خانه / طلاق / بررسی پدیده ای با نام فرزندان طلاق
فرزندان طلاق

بررسی پدیده ای با نام فرزندان طلاق

هنگامی‌ که طلاق زنجیره خانواده را ازهم می‌گسلد، پدر و مادر هویت جداگانه‌ای می‌یابند، ولی آن کسی که دیگر نامی‌ ندارد و بی‌پناه و متزلزل در جامعه رها می‌شود فرزندان طلاق هستند. جدایی پدر و مادر یک اثر آنی و زودگذر نیست، بلکه در تمامی ‌مراحل زندگی فرزندان اثرات منفی و زیانباری را برجای خواهد گذاشت. آسیب‌شناسان اجتماعی براین باورند که پس از جدایی والدین، مسائل روحی و روانی بسیاری برای فرزندان طلاق ایجاد می‌شود.

تاثیر طلاق بر فرزندان طلاق چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

بدبینی به جنس والد دیگر و بی‌ خبر ماندن از روحیات و ساختار وجودی او که آسیب‌های آن بعدها در ازدواج چنین افرادی آشکار می‌گردد.

مشکلات روانی و جسمانی، تربیتی، احساس گناه، سردرگمی، اختلال در هویت، احتمال گرایش به بزهکاری را می‌توان از جمله آثار مخرب و زیانبار معنوی و مادی طلاق بر روی فرزندان طلاق برشمرد

آمارها نیز حکایت از این دارد که بیشتر بزهکاری‌های کودکان و نوجوانان ریشه در مسائل و مشکلات خانوادگی طلاق و از هم پاشیدگی کانون گرم خانواده دارد.

فرزندانی که بر اثر طلاق والدین، حامیان اصلی خود را از دست می‌دهند، بیش از دیگران در خطرند و به راحتی فریب ظاهر آراسته و سخنان فریبنده افراد را می‌خورند.

عواقب و پیامدهای طلاق برای فرزندان طلاق

با توجه به نتایج پژوهش‌های اخیر، عواقب و پیامدهای احتمالی طلاق یا تأثیر طلاق بر فرزندان در پدیده‌های روانی و اجتماعی فرزندان طلاق را می‌توان چنین برشمرد:

۱. بزهکاری کودکان و نوجوانان، ناسازگاری‌ها و رفتارهای ضداجتماعی آنان

۲. فحشا به ویژه در نتیجه فقر و ناآگاهی

۳. اعتیاد زنان، مردان و کودکان و استفاده از کودکان در توضیع مواد مخدر و دیگر فعالیت‌های غیر مجاز

۴. پرخاشگری و ناسازگاری کودکان، فرار از منزل و ولگردی از دیگر تاثیرات طلاق بر روی فرزندان طلاق میباشد

۵. افت تحصیلی، خودکشی زن یا شوهر و حتی کودکان

فرزندان طلاق

۶. کاهش میل به ازدواج در دیگر افراد خانواده به ویژه فرزندان طلاق

۷. اهمال و مسامحه والدین در تعلیم و تربیت فرزندان، ایجاد آسیب‌های روانی و اجتماعی برای آنان

۸. فرزندان پسر طلاق در همانندسازی مردانه دچار اشکالات زیادی خواهند شد و در بسیاری از موارد تمایلات همجنس گرایانه از خود بروز می‌دهند و اتکا به نفس آنان نیز به شدت کم می‌گردد.

اصولا میزان افسردگی و خودکشی در آنان به نحوی شاخص افزایش می‌یابد. این گونه کودکان خیلی بیشتر از دیگر همسالان خود مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند و بی‌بند و باری و اعتیاد نیز در میان آنان شیوع بیشتری پیدا می‌کند.

۹. فرزندان طلاق با گذشت پنج سال به هیچ وجه نمی‌توانند ثبات هیجانی و عاطفی خود را به دست بیاورند.

از آنجا که هسته مرکزی شخصیت افراد به نظر بسیاری از پژوهشگران روانشناسی در دوران کودکی شکل می‌گیرد، این گونه کودکان در بسیاری از موارد دچار اختلالات شخصیتی خواهند شد.

۱۰. و بالاخره بچه‌ های طلاق آینده‌ای خوب را برای خود تصور نمی‌کنند و اطمینان خود را به ارکان زندگی از دست می‌دهند و از آنجا که عدم توجه خانواده را به مسائل و نیازهای خود لمس می‌نمایند در آینده نسبت به افراد پیرامون خود و در مقیاس بالاتر اجتماع، به نوعی بی‌ اعتنایی و بی‌ توجهی کشیده می‌شوند.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

شوگر-ددی-کیست

معنی شوگر ددی چیست؟ شوگرددی یعنی چه؟

معنی شوگر ددی یعنی چه و به چه فردی گفته می شود؟ خب، شوگر ددی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *