خانه / موفقیت / کسب موفقیت بیشتر با شناخت انواع هوش
انواع هوش

کسب موفقیت بیشتر با شناخت انواع هوش

میدانیم که خوش میتواند نقطه تمایز ما با دیگران باشد و به عنوان شاخص برایمان عمل کند. اما تعریف خوش چیست؟ انواع خوش کدام هستند و کاربر آنها کدامند؟ آیا میبایست بر روی انواع هوش تمرکز کنیم و آنها را تقویت کنیم؟ در ادامه قصد بررسی انواع هوش را داریم تا در راه کسب موفقیت و کارآفرینی به شما کمک کند.

با ویکی روان همراه باشید.

معرفی انواع هوش

اکثر آدم‌ها احساس می‌کنند برای شروع کسب و کاری جدید و کار آفرینی به اندازه‌ی کافی با هوش نیستند، اما به نظر می‌رسد هیچ شواهد قانع‌ کننده‌ای مبنی بر این‌ که هوش بالا پیش‌ نیاز این نوع سبک زندگی است وجود ندارد.

اکثر ما مشاغل و کسب و کارهای موفقی را می‌شناسیم که آغازگر آنها کسانی بوده‌اند که برای نخستین اقدام به کارآفرینی کرده‌اند. کارآفرینانی که از دانشگاه اخراج شده‌اند، و بر اساس منابع زیاد، می‌دانیم تجربه معمولا همیشه از ذکاوت کتابی یا همان هوش را مغلوب می‌کند.

یک چشم‌انداز دیگر این است که در واقع هوش‌های چندگانه وجود دارد، و همه‌ ما در این معیارها نقاط قوت و ضعفی داریم.

این‌ طور به نظر می‌رسد که موفق‌ترین کارآفرینان کسانی هستند که گسترده‌ ترین طیف علایق، مهارت‌ها و تجارب را دارند، در حالی‌ که داشتن حداکثر اطلاعات در هر رشته‌ای چندان مهم نیست.

در ادامه این نوشتار تعاریف پایه‌ انواع هوش یا بهتر است بگویم ۸ رایج‌ ترین هوش شناخته‌ شده آمده‌ است که بیش‌ تر انسان‌ها به‌ طور بالقوه استعداد آنها را دارند. انواع هوش بر اساس کاربردشان در کارآفرینی اولویت‌ بندی شده‌اند.

ذکاوت کلامی (هوش‌ زبانی)

ذکاوت کلامی (هوش‌ زبانی)

این از انواع بسیار مفید انواع هوش است. آدم‌هایی که هوش‌ زبانی بالایی دارند در استفاده از کلام و زبان‌ها توانایی بالایی از خودشان نشان می‌دهند. آنها عموما در انتقال ایده‌ها، خواندن، نوشتن، و داستان گفتن خوب عمل می‌کنند. کارآفرینان خوب برای رهبری تیم، فروش ایده‌ها به مشتریان و سرمایه‌گذاران، و نوشتن طرح‌های کسب‌وکار به این مهارت‌ها نیاز دارند.

ذکاوت مردمی (هوش بین فردی)

این نوع از انواع هوش مجموعه‌ مهارت‌های اجتماعی است. کارآفرینانی که مهارت‌های اجتماعی بالایی دارند با همه‌ مراجعان‌ شان تعامل موثر تری خواهند داشت. آنها قادر هستند به احساسات، انگیزه‌ها، و خلق‌ خوهای دیگران پی‌ببرند؛ جلب حمایت کنند، و به‌ طور موثر مذاکره کنند. آنها عاشق کار کردن با آدم‌ها هستند.

ذکاوت فردی (هوش‌ درون فردی)

هوش درون‌ فردی از انواع هوش است که استعداد درک نقاط قوت، نقاط ضعف، و انگیزه‌های خودتان، و به کارگیری این بینش‌ها در طرح‌ ریزی و راهبرد است. کارآفرین خوب برای این‌ که شادی و رضایت را به‌دست بیاورد باید بتواند اطراف خودش را با زوج‌های کاری و مشاورانی پر کند که مهارت‌های‌اش را تکمیل می‌کنند.

ذکاوت ریاضی (هوش‌ تفکر منطقی)

ذکاوت ریاضی (هوش‌ تفکر منطقی)

هوش منطقی ریاضی توانایی محاسبه، شمارش، و تفکر منطقی است. کارآفرینان از قوت‌شان در این زمینه استفاده می‌کنند تا شور و اشتیاق‌شان را نسبت به یک راهکار ویژه متعادل کنند و مقدمات ویژه و منابع مالی لازم را برای ساخت، آغاز به کار، و سنجش کسب‌وکار فراهم کنند تا موفق شوند.

ذکاوت طبیعتی (هوش طبیعت‌گرا)

این نوع از انواع هوش بینش محیطی و فرهنگی عمیقا در درک حسی، اخلاقی، جامع جهان و پیچیدگی‌های آن ریشه دارد. من معتقد هستم کارآفرینان از این هوش استفاده می‌کنند تا زودتر از سایرین بازارهای جدید را ببینند، گرایش‌های جهانی را پیش‌بینی کنند، و روی راه‌ اندازی کمپین‌های موثر بازاریابی و جمعیت‌شناسی تمرکز کنند.

ذکاوت تصویری (هوش فضایی)

هوش فضایی توانایی تفکر ۳ بعدی و تصویرسازی با استفاده از چشم ذهن است. استعداد اصلی کسانی که این هوش را دارند شامل تصویرسازی ذهنی، تفکر ۳ بعدی و تجسم فعال است. به آسانی می‌توان پی‌برد این هوش در بازاریابی، طراحی راهکار، و برندسازی محصول تا چه حد برای کارآفرینان مهم است.

ذکاوت جسمی (هوش جنبشی)

این هوش از انواع هوش شامل حس زمان‌ سنجی و بهینه‌ سازی مهارت‌ها از طریق هماهنگ‌ سازی ذهن و بدن است. کارآفرینان تجاری، که در ابداع و ساخت محصولات جدید و نوآورانه نیز خوب عمل می‌کنند، در این حوزه به‌طور ویژه قدرتمند هستند. قدرتمندی در این حوزه باعث می‌شود در منش رهبری و سخنرانی در جمع تخصص داشته‌باشند.

ذکاوت موسیقی (هوش موسیقیایی)

ذکاوت موسیقی (هوش موسیقیایی)

هوش‌ موسیقیایی استعداد تشخیص زیر و بمی، ریتم، رنگ صدا، و تن صدا است. این مهارت علاوه بر این‌که در هر کسب‌ و کار که به‌ طور مستقیم یا غیر مستقیم با موسیقی ارتباط دارد کلیدی است، به کارآفرینان کمک می‌کند شنونده‌های بهتری باشند، رویدادها را با هم هماهنگ و موزون کنند، برنامه‌های بازاریابی را توسعه بدهند. هم‌چنین آدم‌هایی که هوش‌ موسیقیایی دارند معمولا منطقی هستند.

هر کارآفرین مشتاق، علاوه بر بررسی انواع هوش ، باید ذهنیت‌ خود را نیز بررسی کند. ذهنیتی خوب است که چالش‌ها را هیجان‌انگیز می‌بیند نه ترس‌ آور، موانع را فرصتی برای یادگیری می‌داند، و باور دارد با تلاش و پشتکار می‌توان بر مانعی غلبه کرد.

شک نداشته باشید کسب انواع هوش ها به مرور زمان شما را در کسب بیشتر موفقیت کمک خواهد کرد. میتوانید با انجام پاره ای امور در هر کدام از این هوش ها که میخواهید قوی شوید.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

رابطه جنسی بعد بچه‌دار شدن

حقایقی درباره رابطه جنسی بعد بچه‌دار شدن در زنان

برای برقراری رابطه جنسی بعد بچه‌دار شدن به همان اندازه دچار دلهره شدم که اولین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *