خانه / روابط جنسی / ۴ عامل ایجاد درد واژن بعد رابطه جنسی کدامند؟
درد واژن بعد رابطه جنسی

۴ عامل ایجاد درد واژن بعد رابطه جنسی کدامند؟

برای بسیاری خانمها درد واژن بعد رابطه جنسی پیش آمده است. شما ممکن است بعد از داشتن یک رابطه ی جنسی رضایت بخش، در ناحیه ی واژن تان احساس درد و ناراحتی کنید. این ناراحتی ممکن است تا چند ساعت و یا حتی تا چند روز پس از رابطه ی جنسی تان ادامه داشته باشد.

گاهی حتی با این که پوزیشن خوبی داشته اید و همسرتان نیز کار غیر عادی انجام نداده است، شما چنین حسی خواهید داشت. اما چرا؟ چه اتفاقی افتاده است؟

علت درد واژن بعد رابطه جنسی چیست؟

با مطالب روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

این را بدانید که شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارید. دونیکا مور – مدافع حقوو بشر و رئیس گروه سلامتی زنان در نیوجرسی می گوید،” درد پس از رابطه ی جنسی مشکل رایجی است – بخصوص در زنان جوان و زنانی که به تازگی وارد رابطه ی جنسی می شوند.

البته اگر درد واژن بعد رابطه جنسی تا ۲۴ ساعت طول کشید، پیشنهاد می شود به پزشک مراجعه کنید تا ببینید دچار عفونت شده اید یا خیر.

دکتر مور می گوید که عفونت های مخمری و برخی از STD ها باعث خارش و سوزش واژن می شوند و این علائم پس از داشتن رابطه ی جنسی افزایش نیز می یابند

اما اگر علائم پس از مدتی از بین رفتند و با علائم عجیبی همچون خونریزی و یا ترشحات غیر عادی همراه نبود، می توانید خودتان مشکل را برطرف کنید و یا خود به خود از بین می رود.

پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه کنید تا ۴ عاملی که باعث درد پس از رابطه جنسی می شوند را بدانید و همچنین اقداماتی انجام دهید تا مشکل دوباره عود نکند.

شما به اندازه ی کافی تحریک نمی شوید

دکتر مور در مورد درد واژن بعد رابطه جنسی می گوید، ساییدگی ناشی از خشکی واژن در حین رابطه می تواند یکی از دلایل درد پس از رابطه جنسی باشد.

او می گوید “گاهی اوقات ما در آن لحظه ی ارتباط متوجه میزان اصطحکاکی که به بدن وارد می شود نمی شویم. ” پس بهتر است پیش از شروع ارتباط، به اندازه ی کافی معاشقه داشته باشید تا واژن تان تحریک و مرطوب شده و روان باشد.

میزان رطوبت واژن تحت تاثیر بارداری، شیردهی و سیکل ماهیانه قرار دارد

بنابراین اگر واژن تان به اندازه ی کافی مرطوب نبود می توانید از مرطوب کننده های مخصوص استفاده کنید. همچنین اگر از کاندوم استفاده می کنید، نوع مرطوب و روان آن را انتخاب کنید.

رابطه خشن یک دلیل درد واژن بعد رابطه جنسی است

بخشی از هیجان جنسی تحت تاثیر پوزیشن های مورد استفاده ی مختلف می باشد. اما دکتر مور می گوید “اگر از پوزیشن های خطرناک یا خشن استفاده کنید ممکن است واژن یا لگن تان تحت فشار قرار بگیرد و این شرایط باعث درد شما می شود.”

اما بدن زنان با یکدیگر متفاوت است. دکتر مور می گوید از ارتباط جنسی مقعدی خودداری کنید؛ زیرا باعث ایجاد فشار و اصطحکاک مضاعف بر روی واژن می شود. همچنین اگر رفتار جنسی پارتنر تان برای شما سریع یا خشن است به او بگویید.

درد واژن بعد نزدیکی ممکن است یک واکنش آلرژیک باشد

این که می گوید برخی زنان به اسپرم همسرشان حساسیت دارند، افسانه نیست. دکتر ماری جان مینکین استاد کارشناسی در دانشکده ی پزشکی ییل می گوید:

شرایطی که از نظر پزشکی به آن ” حساسیت پروتئین پلاسمای اسپرم انسان” گفته می شود با این که نادر است، اما در برخی افراد وجود دارد

هیچ راهی برای آزمایش آلرژی به اسپرم وجود ندارد بنابراین من به بیمارانم پیشنهاد می کنم که از کاندوم استفاده کنند تا ببینند مشکل برطرف می شود یا خیر.

برخی زنان نیز به محصولات جنسی مانند کاندوم، لاتکس، روان کننده های معطر و … واکنش آلرژیک نشان می دهند.

دکتر مینکین هم در مورد بررسی درد واژن بعد رابطه جنسی می گوید اگر علت آلرژی یکی از این محصولات هستند، سریعا واژن خود را بشویید تا علائم آن کم تر شود و سپس به پزشک مراجعه کنید. و از آن پس از چنین محصولاتی استفاده نکنید.

ممکن است دچار کیست شده باشید

در شرایط بسیار حاد، درد واژن بعد رابطه جنسی می تواند به دلیل کیست بارتولن باشد  که یک تجمع و رشد خوش خیم و پر از مایع یکی از دو غدد بارتولن است که در دو طرف واژن قرار دارند.

این دو غده باعث ترشحات پیش از رابطه جنسی می شوند. اگر مشکل شما به دلیل این کیست است، در یک طرف بدن تان احساس سوزش خواهید داشت و در ابتدای واژن تان یک غده ی کوچک و گرد را احساس می کنید.

دکتر مور می گوید “اگر یکی از غدد بارتولن مسدود شوند، باعث تورم می شود، اما ممکن است این تورم در دو طرف نیز ظاهر شود.”

دکتر مینکین می گوید اگر فکر می کنید کیست بارتولن دارید، پیشنهاد می کنم در یک وان آب گرم بنشینید تا به تخلیه ی مایع درون غده کمک شود.

اگر چنین نشد، با پزشک خود مشورت کرده و با عمل جراحی آن را تخلیه کنید تا درد تان بهبود پیدا کند.

۴ عامل ایجاد درد واژن بعد رابطه جنسی کدامند؟
5 (100%) 1 vote
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

درد واژن بعد رابطه جنسی

۴ عامل ایجاد درد واژن بعد رابطه جنسی کدامند؟

برای بسیاری خانمها درد واژن بعد رابطه جنسی پیش آمده است. شما ممکن است بعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *