عزت نفس پایین و افسردگی

رابطه عزت نفس پایین و افسردگی چیست؟

عزت نفس پایین و افسردگی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند! در جلسه های مشاوره آنلاین غلبه بر بیماری افسردگی در ویکی روان، متخصصین تمرکز زیادی بر بالا بردن میزان عزت نفس مراجعین دارند، چون ارتباط عزت نفس پایین و افسردگی بر هیچ متخصصی پوشیده نیست. در این مطلب سایت ویکی روان، به بررسی دقیق و جامع رابطه اعتماد به نفس پایین و افسردگی از دید علم روانشناسی می پردازیم.

رابطه عزت نفس پایین و افسردگی چیست؟

با بخش مقاله های سایت ویکی روان همراه باشید.

همانطور که در مقاله تعریف عزت نفس چیست گفتیم، داشتن عزت نفس پایین به خودی خود یک مشکل روانی نیست، اما با بیماری افسردگی ارتباط تنگاتنگی دارد. اگر برای مدت طولانی عزت نفس شما پایین باشد، ممکن است منجر به مشکلات روانی شود (به عنوان مثال درگیر افسردگی یا انواع اضطراب شوید).

فارق از اینکه در چه سنی هستید، برخی از نشانه های عزت نفس پایین می تواند نشانه ای از یک مشکل سلامت روان باشد، به ویژه اگر برای مدت طولانی ادامه داشته یا بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد. مثلا:

  • احساس ناامیدی یا بی ارزشی داشته باشید
  • خود را ناعادلانه سرزنش کنید
  • از خود متنفر باشید
  • نگران ناتوانی در انجام کارها باشید
  • در روابط اجتماعی با مشکلات جدی روبرو باشید

داشتن یک مشکل روانی نیز می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شما شود و کنار آمدن با آن یا برداشتن گام هایی برای ارتقاء عزت نفس را دشوارتر می سازد.

اما نکته خوشحال کننده این است که عزت نفس یک ویژگی ها قابل ارتقا بین افراد است و هر شخص با هر سطح از آگاهی می تواند باز هم برای بالا بردن میزان عزت نفس خود اقدام جدی نماید.

چگونه عزت نفس پایین موجب افسردگی می شود؟

عزت نفس و افسردگی
عزت نفس و افسردگی

حالا که در مورد رابطه عزت نفس پایین و افسردگی صحبت کردیم، باید این نکته مهم را بررسی کنیم که چطور عزت نفس کم موجب بروز انواع افسردگی در روانشناسی می شود؟؟؟

۱- کناره گیری اجتماعی

رد دعوت برای رفتن به مهمانی یا ملاقات با دوستان، لغو برنامه های برنامه ریزی شده در آخرین لحظه و به طور کلی عدم تمایل به بودن در کنار دیگران، نشانه هایی از اعتماد به نفس پایین است.

ممکن است تمایلی به گفتگو یا صحبت در مورد زندگی خود نداشته باشید زیرا این امر فقط افسردگی و اضطرابی که قبلا تجربه کرده اید را تقویت می کند.

۲- حساسیت به انتقاد

اگر عزت نفس پایینی دارید، ممکن است نسبت به انتقاد چه از سوی دیگران و چه از سوی خودتان حساسیت بیشتری داشته باشید. آن را فقط به عنوان تقویت عیوب خود و تأیید اینکه در انجام هر کاری ناتوان هستید، می بینید.

اینجاست که عزت نفس پایین و افسردگی با هم در ارتباط هستند، یعنی انتقادات در نهایت می توانند نشانه هایی از افسردگی را در فرد بروز دهند، چون او توانایی مدیریت کردن نقد را ندارد!

۳- علائم جسمی

مطالعات متعددی درباره اعتماد به نفس پایین و افسردگی نشان داده‌ اند که اعتماد به نفس پایین منجر به مشکلات روحی و جسمی مانند:

  • بیماری افسردگی
  • اضطراب و استرس های پنهان
  • بی اشتهایی عصبی
  • و همچنین منجر به عادات ناسالم مانند سیگار کشیدن، سوء مصرف الکل یا مصرف مواد مخدر

می شود.

پس بهترین راه این است که از شیوه های اصولی و علمی مانند شرکت در جلسات مشاوره روانشناسی افزایش عزت نفس برای پیشگیری و درمان انواع افسردگی در خود استفاده نمائید.

۴- ایجاد خصومت 

مشاوره-افزایش-اعتماد-به-نفس-در-ویکی-روان

برای کسی که اعتماد به نفس پایینی دارد، تعرض به دیگران یا پرخاشگری نسبت به دیگران یک مکانیسم دفاعی است. اگر احساس می کنید در معرض افشاگری یا انتقاد هستید، حمله به هر کسی که ممکن است از شما انتقاد کند می تواند نشانه ای از اعتماد به نفس پایین باشد.

این رفتار در نهایت احساس منفی مداوم را در فرد ایجاد می کند که می تواند زمینه ساز اختلال افسردگی اساسی باشد.

۵- مشغله زیاد با مشکلات شخصی

نگرانی مداوم در مورد مسائل شخصی موجب کم شدن میزان عزت نفس افراد می شود.

شما ممکن است برای کمک یا همدلی با مشکلات دیگران مشکل داشته باشید زیرا بیش از حد مشغول مشکلات خود هستید و حتی توانایی مدیریت کردن آنها را هم ندارید چون به نوعی به آنها عادت کرده اید!

نتیجه گیری در مورد ارتباط عزت نفس کم و افسردگی

همانطور که مشاهده کردید، عزت نفس به همراه اعتماد به نفس پایین و افسردگی با هم در ارتباط هستند.

افراد فکر می کنند دلیل افسرده شدن آنها مربوط به رابطه عاشقانه ای است که از دست داده اند می باشد یا عدم توانایی آنها در پیدا کردن افراد جدید در زندگی، در صورتی که ریشه بسیاری از مشکلات ما عزت نفس پایین است که نمی توانیم هیچ کنترلی بر آن داشته باشیم.

شما دوست عزیز می توانید از سراسر ایران و جهان برای شرکت در جلسات مشاوره آنلاین روانشناسی برای بالا بردن عزت نفس، در سایت ویکی روان شرکت کنید.

متخصص روانشناس کمکتان می کند به شیوه ای اصولی عزت نفس خود را بهبود داده و اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب را هم درمان نمائید:

مشاوره آنلاین خودباوری و عزت نفس

منبع: تیم تحریریه ویکی روان و سایت mind.org

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ (معنی فوبی اجتماعی)

اضطراب اجتماعی یکی از اختلالات بسیار رایج در جامعه است و افراد بدون اینکه بدانند، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *