خانه / روانشناسی / آشنایی با تعریف هوش هیجانی و راه های افزایش آن
هوش هیجانی

آشنایی با تعریف هوش هیجانی و راه های افزایش آن

همه ما در محل کار یا زندگی های خصوصیمان ، آدم هایی با هوش هیجانی بالا را می شناسیم که به خوبی به ما گوش میکنند و به ما کمک میکنند که بیشتر امیدوار و خوشبین باشیم. شما هم مثل من، احتمالا آدمهایی را میشناسید که در مدیریت احساساتشان استادند.

با ویکی روان همراه باشید.

شما در تعجبید و آرزو دارید که ای کاش شما هم توانایی کنترل احساساتتان را داشتید. آگاهی احساسی شما و توانایی شما در کنترل احساساتتان می تواند میزان موفقیت و شادی شما را در همهی جنبه های زندگی مشخص کند. بالا بردن هوش هیجانی تاثیر مستقیم بر سطح انرژی و آگاهی شما دارد.

تعریف هوش هیجانی

هوش هیجانی، توانایی تشخیص احساسات شما، فهم این که به شما چه میگویند و درک تاثیری است که بر انسانهای اطرافتان میگذارد.

افرادی که عملکرد بهتری در هوش هیجانی دارند، میتوانند رفتارهای خود را تعدیل کرده و در شناخت و مدیریت احساسات خود به اندازه شناخت احساسات دیگران موفق باشند. بنابراین، هوش هیجانی مساوی است با تاثیرگذاری بین فردی. هرچه بیشتر بر دیگران تاثیر بگذارید، موفق تر خواهید بود.

۶ اصل هوش هیجانی

اگر میخواهید هوش هیجانی خود را بالا ببرید، ۶ اصل هوش اجتماعی را به شما معرفی میکنیم تا به زندگیتان اضافه کنید. خودآگاهی
همدلی
خودگردانی
انگیزش
مهارتهای اجتماعی
شادی

۱- خودآگاهی

مرکزیت در هوش اجتماعی، توانایی تشخیص این که در طول روز چه احساسی دارید و این که چه کسی هستید به شما در تصمیم گیری های مهم زندگی کمک میکند. یکی از راههای بالا بردن هوش هیجانی استفاده از زمان حال برای متمرکز شدن بیشتر بر روی زمان کنونی است.

احساسات، فکر و باورهایتان را روی کاغذ بیاورید. با این کار شما برای اتفاقات، چشم انداز ایجاد میکنید و این کار به شما کمک میکند تا بیشتر بدانید چه کسی هستید، چه میخواهید و چرا؟ دایره لغات احساساتتان را از طریق استفادهی آن برای توصیف کامل احساساتتان بالا ببرید.

توانایی بیان احساسات اغلب میتواند به مدیریت آنها به روشی سالم و مناسب کمک کند. از آن که به خودتان نعمت سکوت و تفکر بدهید، نترسید. با خود درونتان دوباره ارتباط برقرار کنید و خواهید دید که چشمان انداز و زندگیتان چگونه تغییر خواهد کرد.

۲- همدلی

همدلی، نیروی بسیار قوی و ضروریای برای بالا بردن هوش هیجانی است. بالا بردن توانایی شما برای همدلی با دیگران میتواند به شما برای نزدیک شدن به دیگران کمک کرده، حمایت آنها را برای زمانی که به آن نیاز دارید جلب کند و به طور بالقوه، ناسازگاری های شدید را در زندگی حرفهای و خصوصیتان از بین ببرد.

همدلی دومین احساس مهمی است که باید داشته باشیم چون با نمایش آن، شما میدانید یک نفر چگونه است و احترام آنها را به دست آورید. آگاه باشید و با دقت به چیزی که به شما گفته میشود، گوش کنید. حتما میدانید که زمانی که بتوانید احساس دیگران را کشف کنید و بشناسید، همدلیتان بیشتر میشود.

تعریف هوش هیجانی و راه های افزایش آن

۳- خودگردانی

همه انسانها دوست دارند که با تعداد کمی از افراد ارتباط نزدیک داشته باشند. به هر حال بخشی از پرورش هر فرد به عنوان یک انسان، به کسب مهارتهای جدید هنگام تجربهی روابط نو، وابسته است. این اتفاق به ویژه با کنترل و مدیریت احساسات و انگیزه ها اتفاق میافتد، از این راه شما میتوانید خود را برای خودگردانی احساساتتان آماده کنید.

کسانی که خودگردانی میکنند، قبل از عمل فکر میکنند. آنها میتوانند “نه” بگویند و افکارشان را به سمتی هدایت کنند که مانع از تسلط احساسات بر خودشان بشوند. آنها آن قدر آگاه هستند که نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و دوست دارند خودشان را صادقانه ارزیابی کنند. کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند، باجرأت هستند و به طور صحیح احساسات و افکار و عقایدشان را با شخص مناسب و در زمان درست، به اشتراک میگذارند تا دیگران بدانند که چه شرایطی دارند.

۴- انگیزه

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، برای آن که نتایج فوری را به تعویق بیاندازند و موفقیت طولانی مدت بسازند، عموما افراد با انگیزهای هستند. مردم عموما توسط دانش هیجانیشان هدایت میشوند و این اتفاق منجر به تصمیمات ناگهانی اشتباه میشود.

افرادی که هوش هیجانی بالا دارند، تصمیم گیرنده های ماهری هستند و میدانند که چه زمانی به عزیزانشان و اعضای خانواده اعتماد کنند. آنها مستعد پذیرش انتقادند و انتقاد پذیرند. این افراد میدانند که چه زمانی از انتقاد استفاده کنند که عملکردشان بهتر شود. کسانی که هوش هیجانی بالا دارند میدانند که چه زمانی درگیر دل بستگیهای احساسی بشوند و چه زمانی آن را رها کنند. آنها برای برررسی مشکلات انگیزه دارند و با روشی آرام و منطقی برای آن راه حل پیدا می کنند. وقتی بحث به شغل میرسد، انگیزه، افرادی که هوش هیجانی بالا دارند را، برای رسیدن به موفقیت، مؤثرتر و مشتاق تر میکند.

۵- مهارت‌های اجتماعی

از نظر روانشناسی یکی دیگر از راه‌های بالا بردن هوش اجتماعی این است که بتوانید به راحتی با دیگران صحبت و ارتباط برقرار کنید. مسئولیت پذیری اجتماعی نشان می‌دهد که نه فقط به سود شخصی خود، بلکه واقعا به دیگران نیز اهمیت می‌دهید.
افرادی که علاوه بر خود به رشد دیگران توجه می‌کنند، افزون بر هوش اجتماعی، تمرین فروتنی می کنند. فروتنی می‌تواند یک ویژگی خوب باشد، چون به دیگران نشان می‌دهد که شما می‌توانید مسئولیت رفتارهایتان را هم‌ زمان با تمرین کار گروهی به عهده بگیرید.
برخورداری از هوش اجتماعی بالا به شما مهارت اجتماعی مدیریت احساسات دیگران را نیز می‌دهد.

۶- شادی

برای بالا بردن هوش اجتماعی، شما باید بدانید که چه زمانی خوشحال، ناراحت، مضطرب یا حتی گوش به زنگ باشید. متاسفانه افراد کمی می‌دانند که چه‌طور شادی خود را مدیریت کنند و علتش این است که خیلی اوقات شادیشان در گرو کالاها، هدایا، یا چیزهایی است که از دیگران می‌گیرند.
به طور کلی افرادی که هوش اجتماعی بالایی دارند، خوشحالند. افراد واقعا شاد کسانی هستند که همیشه می‌بخشند. شادی مثل یک حس نرم و یک لنگرگاه درخشان و استوار درون بدن شماست زیرا افراد شاد فعالیت‌های بیش‌تری را نسبت به افرادی که ناراحت یا افسرده‌اند به سرانجام می‌رسانند.

باید توجه داشته باشیم که افرادی که  هوش هیجانی بالا دارند می توانند احساساتشان را در جهت انجام اهداف، برانگیختن و انگیزش برای پیداکردن راه‌ حل‌های بیش‌تر برای مشکلات، کنترل کنند.
به یاد داشته باشید، گسترش شادی هیچ هزینه‌ای ندارد و چیزی که در ازای آن به دست می‌آورید، غیر قابل قیمت گذاری است.
برای بالا بردن هوش هیجانی، لازم است  که این ۶ اصل را در زندگی خود در هم بیامیزید. در این صورت نه تنها دیگر احساس نمی‌کنید که برده احساساتتان هستید، بلکه توانایی ساختن و حفظ روابط پر معنی‌تر و صمیمی‌تری را در در زندگی کاری و شخصیتان خواهید داشت.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

کتاب ثروتمند ترین مرد بابل

کتاب ثروتمند ترین مرد بابل

همیشه کتاب های زیادی در مورد ایجاد انگیره برای کسب موفقیت دلخواه ما نوشته شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *