خانه / طلاق / بررسی واکنش کودکان به طلاق والدین
واکنش کودکان به طلاق والدین

بررسی واکنش کودکان به طلاق والدین

متاسفانه گاهی رابطه والدین آنقدر پر تنش و ناآرام است که خانه به میدان جنگی بزرگ تبدیل می‌شود و قربانیان این جنگ کودکانی هستند که ناخواسته و به اجبار والدین شان پا به این جهنم گذاشته‌اند. زندگی در این محیط ناامن و خشن میتواند آسیب های روانی و عاطفی جبران ناپذیری برای کودکان در پی داشته باشد. در چنین شرایطی گاه والدین تصمیم به جدایی میگیرند. این مقاله با هدف آشنایی والدین با مشکلات احتمالی، به بررسی اجمالی تغییرات رفتاری و روانی فرزندان و واکنش کودکان به طلاق والدین می پردازد.

با ویکی روان همراه باشید.

تغییر در رفتار و خلق‌و‌خوی کودکان بلافاصله پس از جدایی والدین یک اتفاق بسیار شایع است. شما به عنوان پدر و مادر باید انتظار برخی تغییرات را در رفتار و احساس فرزندانتان داشته باشید. اما لزوما بر اساس واکنشی که آنها بلافاصله پس از جدایی نشان می دهند، نمی‌توان پیشبینی کرد چگونه آنها در سال‌های بعد با این موضوع کنار خواهند آمد.

بررسی واکنش کودکان به طلاق والدین

برای مثال بعضا واکنش کودکان به طلاق والدین بسیار شدید میباشد درحالی که ممکن است در آینده خیلی خوب با آن سازگار شوند. از طرف دیگر در بعضی کودکان واکنش‌های رفتاری و عاطفی شدیدی دیده نمی شود اما آنها در کنار آمدن با جدایی والدین حتی پس از گذر سالها با مشکلات فراوانی روبه رو هستند. فرزندان صرف نظر از اینکه چه سنی دارند واکنش های روانی و رفتاری متفاوتی به جدایی نشان میدهند. سن بچه ها هنگام وقوع طلاق نمیتواند ملاک مناسبی برای پیشبینی سازگاری آنها در آینده باشد.

بسیار مهم است که بدانیم فرزندان اغلب ترکیبی از احساسات مختلف از جمله غم و اندوه، خشم، ترس، گناه و سردرگمی را در این دوران تجربه می‌کنند. مشکلات خواب، عدم علاقه به انجام فعالیت‌ها و بازی‌هایی که قبلا برای کودک لذت بخش بودند، ابراز وابستگی شدید برای درآغوش کشیده شدن از طرف والدین و یا منزوی بودن و عدم تمایل به برقراری رابطه اجتماعی، اضطراب و افسردگی را میتوان جزئی از واکنش های احتمالی کودکان به طلاق دانست.

به طور کلی کودکانی که قبل از جدایی والدین دارای مشکلات رفتاری و خلقی هستند پس از جدایی این مشکلات در آنها شدت خواهد گرفت. به عنوان مثال، چند هفته پس از جدایی گاه پدر و مادر احساس میکنند دیگر فرزندشان را نمی‌شناسند. چون او خلق و خوی بدی پیدا کرده و به کوچکترین مساله‌ای به شدت واکنش نشان می‌دهد، در کلاس درس باعث بی‌نظمی می شود، با همکلاسان خود دعوا می‌کند و تکالیف درسی خود را انجام نمی‌دهد.

حتما بخوانید: روانشناسی طلاق

متاسفانه این قبیل رفتارها بخصوص در پسرها بعد از طلاق بسیار رایج است. البته این بدین معنی نیست که این رفتارها تا ابد ادامه خواهد داشت. پرخاشگری و مشکلات رفتاری در بچه ها پس از جدایی میتواند در روابط بین فردی و پیشرفت تحصیلی آنها تاثیرات منفی بگذارد. این مساله نه تنها به اعتماد به نفس کودک ضربه می زند بلکه موجب احساس گناه، سردرگمی و خشم در والدین نیز خواهد شد. پدر و مادر اغلب خود را مسئول مشکلات رفتاری کودکانشان میدانند و با پرورش احساس گناه در خود در تصمیم گیری و انجام رفتار مناسب دچار سردرگمی می‌شوند.

نوع واکنش کودکان به طلاق والدین

تحقیقات در این زمینه نشان میدهد واکنش‌های اولیه ممکن است بسیار تند و شدید باشد و گاه یک الی دو سال ادامه پیدا کند. حتی برخی کودکان ممکن واکنش های طولانی مدتی نشان دهند. بسیار مهم است که والدین واکنش‌های فرزندان خود را درک کنند و برای بروز چنین مشکلاتی آماده باشند.

سازگاری فرزند با موقعیت جدید پس از جدایی بستگی به نحوه تغییر شرایط در خانواده و کیفیت رابطه با والدین پس از جدایی دارد. اگرچه معمولا پسرها در پذیرش شرایط و موقعیت پس از طلاق نسبت به دخترها مشکلات و سختی بیشتری را متحمل میشوند، اما این به معنی عدم توانایی پسرها در سازگاری و ایجاد پیامدهای منفی نیست.

به هر حال آگاهی و درک والدین نسبت به این واکنش ها و حفظ رابطه عاطفی و رفتاری مناسب به فرزندان کمک خواهد کرد که از این پروسه گذر کرده و راحت‌ تر با شرایط جدید پس از جدایی سازگار شوند.

بررسی واکنش کودکان به طلاق والدین
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *