خانه / روابط جنسی / عوارض نداشتن رابطه جنسی در زنان چیست؟
عوارض نداشتن رابطه جنسی در زنان

عوارض نداشتن رابطه جنسی در زنان چیست؟

در صورت نداشتن رابطه جنسیزناش برای مدتی ممکن است شما تغییراتی را در میل جنسی خود احساس کنید. در زندگی ما رابطه جنسی امری بسیار مهم است، چرا که باعث تقویت کردن و بهبود حالات روحی روانی شده و همچنین به باریک شدن کمر هم شما نیز کمک می کند.  در واقع داشتن رابطه زناشویی حداقل برای یک بار در هفته باعث افزایش طول عمر شما می شود. حال به این موضوع میپردازیم که عوارض نداشتن رابطه جنسی در زنان چیست و چطور باید با آن مقابله کرد؟

عوارض نداشتن رابطه جنسی در زنان

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

کیفیت و میزان رابطه ی جنسی بر اساس سلامت، سن و سال و حتی به نوع رابطه ی جنسی که دارید بستگی دارد.

اگر شما به طور کلی فردی سالم هستید و رابطه ی جنسیتان فقط به دلیل نداشتن همسر و یا یک انتخاب آگاهانه (و نه برخی دیگر از دلایل فیزیکی) متوقف شده است، شما در چنین دچار تغییراتی می شوید که شاید چندان هم خوشایند شما نباشند.

در این صورت از پیامد نداشتن رابطه جنسی در زنان اینه که ممکن است دچار از دست دادن میل جنسی و یا برعکس دچار افزایش میل جنسی شوید… ساری کوپر (متخصص درمانگاه جنسی LCSW) در مورد نداشتن رابطه جنسی در زنان می گوید:

افرادی که از داشتن رابطه ی جنسی خودداری می کنند احساس خستگی بیشتر و گرسنگی و شادابی کمتری دارند

اینکه چگونه برخی از مراجعه کننده های من سناریوی روابط جنسی خود را توصیف می کنند چیزی است فراتر از انتظار و کاملا خارج از ذهن.

رابطه جنسی برای هر کس تفاوت های خاص خودش را دارد. همانطور که شما ممکن است میل جنسی خود را کنترل کنید و خواهان رابطه ی جنسی زیادی نباشید، برای برخی دیگر ممکن است رابطه ی جنسی بسیار مطلوب ترو مرغوبتر به نظر برسد.

حتما بخوانید: خواسته خانمها از رابطه جنسی چیست؟

و یا همانطور که ممکن است شما زیاد خودتان را درگیر فکر کردن به رابطه ی جنسی نکنید افرادی هم هستند که تقریبا تمام وقتشان را به فکر کردن پیرامون آن می گذرانند.

احساس کسالت بیشتر از عوارض نداشتن رابطه زناشویی در خانمها است

اغراق نیست اگر بگوییم رابطه ی جنسی بخش طبیعی، فیزیکی و روحی بدن را شامل می شود. زمانی که مردم رابطه زناشویی را به طور مستقیم و رو در رو باهم تجربه می کنند، دچار حسی خاص می شوند و درواقع این نوع تماس اولیه، اولین راهی است که انسان ها را به آرامش می رساند. (دقیقا شبیه به احساسی که در دوران نوزادی با مادرانمان داشتیم)

اتصال جنسی و برخورد تن و بدن های شریک های جنسی به هم و برخورد و لمس و نوازش پوستی آن ها به یکدیگر، می تواند با انتشار هورمون اکسایتوسین همراه باشد که این هورمون به تنظیم حالات خلقی فرد منجر شده و درواقع با انتشار این هورمون آن ها میتوانند احساس بهتری داشته باشند.

دکتر استریچر می گوید که رابطه جنسی می تواند از طریق اندروفین های تقویت کننده ی روح، به تقویت روح شما کمک کند.

اگر چه بدون استفاده ازاین مزایا، ممکن است مستعد به ضعف و کسالت شوید اما این به این معنا نیست که در صورت نداشتن رابطه شما به طوره بالقوه ایی افسرده هستید.

لازم به ذکر است که این موضوع مربوط به ارتباط است و نه علت و تاثیر آن، چرا که مطالعات نشان می دهند که افسردگی و نداشتن روابط زناشویی به هم مرتبط هستند.

طبق گفته ی دکتر استریچ درباره پیامدهای نداشتن رابطه جنسی در زنان اگر شما فردی سالم هستید و رابطه زناشویی ندارید دچار افسردگی نخواهید شد

در واقع شما ممکن است به این دلیل دچار افسردگی شوید که مثلا دوست پسرتان شما را فریب داده و زندگی شما، به سختی سوق پیدا کرده است.

اگرچه بین افسردگی و رابطه ی جنسی ارتباط محکمی وجود دارد اما، فقدان و نبودن فعالیت جنسی به هیچ وجه باعث افسردگی (بالینی) نمی شود.

ممکن است دیواره های واژن شما ضعیف باشد

 زنانی که وارد مرحله ی یائسگی می شوند، دچاره عدم نفوذ پذیری واژن خواهند شد.

کوپر در مورد نداشتن رابطه جنسی در زنان و خانمها میگوید: بدون داشتن برنامه ای منظم برای مقاربت، زمانی که شما بزرگتر می شوید دیواره های واژن شما نازک شده و منجر به تجربه ی رابطه ی دردناک می شود که در نهایت هم شما را به اورال سکس سوق می دهد.

با توجه به بررسی جامعه ی یائسگان در شمال امریکا، بعد از یائسگی مقاربت منظم برای سلامت واژن بسیار مهم است.

حتما بخوانید: همه چیز درباره رابطه جنسی دهانی که باید بدانید

زنان مسن تر که مقاربت ندارند به احتمال زیاد دچار نازک شدن و خشکی بافت واژن می شوند.

روغن های روان کننده

خانم های مسن تر برای جلوگیری از دردناک بودن رابطه حتما باید از روان کننده های مخصوص استفاده کنند، زیرا خانم هایی که از کمبود هورمون استروژن رنج می برند دارای واژن هایی با دیواره هایی نازک هستند.

دکتر استریچر می گوید:

اگر شما خانم جوانی را که ۲۰ یا ۳۰ سال سن دارد را پیدا کنید متوجه خواهید شد که او برای اطمینان می خواهد مقدار زیادی استروژن را در اطراف بافت های سالم، ارتجاعی و روان کننده ی خود داشته باشد.

حالا اگر شما خانم های ۶۰ساله  را ببینید متوجه می شوید که این ویژگی را در بدن  خود را از دست داده اند، چون که این افراد به دلیل سن بالا هیچ گونه هورمون استروژنی در بدنشان یافت ندارند.

کوپر می گوید: نگهداری و مراقبت از این چیزها حتی در صورت غایب بودن و نداشتن یک همراه هم مهم است. زیرا روانی و نفوذ پذیری واژن با بالا رفتن سن کاهش می یابد.

اگر شما از طریق فشار آوردن به خود، خواندن کتاب های عاشقانه، دیدن فیلم و یک همراه لذت نمی برید شاید یک حمام آب سرد بتواند شرایط شما را بهتر کند.

نداشتن رابطه جنسی در زنان باعث بالا و پایین شدن تنش استرسی میشود

دکتر استریچر می گوید: در مورد موضوع نداشتن رابطه جنسی در زنان باید گفت که محرومیت از سکس همچون دیگر عوامل و تاثیرات  روانشناسی یک مشکل بزرگ به حساب می آید.

کسانی که از استرس کمتری برخوردارند میل به رابطه زناشویی بیشتری دارند، و همانطور که قبل تر نیز ذکر شد، این وابستگی و رابطه هیچ ارتباطی به دلیل و علت آن ندارد.

رابطه ی جنسی باعث مهارشدن استرس شما می شود، پس درواقع نبود و نداشتن رابطه، دلیلی مهم برای بالا رفتن سطح استرس شما است.

یک بررسی کوچک در اسکاتلند نشان می دهد که واکنش پذیری فشار خون به استرس در افرادی که مقاربت داشته اند نسبت به افرادی که از رابطه پرهیز کرده اند، کمتر است.

دکتر استریچر معتقد است که مقاربت و رابطه ی جنسی برای بعضی خانم ها بسیار پراسترس و نگران کننده است. برای مثال میتوان به دردناک بودن رابطه و دیگر عوامل نگران کننده، اشاره کرد.

خطر ابتلاء به UTLs  کاهش دهید

در واقع ممکن است چیز عجیبی نباشد که درصورت نداشتن رابطه جنسی خطر ابتلاء به عفونت هایی که از طریق تماس جنسی منتقل می شوند پایین می آید.

همچنین میزان عفونت ادراری نیز در چنین شرایطی کاهش می یابد. اما این موضوع کاملا به نوع رابطه ایی که دارید بستگی دارد.

دکتر استریچر می گوید: با توجه به گسترش باکتری ها، این مقاربت است که مسئول بالقوه افزایش خطر ابتلا به عفونت مثانه ای می باشد.

 ۸۰ درصد از UTLs ها در زنان قبل از یائسگی، در عرض ۲۴ ساعت پس از رابطه جنسی اتفاق می افتد.

این درحالی است که در مجله ایی آمریکایی، “پزشک خانواده” اعلام کرده که فراوانی رابطه جنسی است که قوی ترین عامل پیش بینی شده ی عفونت های مجاری ادراری است، پس درصورتی که شما مقاربت و رابطه زناشویی نداشته باشید از این خطرها در امانید.

گرفتگی عضلات شدید در دوران قاعدگی

به طرز شگفت آوری ممکن است رابطه  جنسی در طول دوره ی قاعدگی شما باعث کاهش گرفتگی عضلات شود.

اگرچه این مطالعه ی خوب و کافی به نظر نمی رسد و همچنین دکتر استریچرنیزبراین باوراست که در این مورد منطق حرف اول را می زند.

او می گوید رحم یک عضله است و بسیاری از زنان درست زمانی که به اوج لذت جنسی می رسند رحمشان شل شده و همین امر باعث خونریزی سریع تری می شود که به نوبه ی خود، کاهش میزان دردقاعدگی را به دنبال دارد.

مقاله مشابه: بی میلی جنسی چیست؟

افزایش اندروفین ها نیز به گرفتگی در دوران  قاعدگی کمک  می کنند.

این یک مزیت عالی است که متاسفانه عده ای با نداشتن رابطه ی جنسی آن را از دست میدهند. خوشبختانه این مورد دیگر به شریکی برای درمان نیاز ندارد.

کاهش میزان هوش

با تحقیق و بررسی جالبی که برروی دو موش، یکی در دانشگاه مریلند و دیگری در کره ی جنوبی انجام شد؛ فهمیدند که سکس به بهبود فعالیت های مغزی و پرورش سلول های مغزی کمک بسیاری می کند.

برای ثابت کردن این موضع تحقیقات زیادی لازم است، هرچند که قبل از اینکه ما بتوانیم به طور قطع بگوییم باید بررسی های متعدد و تحقیقات زیادی انجام شود تا مطمعن شویم که عدم داشتن رابطه جنسی از افزایش و قدرت جنسی می کاهد یا خیر.

اگرچه این موضوع تحت عنوان تحقیقات اولیه انجام می شود اما هنوز چیزی را ثابت نمی کند.

ظرفیت فیزیکی رابطه یتان را حفظ می کند

اگرچه بعضی گروه ها همچون گروه زنان یائسه ممکن است در طولانی مدت رابطه جنسی ایی نداشته باشند اما به طور کلی بدنشان به یاد می آورد که چه زمانی و چه گونه این کار را انجام می داده اند و از آن لذت میبردند.

در نهایت دکتر استریچر در مورد موضوع عوارض نداشتن رابطه جنسی می گوید: من فکر میکنم این نوعی عادت شده که مردم می گویند “هیی” و از برخی مسائل فقط می گذرند. اما این به معنی رها کردن، مردن و پژمردن شدن نیست.

عوارض نداشتن رابطه جنسی در زنان چیست؟
3.9 (77.14%) 7 votes
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تعریف رفتار هیجانی

رفتار هیجانی چیست؟

همه ما به دنبال هر هیجانی که تجربه می‌کنیم، رفتاری از ما سر می‌زند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *