آیا درمان اعتیاد ممکن است؟

آیا درمان اعتیاد ممکن است؟

به راستی آیا درمان اعتیاد ممکن است؟ اعتیاد این بلای خانمان سوز دامان بسیاری را گرفته است. خانواده های زیادی به خاطر وجود عضوی معتاد از هم پاشیده و یا درگیر مشکلات بسیار شده اند. اعتیاد انواع گوناگون دارد که همه آنها مضر بوده و هیچ راه توجیحی ندارند. بسیاری از افراد برای رهایی از دام اعتیاد به فکر ترک آن میافتند و همواره این سوال در ذهن آنها تکرار میشود که آیا واقعا درمان اعتیاد ممکن است. قصد داریم در این متن کوتاه به بررسی درمان اعتیاد از زوایای گوناگون بپردازیم تا راه گشای کسانی باشد که قصد ترک آن را دارند. پیش از آغاز خوب از به نشانه های اعتیاد بپردازیم.

با ویکی روان همراه باشید.

اکنون که اعتیاد را به عنوان یک اختلال و یک بیماری مزمن پذیرفتیم این سئوالات مطرح می شود که  ” آیا درمان اعتیاد ممکن است؟ ” و ” آیا اعتیاد به طور موفقیت آمیزی درمان می شود ؟ “  در پاسخ به این سئوالات باید گفت:

بله ، خوشبختانه اعتیاد یک بیماری قابل درمان است و یک محکومیت مادام العمر نیست . همانند سایر بیماری های مزمن ، اعتیاد می تواند با موفقیت درمان شود.

آیا درمان اعتیاد ممکن است؟ چگونه؟

درمان اعتیاد به افراد این امکان را می دهد که در برابر اثرات قدرتمند و مخرب مصرف مواد بر روی مغز و رفتارشان بایستند و بار دیگر کنترل زندگی خود را بدست گیرند. جای بسی خوشحالی دارد که مغز توانایی بالقوه برای ترمیم خود را دارست و حداقل به صورت نسبی بعد از مدت طولانی عدم مصرف، می تواند به فعالیت عادی و سابق خود بازگردد !

وقتی می گوییم اعتیاد یک بیماری مزمن است منظور از مزمن بودن این است که بازگشت به سوء مصرف مواد نه تنها غیرممکن نیست بلکه محتمل است. بیماری اعتیاد در پیدایش مجدد علایم مانند بیماری های نظیر دیابت، پرفشاری خون (افزایش فشار خون) و آسم عمل می کند.

درمان انواع اعتیاد

احتمال بازگشت بیماری دیابت بین ۳۰ تا ۵۰ درصد، احتمال عود بیماری های پرفشاری خون و آسم بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و میزان عود در وابستگی به مواد مخدر بین ۴۰ تا ۶۰ درصد می باشد و تمامی بیماری های مزمن ذکر شده در بالا نیاز به تغییرات در جنبه های فیزیولوژیک و مخصوصا تغییرات عمیق در زمینه های رفتاری را دارد و عود به معنای عدم موفقیت نیست بلکه باید به عنوان هدف مداخله مورد توجه قرار گیرد.

این مصاحبه را بخوانید: تولدی دیگر با رهایی از دام اعتیاد

در بیمار معتاد بازگشت به مصرف مواد نشان می دهد که درمان باید دوباره انجام گیرد یا تعدیل شده و یا اینکه با درمان معادل جایگزین شود! پس هیچگاه در صورت بازگشت به مصرف مواد حتی پس از یک دوره طولانی پاک بودن، از درمان نامید نشوید و این را بدانید که بازگشت و لغزش به مصرف دوباره مواد مخدر جزئی محتمل از درمان اعتیاد است.

در پاسخ به سوال آیا درمان اعتیاد ممکن است؟ تحقیقات نشان داده موفق ترین راه درمان اعتیاد استفاده از دارو درمانی همراه با درمان های شناختی رفتاری است . در درمان های شناختی رفتاری به بیمار کمک میشود تا موقعیت هایی را که احتمال دارد به مصرف مواد روی بیاورد را شناسایی کند و از آن ها دوری گزیند و بیاموزد که چگونه با موقعیت جدید تطابق حاصل نماید.

با توجه به آنچه گفته شد عوامل زیستی و محیطی در شکل گیری اعتیاد افراد نقش دارند اما باید توجه داشت که دلایل اعتیاد به مصرف مواد در هر شخص نسبت به شخص دیگر فرق می کند و نمی توان برای تمام بیماران یک درمان جامع و یکسانی ارائه داد و باید درمان به گونه ای برای هر فرد شخصی سازی شود.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

برای درمان افسردگی فصلی چه باید کرد

۱۰ راه درمان افسردگی فصلی در روانشناسی

درمان افسردگی فصلی راه های زیادی دارد چون تنوع بیماری افسردگی فصلی زیادی است و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *