دسته بندی موضوعات جنسی

۱۱ خاصیت نزدیکی جنسی (بررسی فواید رابطه جنسی)

خاصیت نزدیکی جنسی آنقدر زیاد است که اگر از آن مطلع باشید حتما برایش برنامه ریزی می کنید! در جلسه های مشاوره روانشناسی سکسولوژی درباره مزایای سکس از دید علمی صحبت می شود، به همین خاطر قصد داریم در ادامه این مطلب سایت ویکی روان هم به بررسی و مطالعه فواید رابطه جنسی از دید روانشناسی بپردازیم.

فواید معاشقه چیست؟

با بخش مقاله های روانشناسی عمومی در ویکی روان همراه باشید.

همانطور که در مطلب آشنایی با تعریف رابطه جنسی گفتیم، دلایل زیادی برای داشتن ارتباط جنسی وجود دارد. یکی از این دلایل ایجاد رابطه ای مثبت بین زوجین است.

فعالیت جنسی مکرر فواید جسمی همچون:

فشار خون پایین

و مزایای عاطفی همچون کاهش استرس

را به همراه دارد و با بهبود روابط به شکل صمیمیت بیشتر و نرخ طلاق پایین تر مرتبط است.

اما منظور از “فواید سکس” چیست؟ هر چند که اکثر زوج ها “به طور متوسط”  رابطه جنسی را هر هفته تجربه می کنند، زمان ایده آل برای داشتن این رابطه چه مدت است؟

چه کاری می توانید برای شروع زندگی جنسی خود انجام دهید؟ در ادامه به بررسی این سوالات از دید روانشناسی می پردازیم.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
طاهره کیائی طاهره کیائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
بهاره محسنی بهاره محسنی
مشاور روانشناس
از 110,000 هزار تومان
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 125,000 هزار تومان
رضوان شمس رضوان شمس
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مهرانگیز متقی مهرانگیز متقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
مهندس محمد خانی مهندس محمد خانی
مهندس آی تی
از 150,000 هزار تومان
پریسا صالحی پریسا صالحی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
فرشته علی هاشمی فرشته علی هاشمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

چه تعداد ارتباط جنسی نیاز است؟

۱۱ خاصیت نزدیکی جنسی (بررسی فواید رابطه جنسی)

قبل از اینکه بیشتر به فواید روابط جنسی بپردازیم، باید به موضوع تعداد نزدیکی جنسی بین زن و مرد اشاره کنیم. چون فایده رابطه جنسی ارتباط مستقیم با تعداد آن دارد.

یعنی فردی که ماه یک بار ارتباط جنسی دارد آیا به همان میزان که فردی هفته ای دوبار سکس دارد از فواید و مزایای رابطه جنسی برخوردار است؟؟؟

ما می گوییم داشتن رابطه جنسی زیاد اما بیشتر از چه مدتی؟

میانگین داشتن رابطه جنسی چقدر است، و چه چیزی بر این عدد تاثیرگذار است؟

قبلا در ویکی روان در مقاله تعداد رابطه جنسی گفتیم که با وجود این که عدد جادویی برای رسیدن به رابطه جنسی مکرر و ایده آل وجود ندارد، نتایج چند مطالعه می تواند عددی تقریبی را پیشنهاد کند.

با توجه به مدت زمان ایده آل، مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که سلامت عمومی با تکرار رابطه جنسی در ارتباط است، اما فقط تا یک نقطه خاص.

با داشتن رابطه جنسی یک بار در هفته نسبت به نداشتن آن، رضایت مندی در رابطه به طور فزاینده ای افزایش می یابد. اما این رضایت مندی بیشتر از آن پیشرفتی نمی کند (و در واقع تا حدودی کاهش می یابد).

این عدد به طور متوسط با میانگین فعلی مطابقت دارد، اما باید نگران مشغله روز افزون زندگی خود باشیم.

با نگاهی به تعداد رابطه جنسی در دهه ۲۰۱۰، بزرگسالان در حال حاضر دارای ۹ بار رابطه جنسی در سال، کم تر از اواخر دهه ۱۹۹۰ هستند.

فواید سکس چیست؟

داشتن رابطه جنسی منافع عاطفی و روانی زیادی دارد که با کیفیت کلی زندگی به شدت مرتبط هستند. برخی از این منافع عبارتند از:

۱- احساس شادی کلی بعد از نزدیکی زیاد

براساس مطالعه ای درباره فواید رابطه جنسی موضوعات مربوط به آن که در سال ۲۰۱۵ در چین انجام شد، رابطه جنسی بیشتر و دارای کیفیت بالاتر احساس شادی را افزایش می دهد ( هر چند که رابطه جنسی ناخواسته موجب کاهش حس شادی می شود).

یادتان باشد ارتباط جنسی با کیفیت و رضایتمند باعث ایجاد مزایای زیاد می شود و با نارضایتی جنسی افراد از مزایای سکس دور می شوند!

۲- مزیت ارتباط جنسی این است که باعث تسکین استرس می شود

بسیاری از افراد مبتلا به استرس مزمن با رابطه جنسی تسکین می یابند.

گفته شده است که استرس دلیل برای داشتن روابط زناشویی کمتر در بزرگسالان است. این می تواند مزید بر علت باشد، چرا که رابطه جنسی می تواند تکنیکی برای کاهش استرس باشد.

بدن ما کورتیزون و آدرنالین (اپی نفرین) را یه عنوان بخشی از پاسخ به استرس ترشح می کند.

حتما بخوانید

این هورمون ها (واکنش ستیز یا گریز) می توانند به خستگی، فشار خون بالا، و موارد دیگر منجر شوند. رابطه جنسی زیاد می تواند با اثراتی که می تواند تا روز بعد به خوبی برطرف شوند، سطح این هورمون ها را کاهش دهد.

در واقع تجربه لذت جنسی واقعی باعث می شود افراد از تشویش و نگرانی های ذهنی دور بمانند.

۳- بهبود در خلق و خو یکی از خواص نزدیکی جنسی است

تقویت هوش جنسی

علم ثابت کرده تعدادی از مواد شیمیایی که بدن ما در طول رابطه جنسی آزاد می کند، می توانند بر احساس ما تاثیرگذار باشند.

در طول رابطه جنسی، مغز ما هورمون اندورفین آزاد می کند، ماده شیمیایی با “حس خوب” که می تواند تحریک پذیری را ایجاد کند و در درمان افسردگی موثر باشد.

هورمون دیگر، اکسیتوسین (“داروی در آغوش گرفتن”) است، که با تحریک نوک پستان و دیگر فعالیت های جنسی آزاد می شود

همچون با تاثیری که بر مادران پرستار دارد (اکسیتوسین مسئول واکنش به “ناامیدی” در تغذیه با شیر مادر استاکسیتوسین می تواند حس آرامش و رضایت را به وجود آورد.

در نهایت، ارگاسم سبب انتشار هورمون دیگری همچون پرولاکتین می شود که می تواند به خواب کمک کند. بله همانطور که می بینید از فواید رابطه جنسی منظم و مستمر بهبود شرایط روحی انسان، به واسطه تغییرات خلقی و روانی او است!

۴- بهبود خویشتن شناسی

رابطه جنسی می تواند عزت نفس را افزایش و احساس ناامنی را کاهش دهد، و منجر به نگرش مثبت بیشتر شود.

تجربیات به دست آمده از جلسات مشاوره آنلاین جنسی نشان می دهد افراد با سکس منظم از خود باوری و عزت نفس به مراتب بیشتری نسبت به نمونه های متفاوت برخوردار هستند.

مزایای فیزیکی داشتن رابطه جنسی منظم

این مسئله نسبتا مشهود است که رابطه جنسی سلامت عاطفی را بهبود می بخشد، اما فواید فیزیکی هم دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

۵- بهبود آمادگی جسمانی

رابطه جنسی نوعی از فعالیت فیزیکی است و مطالعات مختلف ارتباط ورزش با سلامت بهتر را نشان می دهند.

بر طبق بیانیه انجمن قلب آمریکا، رابطه جنسی معادل فعالیت های فیزیکی متوسطی همچون پیاده روی سریع یا بالارفتن از پله و گام برداشتن از روی دو پله است.

تحرکات در طول رابطه جنسی می تواند سبب سفت شدن و کشیدگی طبیعی ماهیچه های شکمی و لگن شود

در مود زنان، این بهبود در کشیدگی طبیعی عضلات به کنترل بهتر مثانه منجر می شود و ۲۰۰ کالری که در طول ۳۰ دقیقه رابطه مصرف می شود.

به همراه کاهش میل زیاد به غذا خوردن مرتبط با مواد شیمیای آزاد شده در طول رابطه جنسی، رشد چاقی در جامعه را کاهش می دهد. پس یادمان باشد دیگر خاصیت نزدیکی جنسی به سلامتی جسمانی در بلند مدت مربوط می شود.

۶- عملکرد ایمنی بهتر دیگر فایده رابطه جنسی زیاد است

۱۱ خاصیت نزدیکی جنسی (بررسی فواید رابطه جنسی)

فعالیت جنسی بیشتر تاثیرات مثبتی بر عملکرد ایمنی بدن را هم به دنبال دارد. به این معنی که احتمال سرماخوردگی یا آنفولانزا کم تر می شود.

ارتباط جنسی می تواند قدرت بدنی افراد را افزایش داده و توان آنها برای انجام کارهای روزمره را بالا ببرد.

۷- کاهش درد دیگر مزیت ارتباط جنسی است

هورمون اندورفین که در بالا گفته شد سبب احساس حال خوب و آرامش می شود، درد ( همچون میگرن و کمردرد) را نیز کاهش می دهد. دردهای مزمن و بی دلیل با ارتباط جنسی منظم از بین می روند و در فرد احساس خوشایندی ایجاد می کنند.

۸- فواید رابطه جنسی با اثرات قلبی همراه است

فعالیت جنسی (به جز خودارضائی) با فشار خون سیستولیک پایین تر مرتبط است.

فشارخون بالا هم به نوبه خود با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و دیگر بیماری ها ارتباط دارد.

تصور می شود که فعالیت جنسی به انقباض عروق خونی و افزایش رساندن اکسیژن و مواد مغذی به سلول های بدن کمک می کند و در عین حال فشار خون را کاهش می دهد

دانستن این موضوع درباره فواید سکس جالب است که داشتن رابطه جنسی خطر حمله قلبی را در افرادی که در معرض خطر هستند افزایش می دهد. اما داشتن رابطه جنسی بیشتر می تواند این نگرانی را کاهش دهد.

حتما بخوانید

در حالی که رابطه جنسی می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد و کسانی که در معرض خطر هستند باید با پزشک خود مشورت کنند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد نشان داد که این خطر در افرادی که دارای سطح بالایی از فعالیت جنسی منظم هستند، کاهش می یابد.

به عبارت دیگر و مشابه با دیگر شکل های فعالیت فیزیکی همچون دویدن، فعالیت نامکرر می تواند موجب ایجاد فشارخون بر شریان های قلب شود، اما فعالیت عادی می تواند محافظت کننده باشد.

۹- فایده رابطه جنسی برای مغز بسیار زیاد است!

در گذشته، مطالعه بر روی موش ها نشان داد که مقاربت مکرر با عملکرد شناختی بهتر و رشد سلول های مغزی جدید مرتبط است. اکنون مشخص شده است که همین امر ممکن است در مورد انسان هم صدق کند.

مطالعه ای درباره خواص نزدیکی جنسی در سال ۲۰۱۸ بر روی بیش از ۶۰۰۰ بزرگسال انجام شد که نشان داد که داشتن رابطه جنسی زیاد و به طور مکرر، با عملکرد بهتر حافظه در افراد بالای ۵۰ سال در ارتباط است.

۱۰- تاثیرات جنسی

مثل قدیمی “fake it till make it” (اونقدر تظاهر کن تا واقعی شوی) با مزایای سلامتی متناسب است. هر چه فعالیت جنسی و در واقع میل جنسی بیشتر باشد، وضعیت واژن در زنان بهبود می یابد.

همچنین برای زنان، مقاربت اغلب با دوره های سبک تر قاعدگی و گرفتگی های اذیت کننده کم تر همراه است. در مورد مردها، درحالی که تصور می شد رابطه جنسی زیاد و طولانی باعث افزایش سرطان پروستات می شود.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد که در مردانی که انزال بیشتری داشتند (۲۱ بار یا بیشتر در هر ماه) نسبت به مردانی که انزال کم تری داشتند (۷ بار انزال یا کم تر در هر ماه) احتمال ابتلا به بیماری کم تر بود

از آن جا که سرطان پروستات دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان است، این مسئله قابل توجه است.

پیشنهاد می کنیم مقاله فواید انزال شدن آقایان را حتما در ویکی روان مطالعه کنید تا بیشتر به خوبی های نزدیکی جنسی پی ببرید.

۱۱- فواید رابطه جنسی بر رابطه احساسی شما 

داشتن رابطه جنسی سالم غالبا می تواند به صورت جداگانه به نفع هر یک از شما باشد. اما به شیوه های مختلفی هم می تواند به رابطه شما کمک کند.

داشتن رابطه جنسی منظم در یک رابطه تک همسری می تواند سطح تعهد شما را بالا ببرد و به شما کمک کند تا ارتباطی عاطفی با همسر خود برقرار کنید.

وقتی که زوجین به این طریق با هم معاشقه می کنند، بیشتر با هم هستند و می توانند عشق خود را به یکدیگر گوشزد کنند.

نرخ طلاق در زوج هایی که رابطه جنسی کمی دارند در مقایسه با کسانی که رابطه جنسی زیاد  دارند به طور قابل ملاحظه ای بالاتر است!

علاوه بر دلایل اجتماعی، حتی فواید ارتباطی رابطه جنسی با مواد شیمیایی که بدن ما می سازد مرتبط است.

انتشار هورمون اکسیتوسین در بدن، علاوه بر ایجاد آرامش، می تواند به پیوند و ایجاد صمیمیت عاطفی بیشتر کمک کند. پس فایده رابطه جنسی تنها مربوط به فیزیک و جسم ما نمی شود و بر جنبه احساسی روابط هم تاثیر مستقیم دارد.

دیگر مزایای رابطه جنسی 

مشاوره جنسی آنلاین و تصویری در ویکی روان

تاثیرات فیزیکی دیگری هم با فعالیت جنسی بیشتر ارتباط دارند. همچون:

  • بهبود حس بویایی
  • دندان های سالم تر
  • هضم بهتر
  • و درخشندگی بیشتر پوست که با افزایش ترشح DHEA در بدن اتفاق می افتد

رابطه جنسی ناسالم می تواند مقیاس مزایا و خطرات آن را در مسیری مخالف هدایت کند. پیش از تمرکز بر این مزایا، اطمینان حاصل کنید که با شیوه های ایمن رابطه جنسی آشنایی دارید.

البته یادتان باشد فواید روابط جنسی زمانی خود را نشان می دهند که فرد اعتیاد به رابطه جنسی نداشته باشد و از آن به عنوان نیازی طبیعی از نیازهای بدن یاد کند.

خطرات داشتن رابطه جنسی کم

علاوه بر از دست دادن مزایای بالقوه رابطه جنسی، مقاربت کم خطراتی را به همراه دارد. پیش تر درباره عواقب نداشتن رابطه جنسی برای خانم ها در ویکی روان صحبت کردیم و گفتیم چه خطراتی در کمین آنها است!

ما از زمان تولد به گونه ای خلق می شویم که به رابطه جنسی تمایل داریم و فقدان رابطه جنسی می تواند باعث شود تا خلقت انسان از مسیر خود خارج شود.

داشتن یک زندگی با تعداد رابطه جنسی زیاد می تواند خطر وسوسه و عواقب مربوط به آن را کاهش دهد

متاسفانه، رابطه جنسی خیلی کم یکی از دلایل خیانت افراد متاهل است.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سعید بابایی سعید بابایی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
سعیده حسنی سعیده حسنی
مشاور روانشناس
از 300,000 هزار تومان
آناهیتا افخمی آناهیتا افخمی
مشاور روانشناس
از 210,000 هزار تومان
لیلا شکوری لیلا شکوری
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
لاله دستوری لاله دستوری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
پریوش شیخ الاسلامی پریوش شیخ الاسلامی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
فاطمه آریان سپهر فاطمه آریان سپهر
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
لیلا امینیان لیلا امینیان
دکترای روانشناسی
از 62,500 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان به شما

تعداد رابطه جنسی غالبا می تواند در طول زمان تغییر کند، اما این به آن معنی نیست که در طول زمان کم تر می شود.

اگر به این فکر می کنید که آیا رابطه جنسی می تواند به اندازه آغاز رابطه تان که در عشق ورزی پیشتاز بودید خوب باشد، پاسخ مثبت است

این رابطه با افزوده شدن چیزهایی که قبلا تجربه نکرده اید می تواند حتی بهتر هم شود: یک رابطه عاشقانه پایدار که به بلوغ می رسد و عمیق تر می شود.

شما دوست عزیز می توانید از سراسر دنیا در جلسات مشاوره غیرحضوری سکسولوژی و جنسی ویکی روان شرکت کرده و با مشاور مورد نظرتان به صورت صوتی، تصویری و متنی جلسه مشاوره برگزار نمائید.

برای مشاهده لیست مشاورین ویکی روان روی دکمه زیر کلیک کنید:

مشاوره جنسی متنی

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا