رویکردهای درمانی در روانشناسی

هنر درمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

رابطه هنر درمانی و سلامت روان چیست؟

هنر درمانی (Art therapy) یک رویکرد درمانی در روانشناسی است که برای درمان نوعی خاص از اختلالات روانی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از هنر درمانی در جلسه های مشاوره روانشناسی مرسوم است و متخصص روانشناس بر اساس شرایط مراجع از آن استفاده می کند. در این نوشتار از سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان، به این سوال پاسخ می دهیم که هنر درمانی چیست و چه کاربردی دارد.

هنر درمانی چیست؟

با بخش مقاله های روانشناسی در ویکی روان همراه باشید.

هنر درمانی مانند نمایش درمانی شامل استفاده از تکنیک های خلاقانه مانند:

 • طراحی
 • نقاشی
 • کلاژ
 • رنگ آمیزی
 • یا مجسمه سازی

برای کمک به افراد برای بیان هنرمندانه خود و بررسی جنبه های روانی و عاطفی در هنرشان است.

با راهنمایی یک مشاور روانشناس آنلاین خوب، مراجعه کنندگان می توانند پیام ها، نمادها و استعاره های غیرکلامی که اغلب در این اشکال هنری یافت می شوند را تفسیر کنند، که باید منجر به درک بهتر احساسات و رفتار آن ها شود تا بتوانند برای حل مشکلات عمیق تر تلاش کنند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مریم محبوبی مریم محبوبی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
محمد جواد افشاری نژاد محمد جواد افشاری نژاد
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
سعید بابایی سعید بابایی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
نیره آزادی نقش نیره آزادی نقش
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
داود لکی داود لکی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مهرانگیز متقی مهرانگیز متقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
محمود مردانی محمود مردانی
مشاور تغذیه
از 300,000 هزار تومان

چه زمانی از هنر درمانی استفاده می شود؟

درمانگران با افراد، زوج ها و گروه ها در زمینه های مختلف از جمله مشاوره خصوصی، بیمارستان ها، مراکز سلامت، موسسات تادیبی، مراکز ارشد و دیگر محیط های اجتماعی کار می کنند.

هیچ استعداد هنری برای موفقیت هنر درمانی لازم نیست، زیرا فرآیند درمانی به معنای ارزش هنری اثر نیست، بلکه به معنای یافتن ارتباط بین انتخاب های خلاقانه انجام شده و زندگی درونی مشتری است.

این اثر هنری می تواند به عنوان سکوی پرشی برای بیدار کردن خاطرات و گفتن داستان هایی که ممکن است پیام ها و باورهای ذهن ناخودآگاه را آشکار کنند، مورد استفاده قرار گیرد. هنر درمانی می تواند به بسیاری از بیماری ها و تجربیات کمک کند، از جمله:

در حالی که هنر درمانی برای بسیاری از افراد مفید است، این تحقیقات با هم ترکیب شده اند، برخی از مطالعات کارایی آن را نشان داده اند در حالی که برخی دیگر مزایای کمی را نشان داده اند.

مزایای هنر درمانی چیست؟

براساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله انجمن هنر درمانی آمریکا منتشر شد، کمتر از یک ساعت فعالیت خلاقانه می تواند استرس شما را کاهش دهد و صرف نظر از تجربه یا استعداد هنری، تاثیر مثبتی بر سلامت روان شما داشته باشد.

همانطور که گفتیم، یک هنر درمانگر می تواند از انواع روش های هنری از جمله طراحی، نقاشی، مجسمه سازی و کلاژ با مراجعه کنندگان از کودکان خردسال تا بزرگ سال استفاده کند. مشتریانی که آسیب های عاطفی، خشونت فیزیکی، سو استفاده خانوادگی، اضطراب، انواع افسردگی و دیگر بیماری های روانی را تجربه کرده اند، می توانند از بیان خلاقانه خود سود ببرند.

برخی از موقعیت هایی که می توان از هنر درمانی در آن ها استفاده کرد عبارتند از:

 • بزرگسالانی که استرس شدید را تجربه می کنند.
 • کودکانی که در مدرسه یا خانه دچار مشکلات رفتاری یا اجتماعی مانند انزوای اجتماعی یا بیماری اضطراب اجتماعی می شوند. به همین دلیل روانشناسی تاکید زیادی بر هنر درمانی در کودکان دارد. (این جلسات تحت عنوان مشاوره کودک انجام می شوند.)
 • کودکان یا بزرگسالانی که یک رویداد آسیب زا را تجربه کرده اند.
 • کودکان دارای ناتوانی های یادگیری.
 • افرادی که با آسیب مغزی زندگی می کنند.
 • افرادی که مشکلات سلامت روان دارند.

یکی از مزایای هنر درمانی این است که می تواند به صورت گروه درمانی انجام گیرد تا اثربخشی بیشتری داشته باشد.

هنر درمانی چگونه عمل می کند؟

انواع هنر درمانی

هنر درمانی بر این باور استوار است که ابراز وجود از طریق خلق هنری برای کسانی که به دنبال درک عمیق‌ تری از خود و رفتارهایشان هستند، ارزش درمانی دارد.

طبق گفته انجمن هنر درمانی آمریکا، درمانگران برای درک نقشی که رنگ، بافت و رسانه های هنری مختلف می توانند در فرآیند درمانی ایفا کنند و اینکه چگونه این ابزارها می توانند به آشکار کردن افکار، احساسات و تمایلات روانی فرد کمک کنند، آموزش دیده اند.

هنر درمانی با ادغام درمان بین فردی و برخی از انواع هنرهای تجسمی به صورت یک شکل خاص و مستقل عمل می کند، اما در ترکیب با سایر انواع درمان نیز استفاده می شود.

به عنوان مثال، پژوهشگران با بیماران مبتلا به اختلالات شخصیتی هنر درمانی مصاحبه کردند و پنج مزیت را شناسایی کردند:

۱. آگاهی و ادراک از خود

هنر به شرکت کنندگان کمک کرد تا بر لحظه حال تمرکز کنند، پاسخ های احساسی خود را شناسایی کنند و احساسات و آگاهی بدنی خود را به هم پیوند دهند.

۲. یکپارچگی شخصی در هنر درمانی

آن ها هویت و تصویر ذهنی خود را تقویت می کنند.

۳. احساس و تنظیم تکانه

آن ها توانایی تنظیم و کنترل احساسات را بهبود بخشیدند.

۴. تغییر رفتار

آن ها یاد گرفتند که واکنش های رفتاری خود نسبت به خود و دیگران را تغییر دهند، شاید از طریق ماهیت خود-هدایتی هنرآفرینی.

۵. بینش و درک

آن ها احساسات و تجربیات خود را بیان می کنند.

مشاوران پیشنهادی ویکی روان برای روان درمانی:

میزان اثربخشی هنر درمانی چقدر است؟

اگرچه تحقیقات نشان می دهد که هنر درمانی ممکن است مفید باشد، برخی از یافته ها در مورد اثربخشی آن تردید دارند. مطالعات اغلب کوچک و بی نتیجه هستند، بنابراین تحقیقات بیشتری برای کشف اینکه چگونه و چه زمانی هنر درمانی بیشترین منفعت را دارد، مورد نیاز است.

1- در مطالعات انجام شده بزرگسالانی که تروما را تجربه کرده بودند، مشخص شد که هنر درمانی به طور قابل توجهی علائم تروما و نشانه های افسردگی را کاهش می دهد.

2- یک بررسی در مورد اثربخشی هنر درمانی نشان داد که این تکنیک به بیمارانی که برای سرطان تحت درمان پزشکی قرار می گیرند کمک می کند تا کیفیت زندگی خود را بهبود بخشیده و انواع علائم روانی را کاهش دهند.

3- یک مطالعه نشان داد، با استفاده از هنر درمانی افسردگی در سالمندانی که در خانه های سالمندان زندگی می کنند کاهش یافته و اعتماد به نفسشان افزایش می یابد. هنر درمانی برای افسردگی سالمندان مناسب است. پیشنهاد می کنیم مقاله انزوای اجتماعی سالمندان را در ویکی روان مطالعه نمائید.

چه انتظاری از هنر درمانی داشته باشیم؟

مشاور هنر درمانی ویکی روان

مانند هر نوع درمان دیگری، اولین جلسه شما شامل صحبت با مشاور روانشناس متخصص در هنر درمانی در مورد این است که چرا به دنبال کمک هستید و یاد بگیرید که درمانگر چه چیزی برای ارائه دارد. با هم به یک برنامه درمانی می رسید که شامل خلق نوعی اثر هنری است.

هنگامی که شما شروع به خلق اثر هنری می کنید، درمانگر ممکن است، گاهی اوقات، به سادگی فرآیند کار شما را حین کار، بدون دخالت یا قضاوت مشاهده کند.

هنگامی که شما یک اثر هنری را به پایان رسانده اید و گاهی اوقات در حالی که هنوز روی آن کار می کنید، درمانگر از شما سوالاتی را در امتداد خطوط احساس شما در مورد فرآیند هنری، اینکه خلق اثر هنری شما آسان یا دشوار بوده و چه افکار یا خاطراتی ممکن است در حین کار داشته باشید، می پرسد. به طور کلی، درمانگر قبل از ارائه هرگونه مشاهده ای در مورد تجربه و احساسات شما سوال خواهد کرد.

پاسخ به سوالات شما درباره هنر درمانی

در ادامه به سوالاتی که در بخش مشاوره آنلاین روانشناسی ویکی روان درباره رویکرد هنر درمانی دریافت می کنیم پاسخ می دهیم:

هنر درمانی چگونه به کودکان کمک می کند؟

هنر درمانی در کودکان بسیار سریع عمل می کند. بسیاری از کودکان بیان احساسات خود از طریق طراحی، نقاشی یا دیگر اشکال هنری را آسان تر از کلمات می دانند.

یک هنر مشاور کودک می تواند از هنر کودک برای درک بهتر واکنش ها و افکار عاطفی کودک استفاده کند. آن ها می توانند کودک را راهنمایی کنند تا از خلاقیت برای مقابله با مسائل عاطفی استفاده کند.

هنر درمانی به درد من می خورد؟

در مقاله چه کسانی به مشاوره نیاز دارند در ویکی روان توضیح دادیم که رویکردهای مشاوره کاربردهای خاصی دارند. اگر از بیماری هایی مانند افسردگی مزمن یا استرس بی دلیل رنج می برید، هنر درمانی می تواند در طولانی مدت بسیار مفید باشد.

چطور می توانم هنر درمانی را شروع کنم؟

شما می توانید یک هنر درمانگر تایید شده را از طریق صفحه لیست مشاوران ویکی روان پیدا کنید. مدرک تحصیلی تضمین نمی کند که یک هنر درمانگر برای شما مناسب است، اما نشان می دهد که درمانگر استانداردهای آموزش حرفه ای، از جمله مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی را دارد و عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران است.

استفاده از هنر درمانی در ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و چتی قابل انجام است. همچنین مشاوره روانشناسی آنلاین برای خارج کشور از سراسر دنیا امکان پذیر است.

چگونه می توانم هنر درمانگر شوم؟

برای تبدیل شدن به یک هنر درمانگر معتبر، باید مدرک حداقل کارشناسی روانشناسی یا مدارک مرتبط با کار در هنر درمانی را کسب کنید. سپس می توانید مدرک کارشناسی ارشد در هنر درمانی یا زمینه های مرتبط مانند مشاوره، همراه با هنر درمانی را کسب کنید.

آیا هنر درمانی مبتنی بر شواهد است؟

شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد هنر درمانی برای بسیاری از بیماری های سلامت روان مفید است، اگرچه آزمایش های کنترل تصادفی در مقیاس بزرگ وجود ندارد.

درمانگرانی که از روش هنر درمانی استفاده می کنند برای شناسایی و استفاده از عمل مبتنی بر شواهد آموزش دیده اند. آن ها همچنین ملزم به ادامه تحصیل هستند تا علم خود در رشته روانشناسی و شاخه های مرتبط را به روز نگه دارند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
لیلا شکوری لیلا شکوری
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
لیلا امینیان لیلا امینیان
دکترای روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
نیلوفر رستگاری نیلوفر رستگاری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
حامد عامری حامد عامری
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
نسرین دشتبانیان نسرین دشتبانیان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

جمع بندی ویکی روان از هنر درمانی

ویکی روان امکان شرکت در جلسات هنر درمانی آنلاین و تلفنی از سراسر ایران و جهان را فراهم کرده است. در صورت تمایل می توانید لیست موضوعات مشاوره ویکی روان را مشاهده کرده و متخصص مورد نظرتان برای حضور در جلسات هنر درمانی را انتخاب کنید.

مشاوره روانشناسی تلفنی و آنلاین

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا