد به نفس

اعتیاد به مواد مخدر بدن شک آسیب های جسمانی زیادی به همراه خواهد داشت و فرد معتاد هم متوجه این تغییرات منفی خواهد شد.

یکی از علائم معتاد بودن فرد این است که به مرور زمان از میزان اعتماد به نفس و عزت نفس او کاسته می شود و به طور کلی در صورت ادامه دار بودن اعتیادش، به فردی دیگر تبدیل خواهد شد.

قبلا در سایت ویکی روان درباره علائم کم بودن اعتماد به نفس صحبت کردیم که می توانید مطالعه کنید.

۷- بی انگیزگی از دیگر نشانه های روانی اعتیاد است

زندگی بیشتر افراد معتاد به بودن در لحظه حال معطوف می شود، زندگی در حال خوب است اما آنها هیچ انگیزه ای برای فکر کردن به آینده ندارند چون هیچ نقطه روشنی در آن نمی بینند.

خانم در بخش مشاوره آنلاین ترک اعتیاد ویکی روان می پرسیدند از کجا بفهمیم همسرمان معتاد است یا نه؟ علاوه بر موارد بالا، بی انگزه شدن هم از علائم اعتیاد همسر می تواند باشد چون مصرف مواد مخدر تاثیرات روانی بسیار زیادی دارد.

علائم جسمی اعتیاد کدامند؟ (نشانه معتاد بودن در ظاهر)

علائم اعتیاد به هروئین
علائم اعتیاد به هروئین

تشخیص اعتیاد با توجه به نشانه های ظاهری همیشه ساده نیست، چون بعضا آنها می دانند چطور معتاد بودن خود را پنهان کنند.

۸- عدم رعایت بهداشت یکی از علائم معتاد بودن افراد است

اما یکی از اولین نشانه های اعتیاد در افرادی که اعتیاد سخت دارند عدم رعایت بهداشت فردی است، آنها علاقه ای به رعایت بهداشت ندارند.

۹- تغییر اشتها

تغییر در اشتها هم یکی از علائم جسمی اعتیاد است، البته هر نوع ماده مخدر، تاثیری متفاوت بر میزان اشتها خواهد داشت.

برای مثال مصرف ماری جوانا باعث افزایش اشتهای فرد می شود اما کوکائین میزان اشتها را کاهش می دهد. پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله علائم اعتیاد به ماری جوانا بیندازید.

۱۰- دقت در تغییر ساعات خواب یکی از راه های تشخیص اعتیاد است

هر نوع ماده مخدر تغییری خاص در میزان خواب فرد معتاد خواهد داشت، یا بی خواب می شوند یا خواب آنها زیادتر می شود!

۱۱- بی تابی در صورت عدم مصرف 

این راحت ترین راه تشخیص اعتیاد فرد معتاد است که به خصوص در مواردی مانند اعتیاد نوجوانان زیاد دیده می شود. اگر برای چند ساعت یا در موارد اولیه، برای چند روز مصرف نداشته باشند تمام علائم جسمی اعتیاد که شامل بی تابی و بی قراری است به سراغشان می آید.

نتیجه گیری

بهترین روش ترک اعتیاد به متادون

صرفا با درک کردن نشانه های اعتیاد به مصرف مواد (به خصوص تغییرات روان­شناختی که در نتیجه مصرف مواد رخ می­ دهد) می ­توانید هر چه سریع­تر قبل از این که بیش از حد دیر شود، کمکی که به آن نیاز دارند را به دوستان یا اعضای خانواده­ تان بدهید.

برنامه­ های روان درمانی و سم­زدایی متعددی در حال حاضر وجود دارند که می­ توانید در مورد آن با فرد معتاد صحبت کنید و حمایت و پشتیبانی که آن­ها نیاز دارند تا دوباره پاک شوند را برای آن­ها فراهم آورید.

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

همانطور که مشاهده کردید نشانه معتاد بودن یک فرد و علائم رفتاری و جسمانی اعتیاد کم نیستند و با کمی دقت و ریز بینی می توانید به آنها پی ببرید.

اگر به هر دلیل فردی از اطرافیان و عزیزنتان درگیر پدیده اعتیاد شده اند می توانید با مشاهده علائم اعتیاد، در بخش مشاوره روانشناسی ترک اعتیاد سایت ویکی روان بمنظور درمان قطعی آن با مشاور مورد نظرتان جلسه مشاوره برگزار کنید:

ترک اعتیاد آنلاین با کمک روانشناسی

منبع: تیم تحریریه سایت ویکی روان و priorygroup

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ (معنی فوبی اجتماعی)

اضطراب اجتماعی یکی از اختلالات بسیار رایج در جامعه است و افراد بدون اینکه بدانند، …

۲ دیدگاه ها

  1. تیک پیدا میکنن، صورتشون خراب میشه، پرخاشگر هم میشن

  2. خیلی واشحه مشکلاتشون. باید به چشاشون نگاه کنی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *