اعتیاد

معنی اعتیاد چیست و معتاد کیست؟(روانشناسی اعتیاد)

شاید ندانید معنی اعتیاد چیست یا معتاد کیست اما شناخت تعریف اعتیاد از نظر روانشناسی کمک زیادی می کند تا بتوانیم با این بیماری بهتر آشنا شویم و بدون پیش داوری آن را بررسی کنیم. مشاهدات به دست آمده از جلسات مشاوره آنلاین ترک اعتیاد نشان می دهد عدم آشنایی افراد با مفهوم بیماری اعتیاد اولین دلیل ابتلا به این مشکل می باشد. خب به نظر شما اعتیاد چیست و معتاد کیست؟ در ادامه این مطلب سایت مشاوره آنلاین ویکی روان بیشتر به بررسی اینکه تعریف اعتیاد چیست می پردازیم.

تعریف اعتیاد چیست ؟ منظور از روانشناسی اعتیاد چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

شاید فکر کنید درک معنی اعتیاد بسیار ساده است اما اینطور نیست. این بیماری روانی آنقدر گسترده است که باید به خوبی تعریف اعتیاد را درک کنید تا بتوانید راه هایی برای پیشگیری و درمان آن اتخاذ نمائید.

اعتیاد به شرایطی اطلاق می شود که یک فرد به استفاده از مواد و یا رفتاری روی می آورد که مجبور است دائما آن را تکرار کند. در بیشتر موارد انجام این امور باعث آزار فرد و اطرافیان او می شود اما کنترل خاصی بر آنها ندارد و محکوم به تکرار آنها می باشد.

بنابر روانشناسی اعتیاد این تکرارها عواقب خطرناک و مضری برای فرد خواهند داشت که با سختی زیاد می تواند آنها را رها کند.

اعتیاد می تواند شامل استفاده از موادی همچون الکل، مواد مخدر استنشاقی، افیونی، کوکائین، نیکوتین و دیگر مواد مخدر و یا اعتیادهای رفتاری همچون قماربازی باشد

در این مطلب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان به بررسی این پرسش می پردازیم که تعریف بیماری اعتیاد چیست، معتاد کیست و منظور از روانشناسی اعتیاد چه می باشد؟

شواهد علمی بسیاری نشان می دهند که:

این مواد و یا رفتارهای اعتیادآور، با ویژگی های کلیدی زیستی همراه می باشند، گذرگاه های مغز را فعال کرده و باعث تاثیر و تقوت آن ها می شوند.

از جمله معایب این مواد می توان بر تاثیر آن ها بر روی انتقال دهنده های عصبی دوپامین اشاره کرد. هم استفاده از مواد مخدر و هم رفتار هایی همچون:

قمار، باعث افزایش مشکلات سلامت ذهنی همچون بروز نشانه های افسردگی و اضطراب و یا دیگر مشکلات زودرس می شوند

این اعتیادها نه تنها باعث درگیر کردن بسیاری از مکانیزم های مغز می شود. بلکه به بسیاری از رویکرد های درمانی مشابه نیز واکنش نشان می دهند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
گیلدا عیسی پور گیلدا عیسی پور
دکتری روانشناسی
از 62,000 هزار تومان
مشاهده
شیلا توکلی شیلا توکلی
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
مشاهده
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 115,000 هزار تومان
مشاهده
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
صبا مهرپور صبا مهرپور
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
بهاره محسنی بهاره محسنی
مشاور روانشناس
از 90,000 هزار تومان
مشاهده
علیرضا مرادی علیرضا مرادی
مشاور حقوقی خانواده
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده

معادل انگلیسی اعتیاد چیست؟

معنی اعتیاد چیست؟

اعتیاد به انگلیسی Addiction می شود که از کلمه Addict ریشه می گیرد و ترجمه آن به زبان فارسی بیماری اعتیاد می شود.

فرد معتاد کیست؟ به چه کسی معتاد گفته می شود؟

معنی معتاد (Addicted) و اعتیاد با هم آمیخته شده اند. در جواب پرسش معتاد کیست باید گفت:

معتاد کسی است که نمی تواند رفتارهای عادت گونه خود را ترک کرده و با خواست و اراده آنها را متوقف نماید چون به انواع مختلف اعتیاد گرفتار شده و ترک عادت برای او بسیار سخت است!

ربطی ندارد دلیل معتاد شدن او چیست یا فرد به چه چیزی معتاد است، در هر صورت اعتیاد به کارهایی گفته می شود که اگر انجام نشوند، زندگی فرد معتاد را دستخوش تغییرات ناخوشایند می کنند.

آثار سوء مصرف اعتیاد چیست؟

استفاده بیش از اندازه و غیر قابل کنترل از مواد اعتیادآور و یا کلا رفتارهایی همچون قمار، عواقب پیچیده ای بر روی تقویت، تحرک و سیستم مغز دارند.

اعتیاد در روابط اجتماعی، روابط عاطفی و حتی میل و اشتیاق به انجام کارهای روزانه اختلال ایجاد می کنند

در روانشناسی اعتیاد گفته شده که استفاده مداوم از این مواد و رفتارها باعث به خطر افتادن روابط در محل کار و تحصیل نیز می شود.

یکی دیگر از ویژگی های مخرب اعتیاد این است که:

فرد مبتلا، ممکن است علیرغم آسیب دیدگی های جسمی و فیزیکی بسیاری که دارد، به کار خود ادامه دهد

بدین ترتیب، پس از مدتی بدن به ماده اعتیاد آور عادت کرده و نمی تواند بدون آن عمل کند. بدین دلیل که عملکرد های اجرایی مغز نیز تحت تاثیر اعتیاد قرار می گیرند.

فرد مبتلا متوجه نمی شود که رفتارهایش به دلیل اعتیاد می باشند و برای خود و دیگران مشکل بوجود می آورد. پس از مدتی، ادامه دادن به استفاده از لذت های اعتیاد، باعث تسلط آن مواد بر فعالیت های فرد می شود و تمام علائم و نشانه های اعتیاد در او دیده می شوند!

اما دلیل اعتیاد چیست؟ ریشه اعتیاد چیست؟

بعد از شناخت معنی اعتیاد در پاسخ به اینکه دلیل اعتیاد چیست باید بگیم :

هیچ علتی برای اعتیاد وجود ندارد

اگرچه ژنتیک و دیگر فاکتور های بیولوژیکی ممکن است احتمال افتادن در دام اعتیاد را افزایش دهد اما فاکتورهای اجتماعی، روانی و محیطی، تاثیر مهم تری در بوجود آمدن این مشکل دارند و حتی ویژگی های شخصیتی هم در این امر دخیل نمی باشند.

روانشناسی اعتیاد بسیار پیچیده است اما در هر صورت برای آشنایی بیشتر با معنی اعتیاد باید بدانید که دلیل مشخص و قاطعی برای ابتلا به اعتیاد وجود ندارد!

علت ابتلا به اعتیاد چیست؟

روانشناسی اعتیاد چیست
روانشناسی اعتیاد

نداشتن تحمل در برابر فشارهای زندگی و دیگر احساسات نیز می تواند در این امر تاثیر مهمی داشته باشند. اگرچه همه انواع اعتیاد ها باعث ایجاد احساس ناامیدی، شکست، شرمندگی و گناه در فرد می شوند.

شواهد نشان می دهند که امکان بهبود در هر فردی وجود دارد و روش ها بسیاری برای ترک اعتیاد موجود می باشند

افرادی که به اعتیاد دچار هستند می توانند با ترک اعتیاد با کمک خود، سلامتی فیزیکی، احساسی و حتی عملکردهای اجتماعی شان را دوباره بدست آورند.

اما برخی دیگر ترجیح می دهند تا از موسسات و شبکه های مخصوص این کار کمک بگیرند.

انواع کلینیک روانشناسی و موسسات بالینی، موسسات معتبری هستند که با کمک متخصصین خدماتی مبتنی بر ترک اعتیاد را در اختیار شما می گذارند.

البته خوب است نیم نگاهی به راه های پیشگیری از اعتیاد هم داشته باشید. چون افراد مستعد به اعتیاد زیادی در اطراف ما وجود دارند که نیازمند کمک هستند. در واقع آشنایی بیشتر با معنی اعتیاد به مردم کمک می کند تا با شناخت این بیماری اطرافیان و افراد معتاد را بهتر درک کنند!

پیشنهاد می کنیم مقاله ارتباط افسردگی و اعتیاد چیست را در ویکی روان مطالعه کنید تا به ضرورت کنار گذاشتن این بیماری و مبارزه با دلیل اعتیاد پی ببرید

مسیر ترک اعتیاد چیست؟

مسیر ترک اعتیاد به ندرت می تواند با موفقیت ۱۰۰ درصد همراه باشد و گاهی اعتیاد دوباره عود کرده و فرد به استفاده از مواد مخدر روی می آورد. اما قطعا این پایان راه نیست. روانشناسان می گویند:

افرادی که حدودا ۵ سال از ترک و بهبودی آن ها می گذرد، میزان احتمال عود کردن شان بیشتر از دیگر افراد عادی نمی باشد

متخصصین روانشناس از نتایج به دست آمده از معنی اعتیاد و جلسات مشاوره روانشناسی ترک اعتیاد به این نتیجه رسیده اند که همه انواع اعتیاد به این صورت می باشند.

اگر دنبال درمان قطعی بیماری اعتیاد هستید باید بدانید که اعتیاد بیش از نیاز جسم، یک بیماری روانی است! می توانید در بخش مشاوره روانشناسی درمان اعتیاد در سایت ویکی روان، با بهترین روانشناس ها برای درمان قطعی اعتیاد، جلسه مشاوره روانشناسی برگزار نمائید.

ریشه اعتیاد چیست؟

خب به این سوال پاسخ دادیم که روانشناسی اعتیاد چیست و معتاد چه کسی است. شناخت معنی اعتیاد کمک زیادی بر علت سنجی آن دارد، اما در پاسخ به سوال علت اعتیاد چیست باید گفت:

هر گونه اعتیاد معمولا پس از رخنه کردن ناامیدی و شکست در فرد ایجاد می شود!

مسائلی که باعث بروز این احساسات می شوند، در هر فردی متفاوت می باشد (درمان نیز باید با شناخت این مسائل شروع شود).

رفتارهای اعتیاد آور نیز معمولا برای تسکین این احساسات انجام می شوند. این مسئله بدین دلیل انجام می شود که:

رفتن به سمت اعتیاد (یا حتی تصمیم به انجام آن) باعث احساس قدرت و کنترل نسبت به مشکلات می شود

این احساس چنان قوی است که فرد هیچگاه در زندگی اش آن را تجربه نکرده است. مواد مخدر باعث رسیدن فرد به این خواسته می شوند. زیرا می توانند احساسات منفی فرد را تغییر دهند و حتی کنترل کنند.

تاثیر رفتارهای اعتیاد آور در ایجاد وابستگی به اعتیاد چیست؟

درمان آنلاین اعتیاد

همچنین رفتارهای اعتیاد آور نیز از این جهت که باعث تغییر حال و هوای فرد می شوند، می توانند همچون مواد مخدر برای فرد عمل کنند (و به فرد احساس قدرت بدهند).

بدست آوردن قدرت و امید و دوری از شکست و ناامیدی با استفاده از مواد و رفتارهای اعتیاد آور، هدف روانی اعتیاد محسوب می شود.

حالات ناامیدی و ناراحتی که باعث بوجود آمدن رفتارهای اعتیاد آور می شوند، باعث خشم و غضب نیز خواهند شد

این خشم می تواند یک واکنش نرمال به احساسات ناراحت کننده و جدی باشد که فرد قادر به کنترل آن ها نیست. این خشم در پشت پرده اعتیاد نهفته می ماند اما گاهی هم شاهد خشم افراد معتاد هستیم – خشمی که شدید و قدرتمند است. اما در پشت آن ناتوانی وجود دارد.

این خشم می تواند قدرت قضاوت و داوری فرد معتاد را تحت تاثیر خود قرار دهد. این مسئله دقیقا به دلیل ناتوان بودن فرد بر اثر خشم اتفاق می افتد:

خشمی که فاقد قدرت تشخیص و قضاوت است و باعث ایجاد رفتار های غیر عقلانی مخربی می گردد

خشم از تنهایی و ناامیدی همیشه در رفتارهای فرد معتاد دیده می شود.

اگر این احساسات بطور مستقیم بیان شوند، اعتیادآور نیستند اما میتوانند از نشانه های اعتیاد باشند. پیشنهاد می کنیم مقاله علائم و نشانه های استرس را در سایت ویکی روان مطالعه کنید.

مثالی از انواع اعتیاد که برای شناخت مفهوم بیماری اعتیاد مهم است

قبلا در مطلبی جداگانه در سایت ویکی روان به بررسی انواع اعتیاد پرداختیم. اما برای روشن تر شدن سوال اعتیاد چیست به این مثال دقت کنید:

هنگامی که یک فرد سیل عظیمی از احساس ناامیدی و تنهایی را در خود دارد. هنگامی که با بی انصافی به رئیسش اعتراض می کند (مثلا انتقادهایش ناشی از مشکلات قدیمی هستند) و به طرز وحشیانه ای در اداره به رئیس خود حمله ور می شود، این رفتار اعتیاد محسوب نمی شود.

اما اگر این خشم و احساسات را در خود فرو بریزد و به جای حمله کردن به رئیس، به خانه برود و شروع به مصرف الکل یا مواد مخدر کند. این مصرف، از آنجایی که به اندازه حمله کردن، خشمش را تسکین می دهد، بیماری اعتیاد محسوب می شود.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
جمیله احمدپور جمیله احمدپور
دکترای روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
مشاهده
محمد رضا سعید فیروزه محمد رضا سعید فیروزه
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
مشاهده
سحر بهروزیان سحر بهروزیان
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
مارال حقیقی کرمانشاهی مارال حقیقی کرمانشاهی
دکتری روانشناسی
از 120,000 هزار تومان
مشاهده
صفیه محمدی صفیه محمدی
دکترای روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
بی بی ناز غیابی بی بی ناز غیابی
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
بهشته طهماسبی زاده بهشته طهماسبی زاده
دکتری روانشناسی
از 54,000 هزار تومان
مشاهده
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

اگر این مصرف بطور دائم راهی برای تسکین احساسات و مشکلات آن فرد قرار گیرد، فرد همیشه این کار را انجام خواهد داد. ما چنین رفتارهای اجباری را بیماری اعتیاد می نامیم.

یادتان باشد، یکی از روش های موثر در ترک اعتیاد استفاده از خدمات مشاور روانشناس آنلاین و حضوری می باشد روانشناسی با تمرکز بر روی جنبه روحی روانی افراد کمک زیادی به ترک انواع اعتیاد می کند.

در این دوران افراد زیادی از نوجوان گرفته تا بزرگسال درگیر انواع بیماری اعتیاد به مواد مخدر و… هستند و علاقه دارند، ترک اعتیاد را در خانه، انجام دهند.

اگر برای شما سوال است که چگونه به فرد معتاد انگیزه دهیم، ما برای شما در سایت ویکی روان خدمات مشاوره ترک اعتیاد آنلاین را قرار داده ایم تا با کمک ما، شما و اطرافیانتان از شر این بیماری رها شوید.

شما عزیزان می توانید از سراسر ایران و جهان از خدمات مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان برای غلبه بر بیماری اعتیاد استفاده نمائید.مشاوره ترک اعتیاد آنلاین

تصویر ویکی روان

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. من هم اعتیاد دارم
  اعتیاد به سکس
  نمی تونم ازش فاصله بگیرم
  زندگیم شده زن و رابطه

  1. دوست عزیز سلام
   ممنون که صادقانه همراه هستید
   این نوع اعتیاد اصلا خوب نیست البته هر نوع اعتیادی مضرات خودش را دارد اما اعتیاد به رابطه جنسی خیلی خیلی آسیب رسان هست
   رابطه جنسی یک نیازه که باید در مسیری درست رفع بشه
   فقط همین
   بیشتر از حدی درگیرش نشوید

   1. شاید بهروز نیاز جنسیش بالاست و با اعتیاد فرق داشته باشه!
    آسیب رسان!!! حالا اگه یه زن بگه من هر شب سکس میخوام ولی شوهرم نمیتونه، اونوقت میگید طبیعیه و نیاز زنه! و مرد رو محکوم میکنید! نمونه شو تو نت دیدم.
    مردم، نصف نت چرندیاته. از محتواهای مرد ستیزانه گرفته تا انواع شستشوی مغزی خصوصا حول سکس و مسائل جنسی. کاملا مهندسی شده. در متن و یا به کمک تصاویر. خصوصا در سایتهای روانشناسی و پزشکی. بازم میگم، نت و کلا رسانه پر از چرندیاته. مردم فریب نخورید، اکثریت اینایی که در سایتها و رسانه ها میان نظر میدن خودشون همدست ادمین سایتها هستند و به طرق مختلف فیلم بازی میکنند. عضو ارتش بزرگ سایبری اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا