مطالب آموزنده درباره ازدواج در ویکی روان

10 پیش نیاز ازدواج کردن و تشکیل خانواده موفق

ضروریات ازدواج کردن از دید روانشناسی

پیش نیازهای ازدواج یعنی چیزهایی که ازدواج را ایمن نگه می دارد و از ریسک و اتفاقات ناخواسته دور می کند. در جلسات مشاوره آنلاین قبل ازدواج در سایت ویکی روان؛ توضیحات کامل درباره لیست پیش نیازهای ازدواج داده می شود. آگاهی از پیش نیاز های ازدواج تاثیر فوق العاده زیادی بر نتیجه نهایی یک ازدواج موفق خواهد گذاشت، اما همه این را می دانند؟ بدون شک خیر! در ادامه این نوشتار از سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان بیشتر در مورد اینکه پیش نیاز ازدواج چیست و چطور ایجاد می شود صحبت خواهیم کرد.

مهم ترین پیش نیاز های ازدواج و تشکیل خانواده

با بخش مطالب روانشناسی روز ویکی روان همراه باشید.

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهم‌ ترین فصول کتاب زندگی است. ازدواج می‌ تواند رضایت‌ آورترین و یا مایوس‌ کننده‌ ترین تجربه زندگی هر فرد باشد. این پدیده بر سلامت جسمی و روانی، نشاط و کارآیی فرد تاثیر چشمگیری بر جای می‌ گذارد.

هرگونه عجله و شتاب زدگی در ازدواج و فقدان تحقیق و مشورت با متخصصین کافی می‌ تواند نتایج مصیبت‌ باری به همراه داشته باشد.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
حانیه خوش لهجه حانیه خوش لهجه
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
سیما حداد سیما حداد
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
کورش مهدیون کورش مهدیون
مشاور روانشناس
از 150,000 هزار تومان
علیرضا سروش علیرضا سروش
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
آنیتا کشاورز کرمانی آنیتا کشاورز کرمانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

چرا شناخت پیش نیازهای ازدواج مهم است؟

رعایت موارد زیر احتمال موفقیت در انتخاب همسر موقع تشکیل خانواده و رضایتمندی از زندگی زناشویی را افزایش می‌ دهد. یادتان باشد به عنوان زن یا مرد باید بدانید پیش نیازهای ازدواج چیست و وظیفه شما در تامین آنها چیست. 

با این حال استفاده از خدمات مشاوره پیش از ازدواج کمک می کند زوجین در مسیر صحیح قرار بگیرند و علاوه بر آگاهی از پیش نیاز ازدواج، همدیگر را در کنار متخصص بشناسند. پیشنهاد می کنیم مقاله مشاوره پیش از ازدواج چیست را در ویکی روان مطالعه کنید.

۱- رعایت تناسب بین زوجین از مهم ترین پیش نیاز های ازدواج است

راهنمای ازدواج شاد و پایدار

رعایت تناسب در زمینه‌ ها‌یی چون

  • آداب و رسوم 
  • فرهنگ خانواده
  • میزان پایبندی به دستورات دینی و اخلاقی
  • تحصیلات
  • سن 
  • سطح درآمد

احتمال موفقیت در ازدواج را افزایش می‌ دهد.

فرقی نمی کند ازدواج مردن یا سنتی باشد، افرادی که در زمینه موارد یاد شده تناسب و شباهت بیشتری با یکدیگر دارند، در زندگی مشترک اختلافات کمتری خواهند داشت.

۲- دستیابی به استقلال مالی و عاطفی

هنگام تشکیل خانواده دقت داشته باشید که ازدواج با فردی وابسته به دیگران و کم اعتماد به نفس می‌ تواند تجربه‌ ای ناگوار و توام با ناکامی باشد.

حتما بخوانید

بر مبنای پیش نیاز های ازدواج طرفین در هنگام ازدواج باید توان تصمیم‌ گیری مستقل و اداره زندگی بدون کمک والدین را داشته باشند. در واقع هم برای زن و هم برای مرد، پیش نیازهای ازدواج موفق داشتن قابلیت تصمیم گیری و توانایی برقراری ارتباط با همسر می باشد.

البته این موارد بیشتر در جلسات مشاوره قبل از ازدواج مشخص می شوند، اما خودتان هم باید دنبال این ویژگی ها در همسرتان باشید.

۳- واقع بینی در زمینه ماهیت ازدواج ضروری است

انتظار اطاعت کامل، توقع تفاهم دائمی و عدم بروز اختلاف در زندگی زناشویی نمونه‌ ها‌یی از توقعات غیر واقع‌ بینانه در ازدواج هستند.

دستیابی به ازدواج موفق نتیجه مطالعه و یادگیری، تلاش و صبر و شکیبایی است و فعالیتی دائمی را طلب می‌ کند. شناخت واقع‌ بینانه افراد از یکدیگر و از پدیده ازدواج راه را برای دستیابی به موفقیت و رضایت خاطر هموار می‌ کند.

۴- یادگیری مهارت‌ ها‌ی ابراز وجود، مهار هیجانات منفی و حل اختلاف از پیش نیازهای ازدواج موفق است

ابراز وجود یعنی توان بیان خواسته‌ ها‌، افکار و هیجانات به طور مستقیم، صادقانه و مناسب. شک نکنید این از مهم ترین پیش نیاز های ازدواج موفق است چرا که باید بتوانید احساسات خود را به خوبی بیان کنید.

ابراز وجود مهارتی آموختنی است اما بسیاری از افراد به جای آن به پرخاشگری یا رفتارهای منفعلانه رو می‌ آورند تقویت مهارت ابراز وجود در پیشگیری از اختلافات زناشویی و افزایش رضایتمندی از ازدواج نقش مهمی دارد.

هیجانات منفی از قبیل خشم، اضطراب، یاس و… اگر به شیوه‌ ای نامناسب ابراز گشته و آرامش محیط خانه را در معرض تهدید قرار دهند بایستی ریشه‌ یابی و مهار شوند.

۵- افزایش آگاهی در زمینه مسائل عاطفی و جنسی

بی‌ توجهی به نیازهای عاطفی و جنسی شریک زندگی، موجب بروز نارضایتی، اختلاف و حتی وقوع طلاق می‌ شود.

لازم است کلیه افراد، قبل از رسیدن به سن ازدواج، در زمینه مسائل عاطفی و جنسی آموزش ببینند

در واقع ارائه آموزش‌ ها‌ی جنسی متناسب با موقعیت سنی از پیش نیاز های ازدواج است و می بایست از اوایل نوجوانی و توسط والدین یا افراد مطلع و قابل اعتماد (مانند روان‌ شناس و مشاور) انجام شود.

۶- توانایی درآمد زایی و استقلال مالی

استقلال مالی می تواند بر دوش هر دو نفر یا یکی از آنها یا هر دو نفر باشد.

اما در جامعه ایرانی بیشتر توانایی درآمد زایی بر دوش مردان است، با این حال اگر خانم شاغل هستند (دختر قوی و مستقل) می بایست در تامین مخارج زندگی کمک رسان همسرشان باشند. با این حال قابلیت درآمد زایی و تامین مستقیم نیازهای یک خانواده جدید از اصلی ترین پیش نیاز های ازدواج در هر جامعه است.

در بخش مشاوره کسب و کار ویکی روان راهنمایی کافی به زوج هایی که قصد کسب آزادی مالی دارند داده می شود.

۷- توانایی برقراری ارتباط با همسر و بلوغ فکری

مشاوره آنلاین قبل از ازدواج در ویکی روان

یکی از اساسی ترین موارد ضروری برای ازدواج کردن رسیدن به بلوغ فکری است. دختر و پسر باید در شرایط ذهنی و فکری پایداری باشند تا بتوانند وارد زندگی مشترک شوند.

دختر و پسری که بلوغ فکری نداشته باشند همیشه دچار مشکلات ریز و درشت هستند، آنها نمی توانند از پس مشکلات خود برآیند و روز به روز به آنها اضافه می کنند. در واقع عدم وجود بلوغ فکری باعث می شود زندگی مشترک در خطر مشکلات اساسی یا حتی جدایی قرار بگیرد.

بهترین کار در این موارد کمک گرفتن از مشاور ازدواج است تا زندگی را به مسیر صحیح وارد کند.

۸- توانایی تامین نیازهای اولیه زندگی مشترک

شاید فکر کنید عشق و علاقه برای شروع یک زندگی مشترک کافیست اما اینطور نیست!

علاوه بر صمیمیت و عشقی که باید بین زن و مرد وجود داشته باشد، توانایی تامین نیازهای اولیه زندگی مشترک مهم ترین پیش نیاز ازدواج کردن است. یعنی باید بتوانند مسائلی مانند:

  • مسکن
  • مخارج جاری زندگی مشترک
  • تامین نیازهای اولیه مانند خوراک و پوشاک

را برطرف کنند.

باز هم تاکید می کنیم، بسته به شرایط زندگی هر دو طرف می توانند در تامین موارد بالا با هم شریک باشند یا تامین آنها به عهده یکی از آنها باشد.

پیشنهاد ویکی روان برای مشاوره مربوط به ازدواج:

۹- توانایی در برقراری ارتباطات سازنده

برقراری ارتباط به بخش های مختلفی تقسیم می شود. هم با همسر، هم با دیگران و آشنایان و البته ارتباط با خانواده همسر که باید به خوبی انجام شود. در واقع توانایی برقراری ارتباط سالم یکی از زیر مجموعه های بلوغ فکری و اجتماعی است که باید به خوبی انجام شود.

10- داشتن توانایی حل مسئله

یکی از پیش نیازهای ازدواج کردن که روانشناسی تاکید زیادی بر آن دارد، توانایی حل مسئله است که به مرور و با بلوغ روانی افراد به دست می آید. این توانایی باعث می شود مشکلات تبدیل به فرصت شوند و افراد پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کنند.

یک پیش نیاز ازدواج که در جلسات مشاوره تلفنی پیش از ازدواج توسط متخصص مورد بررسی قرار می گیرد همین موضوع است. اگر بتوانید این توانایی را رشد دهید زندگی مشترک خوبی تجربه خواهید کرد.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
لیلا شکوری لیلا شکوری
دکتری روانشناسی
از 137,500 هزار تومان
مریم سادات موسی کاظمی مریم سادات موسی کاظمی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
مریم جاویدی مریم جاویدی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
مریم حاجی وزیری مریم حاجی وزیری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
جمیله احمدپور جمیله احمدپور
دکترای روانشناسی
از 300,000 هزار تومان
پریوش شیخ الاسلامی پریوش شیخ الاسلامی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
لیلا فراهانی لیلا فراهانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
مریم اصولی مریم اصولی
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

اگر قصد ازدواج کردن دارید، حتما به صورت حضوری یا آنلاین از خدمات مشاوره روانشناسی پیش از ازدواج استفاده کنید تا وضعیت شما به صورت اختصاصی توسط یک متخصص مورد بررسی قرار گیرد. بعضا با وجود به یک رابطه یا آشنایی با فردی جدید، درگیر روابط احساسی می شویم که قدرت تصمیم گیری را برای ما دشوار می کند.

شما دوست عزیز می توانید از سراسر ایران و جهان در بخش مشاوره صوتی و تصویری قبل ازدواج سایت ویکی روان شرکت کرده و با دید بازتری در مورد زندگی مشترک خود تصمیم گیری نمائید:

مشاوره قبل ازدواج اینترنتی

پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی، عضو تیم مشاوره آنلاین ویکی روان، عضو سازمان نظام روانشناسی، عضو سازمان علوم شناختی و سخنران برتر سمینارها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا