خانه / روانشناسی فردی / روابط / روسپی کیست؟ روسپیگری چیست؟
روسپی

روسپی کیست؟ روسپیگری چیست؟

روسپی و روسپیگری به صورت‌های متعدد تعریف شده تا آنجا که می‌توان گفت به تعداد نویسندگان و محققانی که دراین‌باره نوشته‌اند، تعریف‌های گوناگونی از آن ارائه شده است.

روسپی کیست؟ علت روسپیگری چیست؟

روسپی زنی است که از راه خود فروشی امرار معاش کند و جز این پیشه‌ای ندارد و تحت نظامات خاصی به این پیشه و کار خود ادامه می‌دهد.

به بیان دیگر روسپی زن یا دختری است که به خاطر پول و برای ارضای میل جنسی مرد به او تسلیم شود و در این کار نه از خود اختیار داشته باشد نه از این کار لذتی ببرد.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

روسپیگری معمولا با سایر انواع آسیب‌های اجتماعی مثل جرم، جنایت، اعتیاد به مواد مخدر و الکل و… همراه است.

زنان روسپی به درجات مختلف دارای اختلالات شخصیتی بوده و برخی از آنها همجنس‌گرا هستند و احساس خصومت خود را نسبت به مرد با تحقیر او از طریق درگیر کردن وی در رابطه‌ای غیر اجتماعی ابراز می‌کنند.

علل روان‌شناختی روسپیگری

محرومیت جنسی در تخریب بهداشت روانی و ایجاد تزلزل و اضطراب در شخصیت آدمی ‌نقش مهمی ‌ایفا می‌کند.

علل و انگیزه‌هایی که گروهی از زنان یا مردان را به روسپیگری و انحرافات جنسی می‌کشاند، متعدد است. در زیر به چند مورد اشاره شده است:

 1. وابستگی شدید به مادر و فقدان روابط محبت‌آمیز با پدر و مهار شدن رشد مردانگی توسط مادر و برگشت به مرحله خودشیفتگی.
 2. عوامل درونی مانند تنبلی، عدم مهارت در کار، کم‌هوشی و ضعف مبانی عقلی یا کمی ‌سطح فکر و دانش عمومی.
 3. سرکشی، عصیان و انتقام جویی از پدر و مادر و شوهر یا کینه‌توزی نسبت به جامعه و نظام‌های تربیتی و اخلاقی آن.
 4. جاه‌طلبی و داشتن رؤیاهای شهرت و ثروت و قدرت و عشق به تجمل.
 5. جنون یا عقده روسپیگری. دارا بودن منش نا ثابت و کودکانه و سرد مزاجی از نظر جنسی.
 6. قرار گرفتن در معرض تجاوز جنسی در دوران کودکی.
 7. سرکوبی شدید و غیرعادی میل جنسی و نیز محرومیت‌ها و محدودیت‌های اجتماعی برای ارضای نیازها.
 8. بلوغ زودرس و روبرو شدن با صحنه‌های تحریک‌آمیز و عدم امکان ارضای طبیعی نیازها.

روسپی

علل کارکردی روسپیگری

 1. فقر و گرسنگی: بیش از ۹۰ درصد روسپیان در محیط فقر و نکبت رشد کرده‌اند.
 2. مهاجرت و شهرگرایی: مهاجرت بی‌رویه روستاییان و جوانان جویای کار به شهرهای بزرگ، موجب گسترش روسپیگری می‌گردد. جوان مهاجر خود را در شهر آزاد می‌یابد و کنترلی برای خود نمی‌بیند.
 3. بی‌کاری: ترکیب جمعیت شهرهای بزرگ و وجود جوانان بسیار جویای کار و عدم وجود کار و بروز اختلاف طبقاتی گسترده از نظر اقتصادی، سن ازدواج را بالا برده و جوانان را با مشکلی روبرو ساخته است. این امر ممکن است موجب روسپیگری گردد.
 4. فریب و اعتماد بی‌جا: دخترانی که از خانه پدری ناراضی‌اند، مسلما دنبال راه‌گریزی از خانه می‌باشند. آنها تحت تاثیر عواطف زودگذر خود فریب می‌خورند.
 5. بی سوادی و عدم آگاهی: در تحقیقی مشخص شده است که ۳/۸۸ درصد روسپیان بی‌سواد بوده‌اند. اکثر باسوادان، تحصیلاتی در حد ابتدایی داشته‌اند. ۵۰ درصد زنان زندانی (۱۳۷۷) در ده استان ایران بی‌سواد بوده‌اند و تنها ۲۹ درصد از پدران روسپیان و ۲/۷ درصد از مادران آنان سواد داشته‌اند.
 6. عطش کسب سریع ثروت: امروزه خیلی از دختران جوان تنبل و بدون انگیزه سازندگی هستند، آنها خواستار شرایط عالی و لوکس زندگی بدون متحمل شدن سختی میباشند. کسب درآمد کارمندی یا تلاش زیاد برای راه اندازی کسب و کار برایشان قابل قبول نیست، به همین خاطر در مسیر روسپی گری قرار میگیرند. البته دخترانی از خانواده های ثروتمند نیز جذب این مسیر میشوند که از دلایل آن میتوان به ایجاد استقلال مالی از والدین و رشد سریع درآمدزایی اشاره کرد.
پیشنهاد ویژه ویکی روان: فیلم آموزشی آتشفشان عشق
روسپی کیست؟ روسپیگری چیست؟
4.5 (90%) 2 votes
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

شروع صحبت با دختر

روش شروع صحبت با دختر چطور است؟

برای آقایان زیاد پیش میاید که با دختر مورد علاقه خود بارها برخورد دارند اما …

۱۲ دیدگاه ها

 1. سلام. روسپی گری ، انچیزی که شما روانشناسان ایران میدانند، آن نیست. اصلا روسپیگر : تنبل نیست، بیکار نیست، کند ذهن یا درگیر ذهن نیست.کلا هر چیزی که گفته اید در این مورد برعکس. مثلا بسیار باهوش. همیشه در حال تلاش. فکرش باز. چرا؟ چون انسان تنها موجودی در دنیا که میتواند هم با همنجنس خود رابطه جنسی داشته باشد، هم با جنس مخالف. و هنگامی که به لحظه ارضاء برسند فکر باز میشه، خلاص میشه، ارضاء میشه، خستگی بدن از بین میرود. جویای کار میشه نسبت به کسانی که خود را به هر طریقی ارضاء نمیکنند، چون فکر مدام درگیر است و نمیداند با جنسیت چه کند.( شما همه چیز را در این سایت برعکس نوشتید، البته ایران کلا همه چیزش بر عکس ست.) زمانی که انسان با جنس مخالف یا با هم جنس خود رابطه جنسی پیدا میکنند، مثلا دهان به دهان یا بوسه گرفتن از لب و یا هر جایی از بدن را بوسه کنند، انرژی مثبت به همدیگر از این راه به وجود میاید. حلا چه جنس مخالف باشد چه همجنس گرایی باشد. انسان موجود عجیب و ناشناخته ای ست. موفق باشید…

  4
  5
 2. با سلام،، روسپیگری یه صنعت غربی است،، و اصلا هم ربطی به بیکاری، کم هوشی ندارد تازه بعضی از بازیگران زن پورن فوق لیسانس یا صاحب مشاغل مجزا هم هستند،، و خیلی هم از قشر های ثروتمند هستند،،، لطفا روسپی گری رو از دریچه ایران تحلیلش نکید!!!

  1
  1
 3. روسپیگری پدیده ای است بد و معتاد کننده که انسان رودرگیر خودش میکنه و رهایی از اون غیر ممکنه

 4. متفکر قرن حال حاضر

  چرا ترجمه مقالات خارجی از دانشمندان و روانشناسان خارجی که علم حقیقی روانشناسی از غرب از خارج هست رو در مورد روسپیگری نمیگذارید.

  • این مطلب برداشت روانشناس ایرانی در مورد پدیده روسپی گیری میباشد و این پدیده از دید بومی مورد بررسی قرار داده شده است تا نمود بیشتری داشته باشد.
   اما به عنوان مطلب تکمیلی در آینده دیدگاه های دیگر کشورها هم به آن اضافه خواهد شد.

  • اگر مایل به ایجاد بحث در این مورد باشید میتوانید موضوعی با همین عنوان را در انجمن گفتگوی سایت راه بیندازید تا دیگر دوستان هم شرکت کنند.
   http://www.wikiravan.com/discussion

 5. بهروز صحرانورد

  علل روسپیگری را که نام بردید کاملا صیحیح و واقعی میباشند با قیاس کردن روسپی ها با این موارد براحتی میشه فهمید که کار شما علمی و اثبات شده است حرف الکی نزدید بنظر من روسپیگری یک انگل اجتماعیست برهمگان واجب است جهت ریشه کن نمودن این پدیده پلید نهایت تلاش خود را بکار ببندیم.چون روسپیگری این روزها نوعی تکدی گری نیز محسوب میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *